Connect with us

رویداد های اخیر

کرزی: افغانستان برای بازی قدرت‌های جهان مورد استفاده قرار گرفته است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 21, 2021)

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان که در کلوب والدای روسیه صحبت می کرد از احتمال استفاده شدن افغانستان در یک بازی کلان جهانی سخن زده است.

وی گفته است که مدت‌ها است که به نیت ایالات متحده و برخی متحدانش در افغانستان برای ایجاد یک افغانستان ضعیف که در آن حکومتی به نام در کابل وجود داشته باشد، شک داشته است.

وی دراین باره گفته است که:” من مدت‌هاست که مشکوک هستم و در این باره با دوستم سفیر کابلوف و دیگر مقامات محترم گفتگو کرده ام – مدتها بود که سوظن داشتم که نیت ایالات متحده و برخی متحدانش در افغانستان برای ایجاد یک افغانستان ضعیف که در آن حکومتی به نام در کابل وجود داشته باشد و سپس تکه‌های دولت‌ها یا مقامات در سراسر کشور وجود داشته باشد.”

آقای کرزی در ادامه گفته است که این چیزی بوده که علیه آن مبارزه کردیم.

وی دراین باره می‌گویدکه :” برخی پیشنهادات از این دست به دولت من در آن زمان داده شد تا به طالبان اجازه دهد یك یا دو ولایت را برای زنده‌گی شان، آنها بگیرند و سپس از آنجا مذاكره كنند كه من آنها را رد كردم و صریحاً خنثی كردم.”

کرزی افزوده اسکه اکنون در دو ماه گذشته شاهد حرکت اوضاع در این مسیر هستیم و نشانه رسمی آن در سخنان آقای جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده آمده است.

کرزی گفت:”هنگامی که وی (بایدن) اخیراً در مورد افغانستان صحبت کرد، از دو طریق به افغانستان اشاره کرد. یکی این بود که افغانستان هرگز از نظر وی کشوری یکپارچه نبوده و دیگری این که افغانستانی که ممکن است یک دولت نداشته باشد. این همان چیزی است که او دقیقاً گفت. اکنون ما این را به عنوان یک اظهار نظر تصادفی نمی بینیم. من این را بیشتر به عنوان کاری می بینم که احتمالاً کسی به فکر انجام آن است. چرا کشوری مانند ایالات متحده که قرار است متحد مردم افغانستان باشد تا آنجا پیش برود که ممکن است افغانستان یک دولت نداشته باشد مگر اینکه یک برنامه و فکر پشت آن باشد.”

وی در ادامه گفته است که:” اگر این درست باشد و نشانه‌ها وجود داشته باشد، این بدان معنی است که افغانستان برای یک بازی جهانی بزرگتر در این منطقه که تمام قدرت‌های بزرگ جهان در آن مستقر هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این احتمال که افغانستان به راحتی اداره شود دقیقاً به سمت همسایگی و منطقه بزرگتر است. و این دقیقاً همان چیزی است که باید از آن اجتناب کنیم. این دقیقاً همان چیزی است که ما نباید اجازه دهیم. و این دقیقاً همان چیزی است که ما امیدواریم دوست و همسایه ما روسیه و دیگر قدرت‌های بزرگ اجازه ندهند.”

وی همچنان گفته است که اگر ایالات متحده امریكا برای صلح افغانستان صادق هستند و اگر واقعاً خواهان صلح در افغانستان هستند به گفته وی :”تنها در صورت تعامل با روسیه و سایر قدرت‌های بزرگ در این منطقه ممكن است، بنابراین ما می توانیم صلح، نه تنها صلح بلکه یک افغانستان پایدار و یکپارچه داشته باشیم.”

درهمین حال، فرستاده ویژه روسیه برای صلح افغانستان تاکید می‌ورزد که اگر سناریوی نظامی تحولات بر روند مصالحه غلبه کند، جنگ همه در برابر همه در افغانستان آغاز خواهد شد و دو یا سه سازمان هراس‌افگن شبه داعش در این کشور شکل خواهد گرفت.

ضمیر کابلوف همچنان می‌گوید، طالبان اراده برای توافق سیاسی دارند.

آقای کابلوف دراین باره گفت:” “اگر سناریوی نظامی تحولات در افغانستان بر روند مصالحه ملی غلبه کند، جنگ همه علیه همه آغاز خواهد شد. این منجر به فروپاشی افغانستان بر سر ویژگی‌های قومی و سیاسی خواهد شد و نه فقط دو یا سه بخش بلکه وضعیت مطلوبی برای قدرت گرفتن نیروهای هراس‌افگن بین‌المللی ایجاد خواهد شد. و این فقط داعش نیست بل دو یا سه سازمان مشابه دیگر نیز بوجود خواهند آمد.”

مسکو اما باور دارد که طالبان توانایی حفظ شهرهای بزرگ را ندارند.

کابلوف گفت:”تا کنون، طالبان قادر به تصرف مراکز بزرگ اداری در ولایت‌ها نیستند. با این حال، من بعید می‌دانم که در آینده نزدیک آنها بتوانند کنترل دو یا سه مرکز اداری را به دست بگیرند، اما به اندازه کافی برای به دست گرفتن و مهمتر از همه، برای حفظ طولانی مدت شهرهای بزرگ قوی نیستند.”

رویداد های اخیر

افزایش شمار قربانیان سیلاب‌ها در نورستان به ۱۱۳ نفر

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 31, 2021)

شمار جان باختگان سیلاب های هفته گذشته در ولایت نورستان به ۱۱۳ نفر افزایش یافته است.

جمعیت هلال احمر افغانی امروز در اعلامیه ای گفته است که در نتیجه سرازیر شدن سیلاب ها در روستای میرداش ولسوالی کامدیش ولایت نورستان ۳۴ نفر نیز زخمی شده اند.

در اعلامیه آمده است: “۱۷۳ خانه به طور کلی، یک باب مسجد جامع و دو باب مسجد کوچک، ۹۰۰ جریب زمین زراعتی، ۱۴ باب آسیاب، یک پل عمومی و هفت پلچک، یک باب رستورانت محلی، ۱۳ باب دکان، چهار پایه داینموی برق، چهار عراده موتر و دو عراده اسکواتور تخرب گردیده است و همچنان سیستم آب آشامیدنی و ۳۲۰۰ درخت مثمر نیز از بین رفته است.”

این نهاد گفته است که به همکاری نهادهای ذیربط مصروف رسانیدن سرپناه عاجل، آب آشامیدنی، عرضه خدمات صحی، تهیه و توزیع مواد غذایی و غیر غذایی بوده که در مرحله بعدی به کمک احیای مجدد خانه های تخریب شده خواهد پرداخت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

احتمال قطع کمک‌های اتحادیه اروپا در صورت به قدرت رسیدن طالبان از راه نظامی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 31, 2021)

توماس نیکلسن٬ سرپرست نمایندگی اتحادیه اروپا برای افغانستان میگوید که اگر طالبان از راه زور به قدرت برسند اتحادیه اروپا و دیگر کشور ها نظام آن ها را به رسمیت نخواهند شناخت.

آقای نیکلسن در گفتگوی ویژه با آریانا نیوز می گوید که در صورت رسیدن طالبان به قدرت از راه زور این اتحادیه کمک هایش را به افغانستان قطع خواهد کرد و کشور منزوی خواهد شد.

توماس نیکلسن میگوید: “آمدن طالبان به قدرت فکر نمیکنم آن قدر هم ساده باشد که دیگران فکر می کنند. اما اگر طالبان قدرت را از راه نظامی به دست گیرند از سوی اتحادیه اروپا آنها به رسمیت شناخته نخواهند شد.”

وی با ابراز نگرامی از وضعیت جاری در افغانستان تاکید می کند که اگر هیچ یک از دو طرف از خود انعطاف پذیری برای پذیرفتن خواست های شان، نشان ندهند درگیری ها همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

آقای نیکلسن می‌گوید: “ما به گونه واضح بسیار بسیار نگران وضیعت هستیم. ما تلاش می کنیم که در حد توان در افغانستان دخیل باقی بمانیم. ما به کمک های انکشافی خود ادامه می دهیم ما به از لحاظ سیاسی هم دخیل می‌مانیم.”

این دیپلومات اروپایی طالبان را متهم می کند که هیچ پیشنهاد واضیحی در میز مذاکره با هیات جمهوری اسلامی ندارند و این گروه در فکر این است که از راه نظامی می تواند در مذاکرات صلح امتیاز گیری بیشتر کند.

توماس نیکلسن میگوید: “طالبان واقعا پیشنهاد واضحی را که چه می خواهند روی میز نگذاشته اند و این بخشی از مذاکرات است و یک چیز مهم برای مرحله بعدی است. اگر آنها طرح امارت اسلامی را که در دهه ۱۹۹۰ یا هر طرحی را که امارات اسلامی باشد روی میز بگذارند، نخیر آن قابل قبول نخواهد بود.”

امریکا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و دیگر هم‌پیمانان افغانستان پیوسته بر دستیابی طرف های منازعه یک توافق سیاسی تاکید کرده اند. اما حکومت و طالبان را یک دیگر را به بی ارادگی در مذاکرات متهم می سازند. از همین رو است که مذاکرات دوحه با گذشت ماه ها هنوز به هیچ نتیجه ای منجر نشده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار غنی با رهبران سیاسی و جهادی در مورد صلح

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 31, 2021)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری و سران سیاسی و جهادی کشور در نشستی بر ادامه مذاکرات صلح دوحه و پشتیبانی مردمی از نیروهای امنیتی تاکید کرده است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی در پی این نشست می گوید که سران سیاسی و چهره های بانفوذ مردمی بر دفاع از حاکمیت ملی تاکید کردند و اعلام کردند که اجازه نمی دهند تا افغانستان به گذشته تاریک و قهقرا برگردد.

در این میان، نشست ترویکای توسعه یافته کشورهای سه به علاوه یک برای صلح افغانستان به زودی در قطر به رای زنی می نشیند.

دولت افغانستان در این نشست نماینده خواهد داشت و آجندای آن هم درخواست همکاری از کشور های روسیه چین و پاکستان برای متقاعد کردن طالبان به کاهش خشونت ها است.

هرچند به گفته مسکو این نشست قرار بود در هفته جاری برگزار شود اما با تاخیر یک هفته یی رو به رو شده است.

حفیظ رحمان نقی معاون حزب اسلامی گلبدین حکمتیار میگوید: “از حزب اسلامی دعوت شده است. اما تاخیر در این نشست دیده می شود و اگر ببینم به منافع واقعی افغانستان نباشد شرکت نمی کنیم.”

سوی دیگر، نشست استانبول هم برای پشتیبانی از نشست دوحه و آجندای آن قرار است بزودی برگزار شود؛ نشستی که ترکیه انتظار دارد همچون نشست بن برای افغانستان سرنوشت ساز باشد. اما طرف دولت افغانستان تا کنون به گونه رسمی در مورد این نشست چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است