Connect with us

اخبار ویژه

گزارش: امریکا در تلاش نگهداری نیروهای ضد هراس‌افگنی در افغانستان است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۰)

بر اساس گزارش رویترز اداره جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، در تلاش است تا پس از ماه می نیز شماری از سربازان ضد هراس‌افگنی را در افغانستان نگهدارد.

بر اساس این گزارش امریکا میخواهد تا با طالبان به موافقه برسند تا نیروهای ضد هراس‌افگنی را در افغانستان اجازه بدهد تا با تهدیدات گروه داعش مبارزه کنند.

این در حالی است که امریکا گفته است که توافقنامه امریکا با طالبان را بررسی میکند و تاکنون روشن نیست که همه نیروهای خارجی تا اول ماه می از افغانستان خارجی میشود یا خیر.

بر اساس گزارش رویترز آدم سمت، رییس کمیته خدمات تسلیحاتی مجلس نماینده‌گان ایالات متحده امریکا، در باره پلان خروج نیروهای امریکایی جزییات تازه نشر کرده است.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، روز دوشنبه گفته است که در نشست ناتو در باره وضعیت افغانستان با متحدین آن کشور مشوره خواهد کرد.

این درحالی است که پیش از این جوبایدن رییس جمهور امریکا گفته است که خروج همه سربازان خارجی از افغانستان تا ماه می سخت خواهد بود.

آقای اسمیت می‌افزاید که او در این باره با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی و لوید آستین، وزیر دفاع امریکا گفتگو کردهاست.

او در این باره گفت:” من فکر میکنم که تاریخ اول ماه می از لحاظ لوژیستیکی بسیار نزدیک است. ما نزدیک به ۳۵۰۰ سرباز در افغانستان داریم، متحدین ما تقریبا ۷۰۰۰ نیرو دارد.”

آدم سمت در این باره گفته است که:” شما نمی تواند ۱۰۰۰۰ سرباز را در شش هفته خارج کنید” و در ادامه افزوده است که اداره بایدن باید با طالبان صحبت کنند که شماری از نیروهای خارجی به رهبری امریکا را برای مدت در افغانستان اجازه دهد.”

او افزوده است که طالبان میخواهد همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند، اما اگر باقی هم بمانند بدون ترک کردن راه دیگری ندارند.

سمت در این باره گفته است که “اداره بایدن در مورد حضور امریکایی‌ها بعد از اول ماه می صحبت کنند و بعدا در این باره تصمیم خواهد گرفت.”

او افزوده است که طالبان تغیر کرده است و حالا با گروه داعش نیز مبارزه میکنند.

آدم سمت در این باره گفته است که “شاید موقف آنها(طالبان) در باره حضور امریکایی تغیر کرده باشد، من در این باره شک دارم. اما من فکر میکنم که اداره بایدن فکر میکند که این مسله ارزش گفتگو را دارد.”

این درحالی است که گروه طالبان هشدار داده است که اگر نیروهای امریکایی افغانستان را ترک نکنند این گروه حملات شان را از سر خواهد گرفت.

اخبار ویژه

راه اندازی عملیات نظامی در قزاقستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۰)

تلویزیون دولتی قزاقستان روز گذشته (جمعه، ۱۷ جدی) گزارش کرده است که عملیات نظامی در شهر الماتا آغاز میشود.

این تلویزیون از باشنده‌گان الماتا خواسته تا از بیرون شدن جلوگیری کنند.

اعلامیه افزوده:” باشنده‌گان محترم الماتا! عملیات ضد تروریستی برای نابودی گروه‌های راه زن در الماتا در حال انجام است. هدف اصلی متوقف کردن تروریست‌ها و حفظ امنیت شهر است. اگر در محل زندگی شما فعالیت ضد تروریستی انجام می‌شود، توصیه می‌شود از کنار پنجره‌ها نزدیک نشوید یا در خیابان بیرون نروید. در مکانی امن پنهان شوید، کودکان یا بزرگ سالان را بدون نظارت رها نکنید.”

این درحالی است که از چند روز به این سو تظاهرات گسترده در پایتخت قزاقستان از بهر افزایش بهای مواد سوختی به خشونت کشانیده شده است.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی روز گذشته پس از روزها خشونت، خیابان‌های شهر الماتا را تحت تصرف خود در آورده است.

محمد قاسم جوماروت توکایوف، رییس جمهور قزاقستان گفته که به نیروهای امنیتی دستور داده تا برای سرکوب قیام سراسری تیراندازی کنند.

این درحالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز روسیه صبح پنجشنبه( ۱۶ جدی) اولین نیروهای حافظ صلح خود را به قزاقستان اعزام کرد تا تظاهرات علیه حکومت آن کشور را کنترول کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۳۰, ۱۴۰۰)

دولت جاپان گفته که برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان ۱۰۹ میلیون دالر به افغانستان و کشورهای همسایه کمک میکند.

وزارت خارجه جاپان امروز (سه شنبه، ۳۰ قوس) در یک اعلامیه گفته که برای رسیده‌گی به نیازهای انسانی افغان‌ها در افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان مستقیما به این کشورها کمک میکند.

اعلامیه افزوده:” دولت جاپان برای رسیده‌گی مستقیم به نیازهای بشردوستانه در زمینه‌هایی مانند مراقبت‌های صحی، غذا، تغذیه، حفاظت، آب و صحت، و همچنان بهبود معیشت به افغانستان و کشورهای همسایه‌اش کمک خواهد کرد.”

این وزارت افزوده که این کمک‌ها توسط ۱۶ نهاد بین المللی برای بهبود وضعیت بشری افغان‌ها مصرف خواهند شد.

در اعلامیه آمده”دولت جاپان به حمایت و ایستادن در کنار مردم افغانستان ادامه خواهد داد و نقش فعالی برای تحقق ثبات در منطقه ایفا خواهد کرد.”

بر اساس معلومات وزارت خارجه جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان و متباقی به کشورهای همسایه اختصاس داده شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افزایش رویدادهای مثبت ویروس کرونا در فرانسه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که فشار بر شفاخانه‌های فرانسه در چند هفته گذشته به گونه چشم گیر افزایش یافته زیرا فرانسه با موج پنجم ویروس کرونا روبرو است.

گزارش افزوده که بیشترین مبتلایان کسانی استند که واکسین کرونا را دریافت نکرده اند.

یک داکتر در شفاخانه امیل مولر فرانسه به رویترز گفته که از میان ۲۰ بیمار مبتلا به کرونا در این شفاخانه تنها سه تن آن واکسین کرونا دریافت کرده اند.

وی افزود:” شفاخانه مولر در حال حاضر با ظرفیت کامل آماده است زیرا مریضان در ۲۰ روز گذشته مراجعه کرده اند. هفتاد درصد از بیماران موارد مثبت کرونا را دارند.”

وزارت صحت عامه فرانسه  روز پنجشنبه گذشته گفته که در ۲۴  ساعت گذشته ۶۰۸۶۶ رویداد مثبت ویروس کرونا در سراسر آن کشور ثبت شده است.

یک نرس در فرانسه به رویترز گفته “امواج می‌آیند و به ما ضربه می‌زنند و هر چه بیشتر ادامه می‌یابد، خسته می‌شویم.”

این درحالی است که حکومت فرانسه هشدار داده که تا آغاز سال روان میلادی شیوع ویروس کرونا در آن کشور گسترده‌تر خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending