Connect with us

رویداد های اخیر

کمیته ملی المپیک خواهان توقف استفاده نظامی از ورزشگاه پنجشیر شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 27, 2020)

 مسوولان در کمیته ملی المپیک کشور خواهان عدم استفاده نظامی از ورزشگاه فدراسیون فوتبال پنجشیر شده اند .

کمیته ملی المپیک کشور در اعلامیه ای گفته است که یک سال پیش از حکومت محلی خواسته است که از ورزشگاه این ولایت برای نشست چرخبال‌ها استفاده نکنند.

در اعلامیه این نهاد آمده است: “در حدود يک سال قبل به اساس شكايت آمريت ورزشى ولايت پنجشير و پيشنهاد رياست عمومى تربيت بدنى و ورزش مقام عالى رياست جمهورى كميسيونى ايجاد و در مورد به اداره مستقل ارگان هاى محل و ولايت پنجشير هدايت داده شد تا محل ديگرى را براى نشست هيلكوپتر هاى نظامى اختصاص بدهند.”

در اعلامیه این نهاد آمده است که تا کنون هیچ اقدامی از سوی مقام‌های محلی این ولایت صورت نگرفته است .

کمیته ملی المپیک کشور می گوید که ورزشگاه فوتبال ولایت پنجشیر از زمان ایجاد تاکنون فعالیت ورزشی را شاهد نبوده و استفاده نظامی از این ورزشگاه هیچ گونه توجیه ندارد.

رویداد های اخیر

عبدالله شایعات سقوط عمدی ولسوالی ها را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

در پی سقوط ده‌ها ولسوالی در سراسر کشور، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی گفته است که سقوط این ولسوالی‌ها از قبل طرح ریزی شده نبوده است.

آقای عبدالله امروز که نشستی با نهاد فریدریش ایبرت گفت: “رهایی پی در پی ولسوالی‌ها از سوی نیروهای امنیتی جز از پلان منظم نیست.”

وی همچنان شایعات مبنی بر واگذاری این ولسوالی ها به طالبان را رد کرده است.

آقای عبدلله گفته است: “ادعاهایی مبنی بر اینکه گویا از روی یک پلان به طالبان واگذار می‌شود درست نیست.”

این در حالی است که از اول ماه می سال روان میلادی تا هنوز ۳۳ ولسوالی در سراسر کشور سقوط کرده است. در تازه ترین مورد، طالبان مسلح در ۲۴ ساعت گذشته ولسوالی های انار دره فراه، خاص ارزگان ولایت ارزگان، گوسفندی و صیاد در سرپل را تصرف کرده اند.

با این حال عبدالله عبدالله از مردم خواسته است که از نیروهای امنیتی افغان حمایت کنند.

وی گفته است: “می‌دانیم که شرایط ناگوار است، اما مسوولیت همه‌ی ما است که بار سختی را بکشیم و از وضعیت موجود گذر کنیم.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سقوط چهار ولسوالی دیگر به دست طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

نیروهای امنیتی از ولسوالی های انار دره فراه، خاص ارزگان ولایت ارزگان، گوسفندی و صیاد در سرپل عقب نشینی کرده اند.

در یک شبانه روز گذشته نیروها امنیتی،  تنها از دو ولسوالی در  سرپل به گونه کامل عقب  نشینی کرده اند، در حالیکه در مرکز سرپل نیز درگیری ها جریان دارد.

طالبان ولسوالی انار دره فراه را نیز تصرف کردند، اما به گفته پولیس فراه، این گروه ساختمان ولسوالی را منفجر ساخته و آن را به مخروبه مبدل کرده اند.

در ارزگان هم مقام های محلی می‌گویند که ساختمان ولسوالی خاص ارزگان، فرماندهی پولیس و اداره امنیت این ولسوالی و برخی دیگر از تاسیسات دولتی صبح روز سه شنبه به دست طالبان افتاده است.

در غرب افغانستان در سه ولسوالی هرات در بخش های از فراه، غور و بادغیس جنگ میان نیروهای دولتی و جنگجویان طالب جریان دارد.

در پروان هم در ولسوالی ها چهارگانه غوربندا از دو روز می‌شود جنگ به شدت جریان دارد، مقام های محلی پروان می‌گویند که منطقه نمک آب در غوربند به تصرف طالبان در آمده است.

اما در نیمروز، پس از یک هفته نبرد نیروهای امنیتی و دفاعی کشور موفق شده اند تا ولسوالی خاشرود را از وجود طالبان پاکسازی کنند و به این گروه تلفات وارد کنند.

در بخش های دیگر کشور نیز نظامیان افغان در برابر طالبان دست آورد هایی داشته اند، شورای امنیت ملی می گوید که طالبان نمیتوانند موفق شوند.

ارتش نیز می‌گوید که بیش از دوصد هزار نیروی امنیتی و دفاعی  افغان در ۲۲ ولایت کشور مصروف پیکار با مخالفان مسلح اند؛ جنگی که هر روز دامنه آن در کشور گسترده تر می‌شود.

در همین حال امرالله معاون نخست رییس جمهوری نیز گفته است که پیشروی طالبان یک خط باریک آن که در آن دفن خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار سازمان ملل از بدتر شدن وضعیت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

سازمان ملل متحد از احتمال افزایش آوارگان ناشی از خشونت ها در افغانستان هشدار می‌دهد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می‌گوید که این سازمان در حال برنامه ریزی در داخل و بیرون از افغانستان از بهر مدیریت آوارگان جنگ است.

فیلیپو گراندی سرپرست این نهاد با اشاره به حمله مرگبار هفته گذشته به یک نهاد ماین‌روبی که در نتیجه ده نفر کشته شد گفته است: “این نشانگر غم‌انگیز خشونتی است که شاید بار دیگر در حال بروز در افغانستان باشد و با خروج نیروهای بین‌المللی احتمالا بدتر هم خواهد شد. بنابر این ما در حال برنامه‌ریزی در داخل کشور برای آوارگی بیشتر و در کشورهای همسایه در صورت عبور مردم از مرزها هستیم.”

در سوی دیگر، میزان بلند خشونت ها مردمان زیادی را در بخش های از کشور، از دسترسی داشتن به کمک های بشر دوستانه محروم ساخته است.

سازمان ملل متحد، گفته که ۱۸.۴ میلیون نفر در افغانستان که تقریبا نیمی از جمعیت این کشور می‌شوند، نیازمند به کمک‌های بشردوستانه استند.

مارک لوکاک ، رییس کمک های سازمان ملل میگوید: ” تا چند سال پیش توجه بیشتر جهانی به افغانستان بوده است. این امر اکنون ازهم پاشیده است و این نوعی چالشی است که میتواند رسیدگی به نیازهای افغانستان و جلب حمایت از آنها را با مشکل روبرو بسازد.”

بر بنیاد آمارهای سازمان ملل در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیون پناهنده افغانستان در سراسر جهان ثبت شده‌اند و ۴.۵ میلیون نفر نیز در داخل کشور آواره شده‌اند.

در همین حال آمارهای وزارت مهاجرین افغانستان نشان میدهد که  در شش ماه پسین حدود ۱۸ هزار خانواده  در اثر نبردها آواره شده اند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته سران ناتو از ادامه پشتیبانی مالی از کابل پس از پایان ماموریت نظامی این سازمان در افغانستان خبر دادند.

این همکاری‌ها شامل حمایت مالی از نیروهای افغان، آموزش برون مرزی برای نیروهای افغان، حضور پایدار غیرنظامی و حفظ زیربناهای مهم عنوان شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است