Connect with us

رویداد های اخیر

کارشناس: سیاست امریکا در مورد افغانستان تغییر خواهد کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دسامبر 10, 2020)

قرار است تا ۵۰ روز دیگر جوبایدن، رییس جمهوری منتخب امریکا، سوگند وفاداری ادا کند. اما یک کارشناس امور میگوید که این «ساده لوحی» است که فکر کنیم طالبان به وعده‌های خود عمل میکند.

به گفته وی طالبان روابط خود با القاعده را قطع و با حکومت افغانستان همکاری نخواهند کرد.

جیسون بلازاکیس، استاد دانشگاه و پژوهشگر در انستیتوت میدلبری در مقاله ای گفته است که اداره جدید امریکا در مورد تلاش‌های ضد هراس افگنی سیاست‌های خود تجدید نظر خواهد کرد.

 بلازاکیس گفته است که سیاست امریکا در مورد عراق و افغانستان تغییر خواهد کرد .

 او گفته است که ” داعش یک تهدید برای ثبات در شرق نزدیک است. هسته القاعده و همچنان شاخه داعش مشهور به شاخه خراسان هنوز هم در آسیایی جنوب غربی به شمول افغانستان فعال است.”

آقای بلازاکیس افزوده است که تیم امنیتی بایدن در افغانستان و عراق سربازان خود را افزایش نخواهد داد، اما اگر وضعیت در این کشور متشنج شود دوباره سربازان تازده نفس مستقر خواهند شد.”

او گفته است که ” تلاش‌ها  دوجانبه و چند جانبه سرعت داده خواهد شد که ظرفیت سازی همتایان (افغانان) بیشتر شود همچنان تلاش‌ها افزایش خواهد یافت که برنامه‌ی برای مبارزه با افراط گرایی خشن دوام پیدا کند.”

بلازاکیس گفته است در حالیکه دونالد ترمپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا میخواست از عراق سوریه و افغانستان نیروهای خود را خارج کند، همزمان داعش به حملات خود افزایش داد.

او افزود که ” توافقنامه دونالد ترمپ برای خروج سربازان امریکایی با طالبان در اواخر ماه فبروری سال گذشته میلادی  یک موقع را به القاعده مساعد کرد تا دوباره پناگا‌های خود را احیا کند و همچنان پس از دو دهه با طالبان یکجا شود.”

او گفته است که چنین باور که “طالبان به همه وعده‌های خود عمل میکند، با حکومت افغان  با نیت پاک کار میکند و همچنان روابط خود را با القاعده قطع میکند یک ساده لوحی است.”

این استاد داشگاه گفته است که ” طالبان در ماه اکتوبر با کشتن ۴۰ سرباز افغان در هلمند ثابت کرد که برای دوام جنگ در افغانستان عزم راسخ دارد.”

وی افزوده است که ” ملاحظات حقوق بشر برای اداره بایدن در امر مبارزه با هراس افگنی یک شرط اساسی خواهد بود. اشتباهات مانند هدف قرار دادن غیر نظامیان توسط هواپیماهای بدون سرنشین جلوگیری خواهد شد.”

او گفته است که اداره بارک اوباما در اوایل نیر مرتکب این اشتباهات بود اما در دوم ریاست جمهوری اوباما گزارش تلفات ملکی خواسته شد.

بلازکیس گفته است که ” اداره دونالد ترمپ گزارش سال گذشته را لغو کرد و پس به تلاش‌ها رو آورد که در آن شفافیت در هنگام عملیات ضد هراس افگنی  در نظر گرفته شود. شفافیت ، پاسخگویی ، نظارت و همکاری منطقه ای و چند جانبه برای کاهش ترور و افراط گرایی باید از اصول باشند که  اداره بایدن باید آن پند بگیرد.”

وی همچنان هشدار که اگر این اصول در نظر گرفته نشود اشتباهات گذشته دوباره تکرار میشود و همچنان حقوق بشر نیز زیر پا خواهد بود.

رویداد های اخیر

وزیر دفاع جرمنی: کارمندان افغان خود را نباید تنها بگذاریم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 19, 2021)

به اساس گزارش‌ها وزیر دفاع جرمنی تعهد کرده است که آن کشور کارمندان افغان خود را تنها نخواهد ماند.

او گفته است که قبل از خروج نیروهای جرمنی از افغانستان میخواهد امنیت کارمندان افغان اش را تامین کند.

انه گریت کرامپ کارنباور، وزیر دفاع آلمان، در یک گفتگو با خبر گزاری دی پی ای آلمان در این باره گفته است که “به نظر من این یک تعهد بزرگ آلمان است که حالا، وقتی ما این کشور را ترک می کنیم، این انسان‌ها را در حالت بی دفاعی تنها نگذاریم.”

وزیر دفاع آلمان افزود:”ما در مورد افرادی حرف می زنیم که قسما سال‌های زیادی، با وجود تهدیدهای امنیتی برای خود شان، در کنار ما کار کرده اند، حتی همدوش ما جنگیده اند و سهم شخصی خود را اداء کرده اند.”

این در حالی است که نگرانی‌های وجود دارد که افغانستان پس از خروج نیروهای امریکای وارد جنگ‌های داخلی خواهد شد.

وزیر دفاع جرمنی گفته که حالا آن کشور ۳۰۰ افغان را در بخش‌ها گوناگون استخدام کرده است.

این در حالی است که جرمنی به ۸۰۰ افغان و ۲۵۰۰ اعضای فامیل آنان که در این کشور با نیروهای جرمنی کار کرده بود و امنیت شان در خطر بود پناه داده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

جان باختن دو پولیس درحمله گروهی طالبان در ولایت بغلان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 19, 2021)

مقام‌های محلی ولایت بغلان می گویند که شب گذشته (یک شنبه شب ۲۹حمل) بالای شهرک فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی، این ولایت حمله کرده اند که در نتیجه دو سرباز پولیس جان باخته و شش تن دیگر آنان زخم برداشتند.

سید کمال وردک، ولسوال بغلان مرکزی با تایید این خبر به آریانانیوز گفته است که این نبرد ساعت ۱۲شب در مربوطات حوزه پنجم امنیتی این ولسوالی آغاز شد و تا ساعت ۵ بامداد با آمدن فرمانده پولیس بغلان و نیروهای کمکی ادامه داشته است.

او اضافه می‌کند که دراین درگیری، یک عراده هاموی(تانگ زرهی) قطعه ریزرف پولیس بغلان حریق شده و یک دیگر آن هم به دست طالبان افتاده است.

سید اشرف سادات، فرمانده پولیس بغلان نیز به این ولسوالی رفته است وی وارد شدن تلفات به دو طرف را تایید می کند، اما جزییات بیشتر در این مورد ارایه نکرده است.

درهمین حال پولیس بغلان با نشر خبرنامهِ گفته است که در دفاع بر ضد حمله طالبان بر شهرک فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی، ۶ طالب کشته شده و ۸ تن دیگر آنان زخم برداشته است.

احمد جاوید، بشارت سخنگوی پولیس بغلان افزوده است که، این نبرد تهاجمی طالبان با ضربه محکم نیروهای امنیتی و دفاعی این ولایت روبه رو شده است.

آقای بشارت، کشته شدن ۲ سرباز قطعه ریزرف پولیس بغلان و ۶ زخمی دیگر این نیروها را تایید کرده است ولی طالبان تاهنوز در این باره ابراز نظر نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

رییس جمهور غنی: طالبان بهانه‌ی برای ادامه جنگ ندارند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 19, 2021)

رییس جمهور اشرف غنی در یک گفتگو با شبکه خبری سی ان ان امریکا گفته است که بهانه طالبان برای جنگ که حضور نیروهای خارجی عنوان می‌شد، بر طرف شده و دیگر توجیهی برای ادامه جنگ وجود ندارد.

رییس جمهور در این باره گفته است که:”بهانه اصلی برای جنگ که نیروهای مسلح بین المللی از افغانستان باید خارج شوند، تمام شد و اینک دیگر توجیهی برای جنگ وجود ندارد. راه حل سیاسی یک ضرورت است.”

آقای غنی می‌افزاید که طالبان باید تصمیم بگیرند که خواهان مشارکت سیاسی اند و یا ادامه جنگ.

اودراین باره افزود: “طالبان و حامیان آنان در پاکستان اکنون باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند “بازیگران معتبر بین‌المللی” باشند یا اینکه هرج و مرج می‌خواهند.”

رییس جمهور همچنان احتمال سقوط دولت پس از خروج نیروهای خارجی را رد کرده است.

آقای غنی تاکید می ورزد که ۴۰هزار نیروی امنیتی ستون فقرات جمهوریت اند و توان دفاع از نظام را دارند.

رییس جمهور در این باره گفت:” دلیل هایش قرار ذیل است اول اینکه نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان بیشتر از ۹۰ درصد از عملیات‌ها را در دو سال پسین به تنهایی به پیش برده اند، نیروهای ویژه ما، کوماندوهای ما و قوای هوایی ما ۴۰ برابر قویتر نسبت به گذشته شده اند و ستون فقرات جمهوریت اند و پشتیبان ملی نیروهای امنیتی و دفاعی ما تمام مردم افغانستان است و دیگر این که شرکای افغانستان ما را رها نکرده‌اند.”

این در حالی است که به اساس اظهارات جوبایدن، رییس جمهور امریکا همه نیروهای خارجی باید تا ۱۱ سپتامبر افغانستان را ترک کنند.

با آنکه پرسش‌های زیادی درباره دلیل حضور ۲۰ ساله نیروهای ناتو در افغانستان وجود داشت، اما آقای غنی می‌گوید که این حضور برای رقابت با قدرت‌های دیگر نبود.

آقای غنی در این باره گفت:” اکنون منطقه باید بیدار شود و این واقعیت را که امریکا در افغانستان دیگر حضور نظامی ندارد درک کند، حضور امریکا در افغانستان برای رقابت با برنامه‌های بلند مدت قدرت‌های دیگر نبود. اگر خدای نکرده افغانستان به یک میدان جنگ نیابتی تبدیل شود عواقب منفی آن همه را آسیب می‌رساند.”

از سوی دیگر مشاور امنیت ملی امریکا درگفتگو با فاکس نیوز گفته است که پس از خروج نیروها هیچ کسی آینده افغانستان را تضمین کرده نمی تواند.

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا، در این باره گفته است که:”من نمی‌توانم هیچ تضمینی بدهم که در داخل افغانستان پس از خروج چه اتفاقی خواهد افتاد، هیچ کس نمی‌تواند چنین تضمینی بدهد.”

نگرانی‌ها از خروج سربازان خارجی در حالی مطرح می‌شوند که طالبان به تازه‌گی گفته اند که در نشست‌ها در باره صلح افغانستان شرکت نخواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است