Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: امریکا ۶۵۰ سرباز برای امنیت دیپلومات‌ها در افغانستان حفظ میکند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۰)

خبرگزاری اسوشیتید پرس به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش کرده است که پس از خروج سربازان خارجی از افغانستان امریکا قرار است ۶۵۰ سرباز برای حفاظت دیپلومات‌ها در افغانستان حفظ کند.

این گزارش افزوده که در کنار این نیروها صدها سرباز دیگر نیز تا ماه سپتمبر در میدان هوایی کابل باقی خواهند ماند تا نیروهای ترکی را در باره تامین و اداره امنیت میدان هوایی کابل کمک کنند. 

این مقام‌های امریکایی که نخواستند نام اش افشا شود به خبرگزاری اسوشیتید پرس این خبر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

به بربنیاد این گزارش این سربازان امریکایی در کابل سفارت امریکا را محافظت خواهند کرد و همچنان در تامین امنیت میدان هوایی کابل  کمک خواهند کرد.

این درحالی است قبل از این امریکا گفته بود که روند خروج سربازان خارجی از افغانستان بیشتر از ۵۰ درصد تکمیل شده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، روز پنجشنبه گذشته گفت که به اساس دستور رییس جمهور بایدن همه نیروهای امریکایی تا اوایل سپتمبر از افغانستان خارج خواهند شد.

به اساس این گزارش خروج نیروهای امریکایی تا اوایل ماه جولای از بهر محدودیت‌ها  برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در سفارت امریکا در کابل و روند خروج ترجمانان افغان صورت نخواهد گرفت.

گزارش افزوده است که نیروهای خارجی و ناتو میتوانند بر مشکلات لوژیستیکی غالب آیند، اما پلان وجود دارد که در صورت لغو توافقنامه امنیت میدان هوایی کابل و رویدادهای دیگر این خروج به تعویق انداخته خواهد شد.

مقام‌های امریکایی گفته که امریکا با ترکیه موافقه کرده که برای حفظ امنیت میدان هوایی کابل یک سیستم راکتی همراه با سربازان در افغانستان حفظ کرد.

این کشور افزوده که برای ترمیم چرخبال‌ها نیز خدمه در افغانستان حفظ میکند.

این در حالی است که قبل از این رییس جمهوران امریکا و ترکیه در باره اداره و تامین امنیت میدان هوایی کابل به توافق رسیدند.

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending