Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: افغانستان دومین کشور محتاج به کمک‌های بشری 

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۳۹۹)

کمیته بین‌المللی نجات در گزارش تازه‌ی خود افغانستان را از خطرناک ترین کشور از بهر موارد عاجل بشردوستانه عنوان کرده است که همزمان با ویروس کرونا، جنگ و تغیرات اقلیمی مبارزه می‌کند.

کمیته بین‌المللی نجات که فهرست نیازهای بشردوستانه را دو روز قبل نشر کرد گفته است که همه نیازهای بشردوستانه در سال ۲۰۲۱ میلادی فراموش شده اند.

بر اساس این گزارش یمن نخستین کشور است که با معرض خطر فاجعه انسانی رو به رو است و بعد از یمن افغانستان، سوریه، جمهوری دیموکراتیک کانگو و ایتوپیا قرار دارند.

در این گزارش آمده است که تدابیر صحی برای مهار ویروس کرونا بر زنان نیز فشار وارد کرده اند در حالیکه آنان با از دست دادن فرصت‌ها برای دسترسی به تعلیم و موارد صحی رو به رو استند.

این کمیته همچنان گفته است که تغیرات اقلیمی نیز موارد اضطراری را در سراسر جهان افزایش داده اند.

دیوید میلیبند، رییس کمیته بین‌المللی نجات، در این مورد گفته است:” سال ۲۰۲۰ به عنوان یک سال آشتفه در تاریخ پایان خواهد یافت، اما سال آینده ما یاد آور خواهیم شد که چگونه میتوانیم با آسیب پذیران کمک کنیم.”

دیوید میلیبند افزوده است که: ” فهرست سال ۲۰۲۱ باید زنگ هشدار به طراحان پالیسیها، حکومتها و شهروندان آسیب پذیر در سراسر جهان در مورد غفلت از بحرانهای بشردوستانه و اینکه چگونه آنها فوراً به توجه بین المللی نیاز دارند بدهند.”

او گفته است که ” شدید ترین و مخرب ترین بحران مانند افغانستان، سوریه و جمهوری دیموکراتیک کانگو است که چندین سال و دههادامه خواهند داشت و شاید در سال ۲۰۲۱ بد تر شود.”

او همچنان گفته است که تهدیدات ویروس کرونا و تغیرات اقلیمی اوضاع را برای کسانیکه در کشورهای جنگ زده زنده‌گی مکند به ویژه زنان و دختران وخیم تر میکنند.

او در این باره افزوده است که ” طوریکه ما شاهد افزایش خشونت‌ها مانند ازدواج اجباری، از دست دادن عواید و زمینه تعلیم در برابر زنان استیم.”

در این گزارش آمده است که بیجاشدن نیز در کشورهای که شاهد درگیری‌ها استند یک چالش جدی است و فعالیت‌های این کمیته را خدشه‌دار کرده است.

این کمیته افزوده است که دوام درگیری‌ها در کشورها مانند افغانستان نیازها برای کمکهای بشری را افزایش میدهد.

بر اساس گزارش کمیته نجات آمار مردم نیازمند به کمکهای بشری در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۵ به ۳۸۵ درصد رسیده است.

کمیته نجات گفته است که کشورهای شاهد جنگ در معرض خطر بیشتر جنگ در سال ۲۰۲۱ قرار دارد.

کمیته نجات همچنان گفته است که کشورهای که در فهرست این نهاد قرار دارند خطرناک ترین کشورها برای کارمندان کمک‌های بشری استند.

این نهاد افزوده است که بعد از سال ۲۰۱۶ در این کشورها ۹۴ درصد کارمندان کمک‌های بشری کشته، ۸۴ درصد زخمی و همچنان ۹۸ درصد اختطاف شده اند.

این گزارش افزوده است که:” جنگ‌ها بدون در نظر داشت قوانین بین‌المللی ادامه دارد که باعث تلفات غیرنظامیان و تخریت زیرساخت‌ها میشوند.”

این گزارش همچنان فهرست ده کشوری را نشر کرده است که به گفته کمیته نجات در سال ۲۰۲۱ به کمک‌ها عاجل نیاز خواهند داشت که قرار ذیل است:

۱- یمن

۲- افغانستان

۳- سوریه

۴- جمهوری دیموکراتیک کانگو

۵- ایتوپیا

۶- بورکینا فاسو

۷- سودان جنوبی

۸- نایجیریا

۹- وینزویلا

۱۰- موزامبیک

تجارت

از سرگیری صادرات سنگ تالک افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۰)

اعضای اتحادیه صنعت گران افغانستان میگویند که اخیرا ۵۰۰ تن تالک به تعدادی از کشورهای منطقه و جهان صادر کرده اند.

عبد الجبارصافی رییس اتحادیه صنعت کاران افغان میگوید: “در این اواخر افغانستان به کشورهای پاکستان، ترکیه، هند، چین، اسپانیا و بریتانیا صادر کرده است. صادرات آغاز شده  و ما میخواهیم صادرات را گسترش بدهیم.”

اعضای سکتور خصوصی می گویند که از استخراج غیرقانونی معادن در افغانستان جلوگیری شده است، اما اگر پالیسی های جدید استخراج معادن تدوین شود، سرمایه گذاری های بیشتری در این سکتور صورت خواهد گرفت.

آقای صافی می افزاید: “با آمدن امارت اسلامی در کشور، در شمار زیادی از مناطق از استخراج غیرقانونی و قاچاق جلوگیری صورت گرفته است. بنابرین در بخش های قانونی نیز باید تلاش هایی صورت بگیرد.”

از سوی هم آگاهان از امارت اسلامی می خواهند که روند جذب سرمایه گذاری سکتور خصوصی در بخش معدن را گسترش دهد.

تاج محمد تلاش آگاه امور اقتصادی اقتصادی میگوید: “استخراج معادن میتواند اقتصاد افغاستان را به ثبات برساند. امیدواریم که امارت اسلامی در بخش سکتور خصوصی توجه جدی کند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شرکت لوازم آرایشی بریتانیایی حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود را مسدود کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۰)

شرکت لوازم آرایشی بریتانیایی «لوش» اعلام کرده است که حساب‌های فیس‌بوک، اینستاگرام، تیک‌تاک و اسنپ‌چت خود را در سراسر جهان بسته کرده است.

این شرکت دلیل مسدود کردن حساب های اجتماعی اش را نگرانی‌ از آسیب‌های رسانه‌های اجتماعی عنوان کرده است.

مارک کنستانتین، رییس اجراییه این شرکت به روزنامه گاردین گفته است که «لوش» ۱۳میلیون دالر در پی مسدود کردن حساب هایش خساره خواهد دید. اما وی تاکید کرده است که با این حال خوشحال است.

این شرکت در بیانیه‌ای گفته است:”همان‌طور که شواهد علیه تغییرات اقلیمی برای دهه‌ها نادیده گرفته و تحقیر شد، نگرانی‌ها در مورد تاثیرات جدی رسانه‌های اجتماعی هم اکنون تا حد زیادی نادیده گرفته می‌شوند.”

طبق گزارش گاردین، حساب‌های فیس‌بوک و اینستاگرام لوش در مجموع بیش از ده میلیون دنبال کننده داشتند.

کنستانتین به گاردین گفت:”ما در دوره کووید آب دیده تر شده‌ایم، این ما را نابود نخواهد کرد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیئت امارت اسلامی با مقام‌های اتحادیه اروپا و انگلیس در دوحه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۰)

هیئت امارت اسلامی افغانستان به ریاست امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه یک شنبه (۷قوس) در قطر با مقام‌های اتحادیه اروپا و انگلیس دیدار و گفتگو کرد.

عبدالقاهر بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه در توییتر خود نوشته است که هیئت امارت اسلامی به ریاست متقی گفتگوی دو روزه مفصلی با توماس نیکلسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان و هیئت همراهش داشت.

بلخی گفت:” دو طرف در مورد وضعیت بشری، صحت و امنیتی افغانستان، امنیت سفرها و مسایل مربوط به کمک رسانی در افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.”

وی افزود: “هیأت اتحادیه اروپا آمادگی خود را برای ادامه کمک به افغانستان اعلام کرد و درباره ادامه حضور دفتر اتحادیه اروپا در کابل برای ارائه کمک‌های بشردوستانه اطمینان داد.”

بلخی همچنان گفته است که هیات افغانی هم به آنها در مورد امنیت اطمینان داد و همزمان خواستار تفکیک ملاحظات سیاسی و انسانی از یکدیگر شده و بر لزوم پیشرفت از طریق همکاری و نه اعمال فشار تاکید کرد.

متقی همچنین در دوحه با شارژدافیر هیات انگلیس در افغانستان دیدار کرد و طی آن دو طرف در مورد وضعیت بشری، اقتصادی و امنیتی افغانستان گفتگو کردند.

به گفته بلخی، هیأت افغان به آنها در مورد امنیت در افغانستان اطمینان داده و بر تلاش افغانستان برای برقراری روابط مثبت با جهان تاکید کرد.

اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای که اواخر روز یکشنبه منتشر شد، این دیدار را تایید و اعلام کرد، امارت اسلامی در جریان مذاکرات پیرامون “نگرانی‌های شدید” در مورد وضعیت بشری در افغانستان خواهان کمک برای فعال نگه داشتن میدان‌های هوایی افغانستان شده است.

این اتحادیه اعلام کرد:” گفتگوها به معنای به رسمیت شناختن دولت موقت امارت اسلامی توسط اتحادیه اروپا نیست، بلکه بخشی از تعامل عملیاتی اتحادیه اروپا در راستای منافع اتحادیه اروپا و مردم افغانستان است.”

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است که امارت اسلامی افغانستان متعهد شده به وعده خود مبنی بر عفو افغان‌هایی که طی دو دهه گذشته تا زمان تخلیه نیروهای امریکایی و متحدانش از این کشور در ماه آگست علیه آن اقدام کرده‌اند، پایبند باشد.

امارت اسلامی همچنین مجدداً متعهد شد که در صورت تمایل، به افغان‌ها و اتباع خارجی‌ اجازه خروج از افغانستان را بدهد و متقابلا کمک برای ادامه عملیات میدان هوایی کابل را خواست.

در این بیانیه آمده است که دو طرف نگرانی عمیق خود را از وخامت اوضاع بشردوستانه در افغانستان با نزدیک شدن به فصل زمستان ابراز کردند و هیئت اتحادیه اروپا طی این مذاکرات بر امارت اسلامی برای تشکیل یک “دولت فراگیر”، ترویج دموکراسی، تضمین دسترسی برابر دختران به آموزش و جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به پایگاهی برای هر گروهی که امنیت دیگران را به خطر بیندازد، فشار آورد.

در این بیانیه همچنین آمده است که اگر امارت اسلامی شرایط اتحادیه اروپا را اجرایی کنند، می‌توان کمک‌های مالی اضافی را به دولتمردان جدید افغانستان که در مشکل مالی هستند، با این شرط که فقط به نفع مردم افغانستان باشد، اختصاص داد.

بر اساس این بیانیه، امارت اسلامی بار دیگر تاکید کرد که از حقوق بشر “مطابق با اصول اسلامی” حمایت خواهد کرد و گفت که از بازگشایی نمایندگی‌های دیپلماتیک تعطیل شده در افغانستان استقبال می‌کند.

اتحادیه اروپا می‌گوید که امارت اسلامی در گفتگوهای خود با مقام‌های این اتحادیه، برای فعال نگه‌داشتن میدان‌های هوایی افغانستان درخواست کمک کردند.

اتحادیه اروپا گفته است که امارت اسلامی متعهد شده‌اند تا به تعهد خود مبنی بر عفو همکاران نیروهای ناتو پایبند باشند.

طالبان در حالی برای فعال نگه‌داشتن میدان‌های هوایی افغانستان از اروپا تقاضای کمک کرده است که قطر و امارات عربی برای گرفتن مدیریت فرودگاه کابل در رقابت هستند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است