Connect with us

جهان

گفتگوی ويدئويی بايدن و پوتين روی مسایل اکراین

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۰)

گفتگوی رهبران امريکا و روسيه روز سه شنبه (۱۶قوس) همزمان با تشديد نگرانی‌ها از احتمال حمله نظامی روسيه به اوکراين و يک روز پس از تماس تیلفونی جو بايدن با رهبران قدرت‌های اروپايی با هدف اتخاذ موضع واحد در دفاع از تماميت ارضی و استفلال اوکراين انجام شد.

به گفته کاخ سفيد، مذاکرات حوالی ساعت سه بعداز ظهر به وقت گرينويچ آغاز شد و مدت دو ساعت و یک دقیقه به طول انجامید.

تلویزیون روسیه نیز تصاویری از این دیدار پخش کرد که نشان می‌داد رهبران دو کشور در آغاز گفتگوی خود رفتاری دوستانه با یکدیگر دارند و جو بایدن، رییس جمهور امریکا، به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، می‌گوید که امیدوار است دیدار بعدی آنها حضوری باشد.

خبرگزاری رويترز قبل از شروع گفتگو از قول مقام‌های امریکایی گزارش داده بود که جو بایدن به رهبر روسیه هشدار خواهد داد که در صورت اشغال اوکراین نظام بانکی آن کشور با شدیدترین تحریم‌ها روبرو خواهد شد.

به گفته این مقام‌های، هدف تحریم‌ها که می‌تواند از تبدیل روبل روسیه به دالر و سایر ارزهای مهم جهان جلوگیری کند منصرف کردن مسکو از حمله به اوکراین است.

کاخ کرملین در آستانه گفتگوی رهبران امریکا و روسیه در مورد نتیجه بخش بودن مذاکرات ابراز تردید کرده و ضمن تکذیب تهدید نظامی علیه اوکراین تاکيد داشت که تجمع نیروهای نیروهای روسیه در نزدیکی مرز با این کشور آرایش دفاعی است.

البته مسکو همواره به آنچه که توسعه خزنده مرزهای ناتو توصیف می‌کند اعتراض کرده و مدعی است که از زمان سرنگونی دولت طرفدار روسیه در اوکراین در سال ۲۰۱۴ حضور نظامی غرب در این کشور افزایش یافته است و آن را تهدیدی علیه امنیت خود تلقی می‌کند.

روسیه درعین حال از دولت اوکراین خواسته است تضمین دهد که برای پس گرفتن مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق این کشور از نیروی نظامی استفاده نخواهد کرد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز سه شنبه گفت:”ما خواستار مناسبات خوب و قابل پیش‌بینی با امریکا هستیم. روسیه هیچ گاه در پی حمله به هیچ کشوری نبوده است. ولی ما نیز حساسیت‌ها و خطوط قرمزی داریم.”

او افزود که با توجه به افزایش تنش در اروپا همه باید خونسردی خود را حفظ کنند و از این نظر گفتگوهای رهبران روسیه و امریکا حیاتی است.

ارزش روبل روسیه روز سه‌شنبه اندکی کاهش یافت. برخی از کارشناسان بازار مالی پیش‌بینی می‌کنند که مذاکرات تا حدی از تنش بین دو کشور خواهد کاست و برخی دیگر معتقدند که تهدید امریکا به تحریم بانک‌های روسیه امیدواری به تفاهم را از بین می‌برد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جو بایدن روز دوشنبه با رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا در مورد اتخاذ یک موضع واحد در دفاع از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید اعلام کرد که رهبران قدرت‌های غربی در پایان گفت‌وگوها از روسیه خواستند که تنش‌های اخیر را مهار کرده و به دیپلماسی بازگردد. تماس‌های نمایندگان قدرت‌های غربی در این زمینه از جمله گفتگو با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناتو ادامه خواهد یافت.

جهان

کشته شدن بیش از ۲۰۰ تن در ناآرامی‌های قزاقستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های قزاقستانی گزارش کرده است که در جریان ناآرامی‌ها در آن کشور حدود ۲۲۵ تن کشته شده اند.

مقام‌های قزاقستان می‌گوید که اجساد این افراد که شامل افراد ملکی، رهزنان و ۱۹ سرباز امنیتی می‌باشند به سرد خانه‌های قزاقستان تسلیم داده شده است.

سریک شلابایوف، رییس سارنوالی جرایم قزاقستان، افزود که بیش از ۵۰ هزار نفر در شورش‌ها اشتراک کرده بودند که بیشترین آن به تاریخ پنج جنوری بود؛ زمانی که شورشیان به ساختمان‌های دولتی، موترها، بانک‌ها و مغازه‌ها در چندین شهر بزرگ یورش بردند و آن‌ها را به آتش کشیدند.

این درحالی است که تظاهرات به تاریخ دوم جنوری ۲۰۲۲ در غرب قزاقستان ظاهراً به خاطر افزایش قیمت نفت آغاز شد، اما به سرعت در سراسر آن کشور گسترش یافت؛ اقدامی که به صورت کل،‌ به مثابه نارضایتی مردم از حکومت آن کشور تلقی شده است.

اما قاسم جوماروت توقایوف، رییس جمهور قزاقستان، ادعا کرده است که “راهزن‌ها و تروریست ها” مقصر بی‌ثباتی در آن کشور استند و آنان “به حمایت خارجی” دست به ناآرامی زده اند.

توکایوف حتا به نیروهای امنیتی دستور داده بود که بدون هشدار به معترضان گلوله باری کنند.

بر بنیاد گزارش‌ها در جریان اعتراضات خشونت آمیز مردم بر ضد حکومت قزاقستان، صدها نفر زخمی شده و نیروهای امنیتی آن کشور نزدیک به ۱۲ هزار معترض را دستگیر کردند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

حمله سایبری بر سایت‌های دولتی اوکراین

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۵, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که شماری از سایت‌‌های دولتی اوکراین مورد حمله وسیع سایبری قرار گرفته است.

بر بنیاد گزارش رویترز مقام‌های اوکراین در حال بررسی این حمله بزرگ سایبری استند.

گزارش افزوده که این حمله کار ۷۰ سایت نهادهای دولتی، بشمول نهاد ریاست جمهوری، وزارت‌ خارجه، وزارت دفاع و شورای امنیت ملی این کشور را برای ساعاتی مختل کرد.

رویترز به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش کرده که روسیه برای آغاز حمله وسیع نظامی بر اوکراین آماده شده و برای تحقق این هدف، تحرکات و عملیات اطلاعاتی را گسترش داده است.

مقام‌های اوکراینی از متهم کردن روسیه به حمله سایبری خودداری کرده، اما گفته که به یگانه عاملی که می‌توانند شک کنند روسیه است.

این درحالی است که در این اواخر تنش‌ها میان روسیه و  امریکا بر سر موضوع اوکراین داغ شده است، و مقام‌های امریکایی و روسی در این باره دیدار نیز داشته اند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

کوریایی شمالی آزمایش راکتی جدید انجام داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۵, ۱۴۰۰)

مقام‌های کوریایی جنوبی میگوید که کوریایی شمالی روز گذشته (جمعه، ۲۴ جدی) پس از محکوم کردن تحریم‌های امریکا یک راکت جدید آزمایش کرده است.

ستر درستیز کوریایی جنوبی آزمایش این راکت را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

نیروهای ساحلی جاپان نیز تایید کرده که کوریایی شمالی روز گذشته یک آزمایش انجام داده است.

این درحالی است که کوریایی شمالی روز گذشته تحریم‌های امریکا را محکوم کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending