Connect with us

اخبار ساحوی

کمیسیون مستقل انتخابات درآینده نزدیک روند توزیع کارت رای دهی را آغاز میکند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۷, ۱۳۹۱)

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات درمحفلی که به منظور ارایه معلومات برای رسانه ها تدویر داده بود گفت: “این کمیسیون در نظر دارد تا در آینده نزدیک برای برگزاری یک انتخابات آزاد ، عادلانه و شفاف که مطابق خواست مردم افغانستان باشد. روند ثبت نام کارت رأیدهی را به آنعده از افرادی که تازه سن هجده ساله گی را تکمیل کرده باشند ویا هم تا روز انتخابات هجده ساله شوند و همچنان برای آنانیکه تازه به کشور عودت نموده اند آغاز خواهند نمود”.

ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات همچنان استفاده از کارت انتخابات قبلی و تذکره های الکترونیکی را که درآینده نزدیک از جانب وزارت داخله کشور توزیع میشود نیز تایید نمود گفت:دارندگان تذکره های الکترونیکی نیزمیتوانند درانتخابات ریاست جمهوری سال سیزده نودوسه با استفاده از تذکره های الکترونیکی شان اشتراک نمایند.

آقای امرخیل از آمادگی های کمیسیون برای تطبیق این برنامه این اطمینان داد و گفت:” که کمیسیون مستقل انتخابات درنظر دارد که تا دو هفته قبل از روز برگزرای انتخابات برای دو نیم میلیون واجدین شرایط کارت رأیدهی را توزیع نماید”.

گفته شده است که هزینه این روند از پانزده تا بیست میلیون دالر پیش بینی شده است.

با اینکه همه آقای امرخیل نقش وهمکاری احزاب سیاسی، متنفذین ، علما و درکل مردم افغانستان  را در برگزاری انتخابات شفاف حتمی دانسته و بر این باور است که بدون همکاری این نهاد ها شفافیت انتخابات تضمین شده نمی تواند

گفته میشود که در چند دوره از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی که قبلآ سپری شده برای بیش ازهفده میلیون از واجدین شرایط رایدهی کارت توزیع گردیده است اما درانتخابات های گذشته حدود شش تا هفت میلیون ازشهروندان افغان در این پروسه اشتراک نموده بودند.

کمیسیون مستقل انتخابات امنیت مراکز رأیدهی را یگانه چالشی میداند که میتواند شفافیت را برهم بزند اما مسوولان در این نهاد گفتند لیست 7 هزارمحل رایدهی را تا ماه حوت سال روان به ارگان های امنیتی می سپارند وپس از ارزیابی آنان مناطق که امنیت آن توسط نیروهای امنیتی تامین شده باشد در آنها روند برنامه های خود را تطبیق خواهند نمود.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

منابع: طالبان در بغلان دو نفت‌کش را آتش زدند و ۷ نفت‌کش دیگر را با خود برده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

منابع میگویند که طالبان پیش از چاشت امروز دو موتر نفت‌کش را در بزرگ‌راه بغلان-سمنگان آتش زدند.

منابع محلی می‌افزایند که طالبان مسلح ۷ عرداه موتر نفت‌کش دیگر را نیز با خود به دندغوری پلخمری، مرکز ولایت بغلان برده اند.

مسافران این بزرگ راه میگویند که به اثر این حمله طالبان، حدود ۴ ساعت راه به روی آنان بسته بود.

منابع محل گفته اند که طالبان این نفت‌کش ها را در منطقه ارباب‌های چشمه شیر پلخمری آتش زده اند و ۷ عراه دیگر را با خود به ساحه دند غوری پلخمری منتقل کرده اند و تیل آن را تخلیه کرده که در همان منطقه لیتر ۲۰ افغانی به فروش می رسانند.

تا هنوز مقام های امنیتی بغلان و طالبان مسلح در این مورد ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که در روزهای پسین شاهراه بغلان شاهد افزایش ناامنی بوده است.

روز گذشته به اثر انفجار ماین کنار جاده در ساحه چشمه شیر مسیر بزرگ راه بغلان-سمنگان، که بالای موترهای تعقیبی محبوب الله غفاری عضو قبلی شورای ولایتی بغلان صورت گرفته است، ۱۲ تن از محافظان وی جان باختند.

در این رویداد به خود آقای غفاری آسیبی نرسیده است.

 پولیس بغلان وقوع انفجار را تایید کرده و اما در این مورد جزییاتی ارایه نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بازداشت یکی از طراحان حمله بر زندان ننگرهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۵, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور از بازداشت یک رهبر کلیدی داعش در ولایت کنر خبر می‌دهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که نیروهای ویژه ارتش شب گذشته مسوول انتقال داعشیان خارجی از بیرون از کشور به افغانستان، بازداشت کرده اند.

در اعلامیه آمده است: “نیروهای کماندو در یک عملیات هدفمند در ولایت کنر، « محمد سعید» ولد « محمد افضل» یکی از قومندان های ظالم و مهم داعش را در ولایت کنر شب گذشته بازداشت کردند.”

این وزارت میگوید که فرد بازداشت شده مسوولیت انتقال «تروریستان خارجی» را با اعضای خانواده شان از بیرون از کشور به داخل افغانستان، برعهده داشته است.

اعلامیه گفته است که فرد بازداشت شده، “یکی از طراحان حمله اخیر تروریستی در شهر جلال آباد است.”

داعش گفته است که یازده جنگجوی این گروه به شمول چهار تاجیک، سه شهروند هند، سه افغان و یک پاکستانی شامگاه یکشنبه بالای زندان ننگرهار حمله کردند که در نتیجه ۳۰ تن کشته و۵۰ نفر زخمی شدند.

در جریان این حمله که ۱۸ ساعت به درازا کشید، صدها نفر از میان ۱۷۰۰ زندانی موفق به فرار شدند.

روز گذشته یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان تایید کرد که ۸۰۰ که شمار زیاد آن داعشی اند، هنوز هم فراری اند.

عبدالکریم کریمی عضوی مجلس نمایندگان میگوید: “در جریان حمله ۱۷۰۰ زندانی در زندان بودند که همه تلاش کردند که فرار کنند که ۵۰۰ زندانی در زندان ماندند و ۸۰۰ نفر دیگر به شمول طالبان، داعش و مجرمین فرار کرده اند.”

به گفته مسوولان کسانی که در این زندان نگهداری می‌شدخ اند، شامل زندانیان سیاسی، جنایی و اعضای گروه طالبان و گروه داعش بودند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

حمله خونین زندان ننگرهار؛ صدها زندانی داعشی و طالب فرار کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

در حمله روز یکشنبه جنگجویان داعش بر زندان ولایت ننگرهار ۸۰۰ صد زندانی فرار کرده اند.

عبدالکریم کریمی عضو مجلس نمایندگان گفته است که در جریان این درگیری ۷۰۰ زندانی داعش و طالبان ناپدید شده ‌اند.

عبدالکریم کریمی عضوی مجلس نمایندگان میگوید: “در جریان حمله ۱۷۰۰ زندانی در زندان بودند که همه تلاش کردند که فرار کنند که ۵۰۰ زندانی در زندان ماندند و ۸۰۰ نفر دیگر به شمول طالبان، داعش و مجرمین فرار کرده اند.”

به گفته مسوولان کسانی که در این زندان نگهداری می‌شدخ اند، شامل زندانیان سیاسی، جنایی و اعضای گروه طالبان و گروه داعش بودند. اکنون داعش مدعی است که حمله توسط افراد این گروه رهبری و موفق به فرار دادن زندانیان شده‌ اند.

در همین حال سخنگوی والی ننگرهار تایید می‌کند که صدها زندانی موفق به فرار شده اند. وی تاکید می‌ورزد که غفلت مسوولان بی پاسخ نخواهد ماند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار میگوید: “صدها زندانی که شامل طالبان، داعش و مجرمین اند، ناپدید شده اند.”

از سوی هم مقام های محلی در مورد هویت زندانیان فراری چیزی نگفته اند اما از عملیات جستجوی آنان خبر داده اند.

اعضای شورای ولایتی ننگرهار گفته اند که شمار زیادی از جنگجویان طالبان نیز از زندان فرار کرده اند. در جمع پنج زندانی که توسط مهاجمان کشته شده اند، سه تن از فرماندهان طالبان بوده اند.

در همین حال گروه داعش با پخش شب نامه از مردم خواسته که تصاویر کمره های نصب شده در مغازه‌ها و خانه های شان را برای ردیابی زندانیان در اختیار پولیس نگذارند.

در این حمله علاوه بر ۱۱ مهاجم مسلح که با انواع جنگ افزار زندان را هدف قرار دادند، از یک محل مسکونی در ولسوالی بهسود نیز صدها مرمی هاوان، راکت آر پی جی و پیکا به دست نیروهای امنیتی افتاده که گفته می شود قرار بود از این مهمات نیز در حمله به زندان ننگرهار استفاده شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending