Connect with us

رویداد های اخیر

کمپاین «نسل‌کشی هزاره را متوقف کنید» در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 5, 2021)

در پی افزایش حملات علیه غیرنظامیان در غرب کابل، ده‌ها هزار افغان در اعتراض به آنچه «نسل کشی هزاره‌ها» گفته اند، در سراسر جهان طوفان توییتری راه اندازی کرده اند.

هشتگ «#StopHazaraGenocide» در حال حاضر به ترند اول در افغانستان و شماری از کشورهای جهان مبدل شده که تا هنوز بیشتر از ۱۰۰ هزار توییت شده است.

این در حالی است که جامعه هزاره ها در چند سال پسین آماج حملات خونین در کابل و شماری از ولایت دیگر قرار گرفته که تا هنوز صدها تن کشته و زخمی شده اند.

یک بانو در توییترش نگاشته است: “هزاره ها به طور سیستماتیک در افغانستان کشته میشوند که این مصداق یک نسل کشی است.”

یک کاربر دیگر توییتر گفته است: “هزاره ها هر روز گورهای دسته جمعی برای عزیزان شان حفر میکنند. تپه های کابل به ویرانه ای از ناامیدی تبدیل شده؛ جایی که نوزادان، دختران مکتب و مادران برای همیشه در آنجا خوابیده اند.”

این کاربر افزوده است: “آنهایی که برای حقوق بشر و صلح کار میکنند باید امروز در امر جلوگیری از نسل کشی هزاره ها ما را یاری کنند.”

یکی دیگر از کاربران توییتر گفته است: “عادی سازی خشونت علیه هزاره ها، انکار آزار و اذیت سیستماتیک یک جامعه صرفا به دلیل اینکه آنها به یک قوم خاص تعلق دارند، واقعیت ناگفته و نسبتا غیرمعمول، آنچه در مورد هزاره ها در افغانستان اتفاق می افتد است.”

این کاربران گفته اند که در چند سال پسین صدها نفر در حضور نیروهای ناتو در کشور قربانی حملات طالبان، داعش و گروه های هراس افگن دیگر شده اند.

بر اساس کنوانسیون سازمان ملل متحد برای جلوگیری از کشتار جمعی و مجازات آن نسل کشی «جینوساید» یکی از موارد زیر است:  قتل اعضا یک گروه، صدمه شدید نسبت به سلامت جسمی و یا روحی افراد آن گروه، قراردادن عمدی گروه در معرض وضعیات زندگانی نامناسبی که منتهی بزوال قوای جسمی‌کلی یا جزئی آن بشود، اقداماتی که به منظور جلوگیری از توالد و تناسل آن گروه صورت گیرد و انتقال اجباری اطفال آن گروه به گروه دیگر.

در همین حال شماری از افغان ها گفته اند با آنکه تمام اقوام افغانستان قربانی خشونت ها در کشور اند اما “هزاره ها به خاطر نژاد شان به طور عمد مورد حمله قرار میگیرند.”

موسا ظفر یکی از نویسندگان افغان گفته است: ” اگر کسی بپرسد در بیست سال گذشته کدام قوم بیشترین تلفات را در افغانستان متحمل شده، هیچ کسی نمی‌تواند پاسخی جز پشتون بدهد. پشتون‌ها در دو طرف منازعه کشته داده‌اند. کودکان‌شان از حقوق اولیه محروم شده‌اند. عوام پشتون دربه‌در شده. اما کشتار هدفمند هزاره‌ها مصداق نسل‌کشی است.”

وی افزوده است: “اقرار به این امر به معنی انکار کشتار و تلفات پشتون‌ها و یا سایر اقوام نیست. دنیا باید بداند که طالب و تروریست‌های همفکرشان در کنار جنایات بی‌شمار دیگر، نسل‌کشی نیز انجام می‌دهند.”

محمد امین احمدی یکی از اعضای تیم مذاکرده کننده حکومت گفته است: “هزاره‌ها صرفا به دلیل قومیت و مذهب خود، مورد حملات هدفمند قرار گرفته و کشته می‌شوند.”

شجاع ذکی یکی از گویندگان تلویزیون طلوع گفته است: ” کشتار غیر نظامیان در هر جا و از سوی هر طرفی که باشد محکوم است و به شدت نگران کننده؛ اما حمله‌های هدف‌مند در برابر هزاره‌ها این نگرانی را به مراتب افزایش داده است.”

از سوی هم عارف رحمانی نماینده مردم در مجلس گفته است که” دنیا باید چشم‌ خود را بر روی این نسل کشی سیستیماتیک نبندد.”

این در حالی است که تنها در هفته گذشته چهار موتر مسافربری در غرب کابل آماج انفجار ماین قرار گرفتند که در نتیجه ده ها تن به شمول مینا خیری یکی از گویندگان شبکه های آریانانیوز و آریانا که خود وی نیز هزاره بود، جان باختند.

نمایندگی سیاسی اتحادیه‌ اروپا در کابل روز گذشته (پنج‌شنبه، ۱۳ جوزا) در توییترش نوشت: “کشتار هزاره‌ها باید متوقف و جرایم علیه آنان هم باید تحقیق شود.”

نمایندگی سیاسی این اتحادیه در کابل این موضوع را همزمان با اعلام دیدار توماس نیکلسون، نماینده‌ ویژه‌ اتحادیه‌ اروپا برای افغانستان با دانش‌آموزان دختر مکتب سیدالشهدا که در تاریخ ۱۸ ثور، مورد حمله قرار گرفت، ‌مطرح کرده است.

نمایندگی سیاسی اتحادیه‌ی اروپا در کابل به نقل از گفته‌های دانش‌آموزانی که از این حمله جان سالم به‌در برده‌اند، گفته که آنان متوقف نمی‌شوند و به راه‌شان ادامه می‌دهند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز از حکومت خواسته است که از هزاره ها در برابر «نسل کشی» محافظت کند.

این نهاد در اعلامیه ای گفته است: “مطابق ‌قانون بین‌المللی حقوق بشر، حمایت ویژه‌ از هزاره‌ها و دشت برچی. دولت افغانستان طبق قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بین‌الملل ‌بشر ‌موظف است از جمعیت در معرض خطر جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت، پاکسازی قومی یا نسل‌کشی محافظت کند.”

این کمیسیون افزوده است که قوانین بین‌المللی دولت را موظف به اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از نسل‌کشی، جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و آزار و اذیت بر اساس قومیت و جنسیت‌ می‌کند.

در اعلامیه آمده است: “در اکتبر سال ۲۰۲۰، حدود شش ماه پیش‌ از حمله دیروز، بیش از ۲۰ دانشجو در حمله به مرکز آموزشی کوثر دانش جان خود را از دست دادند. در ماه مه سال ۲۰۲۰، نزدیک یک سال پیش، ۱۱ مادر باردار، ۲ پسر و ۱ قابله به‌صورت بی‌رحمانه به قتل رسیدند و ۵ تن از مادران زخمی شدند؛ این عمل آشکارا زن‌کشی و کودک‌کشی بود.”

این نهاد تاکید کرده است که حکومت افغانستان باید به تعهدات خود طبق میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی عمل کند و به کشتار هدفمندانه هزاره‌ها اذعان کند.

کمیسیون همچنان گفته است که دولت افغانستان باید فورا طرح حمایتی‌ای را مبتنی بر حقوق بشر برای دشت ‌برچی و مناطق غرب کابل تهیه و ‌ابلاغ کند.

در اعلامیه آمده است: “این باید شامل برنامه‌هایی برای جبران خسارت جمعی نیز باشد.”

رویداد های اخیر

آغاز عملیات بازپس گیری ولسوالی‌ها در شمال

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 27, 2021)

بسم الله محمدی سرپرست وزارت دفاع ملی از بیرون شدن نیروهای دولتی از حالت دفاعی خبر می دهد.

آقای محمدی که به بلخ رفته است می گوید که عملیات‌های تهاجمی برای پس‌گیری بخش‌های از دست رفته از نزد طالبان آغاز شده است.

سرپرست وزارت دفاع از دست آوردهای نظامیان افغان طی چند روز گذشته در بلخ، سمنگان و هرات ستایش می کند .

بسم الله محمدی می گوید که مردم افغانستان به ویژه جوانان در سراسر افغانستان در کنار نیرو های امنیتی بسیج شده و از کشور دفاع می کنند  .

سرپرست وزارت دفاع ملی نخست به مقر قول اردوی ۲۰۹ شاهین رفت و با افسران و سربازان ارتش دیدار و سپس با سران و نمایندگان احزاب سیاسی در بلخ دیدار کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کشته شدن پسر یک عضو هیات مذاکراتی طالبان در نبرد با نیروهای افغان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 27, 2021)

در نتیجه درگیری میان نیروهای ویژه افغان و طالبان مسلح، در ۲۴ ساعت گذشته، عبدالحق عمری، پسر محمد نبی عمری، عضو هیات مذاکراتی طالبان کشته شده است.

انس حقانی، عضو هیات مذاکره کننده طالبان این خبر را تایید کرده است اما جزییات بیشتر نداده است.

همزمان با این، حکومت افغانستان اعلام کرده که عبدالحق عمری پسر عضو هیات مذاکراتی طالبان، معاون نظامی این گروه برای ولایت پکتیا بود که در درگیری رو در رو با نیروهای ویژه کشته شده است.

در همین حال منابع محلی می گویند، درگیری ها در ولایت های جوزجان، فاریاب، تخار، کندز، بغلان، پکتیا، غزنی، کاپیسا، هلمند و قندهار شدت بیشتر داشته است.

در نجراب کاپیسا اما نبرد داغ تر بوده است. چنانچه که مقام های محلی می گویند، در درگیری ها چهار نظامی و دو غیرنظامی جان باخته و برای طالبان هم تلفات سنگین وارد شده است.

اما در درگیری های یک شبانه روز گذشته ولسوالی های برگ متال در نورستان و نادعلی در هلمند به دست طالبان افتاده است.

از سوی هم ولسوال دوشی بغلان می گوید در یک کمین طالبان بالای کاروان سید داوود نادری رییس عمومی شورای اسماعیلیان افغانستان در ساحه کیلگی، چهار محافظ آقای نادری جان باخته و شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت دفاع ملی می گوید در نبرد های یک شبانه روز گذشته ۱۷۸ جنگجوی طالب کشته شده و بیش از صد تن دیگر زخمی شده اند؛ اما طالبان این آمار را تایید نمی کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بازداشت چهار خبرنگار در قندهار به اتهام تبلیغ برای طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 27, 2021)

وزارت امور داخله اعلام می‌کند که چهار خبرنگار در قندهار به اتهام تبلیغ برای طالبان بازداشت شده اند.

این وزارت می‌گوید، اتهام وارد شده بر این خبرنگاران مستند است و هم اکنون نهادهای امنیتی آن را زیر بررسی دارند.

چهار خبرنگار دوشنبه هنگام برگشت از سپین بولدک قندهار از سوی ریاست امنیت ملی این ولایت بازداشت شدند.

بسم الله وطن دوست، قدرت سلطانی و محب عبیدی کارمندان رادیو صدای ملت و ثناالله صیام تصویر بردار آژانس شینوا شامل بازداشت شدگان استند.

از سوی هم سازمان عفو بین الملل اعلام کرده چهار خبرنگاران در قندهار که از سوی امنیت ملی بازداشت شده اند، دنبال تحقیق روی تلفات غیرنظامی در اسپین بولدک بودند.

این سازمان با نگرانی از این رویداد، خواستار آزادی این خبرنگاران شده است.

کمیته مصوونیت خبرنگاران هم خواستار معلومات کامل از سوی حکومت در این پیوند شده و با توقیف های خلاف قانون اعلام مخالفت کرده است.

دیدبان حمایت از رسانه های آزاد افغانستان گفته که این خبرنگاران به دستور شورای امنیت ملی بازداشت شده اند و از سرنوشت آنان تاکنون اطلاعی در دست نیست.

این نهاد گفته که هرگونه اتهام بر این خبرنگاران از مجراهای قانونی باید بررسی گردد.

حکومت تنها اتهام تبلیغ به طالبان را بر چهار خبرنگار در قندهار وارد کرده اما به چند و چون و جزییات نپرداخته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است