Connect with us

رویداد های اخیر

کمیسیون شکایات انتخاباتی: تاحال ۵۷ مورد تخطی انتخاباتی ثبت و بررسی شده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۱۷, ۱۳۹۸)

مسئولان در کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی، می‌گویند که تاکنون ۵۷ مورد تخطی و تخلف انتخاباتی در برابر نامزدان ریاست جمهوری، از سوی این کمیسیون ثبت و به آن رسیده‌گی صورت گرفته است.

این مسئولان در مراسم گشایش مرکز معلومات در این کمیسیون که شکایت کننده‌گان می‌توانند اعتراض‌های خود را از طریق خط تلیفون درج کنند، موارد در پیوند به تخطی‌های انتخاباتی را ابراز داشتند.

زهره بیان شینواری، رئیس این کمیسیون می‌گوید: “با ایجاد مرکز معلومات که پل ارتباط میان همه است مردم می توانند به چگونه گی ثبت شکایات دسترسی پیدا کنند تا روند انتخابات با شفافیت به پیش برود.”

در همین حال، مسئولان در این کمیسیون می‌افزایند که بیشتر این تخطی‌ها از سوی دسته‌های انتخاباتی «دولت ساز» و «ثبات و هم‌گرایی» به ثبت رسیده است که این دسته‌های انتخاباتی در مقابل آن جریمه‌های نقدی و هشدار دریافت کرده اند.

دین محمد عظیمی، معاون این کمیسیون اظهار میدارد: “پنجاه و هفت شکایت به ما رسیده که غالبآ تخطی و تخلف است و جرایم انتخاباتی نیست و تمام آن رسیده گی شده است و به نامزدان هم اخطاریه داده شده و بیشتر این شکایت ها دربرابر تیم های دولت ساز و ثبات و همگرایی بوده است.”

با این حال، کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی از راه‌کارهای تازه برای جلوگیری از تقلب‌های انتخاباتی خبر می‌دهد و می‌گوید که نامزدان فکر تقلب در انتخابات ریاست جمهوری را کنار بگذارند.

از سویی هم، مسئولان در این کمیسیون تاکید می‌ورزد که تمامی آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات گرفته شده و تلاش‌ها بر این است تا بحران‌های انتخاباتی گذشته تکرار نشود.

چمن‌‎شاه اعتمادی، رئیس دبیرخانه این کمیسیون، میگوید: “تلاش می‌کنیم خطاهای که صورت گرفته آن را کاهش دهیم و آماده‌گی کامل به انتخابات پیشرو داریم تا آبروی رفته کمیسیون‌ها باز برگردد تا نظام جامع و با ثبات داشته باشیم.”

این درحالی است که نهادهای ناظر انتخاباتی از روند رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی انتقاد کرده و می‌گویند که در جریان رسیده‌گی به تخطی و تخلف‌های انتخاباتی ناظرین این نهادها دعوت نشده و شفافیت این رسیده‌گی‌ به این تخطی‌ها زیر پرسش قرار دارد.

گزارشگر: رفیع صدیقی

رویداد های اخیر

سارک: اجماع منطقه‌ای برای گفتگوهای صلح افغانستان حیاتی است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

سازمان همکاری های جنوب آسیا (سارک) بر اجماع منطقه ای برای موفقیت گفتگوهای صلح افغانستان تاکید کرده است.

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور در نشست اطلاع رسانی سارک که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شده بود از کشورهای عضو سارک برای حمایت از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها سپاسگزاری کرد.

وزارت خارجه در اعلامیه ای گفته است که آقای اتمر از کشورهای عضو خواسته است که به حمایت شان از روند صلح افغانستان برای دستیابی به “آتش‌بس بشردوستانه میان حکومت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان بر اساس  بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد” ادامه دهند.

در اعلامیه آمده است: “اتمر تاکید کرد که آتش‌بس بشردوستانه به نهادهای مربوطه دولت جمهوری اسلامی افغانستان کمک می کند تا خدمات پزشکی را به جوامع آسیب دیده در سراسر افغانستان ارایه دهند.”

اتحادیه همکاری منطقه‌ای کشور‌های جنوب آسیا (سارک) سازمانی اقتصادی- سیاسی متشکل از هشت کشور جنوب آسیا است.

سارک در سال ۱۹۸۵ توسط کشور‌های هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا، نپال، مالدیو و بوتان تاسیس شد. در آوریل ۲۰۰۷ و در اجلاس چهاردهم این اتحادیه افغانستان نیز به عنوان هشتمین عضو سارک پذیرفته شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

هشت طالب مسلح در کندهار کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت کندهار دست کم هشت طالب مسلح کشته و ۱۱ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس کندهار به آریانانیوز میگوید که طالبان مسلح شب گذشته بالای یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی تخته پل این ولایت حمله گروهی انجام دادند.

آقای بارکزی می‌افزاید که در این رویداد دست کم سه سرباز پولیس جان باخته و چهار تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

این در حالی است که گروه طالبان حملات علیه نیروهای افغان را در سراسر کشور افزایش داده است.

تنها در ولایت ارزگان در پی چند روز درگیری دست کم ۶۴ تن از نیروهای افغان جان باخته اند.

مسوولان محلی این ولایت میگویند که ولسوالی گیزاب ارزگان از چند روز بدینسو در محاصره طالبان قرار دارد و از دو روز به این سو طالبان حملات شان را بالای ولسوالی دهراود نیز آغاز کرده اند.

مسوولان محلی هشدار می‌دهد، در صورت که نیروهای کمکی نرسند، هر دو ولسوالی سقوط خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

مقام‌های محلی: ولسوالی‌های گیزاب و دهراود ارزگان در آستانه سقوط قرار دارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

هزاران طالب مسلح برای سقوط دادن ولسوالی های گیزاب و دهراود در ولایت ارزگان حمله کرده اند.

مسوولان محلی این ولایت می‌گویند که اگر کمک های نظامی نرسد، نیروهای تحت محاصره تلف خواهند شد و این ولسوالی‌ها نیز سقوط خواهد کرد.

به گفته آنان مرکز ولسوالی گیزاب ارزگان از روزها به اینسو در محاصره طالبان قرار دارد و در پی نبرد ها، تا کنون ده ها نظامی جان باخته اند.

مسوولان می گویند که درگیری چند روزه در گیزاب تا کنون جان ۶۴ نیروی امنیتی و دفاعی را گرفته است و به غیر نظامیان نیز تلفات وارد شده است.

به گفته‌ی آنان از دو روز به اینسو در ولسوالی دهراود نیز حملات طالبان آغاز شده است، و اگر کمک های نظامی نرسد امکان تلفات بیشتر و سقوط هر دو ولسوالی وجود دارد.

در همین حال بزرگان قومی ارزگان نیز می گویند که حکومت مرکزی تا کنون برای مهار جنگ در در ارزگان هیچ اقدامی نکرده است.

باشندگان محل میگویند که دولت تا کنون نتوانسته است که غیر نظامیان را از خط نخست جنگ بیرون بکشد.

این در حالی است که طالبان مسلح نه تنها در ارزگان بلکه در بسیاری ولایت های کشور حملایت شان را افزایش داده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending