Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: تلفات ملکی در افغانستان بی پیشینه افزایش یافته است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دسامبر 8, 2020)

بر بنیاد یک گزراش دانشگاه براون تلفات ملکی در زمان ریاست جمهوری دونالد ترمپ به ویژه پس از سال ۲۰۱۷م در افغانستان افزایش یافته است.

یک پروژه دانشگاه براون که در مورد هزینه‌های جنگ تحقیق میکند  گفته است که از سال ۲۰۱۶ تا کنون تلفات ملکی برخاسته از حملات هوایی به رهبری امریکا ۳۳۰ درصد افزایش یافته است.

در سال ۲۰۱۶ بارک اوبا، رییس جمهور پیشین امریکا از قدرت کنار رفت و دونالد ترمپ، رییس جمهور فعلی امریکا اداره آن کشور را به عهده گرفت.

نتا سی کرافورد ، مولف این گزارش گفته است که ” برخی از این تلفات میتوانست با در نظر داشت قوانین دقیق و آموزش بهتر جلوگیری شود. آتش بس نیز میتواند از تلفات به غیر نظامیان افغانی جلوگیری کند.”

بر بنیاد این گزارش از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۶ در نتیجه حملات هوایی به رهبری امریکا به گونه اوسط سالانه  ۵۸۲ ملکی کشته شده اند.

این گزازش افزوده است که از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ در جریان ریاست جمهوری دونالد ترمپ سالانه به گونه اوسط ۱۱۳۴ ملکی در حملات هوایی به رهبری امریکا کشته شدند که ۹۵ درصد افزایش را نشان میدهد.

این تلفات ملکی پس از تصمیم اداره امریکا به رهبری ترمپ به منظور  انعطاف پذیری در میدان جنگ صورت گرفته است

در این گزارش آمده است که ” که از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ تلفات ملکی در افغانستان در نتیجه حملات هوایی امریکا و متحدین اش در افغانستان قابل بی پیشینه افزایش یافته است.”

این گزارش افزوده است که ” در حملات هوایی سال ۲۰۱۹ بیشتر از ۷۰۰ ملکی کشته شده اند که نسبت به سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ بیشترین آمار را نشان میدهد. در آواخر سال ۲۰۲۰ امریکا و طالبان به توافق رسیدند، و حملات هوایی امریکا و دیگر متحدین اش کاهش یافت، تلفات این حملات به افراد ملکی نیز کاهش یافت.”

در همین حال بر بنیاد گزارش سازمان ملل متحد در حملات هوایی به رهبری امریکا و نیروهای افغان در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ م به افراد ملکی تلفات زیادی نسبت به حملات طالبان وارد شده اند.”

در این گزارش همچنان آمده است که بمباردمان نیروهای امریکایی پس از توافقنامه  امریکا و طالبان کاهش یافته اما حملات هوایی نیروهای افغان افزایش یافته است.

این گزارش افزوده است که ” حملات هوایی نیروهای افغان نسبت به هر وقت در تاریخ تلفات بیشتر به افراد ملکی وارد میکنند.”

در این گزارش آمده است:” در این شش ماه نخست این سال(۲۰۲۰) نیروهای هوایی  افغان در حملات هوایی ۸۶ غیرنظامی را کشته اند و بیشتر از ۱۰۳ تن دیگر را زخمی زخمی کرده است. میزان تلفات در سه ماه بعدی دو چند شده است در میان جولای و سپتمبر نیروهای هوایی افغان ۷۰ غیرنظامی را کشته و ۹۰ تن دیگر را زخمی کرده اند.”

این دانشگاه امریکایی همچنان گفته است که کاهش سربازان امریکایی از افغانستان به معنی ختم  جنگ و تلفات ملکی نیست.

این گزارش گفته که در جریان حضور نظامی امریکا در افغانستان پس از سال  ۲۰۱۱ میلادی بیشترین بمبارد مان در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ صورت گرفته است

بر اساس این گزارش در جریان ۱۹ سال گذشته ۴۳،۰۰۰ افراد ملکی در افغانستان کشته اند.

این گزازش گفته است که طالبان نیز هزاران غیر نظامی به شمول اطفال و زنان را کشته اند اما امریکا، متحدین اش و حکومت افغان نیز در حملات هوایی باعث تلفات ملکی شده اند.

رویداد های اخیر

صدمین سالگرد روابط سیاسی افغانستان و ترکیه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

از صدمین سالگرد تاسیس روابط سیاسی میان کابل و انقره  طی مراسمی در وزارت خارجه با حضور دیپلوماتان هر دو کشور بزرگ داشت شد.

 دراین مراسم وزیر خارجه نقش ترکیه را در روند صلح کشور برجسته میداند.

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان در این باره میگوید: “صلح در افغانستان امروز به یک هدف مشترک مبدل شده است…به همین دلیل ما از ملت بزرگ ترکیه می‌خواهیم که برای رسیدن به صلح دایمی همکاری‌های مخلصانه شان را ادامه دهند، صلحی که اراده‌ی مردم را منعکس کند و کشورهای منطقه و جهان در مورد آن اجماع داشته باشند.”

سفیر ترکیه در کابل در این باره میگوید: ” ترکیه همواره با افغانستان همکار بوده و همکار می ماند؛ نیرو های ترکیه برای تامین امنیت افغان‌ها جان باخته اند. ما می‌خواهم پروسه صلح به موفقیت برسد، مردم افغانستان خواستار صلح بوده و صلح عادلانه باید در افغانستان تامین شود.”

درهمین حال وزیر خارجه ترکیه برپشتیبانی از روند صلح افغانستان اطمینان میدهد.

مولوت چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در این باره، میگوید:” ترکیه و افغانستان در امر مباره با پدیده‌ی هراس افگنی همکاری مشترک دارند و این فرصت را نباید از دست بدهند ما تلاش کردیم که همواره افغاستان را در بخش‌های نظامی، صحی، تعلیم و تربیه کمک کنیم.”

افغانستان درسال ۱۹۲۱ میلادی یعنی صد سال پیش درچنین روزی با به امضاء رسانیدن پیمان اتفاق، حکومت انقره را به رسمیت شناخت و از آن به بعد روابط سیاسی میان دو کشور تا اکنون ادامه دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

غنی و خلیلزاد روی گام‌های بعدی روند صلح افغانستان گفتگو کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

ریاست جمهوری میگوید که رییس جمهور غنی امروز (دوشنبه ۱۱ حوت) با زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در مورد روند صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرده اند.

ارگ میگوید که در این دیدار زلمی خلیلزاد به غنی اطمینان داده است که امریکا در روند صلح افغانستان نقش موثر بازی خواهد کرد.

ارگ میگوید که در این دیدار بر تسریع روند صلح افغانستان نیز تاکید شد.

ریاست جمهوری افزوده است که ” خلیلزاد از  اجماع داخلی و دیپلوماسی منطقوی و بین المللی برای پروسۀ صلح ابراز خرسندی کرد.”

در همین حال، خلیلزاد بامداد امروز با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز در مورد روند صلح و گام‌های بعدی در این روند دیدار کرد.

عبدالله میگوید که در این دیدار بار دیگر “بر قطع فوری خشونت‌ها و تسریع روند صلح افغانستان تاکید شده است.”

از سوی دیگر، بر اساس گزارش‌ها زلمی خلیلزاد با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، نیز به گونه آنلاین در مورد روند صلح افغانستان و راه بیرون رفت از بحران کنونی در کشور گفتکو کرده است.

در ادامه این دیدارها خلیلزاد با حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور نیز دیدار کرده است.

در خبرنامه دفتر آقای کرزی آمده ‌است که در این دیدار دو طرف روی روند صلح گفتگو کردند.

در این دیدار کرزی بر پایان خشوت‌ها در کشور تاکید کرده و افزوده است که صلح خواست و حق هر فرد در افغانستان  است.

این در حالی است که وزارت خارجه امریکا میگوید که همزمان با سفر خلیلزاد به منطقه گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا از سرگرفته میشود.

وزارت خارجه امریکا در یک اعلامیه گفته است که “زلمی خلیلزاد  در مورد گام‌های بعدی با جمهوری اسلامی، رهبران افغان و نماینده‌گان طالبان و همچنان با کشورهای منطقه که منافع شان در صلح دوامدار، راه حل سیاسی و آتش بس دایمی و جامع نهفته است بحث خواهد کرد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا گفتگوهای صلح با طالبان از سر می‌گیرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان امروز (دوشنبه، ۱۱ حوت) در کابل با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در مورد روند صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

عبدالله عبدالله، در یک تویت گفته است که با زلمی خلیل‌زاد و هیات همراه اش دیدار کره است.

او افزوده است که:” در این دیدار در باره روند صلح افغانستان، گفتگوهای دوحه، بازنگری توافق‌نامه صلح از سوی امریکا و گام‌های بعدی در روند صلح افغانستان بحث شده است.”

عبدالله می‌گوید که در این دیدار بار دیگر “بر قطع فوری خشونت‌ها و تسریع روند صلح افغانستان تاکید شده است.”

از سوی دیگر، وزارت خارجه امریکا می‌گوید که همزمان با سفر خلیل‌زاد به منطقه گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا از سرگرفته می‌شود.

وزارت خارجه امریکا در یک اعلامیه گفته است که: “زلمی خلیل‌زاد در مورد گام‌های بعدی با جمهوری اسلامی، رهبران افغان و نماینده‌گان طالبان و همچنان با کشورهای منطقه که منافع شان در صلح دوامدار، راه حل سیاسی و آتش بس دایمی و جامع نهفته است بحث خواهد کرد.”

این در حالی است که جویایدن، رییس جمهور امریکا بعد از آغاز کارش در قصر سفید گفته بود که توافق‌نام دوحه را بررسی می‌کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است