Connect with us

صحت

کمپاین واکسین پولیو در افغانستان آغاز شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱۸, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که سازمان جهانی صحت و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد روز گذشته (دوشنبه، ۱۷ میزان) کمپاین واکسیناسون پولیو یا فلج  اطفال را در افغانستان راه اندازی کردند.

این درحالی است که پس از تصرف قدرت بدست امارت اسلامی افغانستان این نخستین بار است که کمپاین واکسیناسیون فلج اطفال در سراسر افغانستان اجرا می‌شود.

نیک ولی شاه مومن، هماهنگ کننده خدمات اضطراری سازمان جهانی صحت گفته که این کمپاین در مناطق مختلف افغانستان راه اندازی شده، اما کمبود افراد مسلکی مشکلات زیاد ایجاد کرده است.

مومن افزوده که در روند تطبیق این برنامه نیز موانع وجود دارد.

سازمان صحت می‌گوید که انتظار می‌رود در این کمپاین که از حمایت امارت اسلامی برخوردار است، بیش از ۳ میلیون کودک زیر پنج سال واکسین شوند.

امارت اسلامی در گذشته با کمپاین واکسیناسیون فلج اطفال در برخی مناطق افغانستان مخالفت کرده بود.

 

صحت

درخواست سازمان جهانی صحت برای جلوگیری از سقوط نظام صحی افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

سازمان جهانی صحت بار دیگر از جامعه جهانی خواسته است که میکانیسمی برای تمویل بخش صحت افغانستان پیدا کنند تا از فروپاشی نظام صحی کشور جلوگیری شود.

این سازمان در این هفته از کمک کنندگان خواست که برنامه صحتمندی افغانستان که مراقبت های اولیه به افغان‌ها ارایه میکند را تمول کنندگان.

برنامه صحتمندی ستون فقرات نظام صحی افغانستان تلقی میشود. زیرا این برنامه برای میلیون ها افغان در ۲۳۳۱ مرکز، خدمات صحی ارایه میکند.

با این حال پس از فروپاشی حکومت پیشین و روی کار آمدن امارت اسلامی بخش عظیم کمک به این برنامه قطع گردید.

این برنامه پیش از این، از سوی بانک جهانی، کمسیون اتحادیه اروپا و اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا تمویل میشد.

در طول دو دهه گذشته، زندگی مردم افغانستان دگرگون شده است؛ مرگ و میر مادران، نوزادان و کودکان در افغانستان به طور چشمگیری کاهش یافته است که بیشتر به دلیل موفقیت برنامه صحت مندی بوده است.

سازمان جهانی صحت هشدار داده است که امروزه سلامت مردم افغانستان به طور جدی در معرض تهدید قرار دارد و ممکن است تمام پیشرفت‌ها در زمینه صحت از بین برود.

به خواندن ادامه دهید

صحت

سازمان جهانی صحت کمپاین واکسین پولیو راه اندازی میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

سازمان جهانی صحت میگوید که نخستین کمپاین واکسین پولیو یا فلج اطفال در سال ۲۰۲۲ در سراسر افغانستان راه اندازی میشود.

به گفته‌ای این سازمان در این کمپاین نزدیک به ده میلیون کودک افغان که عمر شان از ۵۹ ماه پایین است واکسین خواهند شد.

این سازمان در یک اعلامیه افزوده که در این دور اطفال بیشتر واکسین خواهند شد.

در ماه دیسمبر سال گذشته میلادی بیشتر از ۸ میلیون کودک افغان در سراسر کشور واکسین شده بودند.

داکتر داپنگ لو، نماینده سازمان جهانی صحت در افغانستان گفته “با آغاز سال ۲۰۲۲، بهترین فرصت را برای پایان دادن به فلج اطفال در افغانستان داریم. برای رسیدن به این هدف، ما پنج کمپاین دیگر را برای سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی کرده ایم و بسیار مهم است که این حرکت را حفظ کنیم تا به هدف نهایی خود یعنی صفر مورد برسیم.”

این درحالیست است که سال گذشته چهار مورد فلج اطفال در افغانستان گزارش شده است که از جمله آن یک مورد در غزنی و سه مورد دیگر در کندز ثبت شده است.

از جمله این سه مورد یک رویداد آن فلج وحشی گزارش شده است.

به خواندن ادامه دهید

صحت

سکتور صحی توانایی تشخیص نوع اومیکرون کرونا را ندارد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

مسوولان در وزارت صحت عامه میگویند که در این اواخر ۴۰ تن به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

مقام‌ها می‌افزایند که تاهنوز مشخص نیست که در میان این مصاب شده‌گان چی تعداد آنان به نوع جهش یافته این ویروس که به نام اومیکرون یاد میشود مبتلا شده اند.

به گفته‌ای مسوولان صحی آنان تجهیزات صحی برای تشخیص نوع اومیکرون ویروس کرونا را در اختیار ندارند.

جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه، در این باره گفت:” مشکلات در تشخیص وجود دارد و ما از جامعه جهامی کمک خواستیم آنها هم تا ماه آینده وعده کمک داده است.”

مسوولان می‌گویند که روزانه بین ۱۵ تا ۲۰ مریض به شفاخانه افغان جاپان مراجعه می‌کنند اما آنها توان تشخیص این ویروس را ندارد.

محمد انیل عظیمی، مدیر منابع بشری افغان جاپان، در این باره گفت:” تا فعلا نوع جهش یافته کوید ۱۹ تشخیص نشده چرا که دستگاه تشخیصه برای ما نیامده  و از وزارت صحت خواست ما همین است، که هر چه زودتر دستگاه به دست رس قرار گیرد.”

شهروندان از وزارت صحت عامه می‌خواهند تا در این فصل سرما که مریضی‌های موسمی هم بیشتر می‌شود برای مبارزه شیوع کرونا و اومیکرون تدابیر جدی داشته باشند.

محمد جمعه، یک مریض دار، در این باره گفت:”۱۵ روز میشود که مادرم مریض است و ما از شفاخانه راضی استیم و مردم در جاهای بیروبار نروند ماسک بپوشند دستان خوده بشویند.”

محمد عارف، شهروند دیگر در این باره گفت:” مردم باید ماسک استفاده کنند و این قانون اسلام که نماز بخوانیم دستان خوده بشویم مرض پیدا نمیشود.”

به تازه‌گی معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه گفته است که از نهادهای بین المللی و کشورهای کمک کننده در خواست کمک دستگاه‌های تشخیص اومیکرون را کرده، اما این کمک‌ها هنوز با سکتور صحت افغانستان صورت نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending