Connect with us

خبرهای تازه

کود تازه جزا بر هر جرمی جزایی تعیین کرده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲۱, ۱۳۹۶)

کود تازه جزا، جرایم بچه بازی، سایبری، تخلفات انتخاباتی، قاچاق انسان، و حتا برای هرزه نگاری یا پورنوگرافی هم جزا های کوتاه مدت و سنگین تعیین کرده است.

کود جزای سابق در برابر بسیاری جرایم عاجز می ماند و سکوت می کرد اما کود تازه جزا بر هر جرمی، جزایی گزیده است.

نکته های درشت آن عبارت اند از:

در باره انتحار؛ ماده ۲۶۵: (مرتکب جرم حمله انتحاری شریک یا معاون وی حبس احوال به حبس دوام درجه یک یا اعدام محکوم می گردد)

اما جالب تر جزا های بچه بازی است؛ آنچه که رسم آن در افغانستان کهن بوده و امروز عملاً عرف است.

ماده ۶۵۴: (شخصی که طفل مذکر یا مونث را به منظور لذت بردن جنسی یا رقصانیدن، نگهداری می کند، به حبس متوسط تا سه سال محکوم می گردد. کسی که در خانه اش محفل بچه بازی برگزار کند، به سه ماه حبس محکوم می گردد و کسی که در محفل بچه بازی شرکت می کند، محکوم به جزای نقدی از پنج هزار تا سی هزار افغانی میباشد)

جزا به جرایم سایبری گوشه دیگر کود جزا است.

ماده ۸۶۸: (شخصی که صدا یا تصویر یا فلم خصوصی دیگری را بدون رضایت و باخبری وی در فضای سایبر منتشر کند، به حبس متوسط تا دو سال یا جزای نقدی از شصت هزار تا یک صد و بیست هزار افغانی محکوم می گردد)

ماده ۶۷۰: (هرگاه شخصی با استفاده از وسایل کمپیوتری یا انترنتی با نشر نوار صوتی، تصویری یا نوشته در فضای سایبری تعصبات قومی، مذهبی، دینی، لسانی یا سمتی را در جامعه دامن بزند به حبس کوتاه محکوم می می شود)

 پورنو گرافی ماده ۸۷۴: (شخصی که به ایجاد و نشر فیلم های برهنه یا پورنوگرافی در انترنت بپردازد، به حبس متوسط تا دو سال یا جزای نقدی از شصت هزار تا یک صد و بیست هزار افغانی محکوم می گردد)

انتظار میرود که خانم ها هم با کود جدید جزا از خیابان آزاری خاطر شان جمع شوند.

ماده ۶۶۹: (شخصی که مرتکب آزار و اذیت زن یا طفل در محلات عامه وسایل نقلیه عمومی یا هر محل دیگر گردد، به جزای نقدی از پنج هزار تا ده هزار افغانی محکوم می گردد)

کود جزا برای جرایم فساد به ویژه اختلاس و جرایم انتخاباتی نیز جزا های حبس کوتاه مدت تا دراز مدت و جزای نقدی را پیش بینی کرده است. پرداختن به تبعیض و تفرقه حبس متوسط و راه اندازی اعتراضات به سود گروه یا دولت مخالف دولت افغانستان، حبس دراز در پی دارد.

کود تازه جزا در منطقه و حتا برخی کشور های اروپایی بی نظیر گفته شده است.

گزارشگر: باعث حیات

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending