Connect with us

کوید۱۹

کمک ۳۵ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به افغانستان برای مبارزه با کرونا

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

اتحادیه اروپا با همکاری یونیسف، بنیاد آقا خان و وزارت صحت عامه از کمک ۳۵ میلیون یورویی برای مبارزه با کرونا در افغانستان خبر داده اند.

اندریاس فون برانت سفیر اتحادیه اروپا در کابل میگوید که این کمک به ادامه ۱۴۷ میلیون یورو کمک های است که این اتحادیه از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا به افغانستان کرده است.

آقای برانت میگوید: “اتحادیه اروپا ۸۷۰ میلیون یورو را برای خریداری ۲ میلیاد دوز واکسین کرونا برای کشورهای با درآمد پایین یا متوسط که افغانستان هم یکی از آنهاست آماده کرده است.”

اتحادیه اروپا قرار است از چندین شرکت تولید کننده واکسین خریداری کند.

وزارت صحت عامه هم هرچند می گوید که قرار است تا کمتر از یک هفته دیگر واکسین کرونا از هند به افغانستان برسد اما از میزان موثریت این واکسین ها چیزی نمی گوید.

بشیر نور مل معین وزارت صحت عامه میگوید: “دولت هند همچنان ۵۰۰ هزار دوز واکسین را کمک می کند که به همکاری اکسفورد و هند تولید شده است و ما آن را بسیار زود شاید در یک هفته یا تا ده روز دیگر دریافت کنیم.”

در همین حال مسوول سازمان بهداشتی جهان می‌گوید که برای تطبیق و آزمایش واکسین های ضد کرونا نیاز به سرمایه گذاری های دوامدار است.

شیما سن گوپتا نماینده موقت یونسف در افغانستان میگوید: “این کمک های سخاوتمندانه اروپا به یونسف اجازه می دهد تا به گونه سریع به این موج از چالش ها که برای زنان و اطفال تاثیر سو گذاشته پاسخ دهد.”

قرار است این پروژه های کمکی دیگر نیز به حمایت اتحادیه اروپا، و به رهبری بنیاد آقاخان در ولایت های مختف افغانستان تطبیق شود.

رویداد های اخیر

چین ۴۰۰ هزار دوز واکسین کرونا به افغانستان کمک می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

چین ۴۰۰ هزار دوز واکسین کرونا به افغانستان کمک می‌کند.

وحید مجروح سرپرست وزارت صحت عامه روز گذشته با وانگ یو سفیر چین در افغانستان دیدار کرد.

آقای وانگ یو در تویتی گفته است: “واکسین چینی برای شماری از کشورها نشان دهنده تعهد شی جین پینگ برای ساختن واکسین به یک کالای عمومی جهانی است.”

سفیر چین افزوده است که این واکسین از سوی سی کشور برای استفاده فوری تایید شده است.

آقای وانگ یو گفته است: “این کشورها به واکسین چینی اعتماد دارند زیرا تولید آن کاملا مطابق با معیارهای جهانی و قوانین و مقررات مربوط است.”

این در حالی در اوایل ماه گذشته هند ۵۰۰ هزار دوز واکسین ساخت این کشور با به افغانستان کمک است.

حکومت هفته گذشته روند تطبیق واکسین کرونا را آغاز کرد. قرار است ۲۵۰ هزار نفر- کارمندان صحی، سربازان و کارمندان رسانه – واکسین شوند.

وزارت صحت اعلام کرده است که تا هنوز ۸۲۰۶ کارمند صحی در کشور واکسین شده اند.

به خواندن ادامه دهید

کوید۱۹

ورود ویروس کرونا در افغانستان یک ساله شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 24, 2021)

ویروس کرونا یکسال پیش در همین روزها وارد هرات شد و اولین فرد مبتلا به این بیماری شناسایی و زیر درمان قرار گرفت.

 حالا پس از یک سال در همین روز واکسین آن رسیده که ابتدا کارمندان صحی این واکسین را دریافت می کنند.

در یکسال گذشته درهرات ۹۲۲۲ تن به کرونا مبتلا شدند که ۴۳۱ تن در اثر این بیماری جان باختند.

از این میان ۲۹۶ تن مردان و ۱۳۵ تن آنها زنان استند.

 مسوولان در اداره صحت عامه هرات میگویند که این بیماری مهلک در درازای این مدت جان ۷ پزشک را هم گرفته است.

در یکسال گذشته ویروس کرونا در دو مرحله در هرات اوج گرفت، تا جاییکه شهر هرات را به طرف قرنطین کامل برد، دولت نیز مجبور شد که یک بیمارستان ۱۰۰ بستر را در سه هفته تکمیل و مورد استفاده بیماران قرار دهد. اما حالا این بیماری فروکش کرده است.

هرات در غرب کشور خواستگاه ویروس کرونا بود، این ویروس به سرعت به دیگر ولایت‌های کشور هم رسید، تا جاییکه کابل پرجمعیت را برای چندین هفته به قرنطینه کامل برد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

آغاز تطبیق واکسین کرونا در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 23, 2021)

روند تطبیق واکسین کرونا بر کارمندان صحی، نیروهای امنیتی و خبرنگاران در افغانستان آغاز شد.

رییس جمهور در مراسم آغاز تطبیق واکسین کرونا می‌گوید که دولت افغانستان تلاش دارد تا در مرحله دوم برای دست کم ۴۰ مردم کشور واکسین کرونا تدارک ببیند.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری  کشور میگوید: “تلاش برای فراهم‌سازی منابع برای مرحله دوم تطبیق واکسین کرونا که ۴۰ درصد جمعیت کشور را پوشش می‌دهد، جریان دارد.”

رییس جمهوری می‌افزاید که ویروس کرونا یک فاجعه جهانی بود که دنیا را زمین‌گیر کرد، اما در افغانستان خوب مدیریت شد.

آقای غنی میگوید: “تحلیل ابتدایی این بود که خطرات به مراتب بیش‌تر باشد، اما با تدبیر این خطرات در جریان موج اول و دوم مدیریت شد.”

در همین حال وزارت صحت می‌گوید که واکسین کرونا در مرحله نخست به کارمندان صحی، نیروهای امنیتی و کارمندان رسانه‌ای زده می‌شود.

وحید مجروح سرپرست وزارت صحت عامه میگوید: “تطبیق عادلانه واکسین کرونا مسوولیت عمده وزارت صحت عامه است و از مردم، نهادهای مدنی و رسانه‌ها می‌خواهیم که وزارت صحت عامه را در اجرای این مسوولیت همکاری کنند.”

رودرندرا تاندون سفیر هند در کابل می‌گوید که بدون همبستگی جهانی مبارزه با این ویروس مرگبار غیر ممکن است.

آقای تاندون میگوید: “شیوع ویروس کرونا تاثیرات جدی را بر جهان گذاشت و افزون بر تاثیرات عمیق اقتصادی آن، تلفات جانی نیز برجای گذاشته است. پس بدون همبستگی جهانی مبارزه با ویروس کرونا ممکن نیست.

واکسین کوویشلید ساخت هند که به افغانستان اهدا شده است، چند روز پیش از سوی سازمان جهانی بهداشت تایید شد.

بر اساس آخرین آمار رسمی  شمار مبتلایان کرونا در کشور به ۵۵۶۴۶ نفر و شمار جان باختگان از این بیماری به ۲۴۳۵  تن  رسیده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است