Connect with us

اخبار ویژه

کمک ۳۸۰ میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان برای مبارزه با کووید-۱۹

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۵, ۱۳۹۹)

هیات مدیره بانک جهانی، امروز یک بسته کمکی۳۸۰ میلیون دالری به افغانستان را تصویب کرد.

این نهاد گفته قرار است که این بسته مالی در راستای کاهش اثرات اقتصادی شیوع ویروس کوید-۱۹ بالای خانواده‌های آسیب پذیر افغان، حمایت از زنجیره‌های حیاتی عرضه کننده‌ی مواد غذایی، و فراهم کردن حمایت های اضطراری برای دهقانان، به مصرف برسد.

در اعلامیه بانک جهانی آمده است که ۲۸۰ میلیون دالر امریکایی جهت تمویل پروژه کمک برای خانواده‌ها و  جوامع افغان متاثر از کوید-۱۹ اختصاص داده شده که این بسته کمک مالی شامل ۱۵۵ میلیون دالر سهم اداره انکشاف بین المللی که بخش فراهم کمک کننده کمک های مالی بانک جهانی برای فقیرترین کشور های جهان است و ۱۲۵ میلیون دالر سهم صندوق بازسازی افغانستان که به نماینده‌گی از ۳۴ تمویل کننده بین المللی توسط بانک جهانی مدیریت می‌ گردد، میشود.

از این پروژه در حدود ۲.۹ میلیون خانواده در سراسر افغانستان مستفید خواهند شد. پروژه کمک برای خانواده‌ها و  جوامع افغان متاثر از کوید۱۹ متمم یک پروژه موازی دیگر است که زیر چتر برنامه میثاق شهروندی افغانستان عملی خواهد شد.

بانک جهانی گفته است که انتظار میرود که هر دو پروژه با هم، ۹۰ در صد خانواده‌های نیازمند و بی بضاعت را در سراسر کشور زیر چتر برنامه «دسترخوان ملی» دولت افغانستان تحت پوشش قرار دهند. در مجموع این دو پروژه در حدود ۴،۱ میلیون خانواده افغان را  که میزان در آمد روزانۀ شان ۲ دالر امریکایی یا کمتر از آن است، تحت پوشش قرار میدهد.

همچنان کمک مالی بلاعوض ۱۰۰ میلیون دالر امریکایی جهت تمویل پروژه کمک اضطراری به زراعت و تامین مواد غذایی است که این بسته مالی متشکل از ۵۵ میلیون دالر سهم اداره انکشاف بین المللی و  ۴۵ میلیون دالر سهم صندوق بازسازی افغانستان می باشد.

بانک جهانی گفته است که هدف این پروژه بهبود مصوونیت غذایی با افزایش محصولات غذایی محلی و تقویت زنجیره ‌های تجارتی عرضه مواد غذایی، به ویژه گندم منحیث غله اساسی برای بیشتر از ۷۰ در صد نفوس افغانستان، می‌باشد.

به همین گونه، این پروژه در محلات روستایی زمینه اشتغال زایی کوتاه مدت را  از طریق انکشاف و بازسازی زیربنا ها و تسهیلات زراعتی مانند ایجاد سیستم های آبیاری، فراهم خواهد کرد.

هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی برای افغانستان میگوید: “به اثر شیوع  ویروس کووید-۱۹ شرایط زندگی میلیون‌ها خانواده افغان شدیداً آسیب دیده است. این کمک‌های مالی حکومت افغانستان را در رفع نیازمندی ‌های عاجل اکثر خانواده‌ها و حصول اطمینان از این که دهاقین افغان در زمانی که روند واردات و صادرات به شدت مختل گردیده اند، به کشت و  تولید مواد غذایی شان ادامه دهند، کمک خواهد کرد. این کمک فرصت‌های اقتصادی را توسعه بخشیده و برای تعداد زیاد اهالی روستاها زمینه های اشتغال زایی را ایجاد خواهد کرد”.

این نهاد افزوده، قرار است که وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از  طریق پروژه کمک اضطراری به زراعت و تامین مواد غذایی، روند توزیع اضطراری تخم گندم به دهاقین را آغاز کرده و کمک های تخنیکی مورد نیاز را برای متشبثین کوچک و متوسط جهت فراهم سازی خدمات مورد نیاز در زنجیره عرضه و تجارت محصولات زراعتی فراهم کند.

از طریق این پروژه زمینه های اشتغال زایی کوتاه مدت برای مردم محلات روستایی ایجاد خواهد شود که در نهایت اثرات ناگوار اقتصادی کووید-۱۹در روستا های افغانستان را به گونه نسبی کاهش دهد.

 

اخبار ویژه

حکومت خواستار پایان سانسور گفتگوهای صلح افغانستان است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

وزارت اطلاعات و فرهنگ میگوید که عدم حضور رسانه ها در گفتگوهای صلح افغانستان در دوحه عقب گرد سیاسی و برخورد طالبانی با رسانه های کشور است.

این وزارت از آنچه که عدم حضور رسانه ها و نمایند‌گان آنان در گفتگوهای صلح دوحه گفته می شود ابراز نگرانی کرده و خواهان دسترسی خبرنگاران به پوشش خبری این نشست شد.

پس از مراسم افتتاحیه مذاکرات افغانستان در دوحه پایتخت قطر، دسترسی خبرنگاران به هیات مذاکره کننده هر دو طرف محدود شد و تا اکنون خبرنگاران نمی توانند به هیات مذاکره کننده هر دو طرف دسترسی داشته باشند و شماری زیادی از خبرنگاران نیز به گونه عمدی از دوحه به کابل فرستاده شدند.

اما اکنون وزارت اطلاعات و فرهنگ تاکید بر بازگرداندن دوباره خبرنگاران به دوحه جهت پوشش خبری گفتگوهای صلح افغانستان دارد و می گوید باید نمایندگانی از جامعه رسانه‌یی افغانستان نیز در این گفتگوها حضور داشته باشد.

عبدالمنان شیوای شرق معین نشراتی وزارت اطلاعات  فرهنگ میگوید: “سانسور گرایی خدای ناخواسته و طالبانیزه شدن کار رسانه‌یی از همینجا آغاز نشود، ما می خواهیم که چنین چیزی از همین اکنون و از همین‌جا مهار شود و جامعه رسانه‌یی کشور حضور خود را داشته باشد مبتنی بر حق دسترسی به اطلاعات.”

در همین حال مسوولان شماری از رسانه ها نیز برگرداندن خبرنگاران از دوحه قطر به کابل را یک بازی و عمل عمدی می دانند و خواهان بازگرداندن دوباره آنان به دوحه هستند.

نجیبه ایوبی مسوول کلید گروپ میگوید: “رسانه ها و نماینده‌های رسانه ها از قطر برگرانده شدند و زمانی که در میدان هوایی پاسپورت های شان برای‌شان داده شد که بر می ‌گشتند به افغانستان، تازه خبرنگاران فهمیدند ویزه شان سی روزه بوده ولی این ها را در ظرف پنج روز برگرداندند.”

جامعه رسانه های کشور می‌گوید که دسترسی خبرنگاران به معلومات از نشست های دوحه، بسیار محدود است و آنان خواهان دسترسی به سطح بالاتری اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

برگزاری نمایشگاه سه روزه تجاری ایران و افغانستان در کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

ایران برای تقویت روابط بازرگانی دو جانبه با افغانستان میزبان نمایشگاه سه روزه تجاری در کابل است.

بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل گفته است که هدف این نمایشگاه ارتقا تجارت و به اشتراک گذاشتن “دانش فنی” با افغانستان است.

جوانمرد قصاب کنسول بازرگانی ایران در کابل نیز گفته است که این نمایشگاه به منظور معرفی محصولات ایرانی به مشتریان افغان به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

آقای قصاب افزوده است که سفارت ایران امیدوار است که توافقات بازرگانی با افغانستان به امضا برسانند.

تجارت بین دو کشور سالانه به میرسد که ایران بیشترین صادرات را در افغانستان دارد.

ارزش تجارت بین دو کشور اکنون به ۱.۵ میلیارد دالر رسیده است و ایران سالانه مقدار زیادی کالا به افغانستان صادر می کند.

در این نمایشگاه بازرگانان افغان نیز محصولات خود را برای تاجران ایرانی به نمایش می‌گذارند.

نمایندگان ۲۱ شرکت ایرانی که در بخش شهرداری خدمات ارایه می دهند به همراه ۵۴ شرکت ایرانی دیگر، در این نمایشگاه اشراک ورزیده اند.

این شرکت‌ها از بخش‌های مختلف مانند خدمات فنی و مهندسی، برق، انرژی و مخابرات فعالیت دارند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

عبدالله برای گفتگو در مورد روند صلح افغانستان به اسلام‌آباد می‌رود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی میگوید که در روزهای آینده سفری به پاکستان خواهد داشت.

این اولین سفر آقای عبدالله پس از سال ۲۰۰۸ میلادی به این کشور است.

شورای عالی مصالحه ملی در اعلامیه ای گفته است که آقای عبدالله “در روزهای پیش رو در یک سفر رسمی به منظور ملاقات با سران جمهوری اسلامی پاکستان به اسلام‌آباد می‌رود و در پیوند به مذاکرات صلح و آشتی در افغانستان گفت‌وگو خواهد کرد.”

در همین حال رییس شورای عالی مصالحه ملی سه‌شنبه شب در نشست آنلاین شورای روابط خارجی ایالات متحده امریکا گفت: ” انتظار داریم مذاکرات تاریخی بین‌الافغانی در دوحه به پایان چهار دهه جنگ و خون‌ریزی در کشور بیانجامد.”

وی افزود” متاسفانه همزمان با مذاکرات صلح، سطح خشونت در کشور بسیار بالاست و این برای مردم افغانستان غیرقابل قبول است.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی گفت که مردم افغانستان انتظار دارند که خشونت‌ها به طور قابل توجهی کاهش یابد و آتش بس بشردوستانه در کشور برقرار گردد.

آقای عبدالله گفت که تامین صلح و ثبات در افغانستان به نفع همه کشورهای منطقه است، “چنانچه، همه کشورهای منطقه در معرض تهدید گروه‌های تروریستی قرار دارند.”

وی خاطر نشان کرد که برای هیات حکومت صیانت از ارزش‌های جدید به ‌ویژه حقوق زنان، انتخابات، آزادی رسانه‌ها و فعالیت جامعه مدنی مهم است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending