Connect with us

انتخابات ۹۸

کمیسیون انتخابات: به دلیل نا امنی در ۳۸ ولسوالی مواد انتخاباتی انتقال نیافته است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۷)

 مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات می گویند که به دلیل نا امنی آنان موفق نشده اند  که در ۳۸ ولسوالی مواد برای ثبت نام رای دهندگان انتقال دهند.

زور آزمایی طالبان برای به زانو زدن دیموکراسی نوپایی افغانستان.انتخاباتی که کم از جمعیت کشور تازه به آن امیدوار شده اند.کمیسیون انتخابات حکومت و مردم روزهای دشواری برای رسیدن به یک انتخابات قانونی را سپری می کنند.

اما معاون دوم رییس جمهوری با این گفته ها که طالبان می خواهند روند انتخابات افغانستان را متوقف سازند کماکان امید ها را کاهش میدهد .

محمد سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری گفت: “دشمنان با توجه به اهمیت انتخابات است که می خواهند این پروسه ملی را مختل سازند و با انتحار وانفجار می خواهند مانع مشارکت مردم در روند سرنوشت ساز شان شوند تروریستان قلب دیموکراسی را در افغانستان نشانه گرفته اند.”

نبود امنیت هنوز هم چالش پا برجا در برابر انتخابات است .که از ۳۸۴ ولسوالی ۳۸ ولسوالی کشور به مراکز ثبت نام رای دهندگان دست رسی ندارند. و از ۳۳۶۰ مرکز که ثبت نام قرار بود در آن انجام شود ۳۳۰ مرکز آن به دلیل نا امنی در بخش های مختلف مسدود است.

عبدالحفیظ هاشمی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات بیان داشت:”از ۳۸۴ ولسوالی در حال حاضر ما نتوانستیم در ۳۸ ولسوالی آن مواد را انتقال بدهیم، که به دلیل مصروفیت های نیروهای امنیتی بوده است که مواد انتقال نیافته و در مرحله اول از مجموع ۳۳۶۰ مرکز ۳۳۰ مرکز بسته داریم.”

همگام با این موارد نگرانی از مهندسی انتخابات برای روز های پس از رای دهی وجود دارد که حکومت به ویژه ارگ بار های بار مداخله در کار کمیسیون را رد می کند.

فرخنده زهرا نادری، مشاور ارشد رییس جمهوری در امور سازمان ملل اظهار داشت:”این به آن معنی نیست که آنانیکه در حکومت کار های خراب می کنند ما به نمایندگی و برای دفاع آنان صحبت کنیم ما نباید از کسانی که در حوزه قدرت است حمایت کنیم و نه هم باید در برابر آنان خاموش باشیم.”

و در تازه ترین مورد روز دوشنبه  بریک مرکز رای دهی در ولسوالی خیوه ولایت ننگرهار در منطقه شامل دو انفجار به درازای نیم ساعت انجام می شود که در این رویداد یک تن زخم برداشته است.

گزارشگر: علی اصغری

انتخابات ۹۸

سفر خلیلزاد به کابل برای روند صلح

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

انتخابات ۹۸

توافق‌نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

انتخابات ۹۸

واکنش‌ها به توافق سیاسی غنی و عبدالله

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

Trending