Connect with us

رویداد های اخیر

گفتگوهای صلح دوحه؛ دو طرف خواست‌های شان را مطرح کردند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۹, ۱۳۹۹)

در پنجمین روز مذاکرات در دوحه، هیات های حکومت  و طالبان موردهای مهمی را برای بحث در اجندا پیشنهاد کرده اند.

هیات حکومت ۲۸ مورد، از آتش بس گرفته تا حفظ نظام جمهوری، حفظ پرچم سه رنگ و دستاوردهای ۲۰ سال گذشته را پیشنهاده است. در مقابل هیات طالبان هم ۲۲ مورد از جمله اداره عبوری، نظام اسلامی، و حقوق زنان، آزادی بیان در چوکات اسلام را برای بحث در اجندا تعیین کرده است.

شماری از پیشنهاد های هیات جمهوری اسلامی افغانستان:

 1. پذیرش آتش بس سرتا سری بدون قید و شرط
 2. حفظ نظام جمهوری اسلامی افغانستان
 3. حفظ بیرق سه رنگ موجود
 4. حفظ دستاورد های ۲۰ ساله اخیر
 5. حفظ قانون اساسی در ۱۲ فصل و ۱۶۲ ماده
 6. حفظ نهادهای امنیتی و دفاعی
 7. پذیرش تمام قرار داد ها و میثاق های که دولت افغانستان به کشور های مختلف بسته است
 8. خلع سلاح تمام نیروهای جنگی طالبان که بعد از توافق به روند صلح می پیوندند
 9. پذیرش اعضای طالبان در وظایف مختلف در چوکات دولت مشروط بر اینکه از طرف رهبری طالبان معرفی شده باشند.
 10. پذیرش و حفظ حقوق زنان، کودکان معلولین، ورثه شهدا مطابق به ارزش قبول شده داخلی و جهان

شماری از پیشنهاد های هیات طالبان:

 1. بیرون شدن نام تمام طالبان از فهرست سیاه بدون قید و شرط
 2. جملات و کلمات مانند جمهوریت دیموکراتیک بعد از این مفهوم پذیرشی نداشته تنها حکومت آینده بنام حکومت اسلامی یاد شود.
 3. تمام ادارات تعلیمی و تربیتی در چوکات معارف اسلامی میتوانند فعالیت نمایند.
 4. ایجاد اداره بنام امر به معروف و نهی از منکر در چوکات حکومت اسلامی
 5. ایجاد حکومت عبوری از ۱۲ ماه الی ۱۸ ماه البته به توافق دوطرف
 6. حفظ ساحات تحت تسلط طالبان و اداره حکومت محلی از طرف طالبان نیز عملی شود.
 7. خلع سلاح تحریک طالبان زمانی مورد قبول و پذیرش است که حکومت جدید و نظام جدید تحقق یافته باشد.
 8. به رسمیت شناختن تحریک طالبان منحیث یک حکومت سایه تا رسیدن به توافق
 9. کلمات و جملات مانند مجرمین جنگی ناقضین حقوق بشر که هدف اعضای تحریک طالبان باشند ممنوع قرار داده شود و استعمال همچو کلمات بنام طالبان جرم پنداشته شود.
 10. بعد از رسیدن به تفاهم کلی در قدم اول حداقل یک صد هزار نفر از طالبان و حامیان شان شامل قوای مسلح گردد.
 11. جامعه مدنی، حقوق بشر، حقوق زنان، رسانه ها و آزادی بیان میتوانند در چوکات ارزش های قبول شده اسلامی به فعالیت ادامه دهند.
 12. ایجاد نهاد بنام شورای علما که در تمام تصامیم دولتی و غیر دولتی فیصله های شان نهایی شمرده شود باید ایجاد گردد.
 13. با این همه موردهای جنجال برانگیز که هرکدام برای حکومت و طالبان به سان مرگ و زندگی ارزش دارد، دیده می شود که دو طرف مذاکرات نفس گیری را در پیش خواهند داشت.

رویداد های اخیر

علوی: پاکستان نقش مهم در صلح و ثبات افغانستان بازی کرده است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

عارف علوی، رییس جمهور پاکستان، در یک مصاحبه رسانه‌ای گفته که اسلام آباد در صلح و ثبات افغانستان نقش موثر بازی کرده است.

علوی افزوده که وی در نشست اخیر سازمان همکاری اقتصادی (ایکو) به اعضای این سازمان گفته که پاکستان افغانستان را از انزوا نجات داده است.

رییس جمهور پاکستان گفته که در جریان نشست وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی اسلام آباد تصویری واقعی افغانستان را به نمایش گذاشته است.

وی افزوده که جهان از ابتکار عمران خان، صدراعظم پاکستان، در باره افغانستان استقبال کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سازمان بین‌المللی کار: نیم میلیون افغان کار خود را از دست داده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

سازمان بین‌‎المللی کار روزگذشته (چهارشنبه ۲۹جدی) گفت که از زمان به قدرت رسیدن امارت اسلامی در نیمه ماه اگست به این سو بیش از نیم میلیون نفر در افغانستان شغل شان را از دست داده اند.

این سازمان گفته است که این بحران اقتصاد افغانستان را فلج کرده و تاثیر بسیار ناگواری بر بازار کار داشته است. این وضعیت به ویژه برای زنان و آنهایی که در بخش‌های زراعت، ادارات دولتی، خدمات اجتماعی و ساختمانی کار می‌کردند، ویران کننده است، زیرا آن‌ها کار شان را از دست داده و معاش شان را دریافت نکرده اند.

گزارش سازمان بین المللی کار گفته است که بسیاری شرکت‌ها برای سر پا ماندن به شدت تحت فشار هستند، زیرا همه روزه هزاران افغان کشور را ترک می‌کنند. بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار بست کاری احتمالا تا ماه جون از میان خواهند رفت‌، چنانچه بیکاری به شدت افزایش یافته است.

پیامدهای اقتصادی سقوط نظام در افغانستان بسیار گسترده است و کمبود پول نقد و محدودیت در کشیدن پول از بانک، شرکت‌ها و افراد را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

اقتصاد افغانستان از قبل به دلیل چهار دهه جنگ، خشکسالی شدید و کرونا در حال فروپاشی بود. پس از آن که امارت اسلامی قدرت را پس از خروج پر هرج و مرج نیروهای امریکایی به دست گرفتند، جامعه جهانی دارایی های افغانستان را مسدود کرد و کمک‌ها را به حالت تعلیق در آورد. زیرا تمایلی برای کار با حکومت امارت اسلامی وجود ندارد و امارت اسلامی تحت تحریم است.

گزارش سازمان بین المللی کار آخرین درخواست برای حمایت‌های بیشتر بین‌المللی از مردم افغانستان است، چنانچه ملل متحد هشدار داده است که ۸.۷ میلیون افغان در معرض قحطی قرار دارند.

هفته گذشته انتونیو گوترش سرمنشی عمومی ملل متحد از جامعه جهانی خواست تا ۵ میلیارد دالر مورد نیاز برای کمک‌های بشری در افغانستان را تامین، دارایی های مسدود شده را آزاد نمایند و سیستم بانکی را فعال کنند تا از فروپاشی اقتصادی و اجتماعی جلوگیری شود.

گزارش سازمان بین المللی کار تخمین کرده که اشتغال زنان در ماه‌های جولای تا سپتامبر ۱۶ درصد کاهش داشته است. کاهش اشتغال برای مردان ۵ درصد بوده است.

گزارش سازمان بین‌المللی کار اشاره کرده که بدتر شدن شرایط کاری در کشوری که بیش از یک میلیون کودک ۵ تا ۱۷ ساله آن مصروف کار هستند، به کار بیشتر کودکان خواهد انجامید.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

پنتاگون ویدیوی حمله طیاره بی‌سرنشین در کابل را نشر کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

وزارت دفاع امریکا روزگذشه (چهارشنبه ۲۹ جدی) نخستین ویدیوی حملهٔ طیاره بی سرنشین ایالات متحده را نشر کرد که در اثر آن ۱۰ غیر نظامی به شمول هفت کودک در شهر کابل جان باختند.

روزنامهٔ نیویارک تایمز این ویدیو را از طریق قانون دسترسی به آزادی معلومات ایالات متحده پس از آن به دست آورد که در برابر فرماندهی مرکزی ایالات متحده اقامه دعوا کرد و پس از برنده شدن، ویدیوی کامل این حملهٔ مرگبار را در ویب سایت خود نشر کرد.

این حمله که به تاریخ ۲۹ اگست ۲۰۲۱، یعنی یک روز قبل از خروج آخرین نظامی ایالات متحده از افغانستان صورت گرفت. پنتاگون در قدم نخست از این حمله دفاع کرد، اما بعد آنرا یک اشتباه غم‌انگیز خواند.

ویدیو هایی که توسط نیویارک تایمز نشر شده است، تقریبا ۲۵ دقیقه است که دو طیاره بدون سرنشین امریکا لحظات قبل از حمله، هنگام حمله و پس از آن حمله را نشان می‌دهد.

در این ویدیو نشان داده می‌شود که مردم محل پس از حمله تلاش می‌کنند تا با آب پاشی آتش موتر نوع تویتا را که هدف حمله قرار گرفته است، خاموش کنند.

در این ویدیو افرادی مشاهده می‌شود که در نزدیکی محل حمله در حال رفت و آمده استند.

نظامیان ایالات متحده گفته اند آنان معتقد بودند که افرادی وابسته به داعش در موتر مورد حمله حضور دارند و احتمالا حملهٔ شان را در نزدیکی میدان هوایی کابل انجام دهند، جاییکه نیروهای بین المللی به رهبری امریکا با عجله تلاش می‌کردند تا روند تخلیه را انجام دهند.

پس از این حمله، فرماندهی مرکزی ایالات متحده به این نتیجه رسید مردیکه موتر مورد حمله را رانندگی می‌کرد، هیچ ربطی به گروه داعش نداشت.

سه روز قبل از این حملهٔ مرگبار بر غیر نظامیان،‌ حملات انتحاری در نزدیکی میدان هوایی بین‌المللی کابل موجب کشته شدن ۱۳ نظامی امریکا و ۱۶۹ شهروند افغان شد.

مرد راننده که زمری احمدی نام داشت، برای موسسهٔ‌ تغذیه و آموزش بین‌المللی کار می‌کرد. این موسسه یک سازمان غیر انتفاعی است که مقر اصلی آن در ایالات متحده موقعیت دارد.

پیش از این، وزارت دفاع ایالات متحده به تاریخ ۲۴ میزان گفت که به خانواده‌های ۱۰ نفری که در حملهٔ ماه اگست طیارهٔ بی‌سرنشین در کابل کشته شدند،‌ غرامت می‌پردازد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در بیانیهٔ گفت که وزارت دفاع امریکا همچنان با وزارت خارجه کار می‌کند تا بازماندگان قربانیان این حمله را به ایالات متحده انتقال دهند.

به خواندن ادامه دهید

Trending