Connect with us

اخبار ویژه

کوریای جنوبی برای مبارزه با کرونا در افغانستان یک میلیون دالر اختصاص داد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۲۶, ۱۳۹۹)

کوریای جنوبی یک میلیون دالر کمک برای مبارزه با ویروس کووید-۱۹ در افغانستان، اختصاص داده است.

به همین منظور سفارت کوریای جنوبی در کابل با سازمان جهانی بهداشت یادداشتی را به امضا رسانده اند.

براساس سازمان جهانی بهداشت این نهاد بودجه ای را برای اجرای پروژه “تقویت دسترسی به خدمات بهداشتی با کیفیت به آسیب پذیرترین مردم در افغانستان”، طی یک دوره شش ماهه دریافت خواهد کرد.

در یک اعلامیه مشترک کوریای جنوبی و سازمان جهانی بهداشت گفته اند که انتظار می رود این پروژه تلاش‌های افزایش آزمایش کووید-۱۹ را در سراسر کشور از طریق تهیه کیت‌های جمع آوری نمونه برای ۱۵ تیم تقویت کند که جمع آوری نمونه از ۴۰۵۰۰ نفر را امکان پذیر می کند.

این نهادها افزوده اند که تهیه کیت های تشخیصی به وزارت صحت عامه برای پوشش آزمایش ۵۰۰۰۰ نفر و تهیه مواد مصرفی آزمایش برای تیم های مبارزه با کرونا و آزمایشگاه‌ها در سراسر کشور برای پوشش دادن نیازهای آزمایش برای حداقل ۱۰۵۲۰ نفر فراهم می‌کند.

در اعلامیه آمده است: “این پروژه همچنین نقش مهمی در بهبود آگاهی دهی در مورد کووید-۱۹ برای ۳۱۴۹۰۰ نفر در مناطق اولویت بندی شده کشور و نیز ایجاد ظرفیت تیم های میدانی برای تعامل بهتر و برقراری ارتباط با مردم دارد.”

 توافق‌نامه اعطای کمک توسط ژا هیونگ ری سفیر کوریای جنوبی و دکتر ریچارد پپرکورن نماینده WHO در افغانستان امضا شد.

در این توافق هر دو طرف بر اهمیت ادامه حمایت جامعه جهانی برای کمک به افغانستان در امر مبارزه با کووید-۱۹تاکید کردند.

 آقای ری گفت: ” گرچه همه گیری کرونا مرز نمیشناسد، اما نمی توان انکار کرد که کشورهایی که فاقد زیرساخت های پزشکی هستند آسیب پذیرتر هستند.”

سفیر کوریای جنوبی افزود: “با در نظرداشت تجربیات کوریا از سه مولفه (آزمایش، ردیابی و درمان)برای پاسخ موثر به بیماری همه گیر استفاده می‌کند. من امیدوارم که حمایت کوریا، به ویژه در مرحله اولیه اقدامات پاسخگویی به کرونا، کمک کند تا حد قابل توجهی، از تاثیر همه گیری که خسارات زیادی را نه تنها بر اوضاع مردم که قبلا هم وخیم بوده است، بلکه بر ساختار اساسی اقتصادی – اجتماعی افغانستان وارد کرده است، بکاهد.”

 با گذشت بیش از شش ماه از آغاز حالت اضطرار به دلیل شیوع کرونا در افغانستان، موارد ابتلا همچنان رو به افزایش است اما محدودیت های شدید آزمایش این کشور را که از قبل دارای یک سیستم بهداشتی شکننده دارد، آسیب پذیر کرده است.

تا هنوز ۳۸۷۷۲ نفر در کشور به کووید-۱۹ مبتلا شده که از این میان ۱۴۲۵ تن جان خود را از دست داده است.

در همین حال آقای پپرکورن گفته است: “بحران به زودی مهار شدنی نیست.”

وی خاطرنشان كرد كه افغانستان موج اول قابل توجهی را پشت سر گذاشته است اما همه باید آماده جهش های دومی باشند.

اخبار ویژه

حکومت افغانستان از درگیری میان ارمنستان و آذربایجان ابراز نگرانی کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۳۹۹)

وزارت امور خارجه کشور از درگیری‌های شدید جاری میان ارمنستان و آذربایجان در منطقه نگورنو-قره‌باغ نگران ابراز نگرانی کرده است.

این وزارت در اعلامیه ای از تلفات انسانی و خسارات مادی ناشی از درگیری میان دو طرف نیز ابراز «تاسف»‌ کرده است.

وزارت خارجه تاکید کرده است که منطقه نگورنو-قره‌باغ به عنوان بخشی از آذربایجان در سطح بین‌المللی به‌ رسمیت شناخته شده است.

در اعلامیه آمده است: “افغانستان خواهان ختم اشغال نگورنو-قرباغ بوده، در این راستا از تلاش‌های مردم و دولت آذربایجان و سایر ملل جهان پشتیبانی می‌کند.”

این وزارت همچنان خواهان برقراری دوباره آتش‌بس و رفع بحران طولانی در این منطقه از راه مسالمت‌آمیز شده است.

در نتیجه درگیری روز دوشنبه میان ارمنستان و آذربایجان، دست کم ۲۱ نفر کشته شدند. گفته میشود که در این درگیری دو طرف از قوای هوایی، موشک و توپخانه ها استفاده کرده اند.

رویارویی این دو کشور نگرانی ها از بی‌ثباتی در منطقه جنوب قفقاز، دهلیزی برای خطوط لوله‌های انتقال نفت و گاز به بازارهای جهانی، را افزایش داده است.

رویترز گزارش داده است، هرگونه اقدام به درگیری همه جانبه می تواند پای قدرت های بزرگ منطقه ای مانند روسیه و ترکیه را در این مساله باز کند.

مسکو با ارمنستان پیمان دفاعی دارد، در حالی که آنکارا از اقوام ترک قومی خود در آذربایجان حمایت می کند.

 اکثریت شهروندان ارمنستان مسیحی و از آذربایجان نیز مسلمان اند که از چند دهه به این سو بر سر منطقه نگورنو-قره‌باغ جدا شده که در داخل آذربایجان است، درگیری دارند.

نگورنو-قره‌باغ توسط قوم ارمنی اداره میشود و هر از گاهی بر سر این منطقه درگیری میان ارمنستان و آذربایجان صورت میگیرد.

پارلمان ارمنستان آنچه را که “حمله نظامی تمام عیار” آذربایجان بر نگورنو-قره‌باغ به کمک ترکیه گفته شده را محکوم کرده و افزوده است که درگیری آنکارا می تواند به بی ثباتی منطقه منجر شود.

اما آذربایجان دست داشتن متحدش ترکیه را در این نبرد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

شمار مبتلایان کووید-۱۹ در هند از مرز شش میلیون نفر گذشت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: میزان ۷, ۱۳۹۹)

شمار مبتلایان کووید-۱۹ در هند با ثبت ۸۲۱۷۰ مورد جدید در ۲۴ ساعت گذشته، از مرز شش میلیون نفر گذشت.

وزارت بهداشت این کشور گزارش کرده است که حالا شمار مبتلایان در هند به ۶۰۷۴۷۰۳ نفر رسیده است.

در همین حال دست کم ۱۰۳۹ بیمار کرونایی نیز در ۲۴ ساعت گذشته جان داده اند که شمار کل قربانیان در هند به ۹۵۵۴۲ تن رسیده است.

ابتلا به کرونا در هند که دومین کشور پرجمعیت جهان است، در حال حاضر سریعتر از هرجای دیگر در جهان گزارش میشود. انتظار می رود طی چند هفته آینده شمار مبتلایان در این کشور نسبت به امریکا (۷.۱ میلیون مبتلا) نیز افزایش پیدا کند.

بر اساس آمار دانشگاه جان هاپکینز، تقریبا از هر سه مورد جدید گزارش شده در جهان و از هر پنج مورد مرگ و میر ناشی از این ویروس، یک مورد آن از هند بوده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

امیدواری عبدالله از آغاز فصل جدید روابط افغانستان و پاکستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی صبح امروز(دوشنبه، ۷ میزان ۱۳۹۹) در راس یک هیات بلندپایه حکومت به اسلام‌آباد سفر کرد.

آقای عبدالله در تویتی گفته است: “امیدوارم این سفر صفحه جدید برای همکاری دوجانبه در همه عرصه ها، به خصوص برای دست یابی افغانستان به صلح پایدار و باعزت، باز کند.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی در این سفر سه روزه با مقام های پاکستان “در پیوند به تلاش‌های صلح پایدار، با عزت و عادلانه در افغانستان با رهبران ارشد جمهوری اسلامی پاکستان بحث و تبادل نظر می‌کند.”

شورای عالی مصالحه ملی در در اعلامیه ای گفته است که آقای عبدالله در جریان سفرش در پاکستان با عارف علوی رییس‌جمهوری، عمران‌خان نخست وزیر، اسد قیصر رییس مجلس نمایندگان، محمد صادق سنجرانی رییس مجلس سنا، شاه‌محمود قریشی وزیر امورخارجه، جنرال قمر جاوید باجوه رییس ستاد ارتش و سایر مقامات این کشور ملاقات خواهد کرد.

در اعلامیه آمده است که این نخستین سفر آقای عبدالله در یک دهه اخیر به پاکستان می‌باشد.

رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی قبل از سفر به اسلام گفت: “در سفر به اسلام آباد با رهبران و مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی پاکستان در باره تلاش‌های صلح صحبت می‌کنیم. امیدواریم با سفر به اسلام آباد فصل تازه‌ای از همکاری‌های مشترک میان دو کشور در عرصه‌های مختلف به ویژه برقراری صلح پایدار و با عزت باز گردد.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending