Connect with us

رویداد های اخیر

کمیسیون انتخابات روند تفتیش و بازشماری آراء را متوقف کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲۲, ۱۳۹۸)

کمیسیون مستقل انتخابات، با صدور فیصله نامه‌ی، امروز چهارشنبه (۲۲ عقرب) روند تفتیش و بازشماری آراء متوقف اعلام کرد.

در فیصله نامه، علت این اقدام، رسیده‌گی به نگرانی‌ها و اعتراض‌های شماری از دسته‌های انتخاباتی، احزاب و نهادهای مدنی، از روند بازشماری و تفتیش آراء گفته شده است.

همچنان در این فیصله‌نامه، آمده است که تفتیش و بازشماری آرای محلاتی که صندوق‌های رأی آن باز بوده و زیر بازشماری و تفتیش قرار دارند، از این حکم مستثنی اند.

این در حالی است که دو روز پیش شماری از دسته‌های انتخاباتی و نهادهای مدنی، از آغاز روند تفتیش و بازشماری آراء ابراز نگرانی کرده و خواهان متوقف ساختن از این روند از سوی کمیسیون انتخابات شده بودند.

اخبار ویژه

فوزیه کوفی از یک سوقصد جان سالم به در برد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۳۹۹)

فوزیه کوفی، یک عضو هیات مذاکره کننده حکومت شب گذشته از یک سوقصد جان سالم به در برد.

یک منبع میگوید که خانم کوفی شب گذشته از سوی تفنگداران ناشناس در شاهراه کابل-پروان در ولسوالی قره باغ ولایت کابل مورد حمله قرار گرفت.

در این رویداد خانم کوفی زخم سطحی برداشته است و گفته میشود که وضعیت صحی اش خوب است.

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در تویتی حمله بر فوزیه کوفی را محکوم کرده و خواستار بررسی فوری این موضوع شده است.

آقای عبدالله گفته است: “من تلاش برای قتل فوزیه کوفی را شدیدا محکوم میکنم و از حکومت میخواهم که انگیزه و عاملان آن را شناسایی و بازداشت کند.”

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

تکمیل پروژه بازسازی یک جاده‌ به حمایت آلمان در سمنگان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۳۹۹)

مقام‌های سمنگان و نمایندگان همکاری افغانستان و آلمان روز جمعه یک جاده بازسازی شده به طول ۳.۸ کیلومتر را افتتاح کردند.

جاده جدید قیر ریزی شده شهر ایبک مرکز این ولایت را به روستای دره ژوندون و به شاهراه مزار شریف-کابل وصل میکند.

بیش از ۲۲۰۰۰ نفر از بازسازی این جاده فاید میبرند که هزینه آن ۹۴ میلیون افغانی شده و از سوی نهاد صندوق توسعه زیرساخت های منطقه ای همکاری های افغانستان و آلمان «RIDF» پرداخت شده است.

داوود کلکان والی سمنگان روز جمعه گفت: “امروز، من افتخار دارم که این جاده مهم را افتتاح میکنم. ما از ادامه همکاری های همکاری های آلمان حمایت میکنیم.”

آقای کلکان گفت که امیدوار است جاده های دیگر شهر ایبک نیز زیر پوشش این برنامه بروند.

 جاده تازه قیر ریزی شده امکان تردد آسان تر بین ایبک و ولسوالی های خرم و سرباغ و روی دوآب و همچنین به مزارشریف، ولایت‌های شمال شرقی و کابل را فراهم می کند.

این امر به شهروندان امکان می دهد از دسترسی بهتر به مدارس، بازارهای کشاورزی محلی، مراکز درمانی، ولسوالی ها و ولایت های اطراف بهره مند شوند و هدف آن تحریک رشد اقتصادی و بهبود شرایط کلی زندگی افراد محلی است.

 ذكرالله نظری، مدیر ولایتی آژانس مدیریت راه سمنگان گفت: “من از پشتیبانی فنی و توصیه های مهندسان RIDF در طول اجرای این پروژه برای افزایش ظرفیت كاركنان خود تشكر كنم.”

 وی گفت: “ما مایل به اجرای پروژه های بیشتر با همکاری آنها هستیم تا در آینده بتوانیم پروژه ها را بطور مستقل اجرا کنیم. ما متعهد هستیم و از جاده تازه ساخته شده مراقبت خواهیم کرد.”

جاده بین ایبک و روستای دره ژوندون و اتصال جاده با مزارشریف به بزرگراه کابل اکنون به علایم قابل دید، خطوط ترافیکی خاص و علایم راهنمایی و رانندگی مجهز شده است.

این شهر همچنین دارای شانه های شن است که به عابر پیاده اجازه می دهد با خیال راحت در کنار جاده کنار بیایند. سیستم های زهکشی بهبود یافته است ، از جاده در مقابل سرریز زهکشی و جاری شدن سیل محافظت می شود و بازسازی که 18 ماه به طول انجامید 300 فرصت شغلی برای مدت زمان پروژه ایجاد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

توافق اولیه افغانستان و صندوق بین المللی پول در مورد تسهیلات اعتباری

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۳۹۹)

صندوق بین المللی پول و مقامات افغانستان در مورد یک برنامه اصلاحات اقتصادی به توافق اولیه رسیده اند تا از طریق تمدید تسهیلات اعتباری ۳۶۴ میلیون دالری برای سه و نیم سال پشتیبانی شود.

این در حالی است که فقط سه ماه به آغاز کنفرانس تعهد کمک کنندگان سازمان ملل متحد برای افغانستان مانده است.

در اعلامیه صندوق بین المللی پول که روز جمعه نشر شد، آمده است که صندوق بین المللی پول به تاثیر اقتصادی همه گیر کووید-۱۹، حفظ ثبات كلان اقتصادی و حمایت از اصلاحات برای انعطاف پذیری اقتصادی و حكومتداری خوب کمک خواهد کرد.

این صندوق همچنین اظهار داشت که ادامه کمک های مالی از شرکای بین المللی برای حمایت از اهداف چهارچوب ملی صلح و توسعه افغانستان برای سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۱۵، از جمله رشد فراگیر، کاهش فقر و خود اتکایی بسیار مهم است.

عظیم صدیکوف رهبری تیم صندوق بین المللی پول و گفتگوهای مجازی در ماه جولای و آگست درباره برنامه اصلاحات اقتصادی این کشور با مقامات افغانستان را به عهده داشت.

 صدیکوف گفت، توافق نامه منوط به تصویب هیات اجرایی صندوق بین المللی پول است که احتمالا توافق نامه را در ماه اکتبر پس از تحقق شرایط اولیه توسط مقامات افغانستان، از جمله بهبود مسوولیت پذیری و شفافیت در پروسه های تهیه، در نظر می گیرد.

آقای صدیکوف گفت: “توافق نامه جدید ECF از برنامه اصلاحات مقامات برای حفظ ثبات كلان اقتصادی و فراهم آوری بستر برای بهبود پایدار اقتصاد پس از همه گیری است.”

 وی گفت: برنامه اصلاحات با هدف كاهش تدریجی هزینه به دلیل بیماری همه گیر است. در عوض فضایی برای توسعه مبتنی بر خود اتکایی ایجاد خواهد شد.”

صدیکوف افزود که پیش از کنفرانس تعهد کمک کنندگان در ماه نوامبر، انتظار می رود که توافق نامه بودجه مالی اهدا کنندگان را تسریع کند، که برای پشتیبانی از اهداف اصلاحات و توسعه افغانستان در چارچوب چند ساله ملی صلح و توسعه بسیار مهم است.

 کنفرانس تعهد کمک کنندگان هر چهار سال یکبار برگزار می شود و آخرین بار در سال ۲۰۱۶ در بروکسل برگزار شد.

امسال فنلند میزبان این کنفرانس است که توسط سازمان ملل و افغانستان برگزار می شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending