Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: اوضاع نابسامان افغانستان قدرت رییس جمهور غنی را تضعیف می‌کند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 11, 2021)

روزنامه نیویارک تایمز به نقل از یک مقام ارشد نظامی افغان گفته است که اگر نیروهای خارجی بدون رسیدن افغان‌ها به راه حل سیاسی افغانستان را ترک کند این کشور با یک مشکل جدی رو برو خواهد شد.

این مقام‌ ارشد نظامی به نیویارک تایمز گفته است که ” اگر نیروهای امریکایی خارج شود، و توافق سیاسی در کار نباشید، ما با مشکل جدی بر خواهیم خورد.”

این مقام افزوده است که ” از راه نظامی امیدی نیست. اگر ما چیزی (توافقی) به دست نیاوریم، طالبان بر خواهند خاست و جنگ نیز شدید خواهد بود.”

در همین حال، یک دیپلومات غربی در کابل به نیویارک تایمز گفته است که وضعیت نظامی در افغانستان رو به زوال است و هر روز رویدادهای ضد امنیت و ترورها اتفاق می افتد.

این دیپلومات در مورد از دست دادن قدرت نظامی به نیویارک تایمز گفته است که ” آنها اینطوری دوام نمی‌آورند. تلفات حکومت، اعتبار و مشروعیت آن پایدار نیست.”

نیویارک تایمز گفته است متحدین رییس جمهور غنی روز به روز کم میشوند و همکاران بین المللی او نیز بر تسریع روند صلح افغانستان تاکید میکند، اما بر عکس طالبان از لحاظ نظامی قوی میشود.

این روزنامه به نقل از مردم، تحلیلگران و سیاسیون گفته است که رییس جمهور غنی بر افغانستان و بر اینکه در آینده رییس جمهور شود کنترول ندارد.

نیویارک تایمز افزوده است که رییس جمهور غنی با مشوره محدودی از مردم و مشاورین متکی است و حتی اخبار تلویزیون را نیز تماشا نمی کند.

این روزنامه گفته که جنگجویان در افغانستان از لحاظ نظامی دست بالا دارد، بیشتر از ۵۰ درصد مردم این کشور با گرسنگی رو برو استند، بیشترین پول افغانستان را خارجیان تمویل میکنند و فساد اداری گسترده  نیز در این کشور وجود دارد.

روزنامه افزود که امریکا در تلاش است تا نیروهای خود را از افغانستان خارج کند و “این چشم انداز منجر به سقوط میان مدت نیروهای افغان میشود.”

رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان، به نیویارک تایمز گفته است که ” غنی در یک وضعیت نا امید کننده قرار دارد.”

نبیل افزوده است که ” ما ضعیف میشویم، امنیت ضعیف است، هر چیز ضعیف میشود، اما طالبان از این فرصت استفاده میکند.”

نیویارک تایمز افزوده است که بسیاری ها از لجبازی رییس جمهور برای امتیاز ندادن به مخالفین سیاسی خسته اند. همچنان نامه انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا به رییس جمهور غنی بسیار سخت گیرانه بود که حتی منتقدین غنی نیز آن را توهین آمیز توصیف کرده است.

حکمت خلیل کرزی، معین پشین وزارت خارجه، در باره نامه وزیر خارجه امریکا گفته است که “منحیت یک افغان،  تحقیر شدن به شما دست می‌دهد.”

او در این باره گفت:” من فکر میکنم که غنی سزاواز این است. او از همکاران نزدیک خود طعم مرگ را می‌چشد.”

این در حالی است که جوبایدن، رییس جمهور امریکا، گفته است که توافقنامه امریکا با طالبان را بررسی میکند.

در این مقاله آمده است که موضوع کنونی تشکیل حکومت موقت است و این کار باعث میشود تا از غنی خواسته شود که از قدرت کنار برود.

اما رییس جمهور غنی گفته است که تنها از راه انتخابات قدرت را به کسی دیگر انتقال خواهد داد.

رویداد های اخیر

ناتو چگونگی حمایت نیروهای افغان را در “فصل جدید” بررسی میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 6, 2021)

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی ناتو امروز (پنجشنبه، ۱۶ ثور) در نشست وزیران دفاع اتحادیه اروپا، تایید کرده که روند خروج نیروهای ناتو از افغانستان ادامه دارد، اما این خروج به معنی ختم روابط ناتو با افغانستان نیست.

ستولتنبرگ گفته که متحدین ما بررسی میکنند که چگونه به حمایت مالی و آموزشی نیروهای افغان ادامه دهند.

وی افزود که به طالبان پیام واضح داده که “حمله بر سربازان ناتو با پاسخ تند مواجه خواهد شد.”

او در این باره افزود:” خروج سربازان ناتو و ختم ماموریت حمایت قاطع به معنی ختم روابط با ما افغانستان نیست. این در واقعیت آغاز یک فصل جدید است.”

ستولتنبرگ میگوید که ” ما در این باره بررسی میکنیم که چطور به حمایت خود ادامه دهیم. ما در باره راه‌های فکر میکنیم که چگونه حمایت مالی، حمایت آموزشی.. ادامه دهیم.”

سرمنشی عمومی ناتو میگوید که این سازمان از روند صلح افغانستان حمایت میکند.

ستولتبرگ در این باره گفت:” یقینا ناتو از روند صلح افغانستان و راه حل مسالمت آمیز جنگ‌ها حمایت میکند. و این بهترین راه برای حفظ دست آوردهای دو دهه گذشته است.”

این درحالی است که نیروهای امریکایی و ناتو روند خروج سربازان اش از افغانستان را آغاز کرده و قرار است تا ۱۱ ماه سپتمبر همه نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نعمت روان گویندۀ پیشین تلویزیونی درکندهار جان باخت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 6, 2021)

مقام‌های محلی ولایت کندهار گفته اند که نعمت روان، آمر مطبوعات وزارت مالیه و گویندۀ پیشین شبکه خبری طلوع‌نیوز امروز (پنج‌شنبه، ۱۶ ثور) در یک حملۀ مسلحانه در ولایت کندهار جان باخت.

پولیس کندهار گفته است که وی در حوزه چهاردهم شهر در تیراندازی دو فرد مسلح ناشناس جان باخته است.

خانوادۀ او نیز جان باختن وی را در حمله مسلحانه در شهرکندهار تایید کرده است.

مسوولان شبکه خبری طلوع‌نیوز گفته اند که کار نعمت روان با شبکه نزدیک به سه هفته پیش، به پایان رسیده بود و به تازه‌گی در وزارت مالیه، وظیفه گرفته بود.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

طالبان حملات شان را در غزنی، هلمند و بغلان افزایش داده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 6, 2021)

گزارش‌ها میرسانند که درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در چندین بخش کشور به ویژه در ولایات هلمند، بغلان و غزنی صورت افزایش یافته اند.

به اساس این گزارش‌ها چندین سرباز در این درگیری‌ها کشته شده و شماری نیز بدست طالبان اسیر شده اند.

بغلان

مقام‌های محلی تایید می‌کنند که شهر کهنه ولسوالی بغلان بدون درگیری به دست طالبان افتاده است و نیروهای دولتی عقت نشینی تکتیکی کرده اند.

به گفته این مقام‌ها، نظامیان با پشتیبانی هوایی در شهر جدید این ولسوالی مستقر شده اند.

منابع می‌گویند، نظامیانی که عقب نشینی کرده اند، شامل حوزه ششم امنیتی پولیس ولسوالی بغلان مرکزی، نیروهای ارتش در پاسگاه پل بشیرخان و پاسگاه کهنه قله ولسوالی بغلان مرکزی می شوند.

به گفته منابع، شب گذشته نظامیانِ دو پاسگاه روستاهای تپه پشه‌ای ها و خوگرو در این ولسوالی به طالبان تسلیم شده اند.

هر چند ولسوال بغلان مرکزی تسلیم شدن دو پاسگاه ارتش را در روستاهای خوگرو و پشه‌ای‌های این ولسوالی رد کرده‌است، اما محمد صفدر محسنی، رییس شورای ولایتی در تماس به آریانانیوز تایید میکند که نیروهای این دو پاسگاه که حدود ۶۰تن اند، با سلاح و تجهیزات شان به طالبان مسلح تسلیم شده اند.

در همین حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز گفته است که بیش‌تر مناطق ولسوالی بغلان از سوی این گروه تصرف شده است.

سخنگوی طالبان تصریح کرده است که در این عملیات بیش از ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی با تجهیزات نظامی‌شان به این گروه پیوسته‌اند.

وزارت دفاع ملی تاکنون در مورد این ادعاها چیزی نگفته است.

غزنی

در همین حال مقام‌های محلی در ولایت غزنی می‌گویند که چهار پوسته نیروهای دولتی بدست طالبان سقوط کرده اند.

مقام‌ها می‌افزایند که دو پوسته نیروهای امنیتی در روستای آرزو بدست طالبان سقوط کرده است.

عبدالجامع جامی، عضو شورای ولایتی غزنی، می‌گوید که از سرنوشت ۲۴ سرباز دراین پوسته‌ها خبری نیست.

وی افزوده است که با سقوط این دو پوسته‌ طالبان به شهر غزنی نزدیک شده اند و اگر توجه جدی نشود شهر غزنی بدست طالبان سقوط خواهد کرد.

در همین حال، یک منبع معتبر به آریانانیوز گفته است که شب گذشته نیز دو پوسته نیروهای افغان در ولسوالی خواجه عمری این ولایت بدست طالبان سقوط کرده اند.

این منبع می‌افزاید که ۱۵پولیس در این درگیری کشته شده اند.

وزارت دفاع تاکنون در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است.

در حالیکه خروج سربازان خارجی از افغانستان رسما آغاز شده است، درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای امنیتی در سراسر کشور شدت یافته اند.

کارشناسان میگویند که طالبان قبل از نشست استانبول حملات شان را افزایش داده تا در گفتگوهای صلح از نفوذ بیشتر برخوردار باشد.

این درحالی است که درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در هلمند ادامه ادارد که باعث بیجا شدن هزارها تن شده اند.

گزارش‌ها میرسانند که امریکا به حمایت نیروها افغان در هلمند موضع طالبان را آماج حملات هوایی قرار داده است.

از سوی دیگر، جنرال سمیع سادات، قوماندان قول اردوی میوند، روز گذشته گفته که طالبان در بخش‌های مختلف هلمند ۸۹ حمله راه اندازی کرده، اما نیروهای امنیتی این حملات را دفع و به طالبان تلفات سنگینی وارد کرده اند.

جنرال سمیع در این باره گفت:” رحیه نیروهای افغان بسیار بلند است و به تجهیزات خوب دسترسی دارند، و با این تجهیزات می‌توانند طالبان را شکست بدهند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است