Connect with us

تجارت

کاهش درآمدهای حکومت؛ وزارت مالیه پروژه‌های عمرانی را متوقف می‌کند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۰, ۱۴۰۰)

وزارت مالیه به دلیل بلند رفتن مصارف بخش های امنیتی و بهداشتی و کاهش درآمدهای دولت، خواهان متوقف شدن پروژه های عمرانی و روند قرار دادهای تازه در وزارت خانه ها شده است.

در نامه ای که با امضای سرپرست وزارت مالیه صادر شده است، از وزرات ها و نهاد های دولتی خواسته شده که هرچه عاجل اقداماتی را برای صرفه‌جویی و کاهش مصارف غیر ضروری روی دست بگیرند.

در نامه آمده است: “بررسی بودجه توسعه‌ای توسط کابینه تغییرات گسترده در بودجه عادی و توسعه‌ای وزارتها و ادارات دولتی به خاطر کاهش سطح درآمد دولت و بلندرفتن مصارف بخش‌های امنیتی و بهداشتی گرفته شده است. باید قرار دادهای عقد شده از بودجه اختیاری، متوقف و یا تعلیق شود، و روند تدارکاتی طرح‌های که تاکنون قرارداد نشده نیز معلق گردد.”

وزارت مالیه گفته است که بعد از تصرف پنج گذرگاه مرزی توسط طالبان، دولت افغانستان تاکنون ۳۳ میلیون دالر درآمد گمرکی‌ را از دست داده است و شاید از این رو است که می خواهد با این اقدام خلا مالی در کشور را پر کند.

رفیع تابع سخنگوی وزارت مالیه میگوید: “در یک ماه اخیر، بنادر اصلی تجاری افغانستان با کشورهای همسایه؛ شیرخان بندر قندوز، اسپین بولدک قندهار، اسلام‌قلعه هرات، ابونصر فراهی فراه و تورغندی در هرات به دست طالبان افتاده است.”

در کنار این از وزارت خانه ها خواسته شده است که کارمندان قراردادی باید کارشان متوقف شود کارمندانی بر بنیاد اطلاعات نزدیک به ۲۴هزار تن از طریق همین بودجه های غیر اختیار حقوق میگیرند.

سید مسعود استاد دانشگاه می‌گوید: “در این چنین شرایط وضعیت یک مساله پیش بینی شده بود دولت را نمی شود مقصر گفت. اما دولت می تواند گزینه های دیگر برای جلوگیری از مخشوش کردن اذهان عامه جلوگیری کند.”

در آمد دولت افغانستان در سال ۱۴۰۰ در سند بودجه ۲۱۶ میلیارد افغانی حدود ۲.۷ میلیار دالر  پیش بینی شده بود.

بودجه امسال ۳۷ میلیارد افغانی کسر بودجه داشت که وزارت مالیه پیش بینی کرده که از این مقدار، ۲۰ میلیارد افغانی آن را از طریق ذخایر نقدی کشور و ۱۷ میلیارد آن نیز توسط صندوق بین المللی پول پرداخت خواهد شد.

تجارت

قالین‌ افغانستان در بازار جهانی به نام پاکستان عرضه می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۰)

قالین افغانستان در اکثر بازار های جهانی به نام پاکستان به فروش می رسد.

عدم توجه به صنعت قالین در چند سال اخیر، باعث شده که میزان صادرات قالین دستباف افغانستان کاهش یابد، اما در این اواخر قالین افغانستان پس از بافت برای شست شو و پروسس به پاکستان انتقال پیدا می کند.

اما موضوع قابل نگرانی برای تولید کنندگان قالین این است که فرش افغانستان به نام پاکستان در بازار های جهانی به فروش می رسد؛ زیرا امکانات پروسس فرش در افغانستان نیست و این معضل فرصت فروش قالین افغانی را برای پاکستان در بازار های جهانی فراهم کرده است.

غلام علی میرزایی رییس شرکت تولیدی قالین میگوید: “صادرات قالین افغانستان در (از طریق) پاکستان بود که بعد از پروسس و شست به کشورهای اروپایی ، امریکایی و دیگر کشورها میرفتند.”

بازار قالین افغانستان این روز ها افت سنگین کرده است، و اگر وضعیت چنین دوام کنند سقوط کارخانه قالین در کشور پیش بینی می شود.

از این رو است که صنعت گران قالین از مسوولان می خواهند تا در بخش افزایش تولید و حمایت از این صنعت اقدام کنند.

به گفته کارشناسان، قالین افغانستان با داشتن طرح و رنگ مشخصی که دارد مدال عقاب طلایی رنگ را از آن خود کرده است. به همین دلیل در حال حاضر قالین افغانستان از لحاظ کیفیت و رنگ در نمایشگاه های مختلف دنیا مقام اول را دارد. اما در نتیجه نبود امکانات و وسایل شستشوی قالین، سبب کاهش صادرات آن شده است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

کاهش صادرات پاکستان به افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۰)

مقامات گمرک پاکستان میگویند صادرات این کشور به افغانستان به صفر رسیده است.

آنها می افزایند که اگرچه سهولت ها بین دو کشور در روزهای اخیر برای سکتور خصوصی و تجاری افزایش یافته است، اما صادرات پاکستان به طرف افغانستان همچنان روز به روز در حال وخامت است.

در گذشته اقلام غذایی مانند بوره، روغن و یا هم سمنت از پاکستان به افغانستان می‌آمد، اما اکنون راننده ها می گویند که جریان کالاهای غیر پاکستانی به افغانستان به خصوص پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی به صفر رسیده است.

این مقام گمرک پاکستان می گوید؛ که صادرات از پاکستان به افغانستان در این هفته متوقف شده و اما صادرات از افغانستان به پاکستان چند برابر شده است.

آگاهان امور اقتصادی معتقدند با تحولات اخیر در افغانستان و حل مشکلات بانکی، این امکان وجود دارد که تجارت بین دو کشور دوباره رونق پیدا کند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

نگرانی مردم از افزایش بهای مواد سوخت در افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

شهروندان از افزایش بهای مواد سوخت در کشور نگران اند.

مردم می‌گویند؛ اگر حکومت از عملکرد سکتور خصوصی نظارت نکنند، ممکن است کشور با یک بحران اقتصادی رو به رو شود.

هم اکنون قیمت یک لیتر پترول در کابل ۶۵ افغانی، یک لیتر تیل دیزل ۵۶ افغانی و یک لیتر گاز نیز بین ۷۲ تا ۸۰ افغانی به فروش می رسد.

در همین حال شورای سراسری فروشندگان تیل در کابل می‌گویدکه محدود ساختن مقدار پول از سوی بانک ها و انحصار تیل از سوی برخی شرکت ها از دلایل اصلی افزایش بهای این کالا در بازار است.

محمد آصف عضو شورای سراسری فروشندگان تیل افغانستان میگوید: “امارت اسلامی اگر میخواهد این را کنترل(اداره) کند، باید از بندرها کنترل کند. محصول (مالیه) ۵۰ فیصد کاهش یافته است. بخاطر که انحصاری است، د دست دو شرکت است، هر نرخی که خود میخواهند وضع میکند.”

مقام ها در اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گویند، قیمت ها در تمام بازار به دلیل محدودیت های وضع شده از سوی بانک افزایش یافته است.

خان جان الکوزی معاون فدارسیون اتاق سکتور خصوصی میگوید: “مشکل بزرگ این است که عمده فروش جنسی را به چنین نرخی عرضه نمی‌کند، بلکه پرچون فروش که جنس را از یک جای به جای دیگر انتقال میدهد بهای آن نیز افزایش می‌یاد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است