Connect with us

تجارت

گزارش: تا هفته دیگر در باره انتقال پول منجمد شده به افغانستان تصمیم گرفته میشود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

مقام‌های بانک جهانی میگویند که تمویل‌ کننده‌گان خارجی در نظر دارند تا تاریخ دهم ماه روان میلادی در مورد پول‌های مسدود شده و انتقال آن به افغانستان تصمیم بگیرند.

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی بانک جهانی گزارش کرده است که کمک‌کننده‌گان صندوق بازسازی افغانستان (ARTF) که توسط بانک جهانی اداره می‌شود توافق کرده‌ که تا یک هفته دیگر در مورد انتقال پول منجمد شده به سازمان‌های بشردوستانه تصمیم بگیرند.

سخنگوی بانک جهانی در این باره جزییات بیشتر نداده است.

تاکنون وزارت خزانه داری امریکا نیز در این باره ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که قبل از این هیات بانک جهانی از انتقال ۲۸۰ میلیون دالر از صندوق بازسازی افغانستان به برنامه جهانی غذا و یونیسف حمایت کرده است.

این در حالی است که با منجمد شدن دارایی‌های افغانستان مردم با مشکلات اقتصادی و بشری روبرو شده اند.

تجارت

حرکت دو قطار با ۷۵۰ تُن کمک‌های بشردوستانه از انقره به مقصد افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

به نقل از خبرگزاری آندولا ترکیه قطار دوستی با بار ۷۵۰ تُنی از کمک‌های بشردوستانه که با هماهنگی سازمان حوادث‌ طبیعی و حمایت ۱۱ سازمان خیریه جمع آوری شده بود، طی مراسمی با حضور سلیمان سویلو وزیر داخله ترکیه، عادل کارا اسماعیل اوغلو، وزیر حمل و نقل و زیرساخت و پرفسور علی ارباش، رئیس سازمان دیانت ترکیه، ایستگاه قطار انقره را به مقصد افغانستان ترک کرد.

عادل کارا اسماعیل اوغلو، وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه در این مراسم با بیان این که ترکیه همواره در کنار مردم افغانستان قرار دارد، گفت:”دو قطار با ۴۷ واگن حدود ۷۵۰ تُن محموله شامل انواع نیازهای اساسی در قالب کمک‌های بشردوستانه را پس از عبور از ایران و ترکمنستان به افغانستان خواهد رساند.”

وی با اشاره به راه‌اندازی خط ریلی استانبول-تهران-اسلام آباد در کنار گذرگاه باکو-تفلیس-قارص گفت:”این قطار در عرض ۱۶ روز از این گذرگاه عبور خواهد کرد.”

سلیمان سویلو، وزیر وزیر داخله ترکیه هم با اشاره به نیاز فوری حدود ۱۳ میلیون کودک در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه در فصل سرما گفت:”ملت و کشوری هستیم که در چهار سال گذشته بیشترین میزان کمک‌های بشردوستانه را ارسال کرده است. این در حالی جریان دارد که امریکا و اروپا ثروتمندتر از ما هستند. ترکیه همواره در کنار مردم افغانستان خواهد بود.”

به اساس گزارش آندولا محموله قطار دوستی شامل مواد غذایی، پوشاک، پتو، لوازم صحی و ضدعفونی کننده بوده و قرار است پس طی مسیری به طول ۴ هزار و ۱۶۸ کیلومتر به افغانستان برسد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

بانک انکشاف آسیایی ۴۰۵ میلیون دالر برای کمک به افغانستان اختصاص داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

بانک انکشاف آسیایی اعلام کرده که مبلغ ۴۰۵ میلیون دالر را برای حمایت از مردم افغانستان در بخش‌های مختلف به شمول تامین غذا، خدمات صحی و خدمات آموزشی اختصاص داده است.

بانک انکشاف آسیایی روزگذشته (سه شنبه ۵ دلو) در اعلامیه‌ای اعلام کرد که این مبلغ را به چهار نهاد سازمان ملل متحد که در افغانستان حضور دارند می‌دهد تا برای حمایت از مردم افغانستان در بخش‌های اضطراری مصرف کنند.

براساس اعلامیه، این مبلغ به سازمان‌های یونیسف، برنامه جهانی غذا، خوراک و زراعت سازمان ملل، و برنامه توسعه ملل متحد داده می‌شود.

اعلامیه افزوده است کرده است که ۱۳۵ میلیون دالر این کمک به سازمان برنامه جهانی غذا برای تامین غذا و ۶۵ میلیون دالر آن به سازمان خوراک و زراعت ملل متحد داده می‌شود.

با این کمک انتظار می‌رود که برای بیش از ۸۰۰ هزار نفر کمک‌های اضطراری غذایی توزیع گردد، و برای حدود ۳۹۰ هزار خانه نیز مواد و تجهیزات کوچک زراعی داده شود.

۱۶۸ هزار نفر نیز تحت پوشش برنامه‌های “کار برای غذا” و “کار در مقابل پول” قرار می‌گیرند.

۲۰۰ میلیون دالر از کمک ذکر شده نیز به یونیسف تعلق می‌گیرد که با این مبلغ می‌تواند برای ۵٫۳ میلیون شهروند افغانستان خدمات صحی ارائه کند و برای ۲٫۳ میلیون نفر نیز یک دوز واکسن کرونا تطبیق نماید.

سازمان برنامه توسعه‌دهی سازمان ملل (یو ان دی پی) نیز ۵ میلیون دالر دریافت می‌کند تا بر نحوه تطبیق پروژه‌های یاد شده نظارت کند.

این درحالی است که پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن امارت اسلامی، دارایی‌های افغانستان در خارج از کشور مسدود گردید، سرمایه از کشور خارج شد و فقر و بیکاری گسترده‌ای در کشور حاکم شده است.

نهادهای مختلف سازمان ملل متحد می گویند که افغانستان در حال حاضر با وخیم ترین وضعیت انسانی مواجه است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

تجاران چینی در کابل نمایشکاه تجارتی برگزار می‌کنند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

رسانه‌های چینی گزارش کرده اند که تجاران چین در کابل پلان دارند تا یک نمایشگاه تجارتی به هدف تقویت روابط تجارتی میان دو کشور برگزار کنند.

بر اساس گزارش‌ گلوبل تایمز چین، تجاران چینی نخستین نمایشگاه تکنالوژی و بعدأ دومین نمایشگاه تجارتی را در کابل برگزار خواهند کرد.

یک منبع به گلوبال تایمز چین گفته است که آماده‌گی‌ها برای برگزاری این نمایشگاه گرفته شده و مقام‌های دولتی افغان و تجاران چینی در این نمایشگاه‌ها شرکت خواهند کرد.

لی شی جینگ، معاون مارکیت چین در افغانستان در این باره گفت:” این گونه نمایشگاه بی‌پیشینه است، زیرا هیچ کمپنی چینی تاکنون برگزار نکرده است.”

وی افزود:” ما به نهادهای گوناگون دولتی افغان دعوت نامه فرستادیم. و آنها گفته اند که در این نشست اشتراک خواهند کرد. توقع میشود اشتراک کننده‎گان بیشتر شرکت کنند.”

برگزار کننده‌گان این نمایشگاه‌‌ها گفته که آنها تلاش می‌کنند تا ارتباط مستقیم میان شرکت‌ها و تجاران افغان و چینی برقرار کند.

این درحالی است که افغانستان تقریبا ۹۵ درصد از مواد مورد نیازاش را از خارج وارد می‌کند که از این میان ۶۰ تا ۷۰ درصد آن از چین وارد می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending