Connect with us

جهان

کانبرا با افزایش استقرار نیروی هوایی امریکا در آسترالیا موافقت کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۲۶, ۱۴۰۰)

آسترالیا میگوید که روی استقرار نیرو و هواپیماهای نظامی امریکایی در این کشور با واشنگتن به توافقی دست یافته است.

پیتر داتون، وزیر دفاع آسترالیا روز پنجشنبه گفت که دو طرف “به طور قابل ملاحظه ای همکاری خود را در زمینه استقرار نیرو، افزایش قابلیت همکاری و افزایش فعالیت های هم‌پیمانان در اقیانوس آرام و هند، افزایش خواهند داد.”

این در حالی است که بریتانیا، ایالات متحده امریکا و آسترالیا از امضای عهدنامه‌ ای برای به اشتراک گذاشتن فناوری‌های پیشرفته دفاعی خبر داده اند.

هدف این عهده نامه مقابله و پیشگیری از قدرت رو به رشد چین در منطقه اقیانوس هند و آرام گفته شده است.

وزیر خارجه ایالات متحده در دیدارش با همتای آسترالیایی اش در واشنگتن از فشارهای اقتصادی چین ابراز نگرانی کرده و پشتیابی همه جانبه واشنگتن را در برابر فشارهای اقتصادی چین بر آسترالیا اعلام کرده است.

انتونی بلینکین، وزیر خارجه امریکا، در این باره گفت:” این مشارکت با استرالیا و انگلستان نشانه است که ما متعهد به کار با شرکا و متحدان ما از جمله اتحادیه اروپا ، برای اطمینان اقیانوس آرام آزاد و باز استیم. ما از کشورهای اروپایی که نقش مهمی در هند و اقیانوس آرام دارند استقبال می کنیم و در انتظار همکاری نزدیک با ناتو و اتحادیه اروپا استیم.”

پیش از این آسترالیا در سال ۲۰۱۶ با فرانسه به ارزش ۵۰ میلیارد دالر قرار داده بسته بود که بر بنیاد آن فرانسه برای آسترالیا زیر دریایی‌های نظامی آماده میکرد اما حالا امریکا می‌خواهد با به اشتراک گذاشتن پیشرفته ترین فناوری زیر دریایی خود اعتماد استرالیا را بیشتر به دست بیاورد.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، در این باره گفت:” روزگذشته ، وزیر داتون و من بیانیه ای را امضا کردیم که تلاش‌های ما را برای توسعه قابلیت‌های دفاعی پیشرفته افزایش می‌دهد. و امروز ، ما استقرار نیروهای ما را  که باعث افزایش دسترسی و حضور ما در آسترالیا می‌شود پیشنهاد کردم توافق کردیم که هر اقدامی فوری که باعث بهبود همکاری هر دو کشور می‌شود از آن استقبال کنیم.”

آسترالیا هم با آنکه به دنبال بلند بردن ظرفیت‌های نظامی اش از هر راه ممکن است با آن هم نشان می‌‎دهد که آن کشور همچنان تمایلی برای مذاکرات با چین دارد.

ماریس پاینی، وزیر خارجه آسترالیا، در این باره گفت:”امروز ، ما همچنین در مورد رقابت‌های راهبردی  بحث کردیم. ما رقابت چین را در سطوح مختلفی مورد بحث قرار دادیم که نیازمند پاسخگویی و افزایش توانایی است. این بدان معنا نیست که زمینه‌های سازنده‌ای برای تعامل با چین وجود ندارد. آسترالیا همچنان به دنبال گفتگو با چین بدون پیش شرط است.”

از سوی دیگر چین هشدار داده است که این کشورها با این اقدام شان تیشه به رشیه خود خواهند زد.

ژاوو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، در این باره گفت:”کشورهای مرتبط باید ذهنیت منسوخ جنگ سرد و برداشت ژئوپلیتیک تنگ نظری را کنار بگذارند ، به اراده مردم کشورهای منطقه احترام بگذارند و برای کمک به صلح، ثبات و توسعه منطقه بیشتر تلاش کنند. در غیر این صورت ، آنها فقط به پای خود شلیک می کنند.”

پیمان امریکا، آسترالیا و بریتانیا بنام آکوس یاد می‌شود و شامل همکاری در زمینه هوش مصنوعی، فناوری کوانتومی و سایبری خواهد بود.

جهان

ترکیه دستور اخراج سفرای ۱۰ کشور از بشمول امریکا و فرانسه را صادر کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روزگذشته (شنبه ۰۱عقرب) گفته است که دستور اخراج سفرای ۱۰ کشور را که خواستار آزادی عثمان کاوالا شده بودند صادر کرده است.

به نقل از خبرگزاری رویترز سفرای ۱۰ کشور از جمله امریکا، فرانسه و آلمان دوشنبه شب در بیانیه‌ای خواستار آزادی عثمان کاوالا، از مخالفان دولت ترکیه شده بودند.

رجب طیب اردوغان درواکنش به این باره گفت:”به وزیر خارجه‌ مان دستور دادم تا هر چه سریعتر سفرای این ۱۰ کشور را عنصر نامطلوب اعلام کند.”

رئیس‌جمهوری ترکیه افزود:”این سفرا باید ترکیه را بشناسند و درک کنند.” وی گفت که سفرای خارجی اگر دیگر شناختی از ترکیه ندارند باید این کشور را ترک کنند.”

عثمان کاوالا، تاجر مخالف دولت ترکیه است که از چهار سال پیش بدون اینکه حکمی قضایی علیه وی صادر شده باشد در زندان به سر می‌برد.

سفرای امریکا، فرانسه، آلمان، کانادا، فنلاند، دانمارک، هلند، نیوزیلند، ناروی و سوئد در ترکیه در بیانیه خود خواستار حل و فصل سریع و منصفانه پرونده عثمان کاوالا شده بودند.

رجب طیب اردوغان روز پنج‌شنبه (۲۹میزان) تهدید کرده بود که سفرای امضاءکننده این بیانیه از ترکیه اخراج خواهند شد. با این حال در این روز اقدامی عملی در این راستا صورت نگرفت.

وزارت خارجه ترکیه روز سه‌شنبه با احضار سفرای این ۱۰ کشور بیانیه آنها را غیرقابل قبول خوانده بود.

به خواندن ادامه دهید

جهان

امریکا از تایوان در مقابل حمله چین دفاع می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳۰, ۱۴۰۰)

جوبایدن، رییس ‌جمهور ایالات متحده امریکا می‌گوید اگر چین بر تایوان حمله کند، امریکا در کنار تایوان ایستاد خواهد شد.

جوبایدن روز گذشته در یک گفتگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان(CNN)  تاکید کرده که امریکا بر تعهدات خود در قبال تایوان پابند است.

وی گفته کا آمریکا به دفاع از متحدان خود در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو و کانادا متعهد است و این تعهد در قبال جاپان، کوریایی جنوبی و تایوان نیز وجود دارد.

او در ادامه تاکید کرد، مردم نباید نگران قدرت نظامی امریکا باشند زیرا “چین ، روسیه و بقیه جهان می‌دانند که ما قوی‌ترین ارتش در طول تاریخ جهان را داریم.”

بایدن میگویند که امریکا نمی‌خواهد تا جنگ سرد جدید را آغاز کند، اما می‌خواهد به چین بفهماند که امریکا عقب نشینی نمی‌کند.

قبل از این امریکا گفته بود که با تایوان کمک میکند تا از خود دفاع کند، اما در میدان نبرد کمک نخواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

کوریایی شمالی موشک بالستیک آزمایش کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

کوریای جنوبی میگوید که امروز (سه شنبه، ۲۷ میزان) کوریای شمالی یک موشک بالستیک به سمت دریای جاپان شلیک کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از ستردرستیز کوریایی جنوبی گزارش کرده است که ارتش کوریای شمالی موشک نامشخص به سمت دریای جاپان پرتاب کرده است.

جزییات دیگری از این پرتاب نشر نشده است.

کوریای شمالی نیز آزمایش موشک بالستیک را تایید کرده است.

منابع جاپانی نیز اعلام کرده که این موشک پرتاب شده از سوی کوریای شمالی احتمالا موشک بالستیک بوده است.

آزمایش‌های موشک‎‌های پی در پی کوریای شمالی نشانه دیگری از گسترش فناوری تسلیحاتی آن کشور در خلال تحریم‌های شدید بین المللی است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است