Connect with us

اخبار ویژه

گزارش: طالبان به گونه مشروط در نشست استانبول شرکت میکند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 26, 2021)

صدای امریکا به نقل از یک عضو ارشد طالبان گزارش کرده است که این گروه به گونه مشروط در نشست استانبول شرکت خواهد کرد.

یک مقام ارشد طالبان به شرط افشا نشدن نام اش به صدای امریکا گفته که این گروه با این شرایط که نشست استانبول باید کوتاه مدت باشد، هیات طالبان پایین رتبه باشد و آجندای آن نباید  شامل تصمیم گیری در باره موضوعات مهم باشد شرکت میکند.

این مقام ارشد طالبان در این باره گفته” رهبری ما پیشنهاد میکند که نشست استانبول نباید از سه روز طولانی باشد.”

یک مقام ارشد دیگر طالبان نیز به صدای امریکا این خبر را تایید کرده است.

نشست استانبول که توسط امریکا به همکاری سازمان ملل پیشنهاد شد قرار بود در اوایل ماه می  برگزار شود، اما طالبان از شرکت کردن در این نشست خود داری کرد.

به اساس این گزارش رییس  و شماری از اعضای تیم مذاکراتی طالبان با ملا هیبت الله آخندزاده، رهبر این گروه  و شورای رهبری آنان دیدار کرده است.

به اساس گزارش صدای امریکا عبدالحکیم حقانی، رییس تیم مذاکراتی طالبان، ملا فضل، ملا شیرین و ملا عبدالمنان حدودو یک ماه قبل با رهبر آنان دیدار کرده است.

به اساس معلومات ابتدایی این دیدار در پاکستان جای که رهبر طالبان زنده‌گی میکند انجام شده است.

این گزارش افزوده که شرکت مشروط طالبان در نشست استانبول نتیجه تلاش‌های پاکستان، قطر و دیگر کشورها است.

به اساس این گزارش” رهبران طالبان اساسا در باره شرکت در نشست استانبول علاقه مند نبودند، مگر آنها گفتند که در این نشست به درخواست پاکستان و قطر به گونه مشروط شرکت خواهند کرد.”

طالبان در باره این که چی کسی این گروه را در نشست استانبول نماینده‌گی خواهد کرد معلومات نداده است.

از سوی دیگر نادر نادری، یک عضو هیات مذاکرده کننده حکومت، گفته که در این باره معلومات ندارد و همچنان با آنها تاکنون چیزی شریک نشده است.

 به اساس این گزارش امریکا، ترکیه و حکومت افغانستان پیشنهاد کرده که یک یا دو عضو ارشد طالبان بدون اعضای تیم مذاکراتی آنان در دوحه باید به نماینده‌گی این گروه در نشست استانبول شرکت کنند.

مقام‌های این کشورها گفته که آنها باور ندارند که اعضای دفتر قطر طالبان اجازه داشته باشند که به نماینده‌گی از این گروه تصمیم بگیرند.

این گزارش افزوده که گروه طالبان نمی خواهد نشست استانبول سرنوشت ساز باشد و از همین لحاظ یک آجندای مشخص نیز نمی خواهد.

صدای امریکا افزوده که رهبر طالبان اکنون برای اعلام آتش بس آماده نیست.

اخبار ویژه

حکومت در ۳۱ ولایت کشور قیود شب گردی اعلام کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 24, 2021)

وزارت امور داخله  میگوید که به هدف جلوگیری از افزایش تحرکات طالبان در ۳۱ ولایت کشور قیود شب گردی اعلام کرده است.

 مقام ها می‌گویند که این اقدام در ولایت های نا امن روی دست گرفته شده است.

به گفته مسوولان این قیود به جز از ولایت های کابل، ننگرهار و پنجشیر در ۳۱ ولایت دیگر، از ساعت ۱۰ شب تا ۴ صبح عملی خواهد شد و در این مدت به مردم اجازه گشت و گذار داده نمی‌شود.

ضیا ضیا، معاون سخنگوی وزارت داخله، در این باره گفت:” بر اساس فیصله مقام‌های امنیتی در ۳۱ ولایت کشور قیود شب گردی اعلام شده است. این اقدام به منظور جلوگیری تحرکات طالبان برداشته شده است.”

همزمان با این شماری از باشندگان ولایت‌های شمالی از افزایش حملات طالبان پس از روزهای عید خبر میدهند.

شماری از فعالان مدنی در کاپیسا می‌گویند که به دلیل درگیری میان نیروهای دولتی و طالبان بیشتر باشنده‌گان ولسوالی‌های نجراب، اله سای و تگاب آواره شده اند.

شمیلا مشعل، فعال مدنی، در این باره گفت:” از اثر جنگ‌ها در کاپیسا بیشتر باشنده‌گان ولسولای‌های تگاب، نجراب و اله سای آواره شده اند. ما خواستار توجه جدی حکومت مرکزی به این خانواده ها استیم.”

در کنار این در غزنی، میدان وردک، تخار، کندز، بدخشان، کنر، لغمان، هرات، هلمند و نیمروز نیز در شبانه روز گذشته از نبردهای سنگین گزارش شده است.

با این همه وزارت دفاع ملی گفته که در شبانه روز گذشته ۲۶۲ طالب در بخش های از کشور کشته شده و ۱۷۶ تن دیگر شان زخمی شده اند.

طالبان اما در این مورد چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

جنرال میلر از سمت اش به عنوان فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو رسما کنار میرود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 12, 2021)

رسانه‌های امریکایی گزارش کرده است که جنرال سکات میلر، فرمانده کل نیروهای امریکایی و ناتو امروز (دوشنبه، ۲۱ سرطان)  در یک اقدامی که پایان ماموریت نظامی امریکا در افغانستان را نشان بدهد از سمت اش کنار خواهد رفت.

 رسانه ای بی سی امریکا گزارش کرده است که جنرال میلر از سال ۲۰۱۸ تاکنون در افغانستان بحیث فرمانده کل نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان وظیفه اجرا کرده بود و قرار است امروز قدرت را به فرانک مکنزی تسلیم کند.

به اساس این گزارش جنرال فرانک مکنزی، قبل از این در باره افغانستان و کشورهای همسایه اختیار داشته است.

گزارش افزوده که قرار است که جنرال مکنزی از امریکا و دوحه افغانستان را کنترول کند.

به اساس این گزارش میلر قرار است به تقاعد سوق شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

بایدن: ماموریت نظامی امریکا در افغانستان تا اخیر اگست پایان خواهد یافت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 9, 2021)

جوبایدن، رییس جمهور امریکا، شب گذشته (پنجشنبه، ۱۷ سرطان) گفته که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان تا اخیر ماه اگست سال روان میلادی به گونه رسمی به پایان می‌رسد.  

به باور بایدن افغانستان دیگر به امریکا از رهگذر هراس افگنی تهدید به شمار نمی‌رود.

بایدن افزود:” می‌خواهم واضح بگویم که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان تا اخیر اگست ادامه پیدا خواهد کرد. ما افراد و ظرفیت‌ها خود را در افغانستان باقی خواهیم گذاشت. ما بعضی از صلاحیت‌ها خود را باقی خواهیم گذاشت که گاه وقت بتوانیم به واسطه آن عملیات انجام بدهیم. “

رییس جمهور امریکا می‌گوید امریکا به افغانستان برای ملت سازی نرفته بود.

وی در این باره افزود:” ما به افغانستان برای ملت سازی نرفتیم. و این تنها حق و مسوولیت خود افغان هاست که در مورد آینده شان و اینکه چگونه می‌خواهند کشور شان را به پیش ببرند تصمیم بگیرند.”

رییس جمهور امریکا از رهبران افغانستان می‌خواهد که متحد شوند و در راستای آینده ای حرکت کنند که خواست مردم افغانستان باشد.

بایدن می افزاید:” ما اعضای از نظامیان خود را داریم که والدین شان ۲۰ سال پیش در افغانستان جنگ کرده اند می‌خواهید اولاد‌ها یا نواسه‌های آنها را هم بفرستید. می‌خواهید بچه‌ها و دختران خود تان را هم بفرستید؟ من نسل دیگری امریکایی را بدون توقع منطقی برای جنگ افغانستان نمی فرستم.”

بایدن تجهیز و اموزش نیرو های افغان را در ۲۰ سال گذشته با همکاری متحدان واشنگتن یک دست اورد می‌ داند و می افزاید که طالبان توانایی شکست این نیروها را ندارد.

وی در این مورد میگوید” سوال احمقانه است که آیا من به طالبان اعتماد دارم؟ نخیر اما بر ظرفیت‌های نیروهای افغان اعتماد دارم که بهتر آموزش دیده اند، بهتر تجهیز شده اند و در بخش راه اندازی جنگ شایسته استند. “

رییس جمهور امریکا یک بار دیگر بر ادامه حضور دیپلوماتیک و ادامه کمک‌های نظامی و بشردوستانه به افغانستان تاکید کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است