Connect with us

تجارت

گسترش صنعت ماهی‌پروری در کشور، امسال ۳۵۰ فارم جدید ساخته شده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 30, 2020)

ریاست مالداری در وزارت زراعت‌، آبیاری و مالداری امروز (دوشنبه ۱۰قوس) می‌گویند که در سال جاری ۳۵۰ ماهی‌پروری تولیدی و تکثیری در ۳۴ ولایت از سوی وزارت زراعت و سکتور خصوصی ساخته شده است.

خلیل فروغ، آمر ماهی‌پروری در وزارت زراعت می‌گوید که امسال در مجموع ۱۰۰ فارم ماهی‌پروری از طریق پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت ساخته شده و در عین حال ۲۵۰ فارم ماهی‌پروری دیگر، از طریق سکتور خصوصی در ولایت‌های مختلف کشور ایجاد شده اند.

به گفته مقام های وزارت زراعت ۱۰۰ فارم ماهی پروری جدید در ولایت های کنر، بلخ، بغلان، لغمان، کندهار، خوست و هرات ساخته شده اند که این فارم ظرفیت تولید ۲.۷ تا سه متریک تُن ماهی و هر فارم تکثیری ظرفیت تولید دو میلیون و ۴۰۰ هزار جوجه‌ماهی را دارند.

آقای فروغ می‌گوید: «نظر به بررسی‌ای که ما کردیم، امسال سطح تولید ماهی نیز، نظر به سال قبل یک هزار و ۵۰۰ تُن افزایش یافته است.»

این در حالی است که سال قبل میزان تولید ماهی به حدود ۱۰ هزار متریک تُن می‌رسید و امسال به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تُن می‌رسد.

تجارت

سفر وزیر خارجه ترکمنستان برای گفتگو در مورد افتتاح چند پروژه مهم به کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 8, 2021)

رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان چاشت امروز(جمعه، ۱۹ جدی) برای گفتگو در مورد اقتتاح چند پروژه به کابل آمد.

وزارت خارجه میگوید که آقای مردوف در جریان سفر دو روزه اش با رییس جمهور غنی، حنیف اتمر وزیر خارجه و حمد الله محب مشاور امنیت ملی کشور دیدار و در مورد راه اندازی چند پروژه مشترک اقتصادی میان دو کشور، گفتگو خواهد کرد.

در اعلامیه آمده است: ” قرار است آقای مردوف درجریان این بازدید، با رئیس جمهوری اسلامی افغانستان محمد اشرف غنی، وزیر امور خارجه محمد حنیف اتمر و مشاور امنیت ملی کشور آقای حمد الله محب دیدار و در مورد آمادگی‌های لازم برای گشایش و راه اندازی چند پروژۀ مهم اقتصادی میان ترکمنستان و افغانستان، رایزنی وتبادل نظر کند.”

وزارت امور خارجه افزوده است: “از جانب دیگر، یکی از اهداف مهم سفر آقای مردوف به افغانستان، امضای چندین یادداشت تفاهم در پیوند به مشورت های سیاسی، قرنطین زراعتی، تفاهمنامۀ امنیت و امضای یادداشت تفاهم پیرامون مسائل نفت و گاز میان کابل و عشق آباد می باشد.”

 

به خواندن ادامه دهید

تجارت

برگزاری چهارمین نشست کمیته مشترک اقتصادی افغانستان و ایران

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 8, 2021)

چهارمین نشست کمیته مشترک اقتصادی افغانستان و ایران برگزار شد.

کمیته های مشترک کاری کمیسیون اقتصادی ولایات خراسان ایران و هرات، در شهر مشهد روز گذشته به کار خود پایان داد.

مقام ولایت هرات در اعلامیه ای گفته است که از طریق این کمیته ها، کار شیوه های افزایش همکاری های  اقتصادی و تجارتی بین دو ولایت مطرح و دو طرف به توافقاتی نیز دست یافتند.

اعلامیه افزوده است: “کمیسیون اقتصادی ولایت هرات از دو روز بدینسو در یک سفر رسمی در ولایت خراسان رضوی ایران به سر می‌برد. “

در همین حال خبرگزاری ایرنا گزارش کرده است که در این نشست شماری از مقام های افغان و علی رسولیان معاون هماهنگی امور اقتصادی ولایت خراسان رضوی شرکت کرده بودند.

آقای رسولیان گفته است: ” سوابق فرهنگی و دینی دو کشور افغانستان و ایران به ویژه خراسان رضوی و هرات نشان می‌دهد که سطح همکاری دو کشور می‌تواند بیش از آنچه هست گسترش یابد.”

به خواندن ادامه دهید

تجارت

وزیر خارجه ترکمنستان برای اشتراک در مراسم افتتاحیه سه پروژه مهم به کابل خواهد آمد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 6, 2021)

وزارت امور خارجه کشور در اعلامیه ای گفته است که قرار است وزیر خارجه ترکمنستان هفته آینده برای شرکت در مراسم افتتاحیه سه پروژه مشترک به کابل بیاید.

در اعلامیه آمده است که محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور روز سه شنبه با رشید مرادوف گفتگوی تلفنی داشته و پیرامون روابط دوجانبه گفتگو کرد.

بر اساس اعلامیه، آقای مرادوف قرار است با رییس جمهور غنی، آقای اتمر و حمدالله محب مشاور امنیت ملی در کابل دیدار هایی داشته باشد.

در اعلامیه آمده است: “دو طرف در مورد مراسم افتتاحیه سه پروژه مه قرار است در ۱۴ جنوری ۲۰۲۱ برگزار میشود، گفتگو کردند.”

قرار است پروژه راه آهن آقینه-اندخوی، پروژه برق از کرکی -اندخوی-پلخمری و لین فایبر نوری که از اینترنت ترکمنستان به افغانستان گسترش می یابد، افتتاح شود.

وزارت خارجه گفته است که آقای مرادوف همچنان چندین تفاهم نامه با مقامات افغانستان نیز امضا خواهد کرد.

در اعلامیه آمده است که تفاهم‌نامه مشاوره سیاسی، تفاهم‌نامه قرنطینه کشاورزی، تفاهم‌نامه امنیت و پروتکل و تفاهم‌نامه در مورد مسایل مربوط به گاز و نفت، به امضا خواهد رسید.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است