Connect with us

رویداد های اخیر

کرزی: افغانستان برای بازی قدرت‌های جهان مورد استفاده قرار گرفته است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۳۰, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان که در کلوب والدای روسیه صحبت می کرد از احتمال استفاده شدن افغانستان در یک بازی کلان جهانی سخن زده است.

وی گفته است که مدت‌ها است که به نیت ایالات متحده و برخی متحدانش در افغانستان برای ایجاد یک افغانستان ضعیف که در آن حکومتی به نام در کابل وجود داشته باشد، شک داشته است.

وی دراین باره گفته است که:” من مدت‌هاست که مشکوک هستم و در این باره با دوستم سفیر کابلوف و دیگر مقامات محترم گفتگو کرده ام – مدتها بود که سوظن داشتم که نیت ایالات متحده و برخی متحدانش در افغانستان برای ایجاد یک افغانستان ضعیف که در آن حکومتی به نام در کابل وجود داشته باشد و سپس تکه‌های دولت‌ها یا مقامات در سراسر کشور وجود داشته باشد.”

آقای کرزی در ادامه گفته است که این چیزی بوده که علیه آن مبارزه کردیم.

وی دراین باره می‌گویدکه :” برخی پیشنهادات از این دست به دولت من در آن زمان داده شد تا به طالبان اجازه دهد یك یا دو ولایت را برای زنده‌گی شان، آنها بگیرند و سپس از آنجا مذاكره كنند كه من آنها را رد كردم و صریحاً خنثی كردم.”

کرزی افزوده اسکه اکنون در دو ماه گذشته شاهد حرکت اوضاع در این مسیر هستیم و نشانه رسمی آن در سخنان آقای جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده آمده است.

کرزی گفت:”هنگامی که وی (بایدن) اخیراً در مورد افغانستان صحبت کرد، از دو طریق به افغانستان اشاره کرد. یکی این بود که افغانستان هرگز از نظر وی کشوری یکپارچه نبوده و دیگری این که افغانستانی که ممکن است یک دولت نداشته باشد. این همان چیزی است که او دقیقاً گفت. اکنون ما این را به عنوان یک اظهار نظر تصادفی نمی بینیم. من این را بیشتر به عنوان کاری می بینم که احتمالاً کسی به فکر انجام آن است. چرا کشوری مانند ایالات متحده که قرار است متحد مردم افغانستان باشد تا آنجا پیش برود که ممکن است افغانستان یک دولت نداشته باشد مگر اینکه یک برنامه و فکر پشت آن باشد.”

وی در ادامه گفته است که:” اگر این درست باشد و نشانه‌ها وجود داشته باشد، این بدان معنی است که افغانستان برای یک بازی جهانی بزرگتر در این منطقه که تمام قدرت‌های بزرگ جهان در آن مستقر هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این احتمال که افغانستان به راحتی اداره شود دقیقاً به سمت همسایگی و منطقه بزرگتر است. و این دقیقاً همان چیزی است که باید از آن اجتناب کنیم. این دقیقاً همان چیزی است که ما نباید اجازه دهیم. و این دقیقاً همان چیزی است که ما امیدواریم دوست و همسایه ما روسیه و دیگر قدرت‌های بزرگ اجازه ندهند.”

وی همچنان گفته است که اگر ایالات متحده امریكا برای صلح افغانستان صادق هستند و اگر واقعاً خواهان صلح در افغانستان هستند به گفته وی :”تنها در صورت تعامل با روسیه و سایر قدرت‌های بزرگ در این منطقه ممكن است، بنابراین ما می توانیم صلح، نه تنها صلح بلکه یک افغانستان پایدار و یکپارچه داشته باشیم.”

درهمین حال، فرستاده ویژه روسیه برای صلح افغانستان تاکید می‌ورزد که اگر سناریوی نظامی تحولات بر روند مصالحه غلبه کند، جنگ همه در برابر همه در افغانستان آغاز خواهد شد و دو یا سه سازمان هراس‌افگن شبه داعش در این کشور شکل خواهد گرفت.

ضمیر کابلوف همچنان می‌گوید، طالبان اراده برای توافق سیاسی دارند.

آقای کابلوف دراین باره گفت:” “اگر سناریوی نظامی تحولات در افغانستان بر روند مصالحه ملی غلبه کند، جنگ همه علیه همه آغاز خواهد شد. این منجر به فروپاشی افغانستان بر سر ویژگی‌های قومی و سیاسی خواهد شد و نه فقط دو یا سه بخش بلکه وضعیت مطلوبی برای قدرت گرفتن نیروهای هراس‌افگن بین‌المللی ایجاد خواهد شد. و این فقط داعش نیست بل دو یا سه سازمان مشابه دیگر نیز بوجود خواهند آمد.”

مسکو اما باور دارد که طالبان توانایی حفظ شهرهای بزرگ را ندارند.

کابلوف گفت:”تا کنون، طالبان قادر به تصرف مراکز بزرگ اداری در ولایت‌ها نیستند. با این حال، من بعید می‌دانم که در آینده نزدیک آنها بتوانند کنترل دو یا سه مرکز اداری را به دست بگیرند، اما به اندازه کافی برای به دست گرفتن و مهمتر از همه، برای حفظ طولانی مدت شهرهای بزرگ قوی نیستند.”

رویداد های اخیر

سازمان ملل برای کمک به مردم افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر کمک شده است.

این سازمان برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در جهان، فراخوان کمک بشری ۴۱ میلیارد دالر برای ۱۸۳ میلیون تن در کشورهای شد که مردم آن در منازعه و فقر به سر می‌برند.

مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده کمک‌های بشری این سازمان، می‌گوید که افغانستان در صدر کشورهای قرار دارد که ۲۸ میلیون نفر در آن به کمک‌های فوری بشری نیاز دارند.

گریفیتس در این باره گفت:”ما هرگز افغانستان را ترک نکردیم و اکنون با برنامه پیش بینی شده برای سال ۲۰۲۲ سه بار، سه برابر برنامه سال ۲۰۲۱، به دلیل نیازها و شرایط مختلف که شما به خوبی می‌دانید، آنجا استیم.”

کمبود پول نقد در افغانستان از دیگر چالش‌های است که سازمان ملل تلاش دارد تا به آن رسیده گی کند.

مارتین گریفیتس در این باره گفت:” نبود پول نقد در افغانستان یک مانع بزرگ برای ارایه هرگونه خدمات است. امیدوارم آنرا تا آخر ماه جاری به دست بیاوریم.”

در همین حال رییس عملیاتی کمیته صلیب سرخ پس از سفر شش روزه اش به افغانستان می گوید که آنچه در افغانستان دیده است، شوکه شده است.

چدومینک ستیل هارت، رییس عملیاتی کمیته بین المللی صلیب سرخ، در این باره گفت:” در واقع یک بحران انسانی عظیم وجود دارد که در حال رخ دادن است، خانواده‌ها پولی برای گذاشتن غذا در بشقاب‌‌های شان ندارند، زمستان شروع شده است سردی هوا به زیر نقطه انجماد رسیده است و دیدن این تصویر وحشتناک است و اکنون به اقدام فوری نیاز است.”

نهادهای سازمان ملل درحالی از گسترش فقر و از هم پاشیدن  نظام اقتصادی افغانستان ابراز نگرانی میکنند که حکومت و مردم خواهان آزاد سازی ذخایر ارزی کشور از سوی امریکا استند و این  بحران را ناشی از منجمد ماندن پول‌های افغانستان میدانند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار ماین مقناطیسی در شهر کابل چهار زخمی برجا گذاشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در کابل تأیید می‌کند که چهار نفر در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی صبح امروز (پنج شنبه ۱۱قوس) در چهارراهی سلیم کاروان حوزه چهارم شهر کابل زخمی شده‌اند.

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در تویتی گفته است که این زخمیان از محل انفجار صبح امروز به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

این شفاخانه گفته است که در میان زخمیان یک کودک نیز شامل است.

براساس اعلام شفاخانه‌ی ایمرجنسی، این رویداد ناشی از انفجار ماین مقناطیسی بوده است.

سعید خوستی، سخن‌گوی وزارت داخله‌ اما گفته است که این رویداد ناشی از انفجار یک حلقه ماین جاسازی‌شده در یک گلدان بوده است. او نیز ادعا کرده است که این انفجار تلفاتی در پی نداشته است.

مسئولیت این رویداد را هنوز گروهی به عهده نگرفته است.

این درحالی است که دو روز پیش نیز شهر کابل شاهد یک انفجار بود. در این انفجار که موتر حامل نیروهای امارت اسلامی را در سرک دارالامان هدف قرار داد، پنج تن به‌شمول نیروهای امارت اسلامی زخمی برداشتند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اطمینان ناتو از ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی سازمان ناتو، میگوید که اعضای این سازمان متعهد به ارایه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان استند.

ستولتنبرگ در این باره گفت:”ناتو به حضور نظامی خود در افغانستان پایان داد. اما متحدان ناتو به ارایه حمایت‌های بشردوستانه از طریق نهادهای مختلف سازمان ملل به سازمان‌های بشردوستانه ادامه می‌دهند. و من از آن استقبال می کنم زیرا ما باید به حمایت از مردم افغانستان ادامه بدهیم.”

سرمنشی عمومی سازمان ناتو می‌گوید که این سازمان و متحدان آن به تلاش‌های خود برای مبارزه با تروریسم در افغانستان و منطقه ادامه میدهد.

ستولتنبرگ افزود:” بنابر این ما به سختی به کار خود ادامه خواهیم داد تا از تبدیل شدن دوباره افغانستان به یک پناهگاه امن، سکویی که سازمان‌های تروریستی می‌توانند در آن برنامه ریزی، سازماندهی، آموزش، تامین مالی و حملات تروریستی بزرگ علیه کشورهای خودمان را بگیرند، ادامه خواهیم داد.”

اما امارت اسلامی هر چند از تعهد کمک‌های بشردوستانه ناتو به افغانستان استقبال میکند، اما می‌گوید که حضور بیست پیمان ناتو در افغانستان زیان بار و سبب ویرانی بوده است.

ناتو در حالی از حضور بیست ساله اش در افغانستان و سرانجام روند خروج از این کشور دفاع می‌کند که بسیاری‌ها چگونگی حضور ناتو را به چالش کشیده اند و آنرا ناکام ترین ماموریت دانسته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است