Connect with us

تجارت

کمک ۲۵میلیون دلاری بانک جهانی به بخش آموزش و پرورش افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 1, 2021)

بانک جهانی در یک خبرنامه امروز (پنج‌شنبه، ۱۲ حمل) از کمک ۲۵ میلیون دالری این نهاد به منظور افزایش دسترسی کودکان افغان به ویژه دختران به آموزش ابتدایی، خبر داده‌است.

بانک جهانی می‌گوید که این کمک در ارتقای سطح آموزش، بهبود دسترسی کودکان به ویژه دختران به آموزش، حمایت از برنامه‌های آموزشی برای آموزگاران و ارتقای کیفیت برنامه‌های آموزشی، به مصرف خواهد رسید.

این نهاد همچنین تاکید کرده است که با کمک‌های جهانی ۱۰۰ باب مکتب در افغانستان ساخته می‌شود. از سوی دیگر این کمک‌ها در بخش آموزشی آموزگاران در سطح محلی نیز هزینه خواهد شد.

هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی برای افغانستان در این باره می‌گوید: “افغانستان پیشرفت‌های زیادی در بهبود سطح آموزش در دو دهه گذشته داشته است. با این هم، ۳.۵ میلیون کودک در این کشور هنوز هم از رفتن به مکتب محروم اند و نیمی از مکاتب در سطح افغانستان هنوز هم فاقد زیر ساخت‌های مناسب آموزشی می باشند.”

بانک جهانی می‌افزاید که این نهاد متعهد است که افغانستان را در افزایش درسترسی به آموزش و بهبود کیفیت آن کمک و همکاری کند.

در خبرنامه نیز آمده‌است که برنامه جهانی همکاری برای آموزش، یک تعهد مشترک کشورهای جهان برای پایان بخشیدن بحران آموزشی است.

آلیس آلبرایت ، مدیر ارشد اجرایی این بانک گفته است که:” آموزش دختران یکی از هوشمندترین سرمایه گذاری هایی است که یک کشور می‌‎تواند با انجام آن رشد اقتصادی خوبتر، مهار مرگ و میر نوزادان و بهبود تغذیه کودکان را شاهد باشند.”

این بانگ افزوده است که طی ده سال گذشته، افغانستان در پیشرفت دسترسی به آموزش گام‌های بلندی برداشته است، اما فقر یادگیری در بالاترین سطح در جهان است.

تجارت

کار ساخت جاده ارتباطی افغانستان با چین ۱۵درصد پیش رفته است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

وزارت فواید عامه میگوید که کار ساخت و ساز گذرگاه بدخشان – چین ۱۵ درصد پیش رفته است.

این گذرگاه افغانستان را از ولسوالی واخان بدخشان با چین وصل می سازد. مسوولان در وزارت فواید عامه می گویند که این جاده نزدیک به پنجاه کیلومتر طول دارد و نقش آن در روند اقتصادی مهم پنداشته می شود.

وزارت فواید عامه در اعلامیه ای گفته است که این سرک جغلی که ۴۹.۷ کیلومتر طول دارد از منطقه بزهای گنبد خورد پامیر بدخشان شروع تا انتهای ولسوالی واخان ولایت بدخشان امتداد دارد که تقریبا به مرز چین می رسد.

بر اساس اعلامیه: “این سرک نظر به پلان آینده دولت افغانستان بخشی از کوریدور (دهلیز) واخان را تشکیل می دهد که به واسطه آن افغانستان را چند گام دیگر به اتصال منطقه ای و سیاست اقتصاد محور نزدیک می کند.”

این وزارت گفته است که واخان یک منطقه کوهستانی در بدخشان است که قبلا به وسایل نقلیه دسترسی نداشت، “اما در حال حاضر وزارت فواید عامه اعماراین  سرک جغلی روی دست گرفته است تا در آینده به شکل اساسی اسفالت و یک راه ترانزیت با کشور چین باشد.”

در اعلامیه آمده است: “این سرک جغلی افغانستان و چین را با هم وصل می کند، توسط وزارت فواید عامه با هزینه بیشتر از ۳۶۹ میلیون افغانی با ۲۲ شورای محلی منعقد شده است که از بودجه ملی افغانستان تمویل می شود.”

اعلامیه افزوده است: “مسیر واخان نه تنها یک راه کوتاه میان چین و افغانستان است که از طریق آن مواد اولیه و محصولات داد و ستد می شود بلکه به گردشگران برای رسیدن به پارک ملی واخان نیز کمک می کند.”

به خواندن ادامه دهید

تجارت

افزایش کشت توت زمینی در هرات

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت هرات، می‌گوید که به علت مساعد بودن آب و هوا و علاقه‌مندی دهقانان، کشت توت زمینی در این ولایت رونق پیدا کرده و ساحات تحت کشت آن به بیش از صد هکتار رسیده است.

بشیراحمد احمدی سرپرست ریاست زراعت هرات، می‌گوید که با افزایش ساحات تحت کشت، بیش‌بینی می‌شود که میزان حاصلات توت زمینی در این ولایت امسال به بیش از ۱۵۰ متریک تن برسد.

احمدی می‌گوید کشت توت زمینی به دو روش گل‌خانه‌ای و فضای باز صورت می‌گیرد و با توجه به مزیدهای کشت این محصول، بیشتر دهقانان این محصول را به صورت گل‌خانه‌ای کشت می‌کنند.

هرات با داشتن آب‌ و هوای مناسب، بزرگ‌ترین فارم‌های توت زمینی را در سطح کشور دارد.

در حال حاضر قیمت فی کیلو توت زمینی در بازار هرات بین  ۱۰۰ الی ۱۲۰ افغانی می‌باشد.

رضا دهقان، مسوول فارم توت زمینی «پالیز سبز» در هرات، می‌گوید: “تولیدات ما سالانه روبه افزایش است و این باعث شده است تا علاقه‌مندی من به افزایش سطح کشت این محصول بیشتر شود.”

رضا دهقان بیست هکتار زمین را به دو روش گل‌خانه‌ای و فضای باز توت زمینی کشت کرده و زمینه کار را برای ۳۰ دهقان که اکثر آنان بانوان می‌باشند مساعد ساخته است.

آقای دهقان یکی از بزرگ‌ترین فارم‌های توت زمینی را در سطح کشور دارد که ۳۷ درصد توت زمینی هرات از این فارم به دست می‌آید.

آقای دهقان می‌گوید که محصولاتش را علاوه بر هرات به ولایت‌های نیمروز، غزنی، فراه، قندهار و بادغیس نیز به فروش می‌رساند و در این ولایات نیزعلاقه‌مندی به کشت این محصول افزایش یافته است.

این ریاست میگوید که در بیشتر فارم‌های توت زمینی هرات بانوان کار می‌کنند.

مریم که در یکی از فارم‌های توت زمینی ولسوالی انجیل کار می‌کند، می‌گوید: “ما ده خانم در این گل‌خانه مصروف برداشت و بسته‌بندی هستیم، این کار باعث شده تا وضعیت زنده‌گی ما بهتر شود.”

زرغونه یکی دیگر از زنان زراعت‌پیشه می‌گوید: “توت زمینی کشت پردرآمدی است من در پهلوی کار، آموزش‌های کشت و پرورش این محصول را نیز فرا گرفتم و تصمیم دارم تا در صورت بهتر شدن وضعیت مالی‌ام یک فارم توت زمینی برای خودم احداث کنم.”

توت زمینی منبع خوب ویتامین سی بوده و از جمله میوه‌های با ارزش است که از چندین سال بدین طرف کشت آن در ولایت هرات ترویج یافته و ساحات تحت کشت آن بیشتر شده است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

وزارت صنعت و تجارت: صادرات سنگ تالک از سرگرفته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 10, 2021)

وزارت صنعت و تجارت روز گذشته (یکشنبه، ۱۹ ثور) در یک اعلامیه گفته که صادرات سنگ تالک از معدن مهم آن در ولایت ننگرهار از سر گرفته شده است.

این وزارت افزوده که” در ماه گذشته هزاران تن سنگ تالک از ولایت ننگرهار صادر شده که از این مدرک ۱۰۰ میلیون افغانی بدست آمده است.”

سنگ تالک در ساختن کاغذ، پلاستیک، رنگ، کیبل و دیگر اجناس در فابریکه‌ها استفاده میشود، اما صادرات آن به خارج از کشور سال گذشته توقف داده شد.

این وزارت افزوده که ۳۷ کارخانه سنگ تالک در ننگرهار وجود دارد که برای بیشتر از ۵۰۰۰ تن زمینه کار مساعد کرده است.

اعلامیه وزارت صنعت و تجارت افزوده که این سنگ به پاکستان، هند، تاجیکستان، قزاقستان، ازبیکستان و جرمنی صادر میشود.

با این همه معدن سنگ تالک در ولایات کندهار، کابل، وردک، لوگر، کنر، خوست، کاپیسا و پروان نیز وجود دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است