Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: طالبان از پایگاه‌های امریکا در افغانستان محافظت کرده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام‌ امریکایی گزارش کرده است که طالبان بر بنیاد یک ضمیمه سری با امریکا پایگاه‌های آن کشور در افغانستان را برای یک سال محافظت کرده است.

دو منابع غربی به رویترز گفته که امریکا پیشنهاد طالبان برای حفاظت پایگاه‌ها امریکا از حملات به ویژه از حمله‌های گروه داعش پذیرفته است.

این گزارش افزوده که طالبان میخواستند نیت نیک خود را به امریکا ثابت کند که از خاک افغانستان علیه امریکا استفاده نخواهد شد.

یک دیپلوما غربی در این باره گفته است که” برای طالبان مهم بود که توانایی خود را ثابت کند که بر همه افراد در این گروه مانند شبکه حقانی کنترول دارد”

تاکنون وزارت خارجه امریکا در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است و نه این گزارش را رد کرده است.

به اساس گزارش رویترز پس از امضای توافقنامه امریکا با طالبان حملات برپایگاه‌های نیروهای امریکایی و تلفات آنها گزارش نشده است.

اما برخلاف طالبان حملات شان را بر نیروهای امنیتی افغان افزایش داده اند و در جریان این خشونت ها به غیرنظامیان نیز آسیب رسیده است. 

رویترز افزوده که در دو هفته گذشته بیشتر از ۱۰۰ نیروی افغان در حملات طالبان کشته شده اند.

این در حالی است که جنرال سکات میلر، فرمانده نیروهای کل امریکایی و ناتو درافغانستان گفته بود که خروج منظم سربازان خارجی از افغانستان آغاز شده است.

قبل از این جوبایدن، رییس جمهور امریکا گفته بود که تا تاریخ ۱۱ ماه سپتمبر همه نیروهای امریکایی از افغانستان را خارج میکند.

از سوی دیگر، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، درباره این گزارش چیزی نگفته است؛ اما گفته است که پس از اول ماه می، به امریکاییان تضمینی داده نشده است که بر آنان حمله نخواهد شد.

او در این باره گفته که ” تاکنون تعهد برای اینکه نیروهای خارجی را هدف قرار ندهیم تا اول ماه می است. بعد از این که ما آنها را هدف قرار خواهیم داد یا نه مورد بحث است.”

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با تیم مذاکره کننده طالبان در دوحه دیدار و روی روند گفتگوهای جاری صلح گفتگو کرده است.

دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که هئیت این گروه به رهبری ملابرادر با خلیلزاد دیدار و گفتگو کرده است.

دراین دیدار دوطرف روی وضعیت جاری افغانستان و روند صلح بحث و گفتگو نمودند.

رویداد های اخیر

پاکستان: از موترهای باربری افغانستان برای انتقال کمک‌های هند استفاده شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه پاکستان در یک اعلامیه میگوید که به ۵۰ هزار تن گندم  و ادویه  کمک شده هند به افغانستان اجازه عبور از خاک اش را میدهد.

این اعلامیه افزوده که پاکستان تصمیم گرفته تا این گندم توسط وسایط نقلیه افغانستان از بندر واگه به خاک افغانستان انتقال داده شوند.

وزارت خارجه پاکستان گفته که این تصمیم به شارژدادفیر سفارت هند در اسلام آباد اعلام شده تا اقدامات بعدی را روی دست بگیرد.

این وزارت افزوده:” تصمیم گرفته شده که از لاری‌های افغانستان برای انتقال از واگه به تورخم استفاده صورت گیرد.”

این در حالی است که بدنبال تحولات سیاسی اخیر در افغانستان و وقوع بحران انسانی، هند تصمیم گرفت که به مقدار ۵۰ هزار تن گندم و مقداری تجهیزات صحی به افغانستان کمک کند.

پاکستان قبل از این گفته بود که به لاری‌های هندی اجازه عبور نخواهد داد و باید این گندم توسط لاری‌های پاکستانی و یا در نهایت توسط لاری‌های افغان منتقل گردند و هزینه حمل آنها را نیز دهلی نو پرداخت کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کشورهای اروپایی قصد بازگشایی یک نمایندگی سیاسی در کابل را دارند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه می‌گوید که شماری از کشورهای اروپایی کار میکنند تا نماینده‌گی مشترک دیپلوماتیک را در افغانستان بازگشایی کنند.

مکرون می‌افزاید که با افتتاح این نماینده‌گی مشترک سفرای کشورهای اروپایی قادر خواهند بود که به افغانستان برگردند.

مکرون در این باره گفته:”این اقدام متفاوت از به رسمیت شناختن سیاسی یا گفت‌وگوی سیاسی با طالبان است… ما به محض این‌که بتوانیم نماینده‌گی داشته باشیم، یک نماینده‌گی خواهیم داشت.”

رییس جمهور فرانسه در این باره جزییات بیشتر نداده است.

این درحالی است که با سقوط حکومت اشرف غنی، اکثر کشورهای جهان سفارت‌های خود را در افعانستان بسته کردند که تاکنون باز نشده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

استقبال امریکا از فرمان امارت اسلامی در باره حقوق زنان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

توماس وست، نماینده خاص امریکا در امور  افغانستان، در یک تویت از فرمان ملا هیبت‌الله آخندزاده، امیر امارت اسلامی افغانستان، در مورد حقوق زنان استقبال کرده است.

وست در این باره گفته ” من از فرمان امروز که در باره یک حق زنان در باره اینکه با کی ازدواج کند می‌باشد، استقبال می‌کنم.”

این دیپلومات امریکایی بر تضمین حقوق زنان در تمامی بخش‌ها به ویژه در بخش تحصیل، کار و آزادی بیان تاکید کرده است.

وست افزود:” کارهای بیشتری باید انجام شود تا اطمینان حاصل گردد که حقوق زنان در تمامی عرصه‌های جامعه افغانستان به شمول حق آموزش، کار، سیاست و حضور در رسانه‌ها مراعات شود.”

این درحالی است که روز گذشته ملا هبت‌الله آخندزاده امیر امارت اسلامی افغانستان در فرمان تازه ای در مورد حقوق زنان گفته است که زن ملکیت نیست، بلکه انسان آزاد و شریف است.

در این فرمان آمده است:

• هیچ‌کسی کدام زن را به جبر و اکراه به نکاح مجبور نمی‌تواند

• زن مال «ملک» نه، بل «انسان آزاد و اصیل» است و هیچ کسی آن را در بدل صلح، «بد» داده نمی‌تواند

• زن بیوه در مورد نکاح و تعیین سرنوشت خود صاحب اختیار است.

• گرفتن مهر از شوهر جدید حق شرعی زن دانسته شده است.

• در ماده اخیر این فرمان به چند همسری مردان پرداخته است. طبق این ماده، «کسی که چند زن دارد، مکلف است حقوق همه‌ی زنان را مطابق حکم شرعی بدهد و در بین‌شان عدالت را برقرار کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است