Connect with us

رویداد های اخیر

کمک ۲۵ میلیون دالری بانک جهانی برای بهبود آموزش در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 2, 2021)

بانک جهانی ۲۵ میلیون دالر کمک مالی اضافی را به منظور افزایش دسترسی کودکان افغان به ویژه دختران به آموزش ابتدایی و ثانویی تصویب کرده است.

بانک جهانی در اعلامیه ای گفته است که این کمک بلاعوض جدید که از طریق برنامه همکاری جهانی برای آموزش پرداخت می گردد، پروژه اقراء را در اعمار صد باب مکتب جدید کمک خواهد کرد.

اعلامیه افزوده است که این کمک در راستای ارتقای سطح آموزش، بهبود دسترسی کودکان به خصوص دختران به تعلیم و تربیه، حمایت از برنامه های آموزشی برای معلمین و ارتقای کیفیت برنامه های تعلیمی در سطح محلی به مصرف خواهد رسید.

پروژه اقراء توسط اداره انکشاف بین المللی که بخش فراهم کننده کمک های مالی گروپ بانکی جهانی برای فقیر ترین کشور های جهان است، حمایت می شود.

این پروژه همچنین از سوی صندوق بازسازی افغانستان و برنامه همکاری جهانی برای آموزش که یک برنامه همکاری چند جانبه به هدف تقویت سیستم های آموزشی در کشورهای رو به انکشاف است، نیز حمایت می گردد.

هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی برای افغانستان گفته است: “افغانستان پیشرفت های زیادی در قسمت بهبود سطح آموزش در دو دهه گذشته داشته است. با این حال اما ۳.۵ میلیون طفل در این کشور هنوز هم از رفتن به مکتب محروم اند و نیمی از مکاتب در سطح افغانستان هنوز هم فاقد زیر ساخت های مناسب آموزشی می باشند.”

آقای کرالی افزوده است: “این کمک مالی بلاعوض به دولت افغانستان کمک خواهد کرد تا یک محیط بهتر آموزشی را ایجاد کند و اطفال بیشتری را در سراسر این کشور شامل مکاتب نماید”.

در همین حال آلیس البرایت، رییس اجرایی برنامه همکاری جهانی برای آموزش میگوید: “سرمایه گذاری روی آموزش دختران یکی از مطلوب ترین بخش هایی است که یک کشور می تواند انجام دهد. زمینه سازی برنامه های آموزشی برای دختران سبب رشد اقتصادی، مهار مرگ و میر نوزادان و بهبود تغذیه کودکان می شود.”

خانم البرایت می‌افزاید: “برنامه همکاری جهانی برای آموزش متعهد است تا برای میلیون ها دختر و پسر در آسیب پذیرترین مناطق زمینه رفتن به مکاتب را فراهم سازد و در این راستا به کمک های خود ادامه بدهد.”

اعلامیه گفته است که افغانستان در جریان یک دهه گذشته در قسمت افزایش دسترسی به آموزش گام های بلندی برداشته است. اما هنوز هم کشوریست که بیشتر تعدا کودکان محروم از آموزش را دارا می باشد.

در اعلامیه آمده است که بانک جهانی و سایر شرکای انکشافی متعهد اند تا دولت افغانستان را در امر افزایش درسترسی به آموزش و بهبود کیفیت آن  کمک و همکاری نمایند.

اعلامیه افزوده است که برنامه جهانی همکاری برای آموزش یک تعهد مشترک کشور های جهان برای پایان بخشیدن بحران آموزشی است.

بانک جهانی گفته است: “ما شرکای متعدد انکشافی و صندوق های وجهی را به منظور حمایت و پشتیبانی از ۹۰ کشور کم درآمد و فقیر جهان در راستای ایجاد تحول بنیادی در بخش سیستم های آموزشی بسیج میکنیم تا هر دختر و پسر بتواند از طریق دسترسی به فرصت های آموزشی با کیفیت توانایی های بالقوه خود را رشد داده و نقش کلیدی را در عمران و بازسازی کشور های شان ایفا کند.”

رویداد های اخیر

ناتو چگونگی حمایت نیروهای افغان را در “فصل جدید” بررسی میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 6, 2021)

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی ناتو امروز (پنجشنبه، ۱۶ ثور) در نشست وزیران دفاع اتحادیه اروپا، تایید کرده که روند خروج نیروهای ناتو از افغانستان ادامه دارد، اما این خروج به معنی ختم روابط ناتو با افغانستان نیست.

ستولتنبرگ گفته که متحدین ما بررسی میکنند که چگونه به حمایت مالی و آموزشی نیروهای افغان ادامه دهند.

وی افزود که به طالبان پیام واضح داده که “حمله بر سربازان ناتو با پاسخ تند مواجه خواهد شد.”

او در این باره افزود:” خروج سربازان ناتو و ختم ماموریت حمایت قاطع به معنی ختم روابط با ما افغانستان نیست. این در واقعیت آغاز یک فصل جدید است.”

ستولتنبرگ میگوید که ” ما در این باره بررسی میکنیم که چطور به حمایت خود ادامه دهیم. ما در باره راه‌های فکر میکنیم که چگونه حمایت مالی، حمایت آموزشی.. ادامه دهیم.”

سرمنشی عمومی ناتو میگوید که این سازمان از روند صلح افغانستان حمایت میکند.

ستولتبرگ در این باره گفت:” یقینا ناتو از روند صلح افغانستان و راه حل مسالمت آمیز جنگ‌ها حمایت میکند. و این بهترین راه برای حفظ دست آوردهای دو دهه گذشته است.”

این درحالی است که نیروهای امریکایی و ناتو روند خروج سربازان اش از افغانستان را آغاز کرده و قرار است تا ۱۱ ماه سپتمبر همه نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نعمت روان گویندۀ پیشین تلویزیونی درکندهار جان باخت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 6, 2021)

مقام‌های محلی ولایت کندهار گفته اند که نعمت روان، آمر مطبوعات وزارت مالیه و گویندۀ پیشین شبکه خبری طلوع‌نیوز امروز (پنج‌شنبه، ۱۶ ثور) در یک حملۀ مسلحانه در ولایت کندهار جان باخت.

پولیس کندهار گفته است که وی در حوزه چهاردهم شهر در تیراندازی دو فرد مسلح ناشناس جان باخته است.

خانوادۀ او نیز جان باختن وی را در حمله مسلحانه در شهرکندهار تایید کرده است.

مسوولان شبکه خبری طلوع‌نیوز گفته اند که کار نعمت روان با شبکه نزدیک به سه هفته پیش، به پایان رسیده بود و به تازه‌گی در وزارت مالیه، وظیفه گرفته بود.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

طالبان حملات شان را در غزنی، هلمند و بغلان افزایش داده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 6, 2021)

گزارش‌ها میرسانند که درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در چندین بخش کشور به ویژه در ولایات هلمند، بغلان و غزنی صورت افزایش یافته اند.

به اساس این گزارش‌ها چندین سرباز در این درگیری‌ها کشته شده و شماری نیز بدست طالبان اسیر شده اند.

بغلان

مقام‌های محلی تایید می‌کنند که شهر کهنه ولسوالی بغلان بدون درگیری به دست طالبان افتاده است و نیروهای دولتی عقت نشینی تکتیکی کرده اند.

به گفته این مقام‌ها، نظامیان با پشتیبانی هوایی در شهر جدید این ولسوالی مستقر شده اند.

منابع می‌گویند، نظامیانی که عقب نشینی کرده اند، شامل حوزه ششم امنیتی پولیس ولسوالی بغلان مرکزی، نیروهای ارتش در پاسگاه پل بشیرخان و پاسگاه کهنه قله ولسوالی بغلان مرکزی می شوند.

به گفته منابع، شب گذشته نظامیانِ دو پاسگاه روستاهای تپه پشه‌ای ها و خوگرو در این ولسوالی به طالبان تسلیم شده اند.

هر چند ولسوال بغلان مرکزی تسلیم شدن دو پاسگاه ارتش را در روستاهای خوگرو و پشه‌ای‌های این ولسوالی رد کرده‌است، اما محمد صفدر محسنی، رییس شورای ولایتی در تماس به آریانانیوز تایید میکند که نیروهای این دو پاسگاه که حدود ۶۰تن اند، با سلاح و تجهیزات شان به طالبان مسلح تسلیم شده اند.

در همین حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز گفته است که بیش‌تر مناطق ولسوالی بغلان از سوی این گروه تصرف شده است.

سخنگوی طالبان تصریح کرده است که در این عملیات بیش از ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی با تجهیزات نظامی‌شان به این گروه پیوسته‌اند.

وزارت دفاع ملی تاکنون در مورد این ادعاها چیزی نگفته است.

غزنی

در همین حال مقام‌های محلی در ولایت غزنی می‌گویند که چهار پوسته نیروهای دولتی بدست طالبان سقوط کرده اند.

مقام‌ها می‌افزایند که دو پوسته نیروهای امنیتی در روستای آرزو بدست طالبان سقوط کرده است.

عبدالجامع جامی، عضو شورای ولایتی غزنی، می‌گوید که از سرنوشت ۲۴ سرباز دراین پوسته‌ها خبری نیست.

وی افزوده است که با سقوط این دو پوسته‌ طالبان به شهر غزنی نزدیک شده اند و اگر توجه جدی نشود شهر غزنی بدست طالبان سقوط خواهد کرد.

در همین حال، یک منبع معتبر به آریانانیوز گفته است که شب گذشته نیز دو پوسته نیروهای افغان در ولسوالی خواجه عمری این ولایت بدست طالبان سقوط کرده اند.

این منبع می‌افزاید که ۱۵پولیس در این درگیری کشته شده اند.

وزارت دفاع تاکنون در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است.

در حالیکه خروج سربازان خارجی از افغانستان رسما آغاز شده است، درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای امنیتی در سراسر کشور شدت یافته اند.

کارشناسان میگویند که طالبان قبل از نشست استانبول حملات شان را افزایش داده تا در گفتگوهای صلح از نفوذ بیشتر برخوردار باشد.

این درحالی است که درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در هلمند ادامه ادارد که باعث بیجا شدن هزارها تن شده اند.

گزارش‌ها میرسانند که امریکا به حمایت نیروها افغان در هلمند موضع طالبان را آماج حملات هوایی قرار داده است.

از سوی دیگر، جنرال سمیع سادات، قوماندان قول اردوی میوند، روز گذشته گفته که طالبان در بخش‌های مختلف هلمند ۸۹ حمله راه اندازی کرده، اما نیروهای امنیتی این حملات را دفع و به طالبان تلفات سنگینی وارد کرده اند.

جنرال سمیع در این باره گفت:” رحیه نیروهای افغان بسیار بلند است و به تجهیزات خوب دسترسی دارند، و با این تجهیزات می‌توانند طالبان را شکست بدهند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است