Connect with us

رویداد های اخیر

گفتگوی امریکا و طالبان در مورد روند صلح افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 30, 2020)

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا و ملا عبدالغنی برادر معاون گروه طالبان درباره شروع مذاکرات میان افغانی، کاهش خشونت ها و خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفتگو کرده اند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان میگوید که دو طرف از طریق کنفرانس ویدیویی بر برداشتن موانع در برابر مذاکرات میان افغانی از جمله رهایی زندانیان تاکید کردند و در مورد چگونگی شروع مذاکرات میان افغان‌ها، رهایی زندانیان، خروج نیروهای خارجی از افغانستان بحث کردند.

آقای شاهین میگوید که در این گفتگو وزیر خارجه امریکا خواهان پایین آوردن آمار خشونت‌ها از سوی طالبان و حکومت افغانستان شده است. اما طالبان دلیل درگیری ها را گشت زنی نیروهای دولتی در بخش های زیر حاکمیت این گروه و ایجاد پاسگاه می‌دانند.

در همین حال معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده صلح حکومت میگوید: “یکی از کارها برای شروع مذاکرات میان افغانی کاهش خشونت است. تضاد کشورهای منطقه سبب پیچیدگی در روند صلح افغانستان شده است.”

همزمان با این دفتر سیاسی طالبان از گفتگوی رو در رو ابراهیم طاهریان فرستاده ویژه ایران برای افغانستان با ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان در دوحه خبر داده است.

رسانه های ایرانی گزارش داده اند که در این دیدار روی عدم مداخله امریکا در مذاکرات میان افغان‌ها، و مسایل مربوط به منافع دو کشور گفتگو شده است.

عبدالله قرلق معاون حزب جنبش ملی میگوید: “متاسفانه هیچ پیشرفت قابل توجه به نظر نمی رسد.”

این گفتگو‌ها در حالی صورت میگیرد که زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه جهانی امریکا نیز در حال سفر به کشورهای قطر، ازبکستان و پاکستان از بهر زمینه سازی مذاکرات میان افغان‌ها استند.

مقدم امین آگاه امور نظامی میگوید: “تا هنگامی که امریکا با کشورهای منطقه مثل روسیه به توافق نرسد تامین صلح در افغانستان شکننده خواهد”.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح گفته است: “افزایش خشونت ها از سوی طالبان مانع روند صلح است.”

انتظار می رود که مذاکرات میان افغان‌ها در ماه میلادی پیشرو برگزار شود. اما رهایی زندانیان و افزایش خشونت ها هنوز از نقاط اختلافی طالبان و حکومت افغانستان است.

رویداد های اخیر

شمار سربازان امریکایی درافغانستان به ۲۵۰۰ تن کاهش یافت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 15, 2021)

کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع امریکا امروز (جمعه ۲۶جدی) تأیید می‌کند که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ تن کاهش یافته‌است.

بربنیاد توافق‌نامۀ صلح امریکا و طالبان که در ماه فبروری سال گذشته امضا شد، قرار است شمار نیروهای امریکایی تا ماه می امسال یعنی کم و بیش چهار ماه دیگر باید به صفر برسد.

در خبرنامه وزارت دفاع امریکا به نقل از میلر آمده‌است که ایالات متحده بیش از هر زمان دیگر اکنون به ختم جنگ در افغانستان نزدیک شده‌است.

میلر گفته است که :” امروز ، ایالات متحده بیش از هر زمان دیگر به پایان دادن به نزدیک به دو دهه جنگ نزدیک است و از گفتگوهای صلح به رهبری افغانان برای دستیابی به یک توافق سیاسی و آتش بس دائمی و جامع نزدیک است.”

پنتاگون اما تأکید کرده‌است که امریکا در کنار متحدان ناتو به کمک و پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهند تا افغانستان بار دیگر مکان امن هراس افگنان نشود.

 میلر همچان گفته است که :” ایالات متحده در کنار متحدان و شرکای ناتو ما کار می کند و به اجرای مأموریت ضد تروریسم و آموزش، مشاوره و مأموریت ما در پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان که برای تأمین صلح در کشور خود کار می کنند، ادامه خواهد داد. انجام مستمر این دو مأموریت مکمل در تلاش است تا اطمینان حاصل شود که افغانستان هرگز برای پناه دادن به افرادی که می خواهند به ایالات متحده امریکا آسیب برسانند مورد استفاده قرار نگیرد.”

وزارت دفاع امریکا گفته‌است که خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان وابسته به شرایط است؛ شرایطی که به‌گفتۀ وزارت دفاع امریکا، در توافق‌نامۀ صلح با طالبان و بیانیۀ مشترک با حکومت افغانستان واضیح شده‌اند.

میلر در نهایت گفته است که، ایالات متحده به اقدامات لازم برای اطمینان از حفاظت از امریکا ، شهروندان و منافع ما ادامه خواهد داد.

این درحالی است که اخیرآ کمیتۀ روابط جهانی و دفاعی مجلس نماینده‌گان بریتانیا از این کشور و ناتو خواسته‌است که پیش از به نتیجۀ رسیدن گفت‌وگوهای صلح نیروهای شان را از افغانستان بیرون نسازند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

وقوع زمین لرزه شدید در اندونزیا؛ سه کشته و ۲۴ زخمی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 15, 2021)

در پی زمین یک لرزه شدید در اندونزیا دست کم سه نفر جان باختند و ۲۴ تن دیگر زخم برداشته اند.

زمین لرزه شدید به بزرگی ۶.۲ ریشتر بامداد امروز (جمعه ۲۶ جدی) در جزیره سولاوسی اندونزیا رخ داد است.

مرکز این زمین لرزه در ۳۶ کیلومتری جنوب ماموجو، مرکز ولایت سولاوسی در عمق ده کیلومتری واقع شده سات.

این زمین لزره چندین پس لرزه نیز به همراه داشته است. رسانه های محلی گزارش کرده اند که دست کم ۶۲ خانه و یک مرکز صحی در این شهر ویران شده است.

بر اساس گزارش ها این زمین لزره سه لغزش زمین را نیز به همراه داشته است.

قسمت هایی از اندونزیا همواره در معرض زمین لرزه قرار دارد. زیرا این کشور در کمربند حلقه‌ای‌ اقیانوس آرام موقعیت دارد که به آن حلقه آتش نیز میگویند که به طور مکرر فعالیت آتشفشانی و زمین لرزه صورت میگیرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تیم بهداشت جهانی برای بررسی منشا ویروس کرونا وارد ووهان شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 15, 2021)

تیم بهداشت جهانی با هدف بررسی منشا ویروس کرونا وارد ووهان، مرکز شیوع این ویروس، شد.

سازمان جهانی بهداشت در توییتی گفته است که یک هیات ۱۳ نفری این سازمان روز گذشته وارد ووهان شدند.

بهداشت جهانی گفته است: ” تیم بین المللی متشکل از ۱۳ دانشمند که منشا ویروس عامل کووید-۱۹ را بررسی می کنند امروز وارد ووهان چین شدند.”

این سازمان افزوده است که آزمایش کرونای دو تن از دانشمندان دیگر پیش از ترک سنگاپور به مقصد چین، مثبت گزارش شده است که هم اکنون در سنگاپور قرنطین اند.

در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی ویروس کرونا در شهر ووهان مرکز ولایت هوبی شیوع پیدا کرد که به زودی در سراسر جهان منتشر شد.

چین تلاش کرد تا معلومات در مورد شیوع این ویروس را از همه مخفی نگهدارد. این کشور پس از ماه ها تلاش دیپلوماتیک به تیم بهداشت جهانی اجازه داده در مورد منشا این ویروس تحقیق کنند.

این کشور حتا افراد که در این مورد گزارش نشر کرده اند را نیز مجازات کرده است. در اواخر دسامبر پارسال  ژانگ ژان یک خبر نگار چینی به دلیل نشر خبر از شهر ووهان به چهار سال زندان محکوم شد.

ویروس کرونا تا هنوز بیشتر از ۹۰ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است و ۱۹۹۳۱۶۴ تن نیز جان خود را از دست داده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است