Connect with us

رویداد های اخیر

کمپاین واکسیناسیون خانه به خانه فلج اطفال درافغانستان آغاز می‌شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

سازمان ملل روز گذشته (دوشنبه ۲۶میزان) اعلام کرد افغانستان اولین کمپاین سراسری واکسیناسیون فلج اطفال را ماه آینده برای محافظت ازجان میلیون‌ها کودک واکسینه نشده آغاز می‌کند.

سازمان کودکان و بهداشت سازمان ملل متحد (یونیسف) خبر داده است که این کمپاین برای واکسیناسیون دربرابر این بیماری فلج کننده و بالقوه کشنده، ۸نوامبر (۱۷عقرب) با حمایت کامل امارت اسلامی آغاز می‌شود.
این نهادها با صدور اعلامیه‌ای اعلام کردند:” سازمان جهانی بهداشت و یونیسف از تصمیم طالبان (امارت اسلامی برای حمایت از آغاز عملیات خانه به خانه واکسیناسیون فلج اطفال در سراسر افغانستان استقبال می‌کنند.”
در این اعلامیه آمده است از زمان قدرت گرفتن امارت اسلامی در افغانستان در دو ماه گذشته، سازمان ملل با این گروه برای توجه به مسائل صحی در این کشور مذاکره کرده و به همین منظور، امارت اسلامی تعهد خود نسبت به موافقت با فعالیت نیروهای خط مقدم زن را ابراز داشته است.
درهمین حال، مقام‌های جدید افغانستان نسبت به تامین امنیت و تضمین ایمنی همه کارکنان بخش بهداشت و درمان در این کشور که پیش نیاز لازم برای اجرای کمپاین‌های واکسیناسیون فلج اطفال است، متعهد شده‌اند.
سازمان ملل اعلام کرد که کمپاین ماه آینده با هدف واکسینه کردن ۹.۹میلیون کودک زیر ۵سال انجام می‌شود که بیش از یک سوم از آنها ساکن مناطقی هستند که دسترسی به واکسیناسیون در آن غیرممکن بوده است.
در همین حال، توافق در زمینه دومین کمپاین ملی واکسیناسیون فلج اطفال انجام شده و با کمپاین برنامه‌ریزی شده در پاکستان درماه دسامبر هماهنگ می‌شود.
داپنگ لیو، نماینده سازمان جهانی بهداشت درافغانستان گفت:”این گامی بسیار مهم در مسیر درست است. وی افزود:” دسترسی پایدار به همه کودکان برای پایان دادن به فلج اطفال، ضروری است.”
افغانستان و پاکستان تنها کشورهایی هستند که نمونه کنترل نشده فلج اطفال درآن همچنان شایع است.
براساس اعلام نهادهای سازمان ملل متحد، در حال حاضر شروع مجدد واکسیناسیون فلج اطفال برای جلوگیری از شیوع شدید این بیماری در داخل افغانستان و کاهش خطر انتقال مرزی و بین‌المللی حائز اهمیت است.
هرو لودویک دی لیس، نماینده یونیسف در افغانستان تاکید کرد که برای برچیدن کامل فلج اطفال، هر کودک در هر خانوداده در سراسر این کشور باید واکسینه شود.
نهادهای وابسته به سازمان ملل همچنین اعلام کردند کودکان زیر ۵سال، دُز اضافه ویتامین آ را در جریان عملیات واکسیناسیون دریافت می‌کنند.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است