Connect with us

رویداد های اخیر

کشورهای صنعتی جهان خواهان ختم فوری خشونت‌ها در افغانستان شدند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 6, 2021)

وزیران خارجه هفت کشور قدرتمند صنعتی جهان در اعلامیه ای خواستار توقف کشتارهای هدفمند و حملات بر غیرنظامیان در افغانستان شدند.

در این نشست به راه حل سیاسی و تقویت تلاش‌ها برای برگزاری نشست استانبول تاکیده شده است.

در اعلامیه این نشست آمده که “یک توافق سیاسی پایدار و فراگیر تنها راه دستیابی به صلح عادلانه و پایدار است که به نفع همه افغان ها باشد. ما از ادامه مذاکرات صلح در دوحه و تلاش برای تشکیل یک نشست به سطح بالا در مورد افغانستان در استانبول حمایت می کنیم. مهم است که کشورهای منطقه برای حمایت از تلاش‌های صلح به همکاری مشترک ادامه دهند.”

جاوید لودین، معین پیشین سیاسی وزارت خارجه، در این باره میگوید:”با وجود منافع واضح مشترک کشورهای منطقه در بخش‌های مشخص هنوز هم اجماع شکننده میان این کشورها نسبت به روند صلح افغانستان وجود دارد و ایالات متحده باید از نفوذش برای ساختن اجماع منطقه یی استفاده کند.”

در اعلامیه گروه جی هفت از طرف‌های درگیر خواسته شده تا دست از خشونت‌ها و کشتارهای هدفمند خبرنگاران، بانوان و فعالان حقوق بشر بردارند تا راه برای رسیدن به آتش بس جامع مساعد شود.

اعلامیه افزوده که “ما خواهان توقف فوری حملات بر غیرنظامیان از جمله کارزار هدفمند کشتار علیه زنان ، روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر استیم که طالبان مسوول اصلی آن استند. ما خواهان کاهش چشم‌گیر خشونت به عنوان راهی برای آتش بس همه جانبه استیم. ما از همه طرفها می خواهیم که اجازه دسترسی انسان دوستانه مصون و بدون مانع به نیازمندان را بدهند.”

آگاهان نیز نقش جامعه جهانی را در تغییر وضیعت سیاسی کشور در حال حاضر بسیار مهم می دانند.

 بارنت روبین، مشارو ارشد پیشین سازمان ملل، در این مورد میگوید:” حالا ایالات متحده در حال تنظیم نیرو هایش برای خروج است اما پشتیبانی دیپلوماتیک این کشور از افغانستان همچنان باقی خواهد ماند. حالا جامعه افغانستان بسیار تغییر کرده و با جامعه بین المللی وصل اند و این نقش بسیار مهم در تغییر وضیعت سیاسی افغانستان خواهد گذاشت.”

از سوی هم وزیر دفاع پیشین امریکا می گوید که جنگ افغانستان با خروج نیروهای خارجی پایان رضایت بخش نخواهد داشت.

رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین امریکا، در این مورد میگوید:” با پیشنهاد وزیر دفاع آستین و رییس ستاد مشترک بر سر حفظ یک گروه کوچک ۲۵۰ نفری نیروهای مان در افغانستان از بهر کمک کردن نیروهای افغان موافق ام، اما حقیقت این است که طالبان حتی با حفظ این شمار نیرو های باز هم خواهند توانست با گذشت هر روز ساحات بیشتری را تصاحب کند.”

در حالیکه روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان آغاز شده و تاکنون چندین پایگاه نظامیان خارجی به نیروهای افغانستان تسلیم داده شده؛ اما نبردها میان طالبان و نیروهای امنتی در بیش از ۲۱ ولایت کشور شدت یافته اند.

اخبار ویژه

توافق سران ناتو روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

سران ناتو امروز (دوشنبه۲۴جورا) روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل، پس از پایان مأموریت نظامی این سازمان در افغانستان، توافق کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که شام امروز در پایان نشست سران ناتو، در یک نشست خبری در بروکسل سخن می‌زد، تاکید کرد که با پایان ماموریت نظامی این سازمان در افغانستان، پشتیبانی از افغانستان ادامه خواهد داشد.

آقای استولتنبرگ گفته است:” ادامه ما ماموریت پشتیبانی قاطع مان را پایان می‌دهم، اما پشتیبانی ما از افغانستان ادامه می‌یابد.”

وی افزوده است که همکاری ناتو با افغانستان متمرکز بر چهار بخش خواهد بود: حمایت مالی از نیروهای افغان، آموزش بیرون مرزی برای نیروهای افغان، حضور دوام‌دار غیرنظامی و حفظ زیربناهای مهم مانند میدان هوایی تا حضور دوام‌‎دار جامعه جهانی تامین شود.

اخیرا واگذاری تامین امنیت میدان‌هوایی کابل از سوی ترکیه پس از خروج نیروهای خارجی بحث برانگیز شده‌است.

قرار است اردوغان در حاشیه نشست امروز ناتو با جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، درباره این موضوع، بیشتر بحث کند.

اردوغان قبل از پرواز به بروکسل در میدان هوایی به خبرنگاران در این باره گفت: “امریکا به‌زودی افغانستان را ترک می‌کند. از لحظه‌یی که آنجا را ترک کردند، تنها کشور قابل اعتمادی که بتواند روند و وضعیت را در آنجا حفظ کند، به‌گونه آشکار آن ترکیه است.”

هفته گذشته، فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا (سینتکام) گزارش داده بود که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بیشتر از ۵۰ درصد تکمیل شده‌است.

این درحالی است که گروه طالبان مخالفت شان را در برابر این تصمیم ترکیه ابراز کردند و دریک اعلامیه هشدار دادند حضور هیچ نیروی خارجی قابل پذیرش نیست و باید تمامی نیروهای خارجی مطابق توافقنامه از افغانستان بیرون شوند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صالح: ساحات سقوط داده شده به گورستان دسته‌جمعی طالبان تبدیل خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهوری هشدار داده است، راهی که طالبان برای سقوط ولسوالی ها پیموده اند، به «گورستان دسته جمهی» این گروه مبدل خواهد شد.

آقای صالح امروز در صفحه فیس بوک اش نوشت که در “بسا مناطق که اسمش را سقوط گذاشته اند طالب با ایجاد خط باریک پیشروی کرده است.”

وی گفته است: “آنهایی که جنگ با طالب را بلد اند میدانند که این خط باریک به گورستان دسته جمعی این گروه وحشت و جهل تبدیل خواهد گردید.”

این در حالی است که جنگجویان طالبان در یک ماه گذشته دست کم ۳۰ ولسوالی را تصرف کرده اند. در تازه ترین مورد، ولسوالی سید آباد ولایت سرپل، اوبه ولایت هرات و ولسوالی خان آباد ولایت قندز در ۲۴ ساعت گذشته به دست طالبان سقوط کرده است.

از سوی هم امرالله صالح تاکید کرده است که در روش و رفتار طالبان با مردم هیچ نوع تغییر نیامده “بلکه جاهل تر و وحشی تر شده اند.”

وی تاکید کرده است که مردم نباید فریب تبلیغات طالبان را خورند.

آقای صالح گفته است: “ایستاده گی در برابر طالب دفاع از ارزش ها و کرامت انسانی است. طالب هیچ پیامی به انسان این کشور غیر از درخواست اطاعت ندارد و تمکین به زندگی برده گونه ندارد.”

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این اظهارات آقای صالح چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ناتو در پی ایجاد یک پایگاه برای آموزش نیروهای افغان در قطر است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

ناتو در پی ایجاد یک پایگاه نظامی در قطر است تا پس از تکمیل روند خروج نظامیان خارجی، نیروهای افغان را در آنجا آموزش دهد.

گفته میشود که این اقدام ناتو بخشی از تعهدات این پیمان در قبال نیروهای افغان پس تکمیل روند خروج است.

این در حالی است که ناتو پس از نزدیک به دو دهه به ماموریت اش در افغانستان در ماه سپتامبر سال جاری پایان خواهد داد.

یک مقام ناتو که نخواسته نامی از وی برده شود، به رویترز گفته است: “ما در حال مذاکره هستیم تا یک پایگاه در قطر ایجاد کنیم تا یک زمینه آموزش برای اعضای ارشد نیروهای افغان فراهم کند.”

بخشی از ماموریت عمده حمایت قاطع آموزش و تجهییز نیروهای افغان در برابر طالبان بوده است.

این منبع دیگر گفته است: “ما پیشنهادی ارایه داده ایم اما این مقامات قطری اند که تصمیم بگیرند که آیا با استفاده ناتو از خاک خود به عنوان محل آموزش موافق اند یا خیر.”

یک دیپلومات مستقر در کابل نیز به رویترز گفته است “آوردن اعضای نیروی ویژه افغان به قطر برای حدود چهار تا شش هفته آموزش دقیق” تحت بحث است.

ناتو و حکومت افغانستان تا هنوز به طور رسمی در مورد این گزارش چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است