Connect with us

تکنالوژی

کنفرانس بین المللی تكنالوژى هاى متن باز در كابل آغاز شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۵, ۱۳۹۰)

کنفرانس بین المللی  “اوپن سورس”  یا تکنالوژی های متن بازروزيكشنبه (۲۴ ميزان) در کابل آغاز شد. در این کنفرانس که به همکاری یونسکو و وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی برگزارشده است نماینده گان وزارت های مخابرات و تکنالوژی معلوماتی شماری از کشور های جهان در آن شرکت کرده بودند. سرپرست وزارت مخابرات و رییس یونسکو برگزاری کنفرانس تکنالوژی های متن باز را برای افغانها مفید می دانند.

امیرزی سنگین سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید:

هدف از برگزاری کنفرانس تکنالوژی های متن باز ارایه معلومات در مورد نحوه ی استفاده از مهارت های کمپیوتری در بخش تکنالوژی معلوماتی می باشد. به باور وی برای استفاده از تکنالوژی های متن باز به مهارت های کمپیوتری نیاز است تا  معلومات بدست آید که چگونه آنرا بدست آورد و از آن استفاده کرد.

شرکت کننده گان این اکنفرانس موجودیت تکنالوژی معلوماتی به ویژه “اوپن سورس” را برای نسل جوان مهم می دانند.

اشرف غنی احمدزی می گوید:

در کشور های آسیای مرکزی  یک میلیون تن با فقر مواجه اند و نمیتوانند تکنالوژی معلوماتی را با پول بدست آورند، بناءً دسترسی  به تکنالوژی های متن باز مهم می باشد و مى افزايد ما باید توانایی آنرا داشته باشیم تا پیشرفت نماییم. در بخش صحت باید پیشرفت کنیم مثلاً از طریق انترنت بشکل اجتماعی، گروهی و تفاهمی پیشرفت می شود. بدون این آینده ی جوانان ما روشن نخواهد بود

رییس یونسکو در افغانستان می گوید:

همکاری این نهاد برای دسترسی بهتر افغانها به تکنالوژی های متن باز ادامه خواهد یافت. اوپن سورس یا تکنالوژی های متن باز منابع نرم افزار های کمپیوتری است که با دسترسی به آنها بشکل رایگان یا با پرداخت پول می توان این نرم افزار را بدست آورد. این کنفرانس که نماینده گان از کشور های امریکا، کانادا، هند، نیپال، ایران، پاکستان و تاجکستان در آن شرکت دارند سه روز ادامه خواهد یافت.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات
Click to comment

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکنالوژی

اسراییل یک ماهواره جاسوسی نظامی برای نظارت از دشمنانش به فضا پرتاب کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: سرطان ۱۶, ۱۳۹۹)

اسراییل بامداد امروز دوشنبه، یک ماهواره جدید جاسوسی که امکان رصد با کیفیت بالا را برای اطلاعات ارتش این کشور فراهم می‌کند، را به فضا پرتاب کرده است.

اسراییل در حال توسعه ظرفیت‌های جاسوسی خود برای رصد کشورهای مانند ایران است که برنامه هسته ای آن را تهدید بزرگی می داند.

این ماهواره‌‌ جاسوسی نظامی با نام افک-‌۱۶ به فضا پرتاب شده است.

بنی گانتس وزیر دفاع اسراییل گفته است: ” ما به تقویت و حفظ توانایی های اسراییل در هر جبهه و در هر مکان ادامه خواهیم داد.”

اسراییل افک-‌۱۶ را با مشخصه‌ی “شناسایی الکترونوری با ظرفیت‌های پیشرفته” معرفی کرده است.

این ماهواره در جریان یک هفته اولین تصاویرش را مخابره خواهد کرد.

 شرکت هوا فضای اسراییلی اصلی ترین پیمانکار این پروژه بوده و میزان بار ماهواره توسط شرکت دفاعی Elbit Systems ساخته شده است.

منبع: رویترز

به خواندن ادامه دهید

تکنالوژی

پرواز با موشک فالکن ۹ تجربه ی متفاوتی بود – فضانوردان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۲۸, ۱۳۹۹)

به گزارش فاکس-۶، فضانوردانی که موشک فالکن ۹ اسپیس ایکس را به فضا هدایت نموده اند میگویند که این موشک یک ماشین کاملاً خالص پروازی نسبت به سفینه های دیگر فضایی بوده است.

شایان ذکر است که داگ هورلی و باب بهنکن اولین پرواز با سرنشینی موشک فالكن ۹ را در تاریخ ۳۰ ماه مئی به انجام رساندند.

این فضانوردان پیش از این در دو ماموریت سفینه ی فضایی حضور داشتند و از تجربه خود در مورد کارکرد روان موشک اسپیس ایکس صحبت کردند.

هارلی گفته است: “به نظرم بخش بسیار برجسته، حساس بودن ما در کنترول ماشین های مرلین بود. این بخش واقعاً بی عیب بود.”

وی افزود: “حتی لازم نبود تا سرعت را بررسی کنیم. با اندکی دقت به موشک به راحتی میتوانستیم جریان را بدانیم. بنابراین این یک موشک کاملاً ناب برای پرواز است.”

به گفته وی، سفینه دیگر (شاتل فضایی) از تقویت کننده های موشکی قوی که برای دو و نیم دقیقه اول به شکل بسیار ناهنجار میسوختند، برخوردار بود. اما این مرحله در موشک فالکن ۹ با نه ماشین انجام شد.

این پرواز به نظر هارلی بسیار روان تر نسبت به پرواز شاتل فضایی بود و دلیلش هم استفاده از ماشین های مرلین است.

فضانوردان فالکن ۹ می می گویند که مرحله دوم پس از پرتاب، کمی سخت تر نسبت به مرحله ی اول بود.

بهنکن گفت: “بزرگترین تفاوت فقط حرکات موجود بود؛ لرزش و تجربیاتی که از سوار بودن بر یک موشک واقعی احساس می کنیم.”

براساس این گزارش، ناسا در حال همکاری با شرکت بوئینگ روی کپسول استارلاینر با سرنشین است که پیش بینی می شود در اوایل سال آینده به فضا پرتاب خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

تکنالوژی

پرتاب فضاپیمای امریکایی به دلیل شرایط بد جوی به تعویق افتاد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۳۹۹)

ناسا سازمان فضایی امریکا، پرتاب فضاپیمای حامل دو فضانورد که قرار بود روز انجام شود، را به دلیل شرایط بد آب و هوایی به تعویق انداخته است.

این فضاپیما قرار بود توسط دو فضانورد امریکایی به نام‌های داگ هرلی و باب بهنکن تا ایستگاه بین المللی فضایی هدایت شود که ماموریت شان ۱۷ دقیقه پیش از پرتاب لغو شد.

 

با انجام موفقیت‌آمیز این پرتاب میتواند اولین پرواز فضانوردان ناسا از خاک ایالات متحده آمریکا در ۹ سال پسین رقم بخورد.

ناسا پس از لغو این پرتاب در تویتی گفت: ” تلاش امروز امریکا برای پرتاب یک امر فوری بود. با توجه به مکانیک مداری، باید اطمینان حاصل کنیم که در زمان مناسب و با دقت می توانیم به ایستگاه فضایی برسیم. به همین دلیل امروز نتوانستیم منتظر شرایط جوی مناسب باشیم.”

در همین حال ناسا گفته که روز شنبه ساعت  ۲۲: ۳ به وقت محلی دوباره برای پرتاب این فضاپیما تلاش خواهد کرد.

ناسا در مورد این ماموریت در اعلامیه ای گفته است: “دوره جدیدی از پرواز فضایی بشر آغاز می شود که فضانوردان امریکایی بار دیگر با موشک امریکایی از خاک امریکا به ایستگاه فضایی بین المللی به عنوان بخشی از برنامه پرواز تجاری ناسا پرتاب می کنند.”

ناسا افزوده است که ماموریت به یافته هایی در مورد سیستم حمل و نقل فضایی، فضاپیما، عملیات دور مدار زمین و فرود به زمین منجر خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending