Connect with us

رویداد های اخیر

کمیسیون حقوق بشر: درسال ۲۰۲۰ بیش از ۲هزار کودک کشته و زخمی شده‌اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۳۹۹)

کمیسون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز (چهارشنبه، ۲۷ حوت) گفته است که در سال ۲۰۲۰ میلادی بیشتر از ۲هزار کودک در افغانستان کشته و زخمی شدند.

نعیم نظری، معاون کمیسیون حقوق بشر گفته است که در سال ۲۰۲۰ میلادی ۵۶۵ کودک کشته و ۱۴۵۴کودک دیگر زخمی شده اند.

به گفته این کمیسیون تنها در ماه حوت پنج کودک کشته و ۲۹ دیگر زخمی شده اند.

آقای نظری همچنان گفته است که:”متاسفانه در افغانستان حق حیات و حق صحت کودکان افغانستان در خطر بسیار جدی قرار دارد”

کمیسیون حقوق بشر می‌افزاید برای اینکه کودکان از حقوق شان باخبر شوند دو کتاب را به زبان ساده به نام‌های حق حیات و حق صحت به همکاری مالی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل یا یونسف به چاپ رسانده اند.

نویسنده‌های آنان دوکتور حمیرا قادری و محمد واعظی استند.

راضیه صیاد، عضو کمیسیون حقوق بشر، در این باره گفت:”در این اواخر تصمیم گرفتیم بر خودت کودک‌ها اگاهی دهیم در مورد صحت و حیات شان با زبان ساده و تصویر حقوق شان را برایشان بازگو کنیم.”

حمیرا قادری، نویسنده کتاب حق وحیات، در مراسم رونمایی کتاب‌اش گفته است:”در افغانستان وضعیت زنده‌گی کودکان خیلی دشوار است جان باختن عرش کوچک خیلی دردآور است.”

اما کودکان افغان حساس ترین لحظه‌های زندگی شان را در افغانستان با انجام کارهای شاقه سپری می‌کنند، و بیشتر حقوق کودکان به خاطر کارهای خیابانی، گدایی، دست فروشی، ازدواج‌های زیر سن و تجاوز نقض می‌شود.

حسیب، کودک کارگر، در این باره می‌گوید که:”بخاطر پیدا کردن نان شب روز فامیلم اینجا کار می‌کنم و حق درس خواندن خود محروم شده ام.”

این در حالی است که هم اکنون بعضی از کودکان کشور به عوض درس مکتب رفتن مصروف کارهای شاقه استند.

رویداد های اخیر

کرزی: پاکستان نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان، در یک گفتگو با صدای امریکا می‌گوید که پاکستان نماینده افغانستان نیست و نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کند.

آقای کرزی می‌گوید پاکستان باید از طریق مداخله، تشویق افراطیت و تروریزم و یا استفاده از زور نه بل از راه یک رابطه متمدن و استوار بر اصول مدنی و روابط بین المللی با افغانستان ایجاد رابطه کند.

هر چند با وجود تلاش‎ها هیچ  کشوری تاکنون امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نشناخته است، اما کرزی می گوید که داشتن مشروعیت ملی بنیاد رسمیت بین المللی است.

او افزوده که امارت اسلامی باید نخست برای حکومتداری خویش اساساتی را ایجاد کند که در آن، اساس اول، مشروعیت ملی باشد و این مشروعیت از طریق انتخابات و یا هم با در نظر داشت وضعیت فعلی در افغانستان از طریق لویه جرگه به میان آمده می‌تواند.

کرزی افزود:”  مشروعیت در کشور ما برای این دولت (امارت اسلامی) یا برای هر دولت دیگری پایه و اساس شناخت کشورها و جامعه بین المللی است.”

نگرانی‌ها از سیاست پاکستان در برابر افغانستان زمانی  اوج گرفت که پس از سقوط نظام قبلی رییس پیشین استخبارات پاکستان، بدون اینکه کشور اش نظام امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد با شماری دیگری از مقامات پاکستانی وارد افغانستان شد.

از سوی دیگر، عمران خان صدراعظم  و محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان همواره از کشورهای جهان خواسته است تا با امارت اسلامی تعامل کند، این تلاش‌ها باعث شد تا شهروندان افغان مبنی بر دخالت پاکستان در امور داخلی افغانستان ابراز نگرانی نمایند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیران خارجه امریکا و قطر در باره افغانستان گفتگو کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

انتونی بلینکن٬ وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا با محمد بن عبدالرحمن الثانی، وزیر خارجه قطر روی مسایل افغانستان گفتگو کرده اند.

وزارت خارجه امریکا در این مورد جزئیات بیشتر نداده اما گفته است، بلینکن از تلاش‌های قطر برای انتقال شهروندان امریکا از افغانستان و افغان‌های آسیب‌پذیر قدردانی کرده است.

این در حالی است که به تاریخ پانزدهم اگست زمانی که کابل به دست امارت اسلامی سقوط کرد، هزاران تن در جریان عملیات تخلیه دو هفته‌یی، از میدان هوایی کابل به دوحه منتقل شدند.

این  درحالی است که قطر به عنوان یکی از بازیگران مهم در مساله افغانستان دیده می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تمرینات نظامی به رهبری روسیه در نزدیکی سرحد افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که امروز (دوشنبه، ۲۶ میزان) بلاک شوروی سابق به رهبری روسیه در نزدیکی سرحد افغانستان در تاجیکستان تمرینات نظامی برگزار کرد. 

این در حالی است که در این اواخر تنش‌ها میان امارت اسلامی افغانستان و تاجیکستان افزایش یافته است.

امارت اسلامی تاجیکستان را به مداخله کردن در امور داخلی افغانستان متهم کرده است.

بر خلاف تاجیکستان، همسایه‌های شمالی افغانستان خواهان روابط نیک با افغانستان است.

وزارت‌های دفاع روسیه و تاجیکستان افزوده که این تمرینات توسط اعضای سازمان امنیت دسته جمعی راه اندازی شده که ۵۰۰۰ سرباز که نصف آن روسی استند در این تمرینات شرکت کرده اند.

این تمرینات شش روز دوام خواهد کرد.

رویترز افزوده که روسیه از نفود گروه‌های تندرو در کشورهای آسیایی میانه نگران است و آن را تهدید علیه امنیت خود میداند.

مسکو که در تاجیکستان یک پایگاه نظامی دارد، آن کشور را اطمینان داده که در مقابل تهدیدها با ایشان همکاری خواهد کرد.

از سوی دیگر، قرار است که یک هیات امارت اسلامی به رهبری ملا عبدالسلام حنفی، معاون صدراعظم افغانستان در نشست مسکو شرکت کند.

ضمیر کابلوف، نماینده خاص رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته که نمایندگان روسیه، امریکا، چین و پاکستان در این نشست شرکت خواهند کرد و قبل از نشست در باره افغانستان نشست‌های جداگانه برگزار خواهند کرد تا در باره افغانستان یک موضع روشن اتخاذ کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است