Connect with us

رویداد های اخیر

کمک ۹۷.۵ میلیون دالری بانک جهانی برای افزایش مصوونیت غذایی در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 17, 2021)

هیات اداری بانک جهانی یک بسته کمک بلاعوض مالی ۹۷.۵ میلیون دالری اداره انکشاف بین المللی را که بخش فراهم کننده کمک های مالی گروپ بانکی جهانی برای فقیر ترین کشور های جهان است، برای افغانستان تصویب کرد.

این کمک جدید که روز گذشته به تصویب رسید، در راستای فراهم سازی حمایت های نقدی مداوم برای افغان های آسیب دیده از خشکسالی و شیوع ویروس کرونا و همچنان بهبود شرایط مصوونیت غذایی در افغانستان  به مصرف خواهد رسید.

در اعلامیه بانک جهانی آمده است که بخشی از این کمک مالی برای ایجاد یک سیستم هشدار دهنده و پاسخگویی زودهنگام به تاثیرات خشکسالی در افغانستان هزینه خواهد شد.

بر اساس اعلامیه: “این کمک جدید مالی در چوکات  پروژه هشدار اولیه و پاسخگویی زودهنگام به تاثیرات خشکسالی در افغانستان (انعطاف) هزینه خواهد شد. قرار است این پروژه اقدامات و فعالیت های جاری در بخش کمک های بشری را تقویت کرده و کمک های نقدی بدون قید و شرط و فرصت های کار در بدل پول را برای حدود ۲،۲ میلیون تن در ۷۸ ولسوالی که از ناحیه خشکسالی و عدم مصوونیت غذایی آسیب دیده اند، فراهم نماید.”

بانک جهانی گفته است که این پروژه به گونه مستمر و منظم کمک های مالی مورد نیاز را برای خانواده های آسیب پذیر روستایی در سراسر کشور جهت تقویت شرایط زندگی آنها قبل از وقوع و در جریان خشکسالی فراهم میکند. هم چنان این پروژه دولت افغانستان را کمک خواهد کرد تا خدمات بهتر را در زمینه دسترسی به معلومات پیرامون چگونگی آب و هوا و تغییرات اقلیمی ارایه نموده و یک سیستم واحد هشدار دهنده اولیه را به منظور تقویت ساختار های پاسخگوی و افزایش آمادگی ها در برابر آفات طبیعی در میان جوامع آسیب پذیر ایجاد کند.

در اعلامیه آمده است: “این کمک مالی جدید اداره انکشاف بین المللی بخشی از یک بسته کمکی ۲۲۲،۵ میلیون دالری برای پروژه انعطاف است که ۱۱۵ میلیون دالر آن از جانب  صندوق بازسازی افغانستان که به نمایندگی از ۳۴ نهاد بین المللی و کشور های کمک کننده توسط بانک جهانی مدیریت می گردد، ۸ میلیون دالر از سوی  سازمان جهانی خطرات مالی و ۲ میلیون دالر دیگر آن توسط صندوق وجهی برنامه انعطاف پذیری در برابر تغییرات اقلیمی فراهم  میگردد.”

هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان گفته است: “افغانستان در زمره کشور هایی قرار دارد که بیشتر از هر کشور دیگر از تغییرات اقلیمی و آفات طبیعی متاثر گردیده است و سیستم ضعیف پاسخگویی این کشور در برابر تغییرات آب و هوایی این کشور را به مراتب بیشتر آسیب پذیر ساخته است. این بسته کمک مالی جدید دولت افغانستان را کمک خواهد کرد تا در راستای کاهش تاثیرات زیان بار خشکسالی که میلیون ها افغان را آواره نموده و با فقر روبرو کرده اقدمات موثر روی دست گیرد. حمایت این پروژه از خانواده های فقیر و بی بضاعت روستایی در افغانستان به کاهش فقر و بهبود وضعیت اقتصادی کمک خواهد کرد.”

این نهاد افزوده است که افغانستان به شدت در معرض تهدید خشکسالی های فراگیر و متداوم قرار دارد و این وضعیت تاثیرات زیانبار را روی رشد اقتصادی و تامین ثبات بجا گذاشته است.

در اعلامیه آمده است: “آفات طبیعی و تغییرات آب و هوا سبب بیجا شدن مردم از محلات روستایی به شهر ها شده و در نهایت منجر به افزایش فقر و عدم مصؤنیت غذایی در میان باشندگان مناطق روستایی گردیده است.”

اعلامیه گفته است که شیوع ویروس کرونا بر این مشکل بیشتر از پیش افزوده است، “درآمد اکثریت خانواده ها در محلات روستایی افغانستان وابسته به فعالیت در بخش زراعت است به همین دلیل خشکسالی دوام دار و کاهش بارنده گی ها سبب افزایش عدم مصؤنیت غذایی شده است.”

به گفته بانک جهانی: “در مطابقت با استراتیژي شکننده‌گی، منازعه و خشونت گروپ بانک جهانی، این پروژه هم چنان روی علت های اساسی شکنندگی وضعیت و کاهش آن تمرکز کرده و همچنان در پی تقویت نهاد های خواهد بود که برای گذار کشور از حالت شکننده‌گی به آن نیاز است.”

بانک جهانی افزوده است: “قرار است که این پروژه توسط وزارت احیاء و انکشاف دهات تطبیق شود و در نتیجه آن ریاست انسجام و پاسخ به حوادث طبیعی در مرکز ملی عملیات اضطراری تقویت یابد. علاوه بر آن در نظر است تا یک مرکز منابع مدیریت خطرات طبیعی نیز در ساختار وزارت احیا و انکشاف دهات توسط این پروژه تاسیس گردد.”

رویداد های اخیر

در سه انفجار پی هم بالای یک مکتب در کابل ۳۰ نفر جان باختند و ۵۲ تن زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

در پی سه انفجار در برابر یک مکتب در غرب شهر کابل ۳۰ تن جان باخته و ۵۲ تن دیگر هم زخمی شده اند.

وزارت داخله جان باختن ۳۰ تن و زخمی شدن ۵۲ تن دیگر را تایید کرده است.

اما منابع می گویند که در این انفجار ها بیش از ۴۰ تن جان باخته و نزدیک به ۱۰۰ تن دیگر هم زخمی شده اند.

منابع امنیتی می گویند که نخست یک حمله کننده موتر مملو از مواد انفجاری را در برابر مکتب سیدالشهدا  در منطقه دشت برچی کابل انفجار داد و سپس دو حمله انتحاری حین خروج دانش آموزان این مکتب رخ داده است.

بیشتر قربانیان و زخمیان این رویداد به بیمارستان علی جناح انتقال داده شده است، بیمارستان مملو از جسد، زخمی و افرادی است که نزدیکان شان قربانی شده اند.

تا هنوز گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

طالبان در اعلامیه ای دست داشتن در این حمله را رد و این انفجارهای را محکوم کرده است.

این گروه گفته است که این انفجار کار داعش بوده است.

این حمله با واکنش تند داخلی و خارجی نیز مواجه شده است.

رییس جمهور غنی این حمله «وحشیانه» توصیف کرده و طالبان را عامل آن دانسته است.

آقای غنی گفته است: “طالبان با تشدید جنگ نامشروع و خشونت شان یکبار دیگر نشان دادند که نه تنها به حل بحران کنونی به گونه صلح آمیز و اساسی تمایل ندارند، بلکه با پیچیده ساختن وضعیت، فرصت فراهم شده بخاطر صلح را سبوتاژ مینمایند.”

شورای عالی مصالحه ملی نیز با محکوم کردن حمله امروز بر دانش‌آموزان در حوزه سیزدهم کابل، آن را «بزدلانه» و «تروریستی» خوانده است.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان «یوناما» از حمله امروز در دشت برچی ابراز انزجار کرده و آن «وحشیگری» توصیف کرده است.

این نهاد گفته است: “بسیاری از غیرنظامیان کشته و زخمی شدند. به خانواده های قربانی صمیمانه تسلیت می گوییم و ما آرزوی بهبودی سریع برای آسیب دیدگان داریم.”

اتحادیه اروپا در افغانستان نیز انفجار امروز را محکوم کرد و اظهار داشت: “حمله وحشتناک در منطقه دشت برچی در کابل یک عمل حقیرانه تروریستی است. هدف قرار دادن دانش آموزان در مکتب دخترانه در واقع حمله به آینده افغانستان است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار در دشت برچی کابل؛ ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

حوالی ساعت ۴:۲۷ پس از چاشت امروز (شنبه، ۱۸ ثور) انفجاری در منطقه دشت برچی کابل به وقوع پیوسته است.

گواهان می گویند که این انفجار در نزدیکی مکتب سید الشهدا در دشت برچی به وقوع پیوسته است.

وزارت داخله گفته است که تا کنون ۳۵ زخمی از محل به بیمارستان ها انتقال داده شده اند.

منابع گفته اند که به اساس آمار ابتدایی ۱۳ تن در این انفجار جان باخته اند، اما این آمار تا کنون از سوی نهاد های رسمی تایید نشده است.

گفته می شود بیشتر قربانیان و زخمیان این رویداد دانش آموزان اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نگرانی نماینده‌گان زنان از پیامدهای خروج سربازان خارجی از افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

وزارت امور خارجه میگوید که روز گذشته (جمعه، ۱۷ ثور) نماینده‌گان زنان در شورای ملی با برخی از اعضای کانگرس امریکا در یک نشست مجازی در مورد وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان گفتگو کردند.

این وزارت می افزاید که زنان افغان از پیامدهای خروج سربازان امریکایی از افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

این وزارت می افزاید که در این نشست اعضای کانگرس امریکا تعهد کردند که نگرانی مطرح شده را در مجلس سنا و بعدا با حکومت آن کشور شریک خواهند کرد.

این اعضای مجلس سنای امریکا از افغانستان و دست آوردهای دو دهه گذشته حمایت کردند.

این زنان افغان خروج سربازان خارجی و تداوم همکاری‌ها با نیروهای افغان را بهترین فرصت برای دفاع مستقلانه از افغانستان خوانده اند.

در یک بیانیه ای وزارت خارجه آمده است که “اعضای پارلمان کشور با اشاره به مزیت‌های ساختارهای دموکراتیک در جریان دو دهه پسین برای نسل جوان، بر خواست و اراده برحق مردم افغانستان مبنی بر عدم برگشت دوره تاریک نظام طالبانی در افغانستان، تأکید کردند.”

این نماینده شورای ملی افزایش خشونت‌ها و ادامه ترورهای هدفمند را نقض توافقنامه دوحه دانسته است.

این نماینده‌گان افغان از ” همتاهای امریکایی شان خواستند تا در راستای متقاعد ساختن طالبان و حامیان منطقه‌یی شان جهت پذیرفتن آتش‌بس فوری و دایمی در کشور، همکاری نموده توجه بیشتر مبذول بدارند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است