Connect with us

رویداد های اخیر

کشورهای صنعتی جهان خواهان ختم فوری خشونت‌ها در افغانستان شدند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۶, ۱۴۰۰)

وزیران خارجه هفت کشور قدرتمند صنعتی جهان در اعلامیه ای خواستار توقف کشتارهای هدفمند و حملات بر غیرنظامیان در افغانستان شدند.

در این نشست به راه حل سیاسی و تقویت تلاش‌ها برای برگزاری نشست استانبول تاکیده شده است.

در اعلامیه این نشست آمده که “یک توافق سیاسی پایدار و فراگیر تنها راه دستیابی به صلح عادلانه و پایدار است که به نفع همه افغان ها باشد. ما از ادامه مذاکرات صلح در دوحه و تلاش برای تشکیل یک نشست به سطح بالا در مورد افغانستان در استانبول حمایت می کنیم. مهم است که کشورهای منطقه برای حمایت از تلاش‌های صلح به همکاری مشترک ادامه دهند.”

جاوید لودین، معین پیشین سیاسی وزارت خارجه، در این باره میگوید:”با وجود منافع واضح مشترک کشورهای منطقه در بخش‌های مشخص هنوز هم اجماع شکننده میان این کشورها نسبت به روند صلح افغانستان وجود دارد و ایالات متحده باید از نفوذش برای ساختن اجماع منطقه یی استفاده کند.”

در اعلامیه گروه جی هفت از طرف‌های درگیر خواسته شده تا دست از خشونت‌ها و کشتارهای هدفمند خبرنگاران، بانوان و فعالان حقوق بشر بردارند تا راه برای رسیدن به آتش بس جامع مساعد شود.

اعلامیه افزوده که “ما خواهان توقف فوری حملات بر غیرنظامیان از جمله کارزار هدفمند کشتار علیه زنان ، روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر استیم که طالبان مسوول اصلی آن استند. ما خواهان کاهش چشم‌گیر خشونت به عنوان راهی برای آتش بس همه جانبه استیم. ما از همه طرفها می خواهیم که اجازه دسترسی انسان دوستانه مصون و بدون مانع به نیازمندان را بدهند.”

آگاهان نیز نقش جامعه جهانی را در تغییر وضیعت سیاسی کشور در حال حاضر بسیار مهم می دانند.

 بارنت روبین، مشارو ارشد پیشین سازمان ملل، در این مورد میگوید:” حالا ایالات متحده در حال تنظیم نیرو هایش برای خروج است اما پشتیبانی دیپلوماتیک این کشور از افغانستان همچنان باقی خواهد ماند. حالا جامعه افغانستان بسیار تغییر کرده و با جامعه بین المللی وصل اند و این نقش بسیار مهم در تغییر وضیعت سیاسی افغانستان خواهد گذاشت.”

از سوی هم وزیر دفاع پیشین امریکا می گوید که جنگ افغانستان با خروج نیروهای خارجی پایان رضایت بخش نخواهد داشت.

رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین امریکا، در این مورد میگوید:” با پیشنهاد وزیر دفاع آستین و رییس ستاد مشترک بر سر حفظ یک گروه کوچک ۲۵۰ نفری نیروهای مان در افغانستان از بهر کمک کردن نیروهای افغان موافق ام، اما حقیقت این است که طالبان حتی با حفظ این شمار نیرو های باز هم خواهند توانست با گذشت هر روز ساحات بیشتری را تصاحب کند.”

در حالیکه روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان آغاز شده و تاکنون چندین پایگاه نظامیان خارجی به نیروهای افغانستان تسلیم داده شده؛ اما نبردها میان طالبان و نیروهای امنتی در بیش از ۲۱ ولایت کشور شدت یافته اند.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از گشایش مکاتب دخترانه درآینده نزدیک خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۱)

ذبیح‌‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که مکاتب دخترانه به زودی بازگشایی می‌شود.

آقای مجاهد که روز گذشته (یک شنبه ۲۵ثور) با خبرنگاران در کابل صحبت می‌کرد گفت:” پیشرفت‌های خوبی در قسمت نشست علمای کشور در ارتباط به بازگشایی مکاتب دخترانه و دیگر مسایل بزرگ سیاسی صورت گرفته و در آینده نزدیک مکاتب دخترانه بازگشایی می‌شود.”

وی بیان داشت در این نشست سران اقوام و متنفذین کشور حضور خواهد داشت و اجندای آن بحث‌های کلان سیاسی امنیتی و مسایل مهم اجتماعی می‌باشد.

آقای مجاهد گفت:” مشوره‌های علما در قسمت بازگشایی مکاتب دخترانه جریان دارد پیشرفت‌های خواهد آمد عنقریب دروازه‌های مکاتب باز می‌گردد”.

این درحالی است که انس حقانی عضو ارشد امارت اسلامی اخیرأ گفته بود که جهت بازگشایی مکاتب دخترانه در کشور نشست علمای دین برگزار می‌شود.

با تسلط مجدد امارت اسلامی در افغانستان دروازه مکاتب متوسط و لیسه دخترانه در سراسر کشور ازسوی امارت اسلامی مسدود مانده است.

مسدود ماندن مکاتب متوسط و لیسه دخترانه در کشور با واکنش‌های تند ملی و بین‌المللی مواجه شده و جهانیان همواره از امارت اسلامی خواسته که دروازه مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند.

مقام‌ها در وزارت معارف امارت اسلامی گفته اند که در چهارچوب اصول اسلامی در آینده نزدیک دروازه مکاتب دخترانه را بازگشایی می‌کنند.

شهروندان کشور هم انتظار دارند که امارت اسلامی نباید میلیون‌ها متعلم دختر را که از رفتن به مکتب محروم مانده است در انتظار نگهدارند.

بحث مکاتب دخترانه یکی از بحث‌های جنجالی در محافل سیاسی نیز بوده است و آگاهان باور دارند که باز شدن مکاتب دخترانه میتواند راه را برای تعامل جهان با امارت اسلامی نیز باز کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ازبکستان کنفرانس بین‌المللی را در باره افغانستان میزبانی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۱)

ولادمیر نوروف، وزیر موقت امور خارجه ازبکستان گفته است که قرار است، تاشکنت یک کنفرانس بزرگ بین‌المللی را در باره افغانستان در اواخر ماه جولای میزبانی کند.

آقای نوروف می‌گوید، هدف از این کنفرانس تمرکز کلیدی روی مسایل امنیتی، ثبات سیاسی و توسعه اجتماعی-اقتصادی منطقه خواهد بود.

آقای نوروف اضافه نمودند:” بدبختانه در این اواخر ما شاهد کاهش توجه جامعه جهانی در مورد وضعیت افغانستان هستیم. در حین حال، بحران شدید اقتصادی و وضعیت ناگوار بشری در این کشور امنیت و ثبات منطقوی را تهدید میکند.”

شبکه خبر رسانی تاشکنت به نقل از نوروف گزارش میدهد که وی معتقد است که جامعه جهانی باید در مورد حال و آینده افغانستان مسولیت پذیر باشد و باید کمک‌های مستمر خود را برای حل مشکل این کشور ادامه دهد. 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ذبیح‌الله مجاهد: موضوعات داخلی مربوط به افغان هاست

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۵, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی از کشورهای همسایه افغانستان می‌خواهد که با امارت اسلامی وارد یک تعامل دو جانبه شوند تا برخی مشکلات مشترک با هماهنگی بیشتر حل شود.

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که موضوعات داخلی مربوط به افغان هاست و کشورهای که در مورد ساختار سیاسی افغانستان ملاحظه دارند بهتر است که در مورد همکاری های مشترک وگسترش روابط تجارتی کار کنند.

آگاهان سیاسی اما تعامل افغانستان را برای رسیدن به مشروعیت جهانی یک نیاز میدانند.

دست کم ۹ ماه از روی کار آمدن امارت اسلامی می‌گذرد، اما کشورها به خصوص همسایه‌های افغانستان همچنان خواست‌های یک جانبه دارند.

امارت اسلامی هم روابط با همسایه‌ها را پر اهمیت میداند از کشورهای همسایه می‌خواهد که روی گسترش روابط با کابل کار کنند تا به مشکلات به گونه‌ای مشترک رسیدگی شود.

به گفته مقام‌های امارت اسلامی، موضوعات داخلی مربوط به دولت و مردم افغانستان است و روی مشوره‌های کشورها هم غور خواهند کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفت:”کشورهای همسایه باید این اطمینان را حاصل کنند که از خاک افغانستان هیچ تهدید برای شان واقع نیست و موضوعات داخلی مربوط داخل افغانستان می‌شود و گفته‌های کشورها هم در حد یک مشوره باشد ما روی آن غور خواهیم کرد.”

تشکیل حکومت فراگیر یکی از شرط‌های کلیدی جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن حکومت سرپرست افغانستان است.

آنچه که به باور آگاهان، تا کنون دولت سرپرست افغانستان نتوانسته قناعت جامعه جهانی و کشورهای منطقه را بر آورده سازد.

همین گونه برخی دیگر آگاهان می‌گویند؛ در تعامل سیاسی، ایجاد روابط اقتصادی و دیپلوماتیک دوجانبه با کشورها برای امارت اسلامی یک نیاز اساسی است.

هرچند تا کنون به گونه رسمی هیچ کشوری نگفته که امارت اسلامی را به رسمیت می شناسد اما در حال حاضر نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در کشورهای پاکستان، ایران، ترکیه، روسیه، ازبیکستان و چین روابط شان با کابل برقرار و از همین جا دستور میگیرند.

به خواندن ادامه دهید

Trending