Connect with us

اخبار ساحوی

گسترش ویروس کرونا به دلیل کمبود امکانات در دفاتر دولتی در هرات

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 10, 2020)

بیش از ۱۲۰ کارمند دولت به دلیل کمبود امکانات در دفاتر ولایتی هرات به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

مقامات ریاست صحت عامه می گویند که اکثر این کارمندان در حال حاضر در خانه های خود قرنطین هستند و وضعیت صحی آنها بهتر است.

بررسی های انجام شده از سوی آریانا در هرات نشان میدهد که بی توجهی کارمندان ادارات دولتی و مراجعه کننده گان به این ادارات به توصیه های بهداشتی باعث گردش این ویروس کرونا شده است.

یافته های این بررسی نشان میدهد که چهار کارمند اداره ترانسپورت، سه کارمندان اداره آبرسانی، چهار ‏کارمند اداره شهرداری، سه کارمند اداره مستوفیت، پنج کارمند اداره برشنا، هفتاد و پنج کارمند ریاست صحت عامه، ده سرباز و کارمند پولیس، چهار کارمند اداره هرات آمبولانس، سه کارمند ولایت به شمول رئیس منابع بشیری، یازده ملا امام مساجد و هشت کارمند ریاست گمرک هرات، مبتلا به ویروس کرونا شده اند.

داکترعبدالحکیم تمنا، رئیس صحت عامه هرات، میگوید که به دلیل بی توجهی کارمندان دولتی و شهروندان به توصیه های بهداشتی، گردش ویروس کرونا وارد مرحله جدیدی شده است.

به باور وی، ادامه بی توجهی کارمندان ادارات دولتی به توصیه های بهداشتی می تواند در آینده نزدیک فاجعه ویروس کرونا را بیشتر کند.

در عین حال شماری از کارمندان ادارت دولتی در هرات تاکید دارند که هیچ نوع امکانات بهداشتی برای مبارزه با ویروس کرونا در ادارات وجود ندارد.

شریف احمد که در یکی از ادارات دولتی هرات کارمند است، میگوید در هفته ای یک عدد ماسک و یک جفت دستکش به آنها داده می شود و روزانه با مراجعین زیادی سر و کار دارند.

او میگوید با آنکه سه تن از کارمندان اداره آنها مبتلا به ویروس کرونا شده اند، اما تاکنون هیچ اقداماتی برای ضد عفونی کردن اداره صورت نگرفته است.

در عین حال انجنیر راتب حمیم رئیس اداره آبرسانی، تائید می کند که یک تن از کارمندان این اداره به ویروس کرونا مبتلا شده است و دو تن دیگر از همکارانش مشکوک به کرونا هستند.

حمیم میگوید اداره آنها یک نهاد خدماتی است و طی دو ماه گذشته با وجود اجرایی شدن قرنطین، آنها همچنان به فعالیت خود ادامه داده اند. او میگوید بسیاری از مردم که به این اداره مراجعه می کنند ماسک ندارند و نکات ایمنی را نیز رعایت نمی کنند.

غلام حضرت مشفق، شهردار هرات، نیز گردش ویروس کرونا در ادارات دولتی را تائید می کند. او میگوید یک کارمند این اداره به ویروس کرونا مبتلا شده است و در حال حاضر در قرنطین خانه گی بسر می برد.

از سوی دیگر، شهردار هرات می گوید روزانه پروسه ضد عفونی کردن مکان های عمومی و برخی ادارات دولتی مزدحم از سوی تیم آنها جریان دارد.

اخیرا والی هرات در یک کنفرانس مطبوعاتی به کارمندان ادارات دولتی این ولایت دستور داد که به تمام توصیه های بهداشتی توجه کنند و استفاده از ماسک برای آنها الزامی است.

در همین حال داکتر ابراهیم محمدی، مسوول هرات آمبولانس، تاکید می کند که میزان افراد مبتلا به ویروس کرونا در هرات همچنان رو به افزایش است.

او میگوید بسیاری از مردم به دلیل نگرانی که از بستری شدن در بیمارستان های کووید-۱۹ هرات دارند، بیماری خود را پنهان می کنند و یا هم در خانه خود را قرنطین می کنند. او همچنان تائید می کند که بیش از صد و بیست کارمند ادارات مختلف دولتی در سراسرهرات مبتلا به ویروس کرونا هستند.

قابل تذکر است که هرات کانون کرونا در افغانستان است و نخستین ولایتی بود که ویروس کرونا در آن به تاریخ ۵ حوت ۱۳۹۸، شناسایی شد.

اخبار ساحوی

هشت جنگجوی طالبان در قندز کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 5, 2021)

وزارت دفاع کشور میگوید که نیروهای افغان عملیاتی را بر مرکز طالبان در ولایت قندز راه اندازی کرده اند.

در اعلامیه این وزارت آمده است: “کوماندوها در هماهنگی با نیروهای دفاعی و امنیتی در مربوطات قریه ” بز قندهاری” از حومه های شهر کندز عملیات تصفیوی را راه اندازی کردند.”

به گفته وزارت دفاع، در این عملیات، هشت طالب مسلح کشته، و چهار تن دیگر نیز زخمی شده اند.

در اعلامیه آمده است که در این رویداد مقداری زیادی از مواد انفجاری و مهمات طالبان نیز تخریب شد.

بر اساس اعلامیه، در این عملیات، سه مخفیگاه طالبان، یک عراده موتر، چهار عراده موترسایکل، ده‌ها ماین گوناگون، انبارهای مهمات و مواد انفجاری از بین برده شده است.

در همین حال وزارت دفاع میگوید که نیروهای افغان سه عضو کلیدی طالبان را در عملیاتی در خواجه سبز پوش ولایت فاریاب بازداشت کرده اند.

این وزارت گفته است: “سه فرد کلیدی طالبان به نام های “علی محمد” مشهور به “اسامه”، “ملا اجمل” و “عبدالغفور” بازداشت شدند.”

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

ده‌ها تن در جریان درگیری نیروهای امنیتی با غوریانی زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 4, 2021)

پولیس هرات امروز (پنجشنبه، ۱۴ حوت) در یک اعلامیه میگوید که ده‌ها غیرنظامی بشمول زنان و کودکان در جریان درگیری میان  نیروهای امنیتی و افراد وابسته به حبیب الله غوریانی، زورمند محلی، زخمی شدند.

پولیس حبیب الله را به  باج گیری، انتقال مواد مخدر، غصب و دیگر جرایم متهم میداند و روز گذشته برای بازداشت او اقدام کرد، اما پولیس با مقاومت غوریانی رو به ور شدند.

پولیس در یک اعلامیه گفته است که  افراد غوریانی روز گذشته در “ساحه حوزه دوازدهم به کافی شاپ و منزل یکتن از ساکنین محل داخل شده به لت و کوب و فیرهای خودسرانه که باعث خسارات مالی و اخلال امن عامه شده که این عملکرد نامبرده باعث خشم مردم گردیده متضررین در مقابل حوزه دوازدهم تجمع و خواهان تنفیذ قانون گردیده اند.”

به گفته‌ی پولیس بعد از رسیدن نیروهای امنیتی به محل رویداد افراد وابسته به غوریانی بر پولیس شلیک کرده اند که در نتیجه آن ۱۴ پولیس زخم برداشتند.

بر اساس این اعلامیه در این درگیری‌ها ۳۲ تن از افراد ملکی بشمول یک زن و سه کودک زخم برداشتند.

اعلامیه افزوده است که دو تن از افراد مسلح غوریانی نیز کشته شده  و هشت دیگر با سلاح و مهمات بازداشت شده اند.

پولیس میگوید که غوریانی از ساحه فرار کرده است، اما تحت تعقیب قرار دارد.

در همین حال، مقام‌های صحی در هرات میگویند که ۳۶ تن بشمول زنان و کودکان در این درگیری‌ها زخم برداشته اند و به شفاخانه‌ حوزوی این ولایت انتقال داده شده اند.

منابع نزدیک به غوریانی میگویند که در این درگیری دو تن از افراد غوریانی کشته شده و چهار تن دیگر زخم برداشته اند.

این منابع می افزاید که غوریانی از ساحه فرار کرده است.

اما آقای غوریانی در یک نوار تصویری که زخمی به نظر میرسد حکومت را به برخورد سیاسی متهم میکند.

در این درگیری‌ها منازل نزدیک به محل رویداد نیز خسارات مالی را متحمل شده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

یک داکتر زن در ننگرهار در انفجاری ماین مقناطیسی جان باخت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 4, 2021)

پولیس ننگرهار تایید میکند که بامداد امروز (پنجشنبه، ۱۴ حوت) دو انفجار در شهر جلال آباد رخ داده اند که در نتیجه  آن یک داکتر حوزوی این ولایت کشته شده است و دو تن دیگر بشمول یک کودک زخم برداشته اند.

فرید خان، سخنگوی پولیس ننگرهار، میگوید می افزاید که انفجار نخست در ناحیه پنجم شهر جلال آباد در دروازه ورودی یک خانه رخ داده است که در نتیجه آن یک تن زخم برداشته است.

او میگوید که انفجار دوم در ناحیه سوم شهر جلال آباد یک واسطه ریکشا را هدف قرار داده که در نتیجه آن یک داکتر زن کشته شده و یک کودک زخم برداشته است.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی به عهده نگرفته است.

این در حالی است که روز سه شنبه سه تن از کارمندان تلویزیون انعکاس در شهر جلال آباد توسط افراد مسلح ناشناس به قتل رسیدند که بعدا مسوولیت  آن را گروه داعش به عهده گرفت.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است