Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: پس از خروج نیروهای خارجی ممکن القاعده ظرف دو سال در افغانستان احیا شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 18, 2021)

خبرگزاری اسوشیتید پرس به نقل از مقام‎های امریکایی گزارش کرده است که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گروه القاعده شاید در دو سال دیگر در این کشور احیا شود.

به اساس این گزارش احیای مجدد گروه القاعده باعث تهدید امریکا خواهد شد.

لووید آستین، وزیر دفاع امریکا، در یک نشست مجلس سنای امریکا در این باره گفت:” من خطر  آنها را متوسط ارزیابی میکنم، سناتور،  من میگویم که این شاید دو سال را در بر بگیرد تا به این پیشرفت برسد.”

در همین حال، جنرال مارک میلی، رییس ستاد ارتش مشترک امریکا، که در این نشست مجلس سنای آن کشور شرکت کرده بود گفت:” من فکر میکنم که اگر چیزی دیگری اتفاق افتد، اگر حکومت سقوط کند، و نیروهای امنیتی منحل شود، خطر افزایش خواهند یافت، اما حالا من میگویم که متوسط است( خطر القاعده متوسط است) و تقریبا دو سال را در بر خواهد گرفت.”

جنرال میلی گفته که سقوط حکومت و تصرف قدرت توسط طالبان بر حقوق زنان در افغانستان تاثیر خواهد داشت.

از سوی دیگر، نظامیان امریکایی گفته که در صورت خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان جمع آوری اطلاعات استخباراتی با مشکل رو برو خواهد شد.

وزارت دفاع امریکا گفته که  پس از خروج نیروهای امریکایی برای نظارت گروه‌های هراس افگن در افغانستان شاید در کشورهای همسایه هواپیماهای کشفی مستقر کند.

به گفته‌ی این وزارت  تلاش‌های ضد هراس افگنی از پایگاه‌های امریکا در کشورهای خلیجی راه اندازی خواهد شد.

این گزارش افزوده که نگرانی‌ها وجود دارد که پس از خروج سربازان خارجی طالبان شاید با گروه القاعده روابط خود را برقرار کند.

اداره بایدن نیز هشدار داده که خروج کامل نیروهای خارجی بدون خطر نخواهد بود، اما افزوده که منتظر بودن به زمان بهتر برای خروج وجود ندارد.

نظامیان امریکایی افزوده که گروه‌های القاعده و داعش میخواهد بر امریکا حمله کند.

این در حالی است که پنتاگون گفته که خروج سربازان خارجی از افغانستان  تقریبا ۵۰ درصد تکمیل شده است.

رویداد های اخیر

کشته شدن پنج نفر در شکردره کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

پنج نظامی در ولسوالی شکردره کابل از سوی تفنگداران نخست شکنجه و سپس تیرباران شده اند.

این رویداد جمعه شب در محله حاجی پیک این ولسوالی رخ داده است.

گوهرخان بابری ولسوال شکردره می گوید، طالبان با ایجاد بازرسی این نظامیان را شناسایی و به محل ناصری ها انتقال داده اند و سپس آنان را کشته اند.

به گفته آقای بابری این پنج نظامی شامل دو پولیس، دو سرباز ارتش و یک کارمند ملکی را با خود برده و تیرباران کرده اند.

اما سخنگوی طالبان هرچند می گوید، جان باختگان نظامی استند؛ اما مسوولیت این رویداد را نمی پذیرد.

از سوی دیگر شنبه شب تفنگداران دو نظامی ارتش را که یک تن آن دانشجوی دانشگاه نظامی مارشال فهیم بود، را در نزدیکی ولسوالی کلکان کابل در مربوطات پل بابوچ این ولسوالی تیرباران می کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

چین و پاکستان خواهان آتش‌بس در افغانستان شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

وزیران خارجه چین و پاکستان می‌گویند که کشورهای شان برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی و فروپاشی نظام افغانستان به گونه مشترک کار میکنند.

این وزیران چین و افغانستان از توافق روی یک راهبردی خبر می‌دهند که بربنیاد آن، چین و پاکستان در پنج محور برای افغانستان به گونه مشترک کار می‌کنند که مهم‌ترین آن جلوگیری از فروپاشی و ووقوع جنگ داخلی در افغانستان است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت:” صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه است و همه کشورها باید فعالانه در این زمینه مشارکت داشته باشند. هر دو کشور روی پنج اولویت در افغانستان کار می کنند تا از جنگ داخلی و فروپاشی جلوگیری شود.”

وزیر خارجه چین از سیاست امریکا در قبال اافغانستان به شدت انتقاد می‌کند.

وانگ یی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت: “امریکا با خروج عجولانه نیروهای امریکایی به هدف خود برای مهار هراس افگنی در افغانستان نرسیده است، و نه صلح را در منطقه به میان آورده است. در عوض  این یک خالیگاه امنیتی جدید ایجاد کرده است. که غیرمسوولانه است.”

اسلام آباد و بیجینگ خود را آسیب پذیر از اوضاع افغانستان می‌دانند، از همین ‌رو است که می‌خواهند روی جنگ و صلح افغانستان هم‌گام کار کنند.

وانگ یی افزود:” به عنوان کشورهای همسایه افغانستان، چین و پاکستان مستقیماا تحت تاثیر اوضاع افغانستان قرار دارند. پس از برقراری ارتباط عمیق، دو طرف تصمیم گرفتند تا در پنج بخش فعالیت های مشترکی را انجام دهند.”

این در حالی است که مقام‌های افغان پاکستان را به حمایت طالبان متهم میکنند و میگویند که چشم‌انداز صادقانه برای دستیابی افغانستان به توافق سیاسی ندارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عبدالله: طالبان نمی‌توانند مفکوره های خود را بر مردم تحمیل کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی می گوید که طالبان نمی توانند با مفکوره طالبانی خود را بر تمام نفوس افغانستان تحمیل کنند.

آقای عبدالله در گفتگویی با شبکه الجزیره تاکید می‌ورزد، در ساحاتی که زیر اداره طالبان است، مردم از حقوق و آزادی های شان محروم اند و این گروه در تلاش تحمیل مفکوره طالبانی شان از راه جنگ است.

آقای عبدالله میگوید: “طالبان نمی‌توانند تمامی نفوس افغانستان را طالب بسازند، طالبانیزه شدن افغانستان قابل قبول نیست. بلی البته که آنها حالا فکر می کنند که در میدان جنگ دست بالایی دارند. اما وقتی واقعیت ها را در بخش های دیگر زندگی بیبنیم شما نمی توانید مفکوره واحد خود را بالای دیگران از راه نظامی تحمیل کنید.”

عبدالله یک بار دیگر تاکید می کند که  با خروج نیرو های خارجی از افغانستان برای رسیدن به یک توافق سیاسی فرصتی پیش آمده و هر دو طرف باید ازین فرصت استفاده کنند.

به گفته وی: ” در ساحات که زیر اداره طالبان است متاسفانه مردم از آن آزادی ها و حقوق شان که باید مستفید شوند، بر خوردار نیستند، و دستاورد هایی را که ما داشته ایم به عقب برگردانده شده، این هم یک واقعیت است.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی همچنان می گوید که با توجه به شرایط جاری در افغانستان، دیگر گزینه ای جز ادامه مذاکرات نیست.

آقای عبدالله می‌افزاید: “توافق صلح آمیز یک گزینه خیلی ها خوبتر از ادامه جنگ است ما به این تلاش های خود ادامه می دهیم. وقتی ما می بینیم که سطح خشونت ها بسیار بالاست و جنگ به شدت جریان دارد هر چند که در گفتگو ها پیشرفت قابل ملاحظه وجود ندارد نباید بگوییم گفتگو ها توقف پیدا کند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است