Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: رییس استخبارات امریکا به کابل سفر کرده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۴, ۱۴۰۰)

خبرگزاری اسوشیتید پرس گزارش کرده است که ویلیام برنز، رییس استخبارات امریکا(سی آی ای)، در باره توانایی افغانستان در امر مبارزه با هراس افگنی به کابل سفر کرده است.

تاکنون مقام‌های امریکایی در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است.

در همین یک مقام ارشد نظامی پیشین افغان به اسوشیتید پرس گفته که امریکا مسوولیت دو واحد (تیم) نظامی افغان را که برای مبارزه با هراس افگنی توسط امریکا آموزش دیده به افغانستان سپرده است.

دو مقام افغان به این خبرگزاری تایید کرده که رییس استخبارت امریکا هفته گذشته از کابل دیدار کرده و با مقام‌های افغان در باره آماده‌گی‌ها برای خروج سربازان امریکایی از افغانستان گفتگو کرده است.

این منابع در این باره که برنز با کی دیدار کرده است جزییات نداده.

برنز همچنان اطمینان داده که امریکا به مبارزه خود با هراس افگنی ادامه خواهد داد.

این در حالی است که نگرانی‌های وجود دارد که طالبان پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان حملات گسترده راه اندازی خواهد کرد.

یک مقام ارشد پیشین نظامی به اسوشیتید پرس گفته که پس از خروج سربازان خارجی توانایی‌های مبارزه با هراس افگنی کاهش خواهد یافت.

او همچنان گفته که استخبارات امریکا قوای خاص افغان را که بنام تیم‌های (واحدهای) مبارزه با هراس افگنی یاد میشود آموزش میدهد.

به اساس این گزارش این تیم‌ها در ولایت کندهار، کنر، پکتیا، کابل و خوست مستقر استند.

این مقام افغانی گفته که مسوولیت این تیم‌ها به گونه تدریجی به ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان سپرده میشود و واحدهای کنر و پکتیا قبلا به این ریاست سپرده شده است.

این واحدهای افغان به کشتار افراد ملکی نیز متهم است، طوریکه در سال ۲۰۱۹ چهار برادر را در یک عملیات ویژه در ننگرهار به قتل رساند.

در سال روان میلادی این واحدها در ولایت خوست نیز عملیات راه اندازی کرده بودند که در نتیجه آن به غیرنظامیان تلفات وارد شده بود.

سازمان ملل نیز در باره عملیات این نیروها ابراز نگرانی کرده و گفته که در افزایش تلفات ملکی دخیل است.

این نظامی افغان افزوده که بدون حضور نیروهای امریکایی جمع آوری معلومات اداره استخباراتی افغانستان آسیب خواهد دیدو حالا نیز بیشترین معلومات در برابر هراس افگنان توسط نیروهای امریکایی جمع آوری میشود.

در همین حال، یک دیپلومات غربی در افغانستان گفته که خروج بدون قید و شرط امریکا پرسش‌های زیادی را خلق کرده که باید به آن پرداخته شود بشمول این که سرنوشت تجهیزات نیروهای ناتو چی خواهد بود؟

از سوی دیگر یک کارشناس مسایل استخباراتی در امریکا گفته که آن کشور با استفاده از تکنالوژی میتواند نظارت و در صورت ضرورت مداخله نظامی کند.

او در این باره گفته است که” ما ظرفیت‌های باور نکردنی داریم تا بدانیم که در میدان نبرد چی میگذرد، هر کسی، در هرجای افغانستان اگر بخواهد بر امریکا حمله کند، این اشتباه بزرگ او خواهد بود.”

رویداد های اخیر

نرخ زاد و ولد چین در سال ۲۰۲۱ به پایین ترین سطح رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

داده‌های اداره ملی آمار چین در روز دوشنبه (۲۷جدی) نشان داد که نرخ زاد و ولد در این کشور به پایین‌ترین سطح یعنی ۷.۵۲ در ازای هر ۱۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۱ رسید و روندی نزولی را تسریع بخشید که باعث شد بیجنگ سال گذشته اجازه دهد زوج‌ها تا سه فرزند داشته باشند.

چین در سال ۲۰۱۶ سیاست چند فرزندی خود را کنار گذاشت و آن را با محدودیت دو فرزند جایگزین کرد تا از خطرات اقتصادی ناشی از پیری سریع جمعیت جلوگیری کند، اما هزینه‌های بالای زندگی شهری زوج‌ها را از داشتن فرزندان بیشتر منصرف کرده است.

بر این اساس، نرخ زاد و ولد کمترین میزان از سال ۱۹۴۹ بوده است — زمانی که اداره آمار شروع به جمع‌آوری داده‌ها کرد.

نرخ رشد طبیعی جمعیت چین، بدون مهاجرت، برای سال ۲۰۲۱ تنها ۰.۰۳۴ درصد بوده که پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۶۰ است.

ژی وی ژانگ، اقتصاددان ارشد در مرکز Pinpoint Asset Management می‌گوید:”چالش جمعیتی به خوبی شناخته شده است، اما سرعت پیری جمعیت به وضوح سریعتر از حد انتظار است.”

این داده‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱، ۱۰.۶۲ میلیون تولد در مقایسه با ۱۲ میلیون تولد در سال ۲۰۲۰ وجود داشته است.

نرخ تولد در سال ۲۰۲۰ در چین، ۸.۵۲ تولد در ازای هر ۱۰۰۰ نفر بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تمرینات برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر در نزدیکی سرحد افغانستان اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

سازمان پیمان امنیت دسته جمعی اعلام کرده است که عملیات سه مرحله‌ای برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریزم در نزدیکی سرحد افغانستان اجرا می‌شود.

سرمنشی این پیمان می‌گوید که در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر جدی‌تر عمل می‌کنند.

استانیسلا زاس، سرمنشی سازمان پیمان امنیت دسته جمعی، در این باره گفت:” مبارزه با گردش غیرقانونی مواد مخدر از وظایف مهم سازمان پیمان امنیت دسته جمعی است. در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر پس از رویدادهای اخیر در افغانستان، جدی‌تر عمل می‌کنیم. این برنامه‌ها با در نظر داشت وضعیت منطقه مسوولیت این سازمان است که بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در اجلاس سران (CSTO) در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، عملی شود.”

مقام های امارت اسلامی می‌گویند که گام‌های موثری برای جلوگیری از تجارت مواد مخدر در افغانستان برداشته شده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در این باره گفت:” یکی تجارت مواد مخدر است که مطلق بند است ما در این راستا هم گام موثر را برداشته ایم و هم پلان خوب داریم که هر نوع تجارت مواد مخدر از افغانستان باید مسدود شود و چقدر که در توان حکومت است انشاالله در این راستا مسولیت خود را ادا می‌کند.”

نبود راه‌های بدیل برای دهقانان و افزایش احتمالی کشت کوکنار در افغانستان، از مواردی است که به گفته‌ای آگاهان کشورهای منطقه را بیشتر نگران قاچاق مواد مخدر از افغانستان به بیرون ساخته اند.

اجرای عملیات سه مرحله‌ای برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریزم در سال ۲۰۲۲ در نزدیکی سرحدات افغانستان دومین تصمیم است که از سوی سازمان پیمان امنیت دسته جمعی اتخاذ می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مشاور امنیت ملی پاکستان در رأس یک هیأت فردا به کابل می‌آید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

موئید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان، در رأس یک هیأت بلندپایه قرار است برای یک سفر دو روزه فردا (سه‌شنبه ۲۸جدی) به کابل بیاید.

روزنامۀ اکسپرس تربیون پاکستان، گزارش داده که هدف از سفر این هیأت، ارزیابی وضعیت بشری و بررسی نیاز شهروندان افغانستان است، هم‌چنان در این سفر دربارۀ هم‌کاری پاکستان در زمینۀ فراهم‌ساختن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان گفتگو خواهد شد.

در گزارش آمده است که مشاور امنیت ملی پاکستان با مقام‌های ارشد امارت اسلامی دیدار و پیام عمران خان، نخست‌وزیر این کشور در پشتی‌بانی از افغانستان را ابلاغ خواهد کرد.

در گزارش افزوده شده است که حصارکشی در امتداد خط دیورند و نیز عدم استفادۀ خاک افغانستان توسط تحریک طالبان پاکستان، از دیگر موضوعاتی است که ممکن در جریان این سفر مورد بحث قرار گیرد.

این دومین سفر رسمی مقام‌های پاکستان پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی به کابل است. پیش از این، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان در ماه میزان به کابل آمده بود. در عین حال، مقام‌های امارت اسلامی نیز به پاکستان سفرهایی داشته‌اند.

این سفر در حالی انجام می‌شود که باوجود دیدار مقام‌های پاکستانی با مقام‌های امارت اسلامی و کمک‌های بشردوستانۀ این کشور به افغانستان، امارت اسلامی تاکنون از سوی حکومت پاکستان به‌رسمیت شناخته نشده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending