Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش یوناما: در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۱هزار غیرنظامی جان باخته اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۶, ۱۳۹۹)

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما در گزارش تازه‌‌‌یی که امروز (سه‌شنبه، ۶ عقرب) نشر کرده‌ می‌‌گوید که در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۲۱هزار غیر نظامی جان باخته اند و بیش از ۳۸هزار تن دیگر زخم برداشته اند. 

دراین گزارش همچنان آمده است که شروع مذاکرات میان افغان‌ها هم نتوانسته است کاهشی در تلفات غیر نظامیان به میان آورد. هر چند که بر بنیاد گزارش این سازمان تلفات غیر نظامی در ۹ ماه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته میلادی در مجموع ۳۰ درصد کاهش داشته است.

بر بنیاد این گزارش گزارش ۵هزار و ۹۳۹ تن از افراد غیرنظامی کشته و زخمی شده اند که ازین میان ۲هزار و ۱۱۷ تن کشته و ۳هزار و ۸۲۲ تن هم زخم برداشته اند.

به اساس تلفات غیر نظامیان توسط طرف‌های جنگ از اول جنوری تا ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۲۰ میلادی قرار زیر می باشند:

– طالبان عامل کشته شدن ۱۶۲۲ و زخمی شدن ۱۰۲۱ غیر نظامی

– داعش عامل کشته شدن ۱۳۲ و زخمی شدن ۲۶۰ غیر نظامی

– عناصر نا مشخص مخالف دولت عامل کشتن ۱۲۵ و زخمی شدن ۲۹۰ غیر نظامی

– نیرو های امنیتی افغان عامل کشته شدن ۳۶۶ و زخمی شدن ۹۱۰ غیر نظامی

– نیرو های نظامی بین المللی عامل کشته شدن ۳۰ و زخمی شدن ۸۳ غیر نظامی

– گروه های مسلح طرفدار دولت عامل کشته شدن ۲۷ و زخمی شدن ۳۹ غیر نظامی

– نیرو های نا مشخص طرفدار دولت عامل کشته شدن ۲۶ وزخمی شدن ۵۹ غیر نظامی

– و شلیک های متقابل و غیره عامل کشته شدن ۲۳۷ تن و زخمی شدن ۶۱۲ تن غیر نظامی شناخته شده اند.

سازمان ملل متحد درین گزارش گفته است که تنها در حمله‌های اخیر در ولایت‌های لغمان، ننگرهار، هلمند و غور ۴۰۰ غیر نظامی کشته شده اند.

درین گزارش همچنان آمده است که پس از اغاز مذاکرات میان افغان‌ها از ۱۲ سپتامبر تا ۳۰ این ماه در شمار تلفات غیر نظامیان هیچ کاهش به میان نیامده است.

این درحالی است که بیشتر تلفات غیر نظامی ناشی از، جنگ‌های زمینی، مواد انفجاری تعبیه شده، انتحاری، قتل‌های هدفمند، حملات هوایی، و غیره بوده است.

تلفات افراد غیر نظامیان بر اساس نوع حادثه قرار زیر می باشند:

۱. جنگ های زمینی شمار کشته شدگان ۶۰۶ شمار زخمیان ۱۶۶۹ تن

۲. مواد منفجریه تعبیه شده انتحاری و غیر انتحاری شمار کشته شده‌گان ۱۱۷۵ شمار زخمیان ۵۲۵ تن

۳. قتل های هدفمند شمار کشته شدگان ۵۳۱ شمار زخمیان ۳۰۳ تن

۴. حملات هوایی شمار کشته شدگان ۲۵۶ شمار زخمیان ۲۳۳ تن

۵. مواد انفجاری باقی مانده از جنگ شمار کشته شدگان ۸۶ شمار زخمیان ۲۱۲ تن

۶. غیره شمار کشته شدگان ۱۱۳ شمار زخمیان ۱۱۹ تن گزارش شده است.

بر بنیاد گزارش سازمان ملل، طالبان در جریان ۹ ماه گذشته در میان نیروهای بین‌المللی، نیروهای افغان و داعش، عامل بیشترین تلفات غیر نظامیان بوده است. و با این امار افغانستان همچنان مرگبارترین کشور برای غیر نظامیان گفته شده است.

شورای امنیت ملی هم می‌گوید که طالبان در هر حمله هراس افگنانه در افغانستان به گونه مستقیم و غیر مستقیم دست دارند.

رحمت لله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی می‌گوید که :”بسیاری از حمله‌ها را که طالبان به عهده هم نگیرد به گونه غیر مستقیم در آن دخیل بوده اند. آنها فضا را برای انتحار و انفجار مساعد کرده اند.”

اما طالبان این گزارش را یک طرفه خوانده و گفته اند که شمار تلفات غیر نظامیان از سوی حکومت را نیز به دوش آنها انداخته اند.

رویداد های اخیر

نخستین پرواز ایران پس از روی کار آمدن امارت اسلامی در کابل نشست کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

منابع محلی گفته اند که برای نخستین بار پس از سقوط دولت سابق افغانستان و روی کار آمدن امارت اسلامی، یک فروند هواپیمای مسافربری از ایران در فرودگاه کابل به زمین نشست.

گفته این منابع یک فروند هواپیمای شرکت هوایی ماهان صبح چهارشنبه (۲۴سنبله) در فرودگاه کابل نشست.

منبع افزود که این نخستین بار پس از سقوط دولت اشرف غنی است که هواپیمای یک شرکت هوایی از ایران وارد کابل می‌شود.

به گفته منابع در این پرواز ۱۹ مسافر به کابل انتقال داده شده‌اند و این هواپیمای مسافربری دوباره به مشهد بازگشت کرده است.

هفته گذشته نیز شرکت هواپیمایی بین‌المللی پاکستان (پی آی ا) نیز اعلام کرده بود که پروازهایش را به کابل از سر خواهد گرفت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

فطرت: به کسی اجازه داده نمی شود تحت نام دفاع از دیموکراسی امریکایی امنیت را اخلال کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

رییس ستاد ارتش امارت اسلامی روز چهارشنبه (۲۴سنبله) می‌‌گوید که در آینده نزدیک افغانستان دارای یک ارتش قوی و منظم خواهد بود تا مستقلانه از خاک افغانستان دفاع کند.

قاری فصیح الدین فطرت هشدار می‌دهد که به هیچ کسی اجازده دادده نمی‌شود که زیر نام قوم، عصبیت و دفاع از دستآورد‌های بیست ساله و دموکراسی، امنیت را اخلال کند. او همچنان تاکید می‌ورزد که هر فردی با ذهنیت اخلال و شورش‌گری که در برابر امنیت سر بلند کند، سرکوب می‌‌شود.

قاری فصیح الدین فطرت، که در یک گردهمایی در شهر کابل اشتراک کرده است تاکید دارد که در آینده‌ نزدیک ارتش منظم ایجاد خواهد کرد. قاری فصیح‌الدین می‌گوید که مشورت‌‌ها در مورد ایجاد ارتش جریان دارد. او تاکید می‌کند که نیروهای این ارتش باید طوری آموزش ببینند که بتوانند از افغانستان دفاع کنند.

فصیح الدین فطرت، رییس ستاد ارتش امارت اسلامی گفت:” ما تلاش داریم در آینده نزدیک افغانستان دارای یک ارتش قوی و منظم خواهد بود تا مستقلانه از خاک کشور دفاع کند.”

وی می‌گوید کسانی را که برای پشتیبانی از دموکراسی و حفظ دستاوردهای بیست ساله در برابر امارت اسلامی می‌ایستند سرکوب می‌‌کنند. او می‌گوید این افراد در پی اخلال امنیت و سوق‌ دادن کشور به جنگ‌‌های داخلی هستند. رییس ستاد ارتش تاکید می‌کند که به آنان اجازه‌ اخلال امنیت افغانستان داده نخواهند شد.

فطرت گفت:” به هیچ کسی اجازده داده نمی‌شود که تحت نام قومیت، عصبیت و دفاع از دستآورد‌های بیست ساله و دیموکراسی امریکایی، امنیت مردم را اخلال کند.”

درهمین حال، شماری از شرکت کنندگان این نشست بر اتحاد میان مردم افغانستان تاکید می‌کنند.

قاری جمال الدین، عضو امارت اسلامی گفت:” مردم باید متحد شود و از این نظام حمایت کند و مردم باید یک پارچه شود تا این وطن را آباد کنیم.”

عبدالقدیر غفوری، مفتی نظامی امارت اسلامی در بدخشان گفت:” خواهش ما از امارت اسلامی این است که توقع داریم که در میان تفرق را نیارند مجاهدین امارت اسلامی می‌تواند پیروز بماند.”

اما آقای فصیح‌الدین فطرت، رییس ستاد ارتش در مورد نیروهای امنیتی که در حالتی بی‌سرنوشتی قرار دارند چیزی نمی‌گوید. افغانستان یک ارتش بیش از سه صد هزار نفری داشت که در پی تصرف افغانستان به دست امارت اسلامی از هم پاشید و اکنون روشن نیست که آیا از نیروهای آب دیده گذشته در نظم تازه کار گرفته خواهد شد یا نه.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خلیلزاد: فرار غنی آخرین توافق برای انتقال سیاسی را برهم زد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۴, ۱۴۰۰)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری پیشین، با فرار خود برنامه مذاکره با امارت اسلامی در مورد طرح انتقال سیاسی را بر هم زد.

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا در گفتگویی با فاننشیل تایمز گفته است که بر اساس این طرح، با آنکه نیروهای امارت اسلامی به دروازه های کابل رسیده بودند، غنی تا رسیدن به توافقی روی حکومت آینده به قدرت باقی می‌ماند.

آقای خلیلزاد میگوید که خلای قدرت در پی فرار غیر منتظره غنی باغث سقوط حکومت و روی کار آمدن امارت اسلامی در ۱۵ آگست شد.

خلیلزاد افزود که این امر باعث روند تخلیه پر هرج و مرج و نیز پایان مذاکرات دوحه نیز شد.

خلیلزاد به فایننشیل تایمز گفت: “حتی در نهایت امر، ما با طالبان (امارات اسلامی) توافق کردیم که به کابل نروند.”

در همین حال اظهارات خلیلزاد منعکس کننده اظهارات آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده است که این هفته به قانونگذاران امریکایی گفت که وی در آستانه فرار غنی، از او اطمینان گرفته بود که با طرح واشنگتن موافق است.

فرستاده ویژه امریکا گفته است که نیروهای امنیتی کابل در پی فرار غنی از هم پاشید.

وی در ادامه گفت: “پس از فرار غنی مسایل نظم عمومی در کابل وجود داشت. به طالبان (امارت اسلامی) [سپس] گفته شد آیا اکنون مسوولیت امنیت کابل را بر عهده خواهید گرفت؟ سپس می دانید که چه اتفاقی رخ داد، ما مسوولیت به دوش نمی‌گیریم.”

آقای خلیلزاد افزود که وی در آن روز در جلسه ای از پیش تعیین شده با جنرال فرانک مک کنزی فرمانده نظامی منطقه ای ایالات متحده، و رهبران ارشد امارت اسلامی در دوحه شرکت کرد.

خلیلزاد ادعاها مبنی بر یک توافق ضمنی یا صریح میان امریکا و امارت اسلامی برای وارد شدن آنها به ارگ ریاست جمهوری را رد کرد.

خلیلزاد گفت: “ما به آنها هیچ نوع چراغ سبزی یا چیزی شبیه به آن نشان ندادیم. آنچه ما گفتیم ماموریت نیروهای امریکایی بود.”

از سوی هم فایننشیل تایمز به نقل از مقامات امریکایی گزارش کرده است که خلیلزاد ابتدا در ۱۲ آگست در مورد توافق با دولت کابل بحث کرد و دو روز بعد با امارات اسلامی به توافق رسید تا از شهر کابل محافظت کند.

با این حال، بعید به نظر میرسید که غنی بخشی از دولت آینده باشد زیرا استعفای وی پیش شرطی بود که توسط امارات اسلامی تعیین شده بود.

امارت اسلامی در تاریخ ۱۳ آگست پس از تصرف قسمت های دیگر کشور، شهر کابل را محاصره کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است