Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: رییس استخبارات امریکا به کابل سفر کرده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۴, ۱۴۰۰)

خبرگزاری اسوشیتید پرس گزارش کرده است که ویلیام برنز، رییس استخبارات امریکا(سی آی ای)، در باره توانایی افغانستان در امر مبارزه با هراس افگنی به کابل سفر کرده است.

تاکنون مقام‌های امریکایی در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است.

در همین یک مقام ارشد نظامی پیشین افغان به اسوشیتید پرس گفته که امریکا مسوولیت دو واحد (تیم) نظامی افغان را که برای مبارزه با هراس افگنی توسط امریکا آموزش دیده به افغانستان سپرده است.

دو مقام افغان به این خبرگزاری تایید کرده که رییس استخبارت امریکا هفته گذشته از کابل دیدار کرده و با مقام‌های افغان در باره آماده‌گی‌ها برای خروج سربازان امریکایی از افغانستان گفتگو کرده است.

این منابع در این باره که برنز با کی دیدار کرده است جزییات نداده.

برنز همچنان اطمینان داده که امریکا به مبارزه خود با هراس افگنی ادامه خواهد داد.

این در حالی است که نگرانی‌های وجود دارد که طالبان پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان حملات گسترده راه اندازی خواهد کرد.

یک مقام ارشد پیشین نظامی به اسوشیتید پرس گفته که پس از خروج سربازان خارجی توانایی‌های مبارزه با هراس افگنی کاهش خواهد یافت.

او همچنان گفته که استخبارات امریکا قوای خاص افغان را که بنام تیم‌های (واحدهای) مبارزه با هراس افگنی یاد میشود آموزش میدهد.

به اساس این گزارش این تیم‌ها در ولایت کندهار، کنر، پکتیا، کابل و خوست مستقر استند.

این مقام افغانی گفته که مسوولیت این تیم‌ها به گونه تدریجی به ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان سپرده میشود و واحدهای کنر و پکتیا قبلا به این ریاست سپرده شده است.

این واحدهای افغان به کشتار افراد ملکی نیز متهم است، طوریکه در سال ۲۰۱۹ چهار برادر را در یک عملیات ویژه در ننگرهار به قتل رساند.

در سال روان میلادی این واحدها در ولایت خوست نیز عملیات راه اندازی کرده بودند که در نتیجه آن به غیرنظامیان تلفات وارد شده بود.

سازمان ملل نیز در باره عملیات این نیروها ابراز نگرانی کرده و گفته که در افزایش تلفات ملکی دخیل است.

این نظامی افغان افزوده که بدون حضور نیروهای امریکایی جمع آوری معلومات اداره استخباراتی افغانستان آسیب خواهد دیدو حالا نیز بیشترین معلومات در برابر هراس افگنان توسط نیروهای امریکایی جمع آوری میشود.

در همین حال، یک دیپلومات غربی در افغانستان گفته که خروج بدون قید و شرط امریکا پرسش‌های زیادی را خلق کرده که باید به آن پرداخته شود بشمول این که سرنوشت تجهیزات نیروهای ناتو چی خواهد بود؟

از سوی دیگر یک کارشناس مسایل استخباراتی در امریکا گفته که آن کشور با استفاده از تکنالوژی میتواند نظارت و در صورت ضرورت مداخله نظامی کند.

او در این باره گفته است که” ما ظرفیت‌های باور نکردنی داریم تا بدانیم که در میدان نبرد چی میگذرد، هر کسی، در هرجای افغانستان اگر بخواهد بر امریکا حمله کند، این اشتباه بزرگ او خواهد بود.”

رویداد های اخیر

رهبران جهان بر تامین صلح و ثبات در افغانستان تاکید کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۴۰۰)

رهبران جهان در دومین روز نشست مجمع عمومی ملل متحد خواستار تامین صلح و ثبات در افغانستان شدند.

نمایندگان کشورهای همسایه افغانستان در این نشست می‌گویند نگرانی از گسترش بی‌ثباتی و ناامنی و صدور اندیشه‌های افراط‌ گرایانه اسلامی به بیرون از سرحدات افغانستان هنوز وجود دارد.

پدرو سانچز، نخست وزیراسپانیا، می‌گوید که برای کمک‌های بشر دوستانه با مردم افغانستان اقداماتی را روی دست می‌گیرنند، اما افغانستان نباید لانه امن برای هراس افگنان باشد.

نخست وزیر اسپانیا در این باره گفت:” در مورد افغانستان ما باید در این زمینه جدید همکاری با کشورهای همسایه را برای مقابله با بحران بشردوستانه و جلوگیری از بی ثباتی بیشتر در منطقه آغاز کنیم. ما نمی‌توانیم در برابر تهدید تروریستی که واقعی است و قبلاً تحقق یافته است مراقبت خود را کاهش دهیم. افغانستان نباید دیگر به  پناهگاهی برای تروریست‌ها تبدیل شود.”

وی از امارت اسلامی میخواهد تا به تعهدات خود عمل کند.

افغانستان در ۷۶ اجلاس عمومی سازمان ملل متحد نماینده نداشت، اما دنیا برای دفاع از مردم افغانستان کمک می‌کنند، خواست اکثریت نمایندگان در سازمان ملل حفظ دست آورده های گذشته مردم افغانستان است.

کرستی کالجولید، رییس جمهور استونیا، در این باره گفت: “به عنوان یک عضو جهانی در سازمان ملل متحد من برای هر زن و هر کودک افغان ناراحت می‌شوم، پیشرفتی که در دو دهه گذشته در افغانستان مشاهده شده است می‌تواند به سرعت به عقب بازگردد، باید دنیا برای این که افغانستان در آینده کمک کنند آماده باشد.”

اندونیزیا، بزرگ‌ترین کشور مسلمان دنیا از جامعه جهانی می‌خواهد تا برای حمایت از حقوق زنان و اقلیت‌ها در افغانستان و همچنان آوردن ثبات واقعی در این کشور تلاش کنند.

جوکو ویدودو، رییس جمهور اندونیزیا، در این مورد گفت:”ما باید در مبارزه با عدم تحمل، درگیری‌ها ، هراس افگنی و غیره سخت گیر باشیم صلح در تنوع و حمایت از حقوق زنان و اقلیت‌ها باید حفظ شود. رسیدگی به نگرانی‌ها در مورد به حاشیه راندن زنان و خشونت در افغانستان ، استقلال مبهم فلسطین و بحران سیاسی در میانمار باید برنامه مشترک همه ما باشد.”

جدا از رهبران کشورهای منطقه  و جهان  شماری از همسایگان افغانستان هم در سخنرانی شان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار تامین صلح و ثبات در منطقه به ویژه  در افغانستان شدند.

 در کنار وضعیت افغانستان، شرایط اقلیمی جهان و مبارزه با ویروس کرونا نیز بحث شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مقام‌ها: روابط تجارتی و دیپلوماتیکی با جهان در حال توسعه است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۴۰۰)

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان، در مراسم معرفی وزیر تجارت و صنعت می‌گوید به زودی روابط اقتصادی قوی با منطقه و جهان را برقرار خواهد کرد.

متقی می افزایید که برای رشد اقتصادی کشور تلاش می‌کند.

متقی در این باره گفت:” ما برای فعالیت‌های بهتر سکتور خصوصی یک تن را از میان این سکتور به عنوان وزیر تجارت و صنعت انتخاب کردیم. امید این است که سکتور خصوصی در اقتصاد کشور سهم فعال داشته باشد.”

در همین حال سرپرست وزیر صنعت و تجارت می‌گوید، که برای خودکفایی اقتصادی کشور سعی خواهد کرد و همچنان روابط اقتصادی خود را در سطح منطقه ای و بین المللی گسترش خواهد داد.

نورالدین عزیز، سرپرست وزارت صنعت و تجارت، در این مورد گفت:”تلاش ما این است که یک افغانستان خودکفا…داشته باشیم و با کشورهای منطقه و همسایه و امریکا، بریتانیا، امارات متحده عرب و کشورهای دیگر روابط داشته باشیم.”

اعضای سکتور خصوصی میگویند که در روند سرمایه گذاری و رشد فعالیت‌های اقتصادی کشور در کنار مردم و نظام استند.

خانجان الکوزی، معاون فدراسیون اتاق سکتور خصوصی، در این باره گفت:”امنیت برای توسعه اقتصادی بسیار مهم است و مبارزه با فساد اداری که این مشکل زیاد حل شده است، ما فعالیت‌های خود را دیگر هم وسیع میکنیم.”

شیرباز کمین زاده، رییس اتاق معادن و صنایع، در این مورد گفت:” تا زمانی که ما برای صنعت و تولیدات داخلی تلاش نکنیم شاید پیشرفت اقتصادی صورت نگیرد. از امارت اسلامی میخواهیم که برای تولیدات داخلی تلاش کند.”

مقام‌های امارت اسلامی افغانستان به اعضای بخش خصوصی اطمینان داده که امنیت سرمایه گذاران داخلی را تامین کرده و فرصت‌های بیشتری را برای فعالیت‌های اقتصادی در اختیار آنها قرار می دهند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افغانستان با کمبود دارو روبرو است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که افغانستان پس از محدود شدن فعالیت بانک‌ها و اختلال در گذرگاه‌های کشور با کمبود دارو روبرو است.

این درحالی است که اکثریت داروهای کشور از پاکستان، هند، بنگله‌دیش، ایران و ترکیه وارد می‌شوند، اما با تصرف گذرگاه‌ها توسط امارت اسلامی افغانستان این گذرگاه‌ها فعالیت‌ خود را از سر نگرفته اند.

روح‌الله الکوزی، رییس یک شرکت دواسازی در این باره گفت:” بلی، پس از تصرف، بانک‌ها بسته شده است. طوریکه بانک‌ها بسته شده است ما نمی‌توانیم پول را به خارج انتقال بدهیم. اگر ما نتوانیم پول را به گونه قانونی به تامین کنندگان انتقال دهیم، آنها نمی‌توانند برای ما دوا بفرستند، از این لحاظ قیمت‌ها بلند میرود. وقتی تقاضا زیاد شود و عرضه کم شود نرخ‌ها به گونه عادی بلند میرود. ما با کمبود دواهای اولیه روبرو استیم.”

مقام‌ها گفته اند که پس از تغییر نظام شماری بیماران در شفاخانه‌های دولتی افغانستان افزایش یافته است، و خبر خوش هم این که تمویل کنندگان بین‌المللی نیز به شفاخانه‌های دولتی توجه کرده اند.

نورالحق یوسفزی، رییس انستیتوت صحت طفل اندراگاندی، در این باره گفت:” در حقیقت ما بیشتر مریضان داریم. خوشبختانه یونیسف و سازمان جهانی صحت به افغانستان به ویژه به شفاخانه ما که شفاخانه اطفال است توجه کرده است. آنها در سال‌های گذشته توجه نمی‌کرد، اما حالا عرضه شان را برای ما افزایش داده است.”

در گزارش همچنان آمده است که شفاخانه‌های دولتی افغانستان در سه یا چهار سال گذشته از بهر فساد و روند تدارکات با کمبود مواد صحی روبرو بودند.

بر اساس این گزارش باوجودیکه شفاخانه‌های دولتی افغانستان از سوی جامعه جهانی تمویل میشد، اما باز هم با کمبود دارو روبرو بودند.

داکتر محمد فیاض صافی، رییس اتحادیه داکتران افغانستان، در این مورد گفت:” از یکطرف نرخ‌ها بلند رفته است و از سوی دیگر مردم غریب شده است، این داکتران، مریضان و جامعه را تحت تاثیر آورده است. باوجودیکه در رژیم سابق نیز بیماران در مارکیت دارو را خریداری میکردند. ما به مریض نسخه میدادیم. مریضان در نظام سابق نیز یک تابلیت را از شفاخانه دولتی اخذ نمی‌کرد.”

وحید مجروح، سرپرست پیشین وزارت صحت عامه کشور، گفته که برای از میان برداشتن چالش‌های سکتور صحی با همکاران خارجی تلاش کرده، اما موفق نشده است.

مجروح در این باره گفت:” این باعث شد که ما منابع کم و یا هیچ نداشته باشیم، بسیاری از امکانات سکتور خصوصی ما بمشول، دارو، تیل، آکسیجن، معاش{ محدود بود}. ما تلاش میکردیم با همکاران خارجی خود این مشکل را حل کنیم، اما موفق نشدیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است