Connect with us

رویداد های اخیر

کاخ سفید: بایدن برای تصمیم ‌گیری در مورد خروج کامل از افغانستان نیاز به زمان دارد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 6, 2021)

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید میگوید که جوبایدن رییس جمهوری امریکا هنوز در مورد خروج نیروهای این کشور از افغانستان تصمیم نگرفته و بررسی‌ها همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که تنها سه هفته دیگر به اول می سال روان میلادی مانده است. بر اساس توافق میان امریکا و طالبان که سال گذشته در دوحه به امضا رسید، نیروهای خارجی باید کشور را در اول می ترک کنند.

خانم ساکی در یک نشست خبری گفته است: “همانطور که رییس جمهوری (بایدن) قبلا گفته بود، خروج کامل در اول می به لحاظ لوژستیکی ناممکن است.”

وی افزوده است که آقای باید همچنان در حال مشوره داخلی با گروه امنیت ملی و مشاوران و نیز متحدان امریکا است.

خانم ساکی گفته است: “باید روی این مسایل، مشکلات سیاست خارجی، مسایل امنیت ملی برای چندین دهه از حالا، البته که میخواهد وقت بیشتر برای تصمیم درست داشته باشد.”

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است نیروهای امریکایی بعد از اول می در افغانستان باقی خواهد ماند، گفته است: “باید پیشبینی کرده است، به دلایل لوژستیکی خروج کامل ناممکن است… اما گام بعدی چه است، او (باید) زمان بیشتر برای تصمیم گیری نیاز دارد.”

این در حالی است که حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی ترکیه گفته است که هر گونه خروج و یا ماندن در افغانستان باید به طور مسوولانه صورت بگیرد.

آقای کرزی گفته است که خروج نیروهای خارجی باید به گونه‌ی مسوولانه، با هماهنگی قدرت های بزرگ و کشورهای منطقه صورت بگیرد تا صلح در افغانستان تامین شود.

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هفت تن در دو انفجار در غرب کابل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

پولیس کابل میگوید که  بعد از ظهر امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) در پی وقوع دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل هفت تن جان باخته اند.

به گفته پولیس در این انفجارها شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت  امور داخله می گوید که یک واسطه نوع تونس در مربوطات ناحیه سیزدهم هدف انفجار ماین قرار گرفته و یک واسطه نوع تونس دیگر در مربوطات ناحیه ششم نزدیک شفاخانه علی جناح هدف انفجار قرار داده شده است.

این وزارت می افزاید که احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است