Connect with us

بی بی سی فارسی

کرونا؛ بررسی ده‌ها مرگ مشکوک در کابل؛والی هرات: در حال آماده کردن دشت‌ها به قبرستان هستم

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۷, ۱۳۹۹)
کرونا در افغانستان

Getty Images
وزارت صحت افغانستان گفته که در ۲۴ ساعت گذشته ۷۰ واقعه مثبت کرونا شناسایی شده و آمار مجموعی مبتلایان به کرونا در افغانستان به ۷۸۴ رسیده است

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان گفته هیاتی برای بررسی ده‌ها مرگ مشکوک در نتیجه کرونا به ولسوالی سروبی ولایت کابل فرستاده شده است.

مجلس نمایندگان افغانستان امروز چهارشنبه ۲۷ حمل/فروردین، فیروزالدین فیروز، وزیر صحت و وحید عمر، مشاور روابط عامه ریاست جمهوری را به یک نشست پرسش و پاسخ فراخوانده بود.

شماری از نمایندگان در این نشست در مورد مرگ ده‌ها نفر در نتیجه بیماری کووید ۱۹در ولسوالی سروبی ولایت کابل از وزیر صحت سوال کردند. روز گذشته فهرستی از نام بیش از سی نفر در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد که ادعا شده بود که در ده روز اخیر در نتیجه مبتلا شدن به کرونا در ولسوالی سروبی در شصت کیلومتری شرق شهر کابل جان داده‌اند.

آقای فیروز در نشست امروز در مجلس گفت تیم متخصص و با تجربه‌ای به این ولسوالی فرستاده شده که همراه با نمایندگان، مسئولان محلی و مردم دیدار کرده‌اند.

او گفت که امروز هم تیمی برای دواپاشی، نمونه‌گیری و بررسی وضعیت شفاخانه‌ها به این ولسوالی فرستاده شده است.

اما او تاکید کرد: “آنطور هم که گفته می‌شود، آنطور نیست.”

آمار تلفات بیماری کووید ۱۹ در افغانستان تا روز گذشته ۲۳ نفر اعلام شده بود. آمار تازه از تلفات این بیماری امروز نشر نشده اما وزارت صحت فوت سومین دکتر در نتیجه این بیماری را در کابل تایید کرده است.

افزایش سریع شمار مبتلایان کرونا

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۷۰ واقعه مثبت کرونا شناسایی شده و آمار مجموعی مبتلایان به کرونا در افغانستان به ۷۸۴ رسیده است.

به گفته او، ۳۱ مورد تازه در کابل، ۲۲ مورد در هرات، ۳ مورد در قندهار، ۳ مورد در غزنی، در ولایات وردک، کنر، ننگرهار و نیمروز هر کدام دو مورد و در ولایات فاریاب، ارزگان و بغلان هر کدام یک مورد شناسایی شده است.

هرات با ۳۰۶ مورد، کابل با ۲۰۹ مورد و قندهار با ۹۳ مورد ولایاتی اند که بیشترین واقعات مثبت کرونا را در افغانستان دارند.

والی هرات: در حال آماده کردن دشت‌ها به قبرستان هستم

سید وحید قتالی، والی هرات امروز در یک نشست خبری گفت وضعیت در ولایت هرات عادی نیست و هر روز شمار بیماران کووید ۱۹ در این ولایت رو به افزایش است.

او گفت امکاناتی در دست نیست که تمام مردم تست شوند و مشخص شود که واقعا چه تعداد از شهروندان هرات مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند و آمار واقعی بیماران خیلی بیشتر از چیزی است که اعلام شده است.

او افزود که در حال آماده کردن ۸۴۰۰ بستر برای بیماران کووید ۱۹ در این ولایت است و باید آماگی‌های بیشتری نیز گرفته شود.

والی هرات شدیدا از مردم به خاطر رعایت نکردن قرنطین انتقاد کرد و گفت: “به من می‌گویند، مردم را روحیه بدهید، مردم را در آمریکا و اروپا روحیه بدهند که موضوع را جدی گرفتند. چرا شما را روحیه بدهیم که هنوز وضعیت را جدی نگرفتید، می‌خواهم به صراحت بگویم من در هرات در حال قبر کندن هستم، اگر روحیه شما را تضعیف هم می‌کند من در حال آماده کردن دشت‌ها به قبرستان هستم. آرزو دارم که به او روز نرسیم اما چرا جدی نمی‌گیرید؟”

آقای قتالی همچنین به پنهان کاری مردم معترض شد و افزود: “تمام امکاناتی که در کشورهای همسایه برای کنترل وضعیت و بهبود بیماران ضرورت است، در شفاخانه‌های هرات است. چند برابر بیماران شفاخانه داریم. متخصص‌ترین افراد را داریم، چرا اعتماد نمی‌کنید؟ چرا بیماران را در خانه قرنطین می‌کنید؟ چرا پنهان می‌کنید؟ چرا پنهانی دفن می‌کنید؟ به نام مرض‌های دیگر و ایست قلبی، بیمار کرونایی را پنهان می‌کنید؟ این واقعیت دنیا است. این شرم نیست.”

او خطاب به شهروندان هرات گفت که جامعه صحی/بهداشتی را ناامید کردید و هشدار داد که سر از فردا با متخلفین مقررات قرنطین برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

در بسیاری از شهرهای افغانستان از جمله کابل و هرات محدودیت‌های تردد برای شهروندان وضع شده است اما بارها مسئولان از جدی گرفته نشدن این مقررات از سوی شهروندان شکایت کرده‌اند.

رئیس جمهوری افغانستان امروز همچنین فرمان داده که قرنطین هرات در همسایگی ایران که بیشترین موارد بیماران کووید ۱۹ را دارد، تمدید شود.

وزیر صحت افغانستان نیز در نشست پرسش و پاسخ امروز در مجلس بار دیگر از وضع قرنطین و رعایت فاصله بین مردم به عنوان یگانه راه برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا یاد کرد.

او همچنین در پاسخ به سوالی در مورد چرایی جدی گرفته نشدن قرنطین از سوی مردم، نمایندگان را مخاطب قرار داد و از آنها انتقاد کرد که هنوز هم بدون رعایت اصول پیشگیرانه زیر یک سقف تجمع می‌کنند.

اختصاص بودجه بیشتر برای مبارزه با کرونا

همزمان با افزایش موارد بیماری کووید ۱۹، حکومت افغانستان در نظر گرفته که بودجه بیشتری برای کنترل و مبارزه با این بیماری روی دست بگیرد.

وحید عمر، مشاور ارتباطات عامه ریاست جمهوری در نشست امروز مجلس نمایندگان گفت تاکنون ۳.۵ میلیارد افغانی (حدود ۴۶ میلیون دلار) برای مبارزه با کرونا تخصیص یافته که ۱.۸ میلیارد آن به ولایات فرستاده شده و ۱.۲ میلیارد آن از سوی بخش صحت مصرف شده است.

او افزود که قرار است فردا در نشست کابینه بعد از بررسی، از بودجه دیگر بخش‌ها کاسته شده و ده‌ها میلیارد افغانی دیگر نیز به این مبارزه تخصیص داده شود.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

حسین والامنش، نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی ساکن استرالیا درگذشت

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)
حسین والامنش

BBC
حسین والامنش، هشت سال پیش نمایشگاهی در لندن برگزار کرد که عنوان آن “نفس” بود

حسین والامنش، نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی ساکن استرالیا در ۷۳ سالگی در شهر آدلاید، در استرالیای جنوبی درگذشت.

او از هنرمندان مطرح استرالیاست و آثاری از او و همسرش آنجلا والامنش در بسیاری از موزه ها و مراکز فرهنگی و شهری دیده می‌شود.

حسین والامنش در سال ۱۳۲۷ در تهران متولد شد. او در پانزده سالگی به “هنرستان هنرهای زیبای پسران” در تهران رفت.

خودش در گفتگویی گفته بود که اولین فعالیت هنری جدی خود را با بازی در نقش “فیل” در نمایشنامه “شهر قصه”، شاهکار بیژن مفید شروع کرد.

آقای والامنش، پنج سال پیش از انقلاب ایران و زمانی که بیست و سه ساله بود از ایران به شهر پرت در استرالیا رفت و آنجا ماند.

حسین والامنش در مصاحبه با تماشا، مجله فرهنگی هنری بی‌بی‌سی فارسی

BBC
پیوند هنر ایران و استرالیا؛ حسین والامنش در مصاحبه با تماشا، مجله فرهنگی هنری بی‌بی‌سی فارسی

او می‌گوید که “به خاطر دوستی که با مادرش به استرالیا رفته بود”، به شهر پرت رفت اما بعد از مدتی دوستی آنها ادامه پیدا نکرد.

او بعدا به شهر آدلاید در جنوب استرالیا رفت و تا پایان عمر در آنجا ماند.

آقای والامنش زمانی که در شهر پرت استرالیا بود، به تحقیق و کار با گروه‌های بومی استرالیا پرداخت و با هنر و موسیقی آنها آشنا شد.

آثار متعددی از این هنرمند در موزه های مختلف استرالیا و همچنین در سطح شهرهای استرالیا قرار داده شده و او جوایز زیادی را از آن خود کرده است.

چیدمان هنری با عنوان “یادبود قحطی بزرگ ایرلند” در هایدپارک شهر سیدنی و آب نمایی به نام “چهارده قطعه” در مقابل موزه استرالیای جنوبی از جمله آثار متعدد این هنرمند سرشناس در شهرهای مختلف استرالیا است.

این نیز بگذرد

BBC
تابستان امسال این اثر حسین والامنش در نمایشگاه “شکوه ایران”در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن، به نمایش گذاشته شد

آقای والامنش، همواره از هنرمندان جوان مهاجر حمایت می‌کرد و در پی انتشار خبر درگذشت او ، برخی خاطراتی از حمایت‌ها و تشویق‌های او نوشتند.

الیاس علوی، شاعر و هنرمند افغان که ساکن استرالیای جنوبی و از دوستان آقای والامنش است در صفحه اینستاگرامش نوشت: “حسین والامنش، یکی از هنرمندان بزرگ زمانه از میان ما رفت.”

https://www.instagram.com/p/CYx2bqAvbq-/

این هنرمند افغان درباره آشنایی خود با آقای والامنش نوشت: “سال‌ها قبل که به استرالیا آمدم، در یک نمایشگاهی دیدیم. به خانه‌اش دعوت کرد و طراحی‌هایم را دید و تاکید کرد که هنر را جدی ادامه بدهم. تشویق او به من و بسیاری دیگر باعث شد راه زندگی‌مان تغییر کند.”

آقای علوی نوشت که آقای والامنش “شیفته “مولانا” بود و بیشتر کارهایش از شعرهای مولانا تاثیر می‌گرفت.

حسین والامنش نمایشگاه‌های متعددی در جهان برگزار کرد. هشت سال پیش او در لندن در نمایشگاهی با عنوان “نفس” تعدادی از آثارش را به نمایش گذاشت.

تابستان امسال یکی از آثار حسین والامنش در نمایشگاه “شکوه ایران” که درباره پنج هزار سال فرهنگ و هنر ایران بود، در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن به نمایش گذاشته شد.

با این هنرمند بیشتر آشنا شوید:

https://www.youtube.com/watch?v=UoNe8_Xj-kQ

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

به یاد محمود کیانوش؛ یک سال گذشت

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)
محمود کیانوش

BBC
نوشتن برای محمود کیانوش در حقیقت بهانهٔ ادامهٔ حیات بود و بخصوص در سال های آخر زندگی اش با وجود مریض احوالی وابستگی او به نوشتن برای زنده ماندن با تعهدی اجتماعی برای آگاه کردن توام شده بود

یک سال قبل در چنین روزی محمود کیانوش، شاعر، نویسنده، منتقد ادبی، روزنامه نگار و نویسنده و گویندهٔ رادیو درگذشت. کیانوش از دوران دبیرستان شعر گفتن و داستان نویسی را شروع کرد و تا سن ۸۷ سالگی که چشم از جهان فروبست هرگز از نوشتن دست نکشید.

نوشتن برای محمود کیانوش در حقیقت بهانهٔ ادامهٔ حیات بود و بخصوص در سال های آخر زندگی اش با وجود مریض احوالی وابستگی او به نوشتن برای زنده ماندن با تعهدی اجتماعی برای آگاه کردن توام شده بود و به همین دلیل خودرا از نظر زمانی در مضیقه می دید و «وقت تلف کردن» را جایز نمی دید و می نوشت و می نوشت.

یکی از کارهای اخیر کیانوش که نوشتن آن را دوسال قبل از مرگش شروع کرده بود کتابی ست زیر عنوان «بی شکی، بی سؤالی» که در آن تلاش دارد به جامعه بگوید دنباله‌روی برٌه وار هرگز از بشر دوپا انسان نمی سازد. ارتقاء بشر به مقام انسانی در شک کردن و سؤال کردن است. عادتی که هرگز کیانوش را ترک نکرد. کیانوش در مقدمه این کتاب می گوید:

عنوان کتابی که الآن در پیش چشم دارید، «بی شکّی، بی سؤالی» است. هشتاد و پنج سال زندگی برای کسی که از کودکی، سایه وار و ساکت، در حاشیۀ زندگی بزرگسالان نشسته باشد، و به گفتار آنها گوش سپرده باشد، و کردار آنها را نظاره کرده باشد، و تجربه های هر روزۀ این حاشیه نشینی او را گرفتار سؤالهایی کرده باشد که نتواند آنها را با هیچکس، علی الخصوص با پدر و مادر خود، در میان بگذارد، «سؤال داشتن» برای او به عادتی مهمّ و لازم و پایدار تبدیل می شود، و این عادت او را همیشه در فکرِ جستن و یافتن جواب نگه می دارد.»

کیانوش در همهٔ ژانرهای شعری به واقع استاد بود از مثنوی و قصیده و غزل تا قالب های نیمایی و شعر به اصطلاح سپید. و این هم یکی از شعرهایش از کتاب «شکوفهٔ حیرت» او:

برایم آواز بخوان

ستارهٔ پرنده ای من

برایم آواز بخوان.

موج ترانه هایت

نسیم سرزمین رؤیاهاست

و من در بهارِآوازهایت

سبزه زارِ کرانهٔ آرام ترین رودها هستم.

پرندهٔ ستاره ایِ من،

برایم آوازبخوان

مخزن گیتار تو

قلب آفتابی است،

تارهای اثیری روحت را

با لطافتِ سرود سایه ها بنواز.

دستان نیلوفرینت را بیفشان،

و من بسانِ بستری حریر،

خویشتن را زیر گامهای پروانه ایِ تو خواهم گسترد.

دریچهٔ چشمانِ دریارنگت را باز کن،

و من در اعماق تاریک ترین اندیشه هایم

-با تازه ترین خورشیدها –

صبح خواهم کرد.

پرندهٔ من،

ستارهٔ من

برایم آواز بخوان.

کیانوش در سال ۱۳۸۵ رشته برنامه هایی زیر عنوان «هزار سال غزل فارسی» در ۱۴ قسمت برای بخش فارسی بی بی سی تهیه و اجرا کرد که متاسفانه همهٔ آن برنامه ها در بخش فارسی بی بی سی موجود نیست. بخش اول این برنامه را می توانید در لینک زیر بشنوید.

از خوانندگانی که ممکن است احیانا بخش های دیگر این برنامه را هنگام پخش از رادیو ضبط کرده باشند و در اختیار داشته باشند تقاضا می کنم با ما تماس بگیرند.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

لندن قدیم به روایت عکس‌های لندن جدید

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۲۲, ۱۴۰۰)
تصویر لاد‌گیت هیل و کلیسای جامع سنت پل در سال ۱۷۸۰ و اکنون

Bank of England Museum
لاد‌گیت هیل و کلیسای جامع سنت پل در سال ۱۷۸۰ و اکنون

تصاویری از لندن امروز و دیروز در بانک مرکزی بریتانیا به نمایش در آمده است.

در این نمایشگاه، نقاشی‌های گرد‌آوری‌شدهٔ بانک مرکزی انگلستان از لندن قدیم و عکس وضعیت امروزی آنها نشان داده می‌شود.

کریستی پارسونز، مسئول این نمایشگاه می‌گوید: “این تصاویر نشان می‌دهد زندگی روزمرهٔ ما در طول زمان چگونه در عرصه‌هایی هم دگرگون شده است و هم ثابت مانده است”.

این نمایشگاه به صورت آنلاین هم قابل مشاهده است.

نمایی از پل واترلو در سال ۱۸۶۰

Bank of England Museum
نمایی از پل واترلو در سال ۱۸۶۰ و نمای امروزی

در این هشت نقاشی مردم را در حال خرید و کار و فراغت در نقاط مختلف پایتخت در ۳۰۰ سال گذشته می‌بینیم.

تصاویر نماهایی از پل لندن و دورنمای شهر و کارگرانی که روی رود تایمز مشغول کارند و پیک‌نیک گروهی از مردم در همپستد لندن است.

هربرت پوگ، جوزف ون آخن، جان گریفیر و توماس ویک از هنرمندان نقاشی هستند که آثار آنها در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

تصویر کاونت گاردن در مرکز لندن اوایل قرن هجدهم

Bank of England Museum
کاونت گاردن در مرکز لندن اوایل قرن هجدهم

تابلو‌هایی از این تصاویر همراه با توضیحات و اطلاعات مربوط به بنا‌های موجود در هر تصویر در نقاط مختلف شهر لندن نصب شده است.

فهرست این مکان‌ها را در سایت موزهٔ بانک انگلستان، بانک مرکزی بریتانیا می‌توانید بیابید و از این نمایشگاه در سایت فرهنگ‌وهنر گوگل به صورت آنلاین بازدید کنید.

همپستد در حدود سال ۱۸۰۰

Bank of England Museum
همپستد در حدود سال ۱۸۰۰

کریستی پارسونز مسئول موزهٔ بانک انگلستان می‌گوید:”این تصاویر را انتخاب کردیم تا نشان دهیم چهرهٔ اقتصادی شهر لندن در طول چند قرن گذشته چطور دستخوش تحول شده است”.

“این نمایشگاه نمایانگر حضور دیرپای مردم لندن برای زندگی و کار و فراغت در این شهر است و نشان می‌دهد زندگی روزمرهٔ ما در طول زمان چگونه در عرصه‌هایی هم دگرگون شده است و هم ثابت مانده است”.

این نمایشگاه تا ۲۰ مارس ۲۰۲۲ ادامه دارد.

پل لندن یا لاندن‌بریج در سال ۱۷۶۶

Bank of England Museum
پل لندن یا لاندن‌بریج در سال ۱۷۶۶

All images are subject to copyright

به خواندن ادامه دهید

Trending