Connect with us

اخبار ویژه

گفتگوی هیات طالبان با وزیر خارجه پاکستان در مورد صلح افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

Reuters
(Last Updated On: آگوست 26, 2020)

یک هیات طالبان روز گذشته با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در مورد روند صلح افغانستان صحبت کرده است.

وزارت خارجه این کشور در اعلامیه ای گفته است در این دیدار دو طرف در مورد روند صلح گفتگو کرده است.

بر اساس اعلامیه، آقای قریشی به طالبان گفته است که هیچ راه حل نظامی برای جنگ افغانستان وجود ندارد و تنها یک راه حل سیاسی میتواند به جنگ طولانی مدت کشور پایان دهد.

در اعلامیه آمده است: “وزیر امور خارجه تاکید كرد كه باید این فرصت تاریخی توسط تمام طرف‌ها در افغانستان برای به دست آوردن یک راه حل سیاسی فراگیر و گسترده از طریق مذاكره، مورد استفاده قرار گیرد.”

آقای قریشی یک بار دیگر تاکید کرد که پاکستان به یک افغانستان صلح آمیز، با ثبات، متحد، دیموکراتیک و پیشرفته متعهد است. او بر تطبیق توافق دوحه که میتواند منجر به آغاز مذاکرات میان افغان‌ها شود، تاکید کرد.

بر اساس اعلامیه آقای قریشی در مورد “مخربین که نمیخواهند صلح در افغانستان برگردد نیز هشدار داد.”

علاوه بر گفتگوها پیرامون صلح، قریشی همچنین بر اهمیت روابط پاکستان و افغانستان بر اساس دوستی، تاریخ و جغرافیا مشترک تاکید کرد و گفت که پاکستان در همبستگی با مردم افغانستان پایبند است.

او از جامعه جهانی نیز خواست که نقش این کشور در امر بازسازی و رشد اقتصادی افغانستان را افزایش دهد.

 در همین حال وزیر خارجه پاکستان گفت که برای فرصت های اشتغال برای مهاجران افغان که به کشور شان عودت میکنند، فراهم شود.

اعلامیه این وزات افزوده است که ملا برادر نیز بر حمایت از تلاش ها برای صلح، امنیت و پیشرفت افغانستان تاکید کرده است.

هیات طالبان به رهبری ملا برادر در اکتوبر سال ۲۰۱۹ میلادی نیز از اسلام آباد دیدار کرد تا در مورد روند صلح و مصالحه افغانستان با مقام های پاکستانی مشوره کنند.

سفر هیات طالبان به پاکستان در حالی صورت میگیرد که این کشور به تازگی بر دو مقام طالبان شامل ملا عبدالغنی برادر تعزیرات وضع کرده است که این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر جهانی نیز میشود.

این اقدام پاکستان تلاشی برای خارج شدن از از فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی (FATF) بوده است.

رسانه های پاکستانی گزارش کرده است که دولت همچنین حساب های بانکی و دارایی های متعلق به هراس افگنان در این کشور را ضبط کرده است.

بر اساس گزارش ها پاکستان ۸۸ تن را تحریم کرده که در فهرست سیاه سازمان ملل متحد نیز بوده اند.

این اطلاعیه قبل از نشست مهم «FATF» آمده است تا پیشرفت پاکستان در مبارزه با جنایاتی مانند پولشویی و تامین مالی هراس افگنی را ارزیابی کند.

پاکستان از مدتها به اینسو متهم به پناه دادن و حمایت از رهبران طالبان است. اما اسلام آباد همواره اتهامات را تکذیب کرده است.

در همین حال، پاکستان از ماه جون سال ۲۰۱۸ میلادی در فهرست خاکستری «FATF» قرار دارد و در ماه «فبروری» هشدار نهایی به وی نیز داده شده است.

اخبار ویژه

استقبال پومپیو از پیشرفت در مذاکرات دوحه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دسامبر 2, 2020)

مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا میگوید که توافق میان هیات های مذاکره کننده حکومت افغانستان و طالبان امید برای دستیابی به توافق سیاسی را خلق کرده است.

این در حالی است که شام امروز (چهارشنبه، ۱۲ قوس) هر دو گروه اعلام کردند که روی کارشیوه مذاکرات میان افغان ها به توافق رسیده اند.

آقای پومپیو گفته است: “امریکا از اعلام توافق از سوی تیم های مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان استقبال میکند.”

به گفته وی: “این توافق برای صلح افغانستان یک نقطه عطف بزرگی است. این توافق قوانین و کارشیوه را که دو طرف از زمان آغاز مذاکرات درباره آن مذاکره کرده اند، تدوین کرده است.”

 وی گفته است: “این تیم ها تصمیم های مهم گرفته اند كه مذاكرات آنها را در مورد نقشه راه سیاسی و آتش بس فراگیر هدایت می كند.”

 آقای پمپیو همچنین گفت که امریکا به پشتکار و تمایل به یافتن نقاط مشترک به هر دو طرف تبریک می گوید.

به گفته وی: “این دستاورد نشان می دهد که جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان جدی هستند، قادر به غلبه بر اختلافات و آماده مقابله با مسایل دشوار هستند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

پیشرفت در مذاکرات دوحه با استقبال حکومت و کشورهای خارجی مواجه شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دسامبر 2, 2020)

امریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا و هیات معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما امروز ( چهارشنبه، ۱۲ قوس) از توافق هیات های مذاکره کننده حکومت افغانستان و طالبان روی کارشیوه مذکرات میان افغان‌ها استقال کرده اند.

زلمی خلیلزاز، فرستاد ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در صفحه توییتر خود از این اقدام طالبان و حکومت استقبال کرده است و خواهان کاهش خشونت‌ها و آتش بس شده است.

خلیلزاد میگوید:”در حالیکه مذاکرات در مورد نقشه سیاسی و آتش بس دایمی آغاز میشود، ما با هر دو طرف در مورد کاهش خشونتها و بلاخره آتش بس کار میکنیم. این کار است که مردم افغانستان مستحق آن است.”

آقای خلیلزاد افزود است که ” این توفق نشان میدهد که گروپ های گفتگو کننده میتوانند موضوعات سخت را حل کند. مردم افغانستان حالا آتش بس و پیشرفت سریع در نقشه سیاسی میخواهد.”

سفارت امریکا در کابل نیز در یک توییت از پیشرفت در گفتگوهای میان افغانان را استقبال کرده است.

سفیر اتحادیه اروپا و رییس هیات های اتحادیه اروپا در کابل نیز از این پیشرفت را استقبال کرده است و این توافق را یک اقدام امیدوار کننده توصیف کرده است.

یوناما نیز از این اقدام طالبان و حکومت افغان استقبال کرده است و گفته است که این توافق باید یک فرصت برای صلح افغانستان باشد.

سفارت بریتانیا نیز در توییتی هر دو طرف را به اقدامات مثبت تشویق میکند.

سفارت بریتانیا افزوده است: “یک مانع کلان سطح بلند خشونتها است که قابل قبول نیست. این (خشونت) باید متوقف شود. صلح یگانه راه برای ثبات، امنیت در افغانستان است.”

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز از پیشرفت ابتدایی در مورد کارشیوه گفتگوهای میان افغان استقال کرده است و از تیم جمهوریت، و قطر در این باره ابراز تشکری کرده است.

در همین حال صدیق صدیق سخنگوی ریاست جمهوری در توییتی گفته است که رییس جمهور غنی، نهایی شدن کارشیوه مذاکره در دوحه را گامی به جلو؛ “از بهر آغاز مذاکرات اصلی و خواست مردم ما که همانا تامین آتش بس برای برقراری صلح پایدار در افغانستان است،” دانسته و از آن استقبال کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ناتو: در سال آینده درحضور ما در افغانستان تصمیم می‌گیریم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دسامبر 2, 2020)

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی  سازمان ناتو، روز گذشته ( سه شنبه، ۱۱ قوس) گفت که این سازمان در سال آینده میلادی در مورد خروج سربازان خارجی از افغانستان با متحدین خود تصمیم خواهد گرفت.

ستولتنبرگ در پایان نخستین روز نشست وزیران خارجه ناتو در کنفرانس خبری مجازی گفت که در نشست وزیران خارجه در مورد وضعیت افغانستان و پلان‌های ناتو برای سال‌های آینده بحث و گفتگو شده است.

ستولتنبرگ گفت:” ناتو از پروسه صلح افغانستان حمایت می‌کند و بر بنیاد این روند ما حضور خود را در افغانستان منظم کرده ایم، در حالیکه امریکا تصمیم گرفته است تا نیروهای خود را به ۲۵۰۰ تن کاهش بدهد، اما ماموریت ناتو در افغانستان دوام خواهد کرد. تاکنون بیشتر از نصف نیروهای ما غیر امریکایی استند.”

ستولتنبرگ افزود: ” همه وزیران در این باره  واضح گفتند که به ماموریت در افغانستان متعهد خواهند ماند و همچنان نیروهای افغان را در امر مبارزه  با هراس‌افگنی حمایت میکنند. در حالیکه ما در افغانستان وضعیت را بررسی می‌کنیم، اما این واضح است که در اوایل سال آینده ما به یک نقطه عطف رو به رو خواهیم شد.”

وی گفت که ” اگر ما در افغانستان بمانیم، ما باعث خطر افزایش جنگ برای مدت طولانی میشویم ، اگر ما خارج شویم، خطر وجود دارد تا افغانستان بار دیگر به پناگاه امن هراس افگنان بین المللی مبدل شود و دست آوردهای که به قربانیهای زیاد بدست آمده است از بین برود.

وی افزود:” بنابر این اینجا یک قیمت است برای ماندن طولانی اما برای ترک کردن زود هنگام نیز قیمت وجود دارد. ما در این باره تصامیم سخت را در جریان نشست وزیران دفاع ناتو در سال آینده خواهیم گرفت، اما هر تصمیم که گرفتیم باید به طور هماهنگ آن را عملی  کنیم.”

ستولتنبرگ همچنان تاکید کرد که ناتو از نیروهای امنیتی افغان حمایت میکند و “همه متحدین این سازمان تعهد کرده اند که نباید بیشتر از نیاز حضور نظامی داشته باشند.”

او گفت که ناتو و متحدین‌اش از گفتگوهای مستقیم میان افغانان در دوحه استقبال میکنند.

ستولتنبرگ گفت که ” این بسیار زود است که بگویم این گفتگوها به نتیجه میرسد، اما یک راه وجود دارد، تنها یک راه واقعی  برای حل و فصل بحران سیاسی در افغانستان وجود دارد، و به همین دلیل ما باید در سال آینده یک ارزیابی کنیم که شرایط برای کاهش نیروهای خارجی در افغانستان مساعد است که بلاخر افغانستان را ترک کنیم و یا باقی بمانیم.”

او گفت که ناتو با همه متحدین خود باید یک تصمیم مشترک بگیرند.

ستولتنبرگ در این باره گفت:” نشست وزیران دفاع ناتو در ماه فبروری سال آینده یک نشست مهم خواهد بود و ما باید به یاد داشته باشیم که  چیزی وجود دارد که همه سازمان ناتو و و چندین بخش آن باید در ان سهم داشته باشد.”

سرمنشی عمومی سازمان ناتو بار دیگر از طالبان خواست تا خشونت‌ها را کاهش بدهد و آتش بس سرتاسری اعلام کنند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است