Connect with us

رویداد های اخیر

کرزی: کلید صلح و جنگ نزد پاکستان است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، ریيس‌جمهوری پیشین افغانستان، درگفتگو با روزنامه اشپیگل روز گذشته (شنبه ۱جوزا) گفته است که افغان‌ها توسط نیروهای خارجی علیه یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند و پاکستان می‌خواهد از طریق طالبان در افغانستان نفوذ استراتژیک داشته باشد.

او با بررسی نقش پاکستان در حمایت از طالبان و تلاش این کشور برای اعمال نفوذ به وسیله این گروه در افغانستان، به این روزنامه گفت:”حملات پاکستان با تمام قوت ادامه دارد و جنگ در جریان است؛ اما پاکستان باید بداند که نمی‌تواند از راه زور پیروز شود. آن‌ها شاید ما را بکشند، شاید بتوانند بمب و افراطیون را علیه ما به کار گیرند اما نمی‌توانند روحیه ما را در هم بشکنند. تسلط بر افغانستان از بیرون، هرگز جواب نداده است؛ نه برای بریتانیا، نه برای شوروی و نه برای ایالات متحده آمریکا با تمام منابعش.”

او در ادامه افزود:‌”پاکستان هم نمی‌تواند کامیاب شود. هم اکنون ما در حال تشکیل جبهه مقاومت هستیم. لذا خواهش من از پاکستان این است که بیایید معقول باشیم. بیایید بین کشورهایمان یک رابطه متمدنانه آغاز کنیم.”

این درحالی است که اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، این روزها تقریبا با تمام رهبران عمده این کشور، دیدارهای متعددی داشته است تا در پی خروج نیروهای امریکایی در ۱۱ سپتامبر از افغانستان، در مقابل طالبان موضع واحدی اتخاذ کنند.

با وجود تلاش‌های امریکا و جامعه جهانی برای دستیابی به توافق صلح با طالبان از طریق مذاکرات بین‌الافغانی، پیشرفت‌ها در این زمینه کند بوده و نگرانی‌ها از ادامه موج شدید جنگ و خونریزی و تلاش طالبان برای تصرف کشور از راه زور، افزایش یافته است.

آقای کرزی درباره گزارش‌ها مبنی بر برگزاری کنفرانسی در پاکستان که در آن اشرف غنی و ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان، برای نخستین بار رو در رو با یکدیگر دیدار خواهند کرد، می‌گوید:”هنوز هیچ چیز رسمی نیست. ما از چنین پیشنهادی با کمال میل استقبال می‌کنیم. همزمان به نشست ترویکا توسعه‌یافته هم که به ابتکار روسیه جریان دارد و چین و ایالات متحده نیز به آن پیوسته‌اند، خیلی امیدواریم.”

چند دور از این نشست‌ها در مسکو و دوحه با حضور فرستادگان ویژه روسیه، چین، امریکا و پاکستان در امور افغانستان برگزار شده است و براساس گزارش‌ها، آتش‌بس سه روزه عید فطر نیز در نتیجه همین جلسات حاصل شد. این کشورها از طالبان خواسته‌اند از آغاز حملات بهاری خودداری کنند.

آقای کرزی درباره ادعای نمایندگی از مردم طرف‌های جنگ نیز گفت:”ابتدا هر دو طرف، طالبان و دولت، که اسلحه قدرت‌های خارجی را در دست دارند، باید از این بحث خودداری کنند که از مردم افغانستان نمایندگی می‌کنند. توصیه من است که بگذارید طالبان بازگردند. بگذارید شرکت کنند و خود را در میان مردم ثابت کنند؛ از طریق لویه جرگه یا انتخابات یا همه‌پرسی که در سراسر جهان رواج دارد. آن وقت مشخص خواهد شد که واقعا چه کسی نماینده مردم است.”

او با صراحت اعلام کرد که در همان سال‌های نخست ریاست‌جمهوری‌ خود دریافته‌ است که این جنگ، منازعه میان افغان‌ها نیست و مردم افغانستان در شکل طالبان و جمهوریت، علیه یکدیگر استفاده می‌شوند و هر دو، قربانی قدرت‌های خارجی هستند.

آقای کرزی می‌افزاید:‌ «امریکا همزمان از هر دو طرف جنگ حمایت می‌کرد؛ بر روستاهای ما بمب می‌ریخت تا با طالبان مبارزه کند در حالی‌ که از همان کشوری که پیکارهای هراس افگنی طالبان را هماهنگ می‌کرد، حمایت مالی به عمل می‌آورد. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا، یک بار گفت که در ۱۹ سال گذشته، این کشور ۳۵ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده است. این سیاست متضاد، جان هزاران افغان نظامی و غیرنظامی را گرفته است. به من بگویید آیا قرار بود افغانستان به صلح برسد؟»

آقای کرزی همچنان در مورد مسئله مورد مناقشه مرزی – خط دیورند – بین دو کشور گفت: “ما خواهان تبادل علنی بین مردم هر دو طرف، بدون کنترل مرزها، و با آزادی حرکت هستیم، همان چیزی که اروپایی‌ها امروز بین آلمان و فرانسه دارند.”

وی در ادامه اظهار داشت که پاکستان دوست دارد افغانستان روابط خود را با هند قطع کند.

وی د راین باره گفت:”این غیر ممکن است. اگر تسلیم این امر شویم، از حاکمیت و استقلال خود دست می‌کشیم. اگر ما می‌خواهیم پولیس یا ارتش یا پسران و دختران خود را برای آموزش به هند بفرستیم زیرا این برای کشور ما مفید است، باید این کار را انجام دهیم. برعکس هند، اگر ما روابط دوستانه‌ای با پاکستان داشته باشیم ، نباید شکایت کند.”

وی همچنین اشاره کرد که پس از توافق طالبان در سال گذشته با ایالات متحده ، دیگر هیچ مشروعیت مذهبی یا میهنی برای حمله به هموطنان خود یا ایجاد درگیری در افغانستان وجود ندارد.

وی گفت”علاوه بر این، ما بدون مشارکت کامل زنان افغان نمی‌توانیم دستاوردهای 20 سال گذشته را حفظ کنیم. اتفاقاً من به خصوص از بازگشت آنها به زندگی عمومی افتخار و خوشحالم و مردم افغانستان نیز خوشحال اند. ما نمی توانیم اجازه دهیم دختران افغان به مدرسه نروند. طالبان این را می‌دانند.”

در پایان وی گفت که در نهایت، طالبان نیز افغان هستند، و او امیدوار است که آنها در برابر نفوذ خارجی در صورت لزوم مانند پاکستان مقاومت کنند.

وی گفت: “درخواست من از افغان‌ها، از جمله طالبان، این است كه ما دور هم جمع شویم و سرانجام سرنوشت خود را علیه همه قدرت‌های خارجی به دست خود بگیریم.”

رویداد های اخیر

ملا یعقوب: امارت اسلامی با چالش‌های جدی روبرو است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۵, ۱۴۰۰)

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع، می‌گوید که حاکمیت امارت اسلامی، با چالش‌های جدی مواجه است و برای حل این چالش‌ها همه باید دست بدست هم بدهند.

ملا یعقوب مجاهد که برای نخستین بار در در سومین نشست جهانی اورتوپیدی افغان- ساین در شفاخانه سردار محمد داوودخان در برابر رسانه ظاهر شد تاکید کرد که اکنون باید به مردمی که چهل سال جنگ را متقبل شده، زمینه فراهم شود.

ملایعقوب در این باره گفت:” این مشکل جدی که روان است از سال‌های زیاد ادامه دارد، مشکلات است، گدودی است، هرچیز خراب شده است.”

او از بازرگانان افغانستان می‌خواهد که در بخش صحت سرمایه گذاری کنند.

ملایعقوب افزود:” تجار باید روی سکتور صحت سرمایه گزاری کنند تا افغان‌ها دیگر مجبور نشوند که برای تداوی به کشورهای دیگر بروند.”

در این نشست مسوولان وزارت صحت از جهان هم می‌خواهند که به کمک‌های بشردوستانه با افغانستان ادامه دهد.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه، در این باره گفت:”در بخش طبابت ما اصلاحات عمیق خواهد آمد، در بخش کار علمی ما، در بخش تخصص و در بخش فوق تخصص باید کاری زیاد شود. حالا این وقت رسیده است.”

با این حال، شماری از داکتران نیز از امارت اسلامی می‌خواهند که به نیازمندی‌های کارمندان بخش صحت در کشور توجه جدی کند.

داکتر طاهر احرار، قومندان ستردرستیز وزارت دفاع، در این باره گفت:”از وزیر صحت عامه میخواهیم که جهانیان به شما پول میدهد در بخش صحی یا در بخش معاشات، داکتران نظامی ما را در بخش خود حساب کنید. “

خواست‌ها برای سرمایه گذاری در سکتور صحت درحالی بیش‌تر شده که نهادهای صحی  پیوسته هشدار می‌دهند که نظام صحی افغانستان در پی تحول پسین با تهدید جدی فروپاشی رو برو است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نشست وزیران خارجه کشورهای منطقه درباره افغانستان برگزار شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۵, ۱۴۰۰)

وزیران خارجه ایران، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، چین و روسیه در نشستی در تهران اوضاع افغانستان را به بحث گرفتند.

تهدیدهای امنیتی، کمک های بشری و تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان محور اصلی بحث این نشست بوده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه‌ ایران، در این باره گفت:” نیاز است تا یک دولت فراگیر با حضور و مشارکت موثر و پایدار تمامی اقوام در افغانستان تشکیل شود. مردم افغانستان نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه شامل، غذا، دوا و واکسن برای مقابله با کووید ۱۹ استند.”

وزیر خارجه روسیه که به گونه مجازی در این نشست شرکت کرده بود از کشورهای همسایه افغانستان میخواهد که به امریکا و ناتو پایگاه نظامی ندهند.

سرگی لارووف، وزیر خارجه روسیه، در این مورد گفت:” ما از کشورهای همسایه افغانستان می‌خواهیم که اجازه حضور نظامی نیروهای امریکا و ناتو را که قصد دارند پس از خروج از افغانستان به آنجا بروند، را ندهند.”

وزیران خارجه‌ ی چین و پاکستان می ‌گویند که امارت اسلامی خواهان تعامل با جامعه‌ای جهانی اند و برای جلوگیری از فاجعه‌ای انسانی باید به افغانستان کمک شود.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، که به گونه مجازی در این نشست شرکت کرده بود گفت:”چین در مورد افغانستان رای‌زنی‌های مختلفی انجام داده و در کابل نیز این رای‌زنی‌ها را انجام داده است. بیجینگ همکاری‌های خود برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم افغانستان را با کشورهای دیگر ادامه می‌دهد.”

شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، گفت:”طالبان خواهان تعامل با جامعه‌ای جهانی است و برای جلوگیری از فاجعه‌ ی انسانی باید به افغانستان کمک شود.”

آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد درپیامی به این نشست می‌گوید که  افغانستان با یک بحران شدید اقتصادی مواجه است که نیاز به اقدام فوری دارد.

آنتونیو گوترش گفته:”ما باید راه‌هایی را برای جلوگیری از فروپاشی کامل اقتصاد افغانستان پیدا کنیم. ما باید با هم کار کنیم تا وضعیت افغانستان از این حالت بیرون شود و باید یک برابری اقتصادی در افغانستان به وجود بیاوریم.”

این نشست بی حضور نماینده گان حکومت افغانستان برگزار شده است، اما امارت اسلامی چنین نشست‌های را برای افغانستان مهم میداند.

خیرالله خیر خواه، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، در این باره گفت:” نشست ایران نشست همسایه‌گان افغانستان است از ما در این نشست دعوت نشده است تنها همسایه‌گان افغانستان در آن حضور می‌داشته باشند.”

نشست تهران یک هفته پس از نشست مسکو برگزار می‌شود.

وزیر خارجه‌ ی چین اعلام کرده  که قرار است بیجینگ، در یک فرصت مناسب، از سومین نشست وزیران خارجه‌ا‌ی کشورهای همسایه‌ا‌ی افغانستان میزبانی کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیر دفاع بریتانیا: ناتو در افغانستان شکست سیاسی متحمل شد نه نظامی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۵, ۱۴۰۰)

وزیر دفاع بریتانیا گفته که عملکرد ناتو در افغانستان با شکست سیاسی روبرو شد و متحدین غربی در میدان نبرد از امارت اسلامی شکست نظامی متحمل نشده اند.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا که در یک نشست کمیته دفاعی مجلس عوام آن کشورصحبت می‌کرد گفته که نیروهای ناتو میتوانست در افغانستان باقی بمانند، اما توافق نامه دوحه باعث برگشت پیروزمندانه امارت اسلامی شد.

او گفته:” به احتمال زیاد تهدیدهای القاعده از افغانستان وجود دارد. ۲۰ سال ما در امن بودیم، ما میتوانیم آن را حساب کنیم.”

وزیر دفاع بریتانیا میگوید که “من فکر نمی‌کنم که ما شکست خوریم. بل بهتر است بگویم که عزم ما ناتوان بود.”

او افزود:” ناتو آنجا بود تا یک کار زار سیاسی را راه اندازی کند و من فکر می‌کنم در این کار شکست خورد. ارتش آنجا بودند تا محیط امنیتی را برای تلاش و ارایه آنها ایجاد کنند.”

والاس می‌گوید:” وقتی که خروج آغاز شد از این لحاظ بود که کار و زار سیاسی کار نکرد، وقتی ما دانستیم این کار و زار کار نکرد. این عزم غربیان بود که باعث ناکامی شد.”

وی افزوده که القاعده به افغانستان برخواهد گشت و تهدیدها را افزایش خواهد داد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است