Connect with us

رویداد های اخیر

رویترز: ۱۳سرباز آسترالیایی متهم به جنایت‌های جنگی در افغانستان بر کنار میشوند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 27, 2020)

آژانس خبری رویترز به نقل ازمقام‌های آسترالیایی گزارش داده است که ۱۳ سرباز  آسترالیایی که گواهان و همکاران متهمان اصلی کشتار غیرنظامیان و زندانیان در افغانستان استند از وظایف شان بر کنار میشوند.

ریک بور، رییس ارتش استرالیا به رویترز گفته است که به این سربازان هشدار داده شده است که تا ۱۴ روز درباره این اتهام ها پاسخ بدهند وگرنه برکنار خواهند شد. 

ریک بور در این باره افزود که “تاکنون ‍۱۳ سرباز بر حال  در پیوند به پرونده افغانستان، اخطاریه دریافت کرده اند.”

ریک بور گفته است که این ۱۳ تن مستقیما در قتل افغان دخیل نیستند.

قبل از نیز سکات موریسن، نخست وزیر استرالیا، در یک  تماس تلیفونی با رییس جمهور غنی از تامین عدالت در این مورد  اطمینان داده بود.

روز گذشته رویترز گزارش داده بود که ۱۰ تن که در کشتار افغان‌ها متهم استند از وظایف شان برکنار میشوند.

رویداد های اخیر

طالبان بند دهله ولایت کندهار را تصرف کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

مقام‌های محلی به خبرگزاری فرانسه (ای اف پی) گفته اند که بند دهله که از طریق یک شبکه متشکل از کانال‌های مختلف، امکان آبیاری زمین‌ها را برای دهقانان ایجاد می‌کند و آب آشامیدنی شهر کندهار را تامین می‌کند، اکنون تحت اداره طالبان درآمده است.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است :”ما بند دهله را در ارغنداب تصرف کردیم.”

حاجی گلبدالدین، ولسوال ولسوالی همجوار تایید کرد که این بند اکنون تحت اداره طالبان است. او گفته است که:”نیروهای امنیتی ما … خواهان دریافت نیروهای کمکی شده اند، اما خواسته آن‌ها عملی نشده است.”

بند نامبرده در حالی تصرف می‌شود که در این هفته چند روز پس از آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، درگیری‌ها در ولایت هلمند بسیار شدت گرفته است. توریالی محبوبی، رییس اداره تنظیم آب کندهار به خبرگزاری فرانسه گفته است که، طالبان اخیرا به کارمندان بند دهله هشدار داده بودند که سرکار نیایند.

یک گزارشگر خبرگزاری فرانسه در کندهار گفته است که، ماه گذشته شورشیان پلی را که بند دهله را به ولسوالی‌های مجاور وصل می کرد، منفجر کردند.

بند دهله حدود ۷۰ سال پیش توسط امریکایی‌ها ساخته شد تا به این وسیله امکان آبیاری زمین در حدود هفت ولسوالی کندهار فراهم شود. در سال ۲۰۱۹ بانک انکشاف آسیایی کمکی در حدود ۳۵۰ میلیون دالر به افغانستان را تایید کرد تا بخشی از آن برای گسترش پروژه ساخت مخازن آب استفاده شود.

مناطق اطراف این سد در طول شش ماه گذشته شاهد جنگ‌های شدید بوده است. اما مقام های دولتی در ماه اپریل این محدوده را پاکسازی شده اعلام کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیر دفاع امریکا: همه پیمانکاران نظامی افغانستان را ترک می‌کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا شب گذشته (پنج شنبه شب ۱۶ثور) در جمع خبرنگاران گفته است، پیمانکاران نظامی مانند دیگر نیروهای امریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.

آستین با اشاره به اینکه روند خروج نظامیان امریکایی از افغانستان همچنان ادامه دارد گفت، خروج پیمانکاران از این کشور نیز طبق برنامه انجام خواهد شد.

وی همچنان گفته است که پیمانکاران می‌توانند در آینده درباره در مورد قراردادهای شان مذاکره کنند.

این درحالی است که تا ماه اپریل نزدیک به ۱۷هزار پیمانکار پنتاگون، از جمله حدود ۶هزار ۱۵۰ پیمان کار امریکایی، ۴هزار ۳۰۰ پیمان کار افغان و ۶هزار ۴۰۰ پیمان از کشورهای دیگر حضور داشته اند.

آستین در ادامه مدعی شد نیروهای افغانستانی بدون حمایت نیروهای امریکایی در مواجهه با خیزش دوباره طالبان با چالش مواجه خواهند شد.

از سوی دیگر، مارک مایلی، رییس ستاد ارتش امریکا نیز در این نشست خبری گفته ا ست، این احتمال وجود دارد که ارتش امریکا، آموزش نیروهای نظامی افغانستانی را در سایر کشورها ادامه دهد.

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا که دراین نشست خبری حضور داشت‌ گفته است:”هنوز خیلی زود است حدس بزنیم وضعیت افغانستان پس از خروج نیر‌وهای امریکا چگونه خواهد بود. چرا که افغانستان نیروی ارتش و نیروی قابل قابل توجه‌ای دارد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دو پایه برق وارداتی در شمال کابل انفجار داده شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

شرکت برشنا اعلام کرده است که دو پایه ۲۲۰کیلوولت برق وارداتی در ولسوالی کلکان کابل در اثر انفجار ماین کارگذاری شده، منهدم شده است.

پس از این رویداد، برق کابل و ولایت‌های مسیر این لین قطع شده است.

شرکت برشنا گفته است که این رویداد حوالی ساعت ۴:۴۵ صبح روز جمعه در ساحه میرزاخیل ولسوالی کلکان رخ داده است.

باشنده‌گان محل گفته اند که با صدای انفجار بیدار شدند و اما دراین رویداد به کسی آسیب نرسیده است.

شرکت برشنا همچنان گفته است که در این انفجارها پایه سومی نیز به صورت قسمی تخریب شده است.

شرکت برشنا افزوده است که در پایه چهارمی نیز ماین کارگذاری شده بود، اما تیم انجینیری ارتش ملی در صدد خنثاسازی آن است.

این شرکت گفته است که با مساعد شدن زمینه کار، تیم‌های فنی این شرکت آماده‌گی دارند که کار نصب و ترمیم پایه‌های منهدم شده را دوباره آغاز کند.

تاهنوز گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است