Connect with us

تجارت

گزارش: امریکا برنامه‌ای برای آزاد سازی میلیاردها دالر افغانستان را ندارد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۱۲, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که با وجود فشارهای سازمان‌های بشردوستانه، اداره جوبایدن، رییس جمهور امریکا، پلان ندارد تا سرمایه‌های طلا و پول نقد منجمد شده افغانستان را آزاد سازد.

این درحالی است که امریکا و صندوق بین المللی پول پس از تصرف شهر کابل بدست طالبان گفتند که اجازه نخواهند داد تا طالبان به سرمایه‌های افغانستان دسترسی داشته باشند.

بر اساس این گزارش حدود ۱۰میلیارد دالر افغانستان در امریکا نگهداری میشود و یک وسیله برای غرب است تا بر طالبان فشار بیاورد که به حقوق زنان و قانون احترام بگذارند.

در همین حال، کارشناسان اقتصادی میگویند که آزادسازی این سرمایه‌ها ماه‌ها وقت را در بر خواهد گرفت.

گزارش افزوده که مقام‌های وزارت خارجه، وزارت خزانه داری، شورای امنیت ملی  امریکا و دیگر نهادهای آن کشور در باره وضعیت مالی افغانستان گفتگو میکنند.

سازمان ملل متحد در گزارش تازه اش گفته بود که بحران انسانی در افغانستان در حال رونمایی شدن است.

کارشناسان میگویند که هر گونه تصمیم در باره آزادسازی سرمایه افغانستان نیاز به هماهنگی چندین نهاد و تاییدی رییس جمهور امریکا را دارد.

این درحالی است که نرخ مواد غذایی و نفت در سراسر افغانستان افزایش یافته است.

وزارت خزانه داری گفته که امریکا و دیگر کشورهای همکار میتوانند به کمک‌های بشردوستانه شان به افغانستان ادامه دهند.

این وزارت همچنان به شبکه  وسترن یونیون  و منی گرام نیز اجازه داده تا فعالیت‌ خود را در افغانستان از سرگیرد.

سخنگوی وزارت خزانه داری امریکا به رویترز گفته که بر طالبان تحریم‌های خود را کاهش نخواهد داد تا آنها به سیستم مالی جهانی دسترسی پیدا کنند.

او افزود:” حکومت امریکا با همکاران بشردوستانه اش در افغانستان در باره شرایط امنیتی در میدان نبرد و همچنان در مورد توانایی آنها برای ادامه کار بشردوستانه در حال تماس است.”

سخنگوی وزارت خزانه داری امریکا گفته” طوری که ما به تعهد خود با مردم افغانستان پابند استیم، ما تحریم‌های خود را بر رهبران طالبان کاهش ندادیم و همچنان تحریم مهم در باره دسترسی آنان به سیستم بین المللی مالی.”

شاه محرابی، یک اقتصاد دان در مریلند و همچنان عضو پیشین هیات مدیره د افغانستان بانک، یک مقام ارشد روسی و نمایندگان سازمان‌های بشردوستانه از وزارت خزانه داری امریکا خواسته که سرمایه‌های افغانستان را آزاد بسازد.

محرابی در این باره گفت:” اوضاع بسیار وخیم است، هر روزی که میگذرد باعث رنج مردم و خروج مردم  میشود.”

در همین حال، صندوق بین المللی پول نیز ۴۴۰ میلیون دالر سرمایه افغانستان را منجمد کرده است.

عدنان مزارعی، معاون پیشین صندوق بین المللی پول که حالا عضو انستیتیوت اقتصادی پترسن است گفته که این سرمایه‌ها تا تشکیل حکومت با مشروعیت جهانی آزاد نخواهد شد.

مزارعی گفته این کار ماه‌ها را در بر میگیرد.

وی میگوید که ذخایر بانک مرکزی به عنوان آخرین گزینه استفاده خواهد شد، و در ادامه افزوده که ایران نیز تحت تحریم‌های شدید اقتصادی از منابع اش در صندوق بین المللی پول استفاده نخواهد کرد.

از سوی دیگر، یک مقام دیگر وزارت خزانه داری امریکا گفته که آزادسازی سرمایه‌های افغانستان مشکلات افغانستان را حل نخواهد کرد.

او در این باره گفته “تنها آزادسازی این سرمایه‌ها و چیزهای همانند آن باعث ثبات اقتصادی افغانستان نمی‌شود. دسترسی طالبان به میلیاردها دالر باعث ثبات اقتصادی افغانستان میشود، “من فکر نمی‌کنم اشتهای زیادی در ایالات متحده برای انجام این کار وجود داشته باشد، و نباید وجود داشته باشد.”

تجارت

هند و پاکستان برای انتقال ۵۰ هزار تُن گندم به افغانستان توافق کرده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

روزنامه تایمز اف اندیا گزارش داده است که هند و پاکستان برای انتقال ۵۰ هزار تُن گندم از طریق واگه و از مسیر زمینی به افغانستان توافق کرده اند.

بر بنیاد گزارش این روزنامه، اولین محموله گندم کمکی در هفته دوم ماه آینده میلادی به افغانستان ارسال می‌شود. اعضای سکتور خصوصی افغانستان می‌گویند که ورود این گندم به افغانستان در مدیریت بحران بشردوستانه مهم است.

دو ماه پیش، ۵۰ هزار تُن گندم از سوی هند به عنوان بخشی از کمک‌های بشردوستانه به افغانستان اهدا شد، هند و پاکستان اکنون توافق کرده اند که این گندم در هفته دوم ماه آینده میلادی به افغانستان ارسال شود.

مقامات اتاق صنایع و معادن افغانستان از ارسال ۵۰ هزار تُن گندم به افغانستان از طریق پاکستان استقبال کردند و افزودند که این کمک‌ها برای جلوگیری بحران اقتصادی در افغانستان حیاتی است.

عبدالنصیر رشتیا، عضو اتاق صنایع و معادن دراین باره گفت:” به رسیدن این گندم به مدیریت بحران کنونی بسیار مهم است و همچنان در داخل کشورما نیز کار ایجاد می‌شود.”

اگرچه دولت پاکستان پیشتر اعلام کرده بود که اجازه ارسال محموله گندم به هند را می‌دهد، اما دو ماه بعد مقدمات آن فراهم نشد.

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه در سفر اخیر خود به پاکستان، از مقامات این کشور خواسته بود تا این محموله کمکی هند را اجازه دهند تا به افغانستان وارد شود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

ایران مجوز ترانزیت نفت و گاز  به افغانستان را صادر کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۳, ۱۴۰۰)

مقام‌های ایرانی می‌گویند که دولت آن کشور برای سه ماه مجوز انتقال نفت و گاز  به افغانستان را صادر کرده است.

حسن کاظمی قمی، نماینده خاص رییس جمهور ایران این مطلب را روز گذشته (شنبه، ۲ دلو) در یک تویت بیان کرده است.

قمی افزوده که این اقدام در پی درخواست مقام‌های امارت اسلامی برای رفع نیازمندی‌های مردم افغانستان انجام شده است.

وی افزوده:” در راستای تامین نیازهای مردم افغانستان در فصل زمستان و با توجه به درخواست مقامات آن کشور از جمهوری اسلامی ایران، مجوز ترانزیت گازوئیل به کشور افغانستان از قلمروی ایران به مدت سه ماه صادر شد .”

این در حالی است که در این اواخر بهای گاز و تیل در کشور افزایش یافته است.

هفته گذشته در جلسۀ کابینه امارت اسلامی تصمیم گرفته شد که هیئتی گزینه‌های واردات را برای تامین سوخت مردم بررسی کند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

ماشین‌های اتومات صرافی در کشور دوباره فعال میشوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۴, ۱۴۰۰)

د افغانستان بانک یا بانک مرکزی کشور میگوید که خدمات ماشین‌های اتومات صرافی در سراسر کشور از سرگرفته میشود.

د افغانستان بانک روز گذشته در یک اعلامیه گفته که این تصمیم پس از مشوره‌‌ها با بانک‌های تجارتی و اتحادیه بانک‌ها اتخاد شده است.

در اعلامیه آمده” د افغانستان بانک به تعقیب جلسات متعدد با اتحادیه بانکها و بانکهای تجارتی کشور، اینک متحدالمالی را برای بانکهای تجارتی صادر نموده که بر اساس آن بانکهای تجارتی کشور زمینه کار گیری از ماشین های اتومات صرافی (ATM) را در موقعیت های مشخص برای مشتریان شان فراهم می نمایند.”

بانک مرکزی افزوده که ” همواره سعی نموده تا زمینه های موثر و تسهیلات بانکی مدرن را برای مردم عزیز خود ایجاد نماید.”

د افغانستان بانک در باره محدودیت‌ها بر برداشت پول از ماشین‌های اتومات صرافی چیزی نگفته است.

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان خدمات ماشین‌های اتومات صرافی در کشور محدود شده بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending