Connect with us

بی بی سی فارسی

کرونا در افغانستان: کابل قرنطینه شد؛ مبتلایان ۵۵۵ نفر و جان باختگان ۱۸ نفر

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۳۹۹)

محمد یعقوب حیدری، والی کابل امروز شهر کابل را برای ۱۵ روز “قرنطینه کامل” اعلام کرد. قبلا نیز در کابل برای سه هفته بخش عمده ادارت دولتی تعطیل و محدودیت‌های رفت وآمد وضع شده بود. وزارت صحت عامه/ بهداشت افغانستان امروز گفته با شناسایی ۳۴ مورد مثبت ویروس کرونا، شمار بیماران کویید ۱۹ در این کشور به ۵۵۵ نفر رسیده است.

آقای حیدری امروز (۲۳ حمل/فروردین) در یک نشست خبری در قصر دارالامان که قرار است به مرکز درمان بیماران کرونا تبدیل شود، گفت که بنا به هدایت رئیس جمهور افغانستان از ساعت۱۲ امشب به مدت ۱۵روز قرنطینه کامل در مسیرهای ورودی و خروجی به شهر کابل و از شهر کابل به ولایت‌ها تشدید می‌گردد.

والی کابل گفت دلیل این تصمیم جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در پایتخت است.

والی کابل گفت که بخش نظامی، انتقال مواد خوراکی، خدمات صحی، تجهیزات پزشکی، کارمندان بهداشتی، مواد ساختمانی، کارمندان شبکه‌های مخابراتی با نشان دادن اجازه نامه رسمی از این محدودیت معاف هستند.

او همچنین گفت که ۳۰ تیم سیار برای نظارت از قرنطینه و آگاهی دهی به مردم آغاز به فعالیت کرده است.

او از مردم کابل خواست که با تیم‌های نظارتی همکاری کنند.

وزارت داخله/کشور افغانستان نیز به بی‌‌بی‌سی گفت که ١٦ هزار پلیس اجرای قرنطینه کابل را برعهده دارند.

با اعمال محدودیت‌های شدیدتر گشت‌وگذار، خیابانهای کابل به نحو بی‌سابقه‌ای خلوت شده است. شمار مبتلایان در شهر کابل ۱۱۸ نفر و جان باختگان به ۸ نفر رسیده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز امروز درباره کرونا در افغانستان گفت که “در این وضعیت، سرعت نیاز است، تا از یک جانب جلو شیوع ویروس کرونا گرفته شود و از جانب دیگر کارها زمان معین آن به گونه درست مدیریت گردد.”

آقای غنی افزوده که مسئولیت همه این است در این مرحله نشان دهند که تصمیم قاطع، مدیریت فاجعه و استفاده از فرصت‌ها را دارند.

وحیدالله مجروح، مشاور وزارت بهداشت افغانستان نیز صبح امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که در یک شبانه روز گذشته ۱۲۵ مورد مشکوک مبتلا به ویروس کرونا مورد ارزیابی قرار گرفته که ۳۴ نمونه آن مثبت بوده است.

به گفته او موارد جدید، ۸ مورد در ولایت هرات، ۸ مورد در ولایت کابل، پنج مورد در قندهار، چهار مورد در ولایت نیمروز، چهار مورد در ولایت بلخ، دو مورد در ولایت میدان وردک، یک مورد در غور، یک مورد در بادغیس و یک مورد مثبت در ولایت بغلان شناسایی شده است.

فیروزالدین فیروز وزیر بهداشت افغانستان امروز به بیمارستان/شفاخانه استقلال در کابل رفت و خواستار آماده سازی این شفاخانه برای بیماران نسایی و ولادی (زنان و نوزادان) مبتلا به ویروس کرونا شد.

آمبولانس کابل تعداد ۲۲ امبولانس را در اختیار دارد، قرار است که به زودی ۱۰ آمبولانس دیگر نیز در دسترس این اداره قرارگیرد. آمبولانس کابل به صورت شبانه روزی برای انتقال بیماران به مراکز بهداشتی فعالیت دارد.

بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت افغانستان، از میان ۵۵۵ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در این کشور، ۱۸ نفر جان باخته و ۳۷ تن دیگر بهبود یافته است.

پنج نفر از این بیماران به گفته مشاور وزارت بهداشت افغانستان، در وضعیت وخیم قرار دارند و متباقی بیماران به کمک حمایوی نیاز دارند.

تاکنون ۲۶۶ مورد مبتلا به کرونا، بیشترین موارد در افغانستان، در هرات ثبت شده که در همسایگی ایران است.

علاوه بر هرات و کابل، بیماران کرونا تاکنون در ولایت‌های سمنگان، نیمروز، لوگر، بلخ، زابل، غزنی، بدخشان، قندهار، ننگرهار، دایکندی، کاپیسا، بادغیس، سرپل، پکتیکا، بغلان، قندوز، غور، پکتیا، میدان وردک، تخار و فاریاب شناسایی شده‌اند.

نگرانی‌هایی وجود دارد که ممکن است به دلیل محدودیت آزمایش کرونا در افغانستان، شمار مبتلایان به مراتب بیشتر از آن باشد که اعلام می‌شود.

محمدطاهر زهیر والی بامیان نیز امروز در فیسبوک از وضع محدودیتها در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت خبر داده است. او گفته که مکان‌های غیرضروری هم مسدود شوند.

به گزارش وب سایت وزارت بهداشت افغانستان سه مورد مبتلا به کرونا در ولایت بامیان گزارش شده است.

https://www.facebook.com/mohammadtahir.zohair/posts/225542895353421

به تاز‌گی شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار نیز به خاطر پیشگیری از شیوع کرونا کاملا قرنطینه شده است. چهار مورد ابتلا به کرونا در این شهر گزارش شده است.

دور روز پیش امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری افغانستان هشدار داده بود که تلفات ناشی از کرونا در این کشور افزایش خواهد یافت، او پیش‌بینی کرد که تلفات ناشی از کرونا ممکن است تا ۳۰۰ هزار نفر برسد.

ایجاد تیم‌های بهداشتی

وحیدالله مجروح، مشاور وزارت صحت عامه، در نشست خبری امروزش گفت که قرار است ۲۲ تیم صحی (بهداشتی) در کابل به خاطر واقعه یابی ویروس کرونا فعال شوند. به گفته او، آموزش این افراد امروز تکمیل می‌شود. قرار است افراد یاد شده در واقعه‌یابی بیماران کرونا و مبتلایان احتمالی که تاکنون به بیمارستان مراجعه نکرده‌اند، دست به کار شوند.

پیش از این تیم‌‎های متحرک و ثابت واقعه‌یاب در ولایت هرات از سوی وزارت صحت عامه به راه انداخته شده بود و به گفته این وزارت کارکرد این تیم مثبت بوده است. قرار است با استفاده از این تجربه تیم مشابهی در کابل نیز فعال شود.

.

Getty Images
ماشین ارتش افغانستان خیابانهای شهر جلال آباد را ضدعفونی می‌کنند

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

حسین والامنش، نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی ساکن استرالیا درگذشت

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)
حسین والامنش

BBC
حسین والامنش، هشت سال پیش نمایشگاهی در لندن برگزار کرد که عنوان آن “نفس” بود

حسین والامنش، نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی ساکن استرالیا در ۷۳ سالگی در شهر آدلاید، در استرالیای جنوبی درگذشت.

او از هنرمندان مطرح استرالیاست و آثاری از او و همسرش آنجلا والامنش در بسیاری از موزه ها و مراکز فرهنگی و شهری دیده می‌شود.

حسین والامنش در سال ۱۳۲۷ در تهران متولد شد. او در پانزده سالگی به “هنرستان هنرهای زیبای پسران” در تهران رفت.

خودش در گفتگویی گفته بود که اولین فعالیت هنری جدی خود را با بازی در نقش “فیل” در نمایشنامه “شهر قصه”، شاهکار بیژن مفید شروع کرد.

آقای والامنش، پنج سال پیش از انقلاب ایران و زمانی که بیست و سه ساله بود از ایران به شهر پرت در استرالیا رفت و آنجا ماند.

حسین والامنش در مصاحبه با تماشا، مجله فرهنگی هنری بی‌بی‌سی فارسی

BBC
پیوند هنر ایران و استرالیا؛ حسین والامنش در مصاحبه با تماشا، مجله فرهنگی هنری بی‌بی‌سی فارسی

او می‌گوید که “به خاطر دوستی که با مادرش به استرالیا رفته بود”، به شهر پرت رفت اما بعد از مدتی دوستی آنها ادامه پیدا نکرد.

او بعدا به شهر آدلاید در جنوب استرالیا رفت و تا پایان عمر در آنجا ماند.

آقای والامنش زمانی که در شهر پرت استرالیا بود، به تحقیق و کار با گروه‌های بومی استرالیا پرداخت و با هنر و موسیقی آنها آشنا شد.

آثار متعددی از این هنرمند در موزه های مختلف استرالیا و همچنین در سطح شهرهای استرالیا قرار داده شده و او جوایز زیادی را از آن خود کرده است.

چیدمان هنری با عنوان “یادبود قحطی بزرگ ایرلند” در هایدپارک شهر سیدنی و آب نمایی به نام “چهارده قطعه” در مقابل موزه استرالیای جنوبی از جمله آثار متعدد این هنرمند سرشناس در شهرهای مختلف استرالیا است.

این نیز بگذرد

BBC
تابستان امسال این اثر حسین والامنش در نمایشگاه “شکوه ایران”در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن، به نمایش گذاشته شد

آقای والامنش، همواره از هنرمندان جوان مهاجر حمایت می‌کرد و در پی انتشار خبر درگذشت او ، برخی خاطراتی از حمایت‌ها و تشویق‌های او نوشتند.

الیاس علوی، شاعر و هنرمند افغان که ساکن استرالیای جنوبی و از دوستان آقای والامنش است در صفحه اینستاگرامش نوشت: “حسین والامنش، یکی از هنرمندان بزرگ زمانه از میان ما رفت.”

https://www.instagram.com/p/CYx2bqAvbq-/

این هنرمند افغان درباره آشنایی خود با آقای والامنش نوشت: “سال‌ها قبل که به استرالیا آمدم، در یک نمایشگاهی دیدیم. به خانه‌اش دعوت کرد و طراحی‌هایم را دید و تاکید کرد که هنر را جدی ادامه بدهم. تشویق او به من و بسیاری دیگر باعث شد راه زندگی‌مان تغییر کند.”

آقای علوی نوشت که آقای والامنش “شیفته “مولانا” بود و بیشتر کارهایش از شعرهای مولانا تاثیر می‌گرفت.

حسین والامنش نمایشگاه‌های متعددی در جهان برگزار کرد. هشت سال پیش او در لندن در نمایشگاهی با عنوان “نفس” تعدادی از آثارش را به نمایش گذاشت.

تابستان امسال یکی از آثار حسین والامنش در نمایشگاه “شکوه ایران” که درباره پنج هزار سال فرهنگ و هنر ایران بود، در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن به نمایش گذاشته شد.

با این هنرمند بیشتر آشنا شوید:

https://www.youtube.com/watch?v=UoNe8_Xj-kQ

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

به یاد محمود کیانوش؛ یک سال گذشت

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)
محمود کیانوش

BBC
نوشتن برای محمود کیانوش در حقیقت بهانهٔ ادامهٔ حیات بود و بخصوص در سال های آخر زندگی اش با وجود مریض احوالی وابستگی او به نوشتن برای زنده ماندن با تعهدی اجتماعی برای آگاه کردن توام شده بود

یک سال قبل در چنین روزی محمود کیانوش، شاعر، نویسنده، منتقد ادبی، روزنامه نگار و نویسنده و گویندهٔ رادیو درگذشت. کیانوش از دوران دبیرستان شعر گفتن و داستان نویسی را شروع کرد و تا سن ۸۷ سالگی که چشم از جهان فروبست هرگز از نوشتن دست نکشید.

نوشتن برای محمود کیانوش در حقیقت بهانهٔ ادامهٔ حیات بود و بخصوص در سال های آخر زندگی اش با وجود مریض احوالی وابستگی او به نوشتن برای زنده ماندن با تعهدی اجتماعی برای آگاه کردن توام شده بود و به همین دلیل خودرا از نظر زمانی در مضیقه می دید و «وقت تلف کردن» را جایز نمی دید و می نوشت و می نوشت.

یکی از کارهای اخیر کیانوش که نوشتن آن را دوسال قبل از مرگش شروع کرده بود کتابی ست زیر عنوان «بی شکی، بی سؤالی» که در آن تلاش دارد به جامعه بگوید دنباله‌روی برٌه وار هرگز از بشر دوپا انسان نمی سازد. ارتقاء بشر به مقام انسانی در شک کردن و سؤال کردن است. عادتی که هرگز کیانوش را ترک نکرد. کیانوش در مقدمه این کتاب می گوید:

عنوان کتابی که الآن در پیش چشم دارید، «بی شکّی، بی سؤالی» است. هشتاد و پنج سال زندگی برای کسی که از کودکی، سایه وار و ساکت، در حاشیۀ زندگی بزرگسالان نشسته باشد، و به گفتار آنها گوش سپرده باشد، و کردار آنها را نظاره کرده باشد، و تجربه های هر روزۀ این حاشیه نشینی او را گرفتار سؤالهایی کرده باشد که نتواند آنها را با هیچکس، علی الخصوص با پدر و مادر خود، در میان بگذارد، «سؤال داشتن» برای او به عادتی مهمّ و لازم و پایدار تبدیل می شود، و این عادت او را همیشه در فکرِ جستن و یافتن جواب نگه می دارد.»

کیانوش در همهٔ ژانرهای شعری به واقع استاد بود از مثنوی و قصیده و غزل تا قالب های نیمایی و شعر به اصطلاح سپید. و این هم یکی از شعرهایش از کتاب «شکوفهٔ حیرت» او:

برایم آواز بخوان

ستارهٔ پرنده ای من

برایم آواز بخوان.

موج ترانه هایت

نسیم سرزمین رؤیاهاست

و من در بهارِآوازهایت

سبزه زارِ کرانهٔ آرام ترین رودها هستم.

پرندهٔ ستاره ایِ من،

برایم آوازبخوان

مخزن گیتار تو

قلب آفتابی است،

تارهای اثیری روحت را

با لطافتِ سرود سایه ها بنواز.

دستان نیلوفرینت را بیفشان،

و من بسانِ بستری حریر،

خویشتن را زیر گامهای پروانه ایِ تو خواهم گسترد.

دریچهٔ چشمانِ دریارنگت را باز کن،

و من در اعماق تاریک ترین اندیشه هایم

-با تازه ترین خورشیدها –

صبح خواهم کرد.

پرندهٔ من،

ستارهٔ من

برایم آواز بخوان.

کیانوش در سال ۱۳۸۵ رشته برنامه هایی زیر عنوان «هزار سال غزل فارسی» در ۱۴ قسمت برای بخش فارسی بی بی سی تهیه و اجرا کرد که متاسفانه همهٔ آن برنامه ها در بخش فارسی بی بی سی موجود نیست. بخش اول این برنامه را می توانید در لینک زیر بشنوید.

از خوانندگانی که ممکن است احیانا بخش های دیگر این برنامه را هنگام پخش از رادیو ضبط کرده باشند و در اختیار داشته باشند تقاضا می کنم با ما تماس بگیرند.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

لندن قدیم به روایت عکس‌های لندن جدید

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۲۲, ۱۴۰۰)
تصویر لاد‌گیت هیل و کلیسای جامع سنت پل در سال ۱۷۸۰ و اکنون

Bank of England Museum
لاد‌گیت هیل و کلیسای جامع سنت پل در سال ۱۷۸۰ و اکنون

تصاویری از لندن امروز و دیروز در بانک مرکزی بریتانیا به نمایش در آمده است.

در این نمایشگاه، نقاشی‌های گرد‌آوری‌شدهٔ بانک مرکزی انگلستان از لندن قدیم و عکس وضعیت امروزی آنها نشان داده می‌شود.

کریستی پارسونز، مسئول این نمایشگاه می‌گوید: “این تصاویر نشان می‌دهد زندگی روزمرهٔ ما در طول زمان چگونه در عرصه‌هایی هم دگرگون شده است و هم ثابت مانده است”.

این نمایشگاه به صورت آنلاین هم قابل مشاهده است.

نمایی از پل واترلو در سال ۱۸۶۰

Bank of England Museum
نمایی از پل واترلو در سال ۱۸۶۰ و نمای امروزی

در این هشت نقاشی مردم را در حال خرید و کار و فراغت در نقاط مختلف پایتخت در ۳۰۰ سال گذشته می‌بینیم.

تصاویر نماهایی از پل لندن و دورنمای شهر و کارگرانی که روی رود تایمز مشغول کارند و پیک‌نیک گروهی از مردم در همپستد لندن است.

هربرت پوگ، جوزف ون آخن، جان گریفیر و توماس ویک از هنرمندان نقاشی هستند که آثار آنها در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

تصویر کاونت گاردن در مرکز لندن اوایل قرن هجدهم

Bank of England Museum
کاونت گاردن در مرکز لندن اوایل قرن هجدهم

تابلو‌هایی از این تصاویر همراه با توضیحات و اطلاعات مربوط به بنا‌های موجود در هر تصویر در نقاط مختلف شهر لندن نصب شده است.

فهرست این مکان‌ها را در سایت موزهٔ بانک انگلستان، بانک مرکزی بریتانیا می‌توانید بیابید و از این نمایشگاه در سایت فرهنگ‌وهنر گوگل به صورت آنلاین بازدید کنید.

همپستد در حدود سال ۱۸۰۰

Bank of England Museum
همپستد در حدود سال ۱۸۰۰

کریستی پارسونز مسئول موزهٔ بانک انگلستان می‌گوید:”این تصاویر را انتخاب کردیم تا نشان دهیم چهرهٔ اقتصادی شهر لندن در طول چند قرن گذشته چطور دستخوش تحول شده است”.

“این نمایشگاه نمایانگر حضور دیرپای مردم لندن برای زندگی و کار و فراغت در این شهر است و نشان می‌دهد زندگی روزمرهٔ ما در طول زمان چگونه در عرصه‌هایی هم دگرگون شده است و هم ثابت مانده است”.

این نمایشگاه تا ۲۰ مارس ۲۰۲۲ ادامه دارد.

پل لندن یا لاندن‌بریج در سال ۱۷۶۶

Bank of England Museum
پل لندن یا لاندن‌بریج در سال ۱۷۶۶

All images are subject to copyright

به خواندن ادامه دهید

Trending