Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: امریکا برای نظارت از هراس افگنی پایگاه‌های نظامی در منطقه خواهد ساخت

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 20, 2021)

خبرگزاری اسوشیتید پرس گزارش کرده است که امریکا از بهر دریافت حق پرواز هواپیماهای جنگی بر فراز کشورهای همسایه افغانستان و استقرار نیروهای امریکایی در برخی از این کشورها مصروف مذاکرات است.

جنرال مک کینزی، فرمانده خاور میانه در فرماندهی ستاد مرکزی امریکا، گفته است که این اقدام برای نظارت از فعالیت‌های هراس‌افگنان در افغانستان صورت می‌گیرد.

این جنرال امریکایی می‌گوید که مذاکرات زمانگیر است اما اگر به نتیجه برسد، چگونگی کمک امریکا به نظامیان افغان تغییر خواهد کرد.

کینزی در این باره گفت:” مذاکرات با همسایه‌گان افغانستان در باره  حقوق پرواز و ستقرار نیروها جریان دارد، اما این وقت گیر است.”

او افزود که قرار است وی در اوایل ماه جون طرح چگونگی نظارت و مبارزه با هراس‌افگنی در افغانستان پس از خروج نیروها را با وزیر دفاع ایالات متحده  امریکا شریک سازد.

از سوی دیگر وزیران خارجه روسیه و تاجیکستان از تفاهم در باره ساخت یک پایگاه نظامی روسیه در مرز میان افغانستان و تاجیکستان خبر داده است.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در این باره گفت:” در آینده نزدیک انتظار داریم توافق‌نامه بین دولتی امضا کنیم که طبق آن کمک مالی برای ساخت پایگاه مرزی پیشرفته در یکی از بخش‌های مرز تاجیکستان و افغانستان توسط روسیه تامین خواهد شد”.

وزیر خارجه روسیه می‌گوید، با خروج نیروهای ایتلاف، امنیت روسیه و همپیمانان‌اش از شمال افغانستان تهدید خواهد شد.

سراجالدین مهرالدین، وزیر خارجه تاجیکستان، در این باره گفت:”با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تاجیکستان برای تهدیدهای احتمالی از سوی گروه‌های هراس‌افگن از ولایت‌های شمالی این کشور تلاش دارد یک پایگاه جدید را ایجاد کند تا نگرانی امنیتی رفع شود.”

همکاری مشترک واشنگتن و مسکو برای پایان منازعه افغانستان در ایسلند هم یکی از محورهای گفتوگوی وزیران خارجه امریکا و روسیه بوده است.

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، در این باره می‌گوید:” دو کشور می‌توانند در زمینه مقابله با بیماری همه‌گیر ویروس کرونا‌، مقابله با تغییرات آب و هوا، برخورد با برنامه‌های هستهی ایران و کوریای شمالی و درگیری در افغانستان همکاری کنند.”

در شرایطی که خشونت‌ها در افغانستان افزایش یافته، کاردار سفارت امریکا در کابل گفته که طالبان توافق نامه دوحه را نقض کرده اند و عامل اصلی خشونت‌های پسین درافغانستان استند.

رویداد های اخیر

کشته شدن پنج نفر در شکردره کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

پنج نظامی در ولسوالی شکردره کابل از سوی تفنگداران نخست شکنجه و سپس تیرباران شده اند.

این رویداد جمعه شب در محله حاجی پیک این ولسوالی رخ داده است.

گوهرخان بابری ولسوال شکردره می گوید، طالبان با ایجاد بازرسی این نظامیان را شناسایی و به محل ناصری ها انتقال داده اند و سپس آنان را کشته اند.

به گفته آقای بابری این پنج نظامی شامل دو پولیس، دو سرباز ارتش و یک کارمند ملکی را با خود برده و تیرباران کرده اند.

اما سخنگوی طالبان هرچند می گوید، جان باختگان نظامی استند؛ اما مسوولیت این رویداد را نمی پذیرد.

از سوی دیگر شنبه شب تفنگداران دو نظامی ارتش را که یک تن آن دانشجوی دانشگاه نظامی مارشال فهیم بود، را در نزدیکی ولسوالی کلکان کابل در مربوطات پل بابوچ این ولسوالی تیرباران می کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

چین و پاکستان خواهان آتش‌بس در افغانستان شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

وزیران خارجه چین و پاکستان می‌گویند که کشورهای شان برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی و فروپاشی نظام افغانستان به گونه مشترک کار میکنند.

این وزیران چین و افغانستان از توافق روی یک راهبردی خبر می‌دهند که بربنیاد آن، چین و پاکستان در پنج محور برای افغانستان به گونه مشترک کار می‌کنند که مهم‌ترین آن جلوگیری از فروپاشی و ووقوع جنگ داخلی در افغانستان است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت:” صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه است و همه کشورها باید فعالانه در این زمینه مشارکت داشته باشند. هر دو کشور روی پنج اولویت در افغانستان کار می کنند تا از جنگ داخلی و فروپاشی جلوگیری شود.”

وزیر خارجه چین از سیاست امریکا در قبال اافغانستان به شدت انتقاد می‌کند.

وانگ یی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت: “امریکا با خروج عجولانه نیروهای امریکایی به هدف خود برای مهار هراس افگنی در افغانستان نرسیده است، و نه صلح را در منطقه به میان آورده است. در عوض  این یک خالیگاه امنیتی جدید ایجاد کرده است. که غیرمسوولانه است.”

اسلام آباد و بیجینگ خود را آسیب پذیر از اوضاع افغانستان می‌دانند، از همین ‌رو است که می‌خواهند روی جنگ و صلح افغانستان هم‌گام کار کنند.

وانگ یی افزود:” به عنوان کشورهای همسایه افغانستان، چین و پاکستان مستقیماا تحت تاثیر اوضاع افغانستان قرار دارند. پس از برقراری ارتباط عمیق، دو طرف تصمیم گرفتند تا در پنج بخش فعالیت های مشترکی را انجام دهند.”

این در حالی است که مقام‌های افغان پاکستان را به حمایت طالبان متهم میکنند و میگویند که چشم‌انداز صادقانه برای دستیابی افغانستان به توافق سیاسی ندارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عبدالله: طالبان نمی‌توانند مفکوره های خود را بر مردم تحمیل کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی می گوید که طالبان نمی توانند با مفکوره طالبانی خود را بر تمام نفوس افغانستان تحمیل کنند.

آقای عبدالله در گفتگویی با شبکه الجزیره تاکید می‌ورزد، در ساحاتی که زیر اداره طالبان است، مردم از حقوق و آزادی های شان محروم اند و این گروه در تلاش تحمیل مفکوره طالبانی شان از راه جنگ است.

آقای عبدالله میگوید: “طالبان نمی‌توانند تمامی نفوس افغانستان را طالب بسازند، طالبانیزه شدن افغانستان قابل قبول نیست. بلی البته که آنها حالا فکر می کنند که در میدان جنگ دست بالایی دارند. اما وقتی واقعیت ها را در بخش های دیگر زندگی بیبنیم شما نمی توانید مفکوره واحد خود را بالای دیگران از راه نظامی تحمیل کنید.”

عبدالله یک بار دیگر تاکید می کند که  با خروج نیرو های خارجی از افغانستان برای رسیدن به یک توافق سیاسی فرصتی پیش آمده و هر دو طرف باید ازین فرصت استفاده کنند.

به گفته وی: ” در ساحات که زیر اداره طالبان است متاسفانه مردم از آن آزادی ها و حقوق شان که باید مستفید شوند، بر خوردار نیستند، و دستاورد هایی را که ما داشته ایم به عقب برگردانده شده، این هم یک واقعیت است.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی همچنان می گوید که با توجه به شرایط جاری در افغانستان، دیگر گزینه ای جز ادامه مذاکرات نیست.

آقای عبدالله می‌افزاید: “توافق صلح آمیز یک گزینه خیلی ها خوبتر از ادامه جنگ است ما به این تلاش های خود ادامه می دهیم. وقتی ما می بینیم که سطح خشونت ها بسیار بالاست و جنگ به شدت جریان دارد هر چند که در گفتگو ها پیشرفت قابل ملاحظه وجود ندارد نباید بگوییم گفتگو ها توقف پیدا کند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است