Connect with us

اخبار ویژه

کاهش ۴۳.۶ درصدی صادرات پاکستان به افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۲۴, ۱۳۹۹)

صادرات کالاها و خدمات پاکستانی به افغانستان نسبت به سال گذشته ۴۳.۶۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

د نشنال پاکستانی گزارش کرده است که پاکستان تا جولای سال روان میلادی ۶۱.۲۵ میلیون دالر صادرات داشته در حالی که تا جولای سال گذشته این کشور ۱۰۴.۶۴ میلیون دالر صادرات داشته است.

 در همین  حال واردات محصولات افغانستان به پاکستان نیز از ۹.۷ میلیون دالر به ۴.۲ میلیون دالر که ۵۶.۷ درصد میشود، کاهش داشته است.

همچنان بانک حکومتی پاکستان از كاهش كلی صادرات این کشور به سایر كشورها در مدت مشابه خبر داده است. صادرات در ماه جولای ۱۴.۵۷ درصد از ۲.۲ میلیارد دالر به ۱.۸۹ میلیارد دالر کاهش یافته است.

بیشتر این به دلیل بسته شدن همه مرزهای پاکستان در ماه مارچ به دلیل شیوع ویروس کرونا بوده است.

در ماه جولای پاکستان مرزش با افغانستان را بازگشایی کرد.

 سه راه تجارت اصلی – گذرگاه های مرزی چمن، تورخم و غلام خان افتتاح شد – اما هنوز هم معاملات عقب مانده اش را جبران نکرده است.

پاکستان و افغانستان ۱۸ گذرگاه مشترک دارد؛ اما بیشتر از چمن و تورخم استفاده میشود.

اخبار ویژه

خلیلزاد: برای رسیدن به دور میز مذاکره تصمیمات دشوار باید گرفته می‌شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان میگوید که امریکا برای رسیدن دولت افغانستان و طالبان به این مرحله تصمیمات بسیار دشوار، حتی دلخراش گرفته است.

آقای خلیلزاد در مصاحبه ای با الجزیره افزود که هم امریکا و هم حکومت افغانستان تصمیمات دشوار گرفته است.

این در حالی است که نگرانی ها مبنی بر اینکه امریکا طالبان را در مذاکرات میان افغان ها بیش از حد وزن داده است، نمونه بارز آن رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه است.

در این اواخر فرانسه و آسترالیا با رهایی شش زندانی طالبان که در کشتن شهروندان این دو کشور دست داشتند، ابراز مخالفت کردند.

اما آقای خلیلزاد گفته است كه امریكا خود از این موضوع خیلی خوشحال نبوده است اما، “ما [آمریكا] نارضایتی آنها را درک میکنیم و با آنها همدردی می كنیم. اما ما می خواهیم هدف باید یک افغانستان صلح آمیزتر باشد تا افغان‌ها دور هم جمع شوند و جنگ پایان یابد. برای اینکه افغانستان تهدیدی برای جامعه جهانی نباشد و بار افغانستان بر دوش جامعه بین المللی کم شود، باید فداکاری صورت بگیرد.”

آقای خلیلزاد گفته است: ” متاسفانه دستیابی به هیچ چیز مهمی آسان نیست. ما مجبور بودیم آن کارهای دشوار، کارهای دلخراش را انجام دهیم تا به جایگاهی که حالا هستیم، برسیم.”

وی تاکید کرد که اهداف پیشرو ارزش دادن قربانی ها را داشته است.

وی در مصاحبه گفت گفتگوهای کنونی فرصت تاریخی برای دستیابی به صلح است. وی تاکید کرد که در واقع مردم افغانستان از جنگ ۴۰ ساله خسته شده اند.

اما خلیلزاد در مورد ادامه حملات طالبان – که آنان اطلاعاتی از این دست را تبلیغات دولت افغانستان می دانند – گفت “به نظر می رسد دو طرف حاضر به مذاکره هستند.”

به گفته وی، مذاکرات در تلاش برای ایجاد اعتماد، کاهش خشونت و غلبه بر اختلافات دو طرف است.

 آقای خلیلزاد همچنان افزوده است که این گفتگوها برای دستیابی به یک فورمول سیاسی برای حل اختلاف ها است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

امریکا چهار فروند هواپیمای جنگی A-۲۹ به ارتش افغانستان داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۳۹۹)

امریکا چهار فروند هواپیمای جنگی نوع A29 سوپرتوکانو را به وزارت دفاع افغانستان تسلیم کرد.

اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی هنگام تسلیم گیری این هواپیماها گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توانایی رویارویی با مخالفان مسلح را دارند.

سرپرست وزارت دفاع ملی می گوید که در حال حاضر ۹۶ درصد جنگ افغانستان به دوش نیروهای افغان است و با تسلیم گیری این هواپیماها، نیروهای افغان می توانند بیشتر هدف ها را مورد حمله قرار دهند.

از سوی هم فهیم رامین فرمانده نیروهای هوایی ارتش می گوید که این هواپیما ها کم مصرف است و همزمان می تواند ۳۶ نوع سلاح را انتقال دهد.

با این چهار فروند هواپیمای جدید، شمار هواپیما های جنگی نوع سوپر توکانو به ۱۸ فروند رسیده است.

در همین حال جنرال جوهان ددریک فرمانده مشترک انتقال امنیت برای افغانستان یا سیستیکا می گوید که  قوای هوایی افغانستان نسبت به گذشته قویتر شده و در چند ماه اخیر نشان داده است که توانایی رویارویی با دشمن را دارند.

آقای جوهان ددریک میگوید: “کمک های ما دومدار است به ادامه این کمک ها قرار است شش فروند طیاره دیگر برای نیروهای افغان در ماه های آینده کمک شود. در ماموریت مشترک با نیروهای افغان برای صلح در افغانستان کار می کنیم. تمام تلاش های ناتو و اداره سیستیکا با نیروهای افغان این است  که به هیچ گروه تروریستی اجازه ندهیم که از خاک افغانستان استفاده جنگی کند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دو سیارک از نزدیک زمین عبور کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۳۹۹)

مرکز مطالعات اجسام نزدیک زمین اعلام کرده است که دو سیارک، یکی به اندازه یک بس و دیگری به اندازه یک موتر از کنار زمین عبور کرد.

این نهاد که زیر مجموعه «ناسا» کار میکند، گفته است که این اجسام روز دوشنبه در فاصله دو ساعت از کنار زمین عبور کرد.

 سیارک اول به نام «2020 RF3» ، یک سنگ فضایی به اندازه یک بس بود که در فاصله ۹۴۰۰۰ کیلومتری زمین در ساعت ۶:۴۹ از کناز زمین رد شد.

 دو ساعت پس، سنگ دوم به نام «2020 RD4» به اندازه یک موتر ساعت ۸:۳۳ مسیری مشابه‌ی را از ۱۰۶۰۰۰ کیلومتری زمین طی کرد.

با در نظر گرفتن فاصله ماه و زمین «۳۸۵۰۰۰ کیلومتر» اولین سیارک کاملا نزدیک به سیاره ما بوده است.

همه ساله تعداد زیادی سنگ های آسمانی در منظومه شمسی پراکنده می شوند که برخی از آنها می توانند وارد مدار زمین نیز شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending