Connect with us

اخبار ساحوی

کابینه‌ی حکومت طرح قیود بر گشت‌وگزار را تصویب کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۳۹۹)

وزارت صحت عامه می‌گوید، کابینه‌ی حکومت طرح قیود بر گشت‌وگزار را تصویب کرد که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا سر از فردا عملی می‌شود.

بر بنیاد این طرح تمام مکاتب، مدارس، حمام‌ها و سایر مکان های که باعث تجمع افراد می‌شود بسته و تمامی اداره‌های دولتی در کابل و ولسوالی‌ها برای سه هفته تعطیل خواهند شد.

بر بنیاد تصویب طرح قیود بر گشت و گزار در شهر کابل سر از  فردا فعالیت های مکان های ذیل متوقف خواهند شد:

 1. انواع تفریگاه ها به شمول پارک ها
 2. تمام مکاتب، مدارس پوهنتون ها، وسایر موسسات تعلیمی دولتی و خصوصی
 3. تمام زیارتگاه ها، آرایشگاه ها، حمام ها، حوض های و محلات ورزشی
 4. رستورانت ها صرف برای پختن غذا فعالیت نمایند نه برای ارایه غذا در داخل رستورانت
 5. محافل عروسی، فاتحه خوانی، جلسات و گرد همایی های عمومی
 6. تمام بس های شهری دولتی و خصوصی و سایر عراده جات که بیشتر از چهار نفر مسافر را انتقال می دهد.
 7. سفر به ولایات یا از ولایات به کابل
 8. تمام فروشگاه ها و مارکیت ها به استثنای که مواد غذایی و سایر مواد اولیه را عرضه می نمایند.

 از سوی دیگر رییس جمهور غنی می‌گوید که، در صورت نیاز تمام مکاتب و قصر دارالامان به بیمارستان‌های اضطرای مبدل خواهد شد.

بر بنیاد این طرح نهاد های زیر به فعالیت های شان به طور عادی ادامه خواهند داد:

 1. خدمات صحی شفا خانه ها و دارو فروشی ها
 2. خدمات امنیتی
 3. فروشگاه های که مواد غذایی مواد بهداشتی و سایر مواد اولیه را به فروش می رساند
 4. تعطیل تمام ادارات دولتی در سطح شهر و ولسوالی های کابل به استثنای وزارت صحت عامه، منسوبین نیرو های مسلح، و شهرداری کابل برای دست کم سه هفته.

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه میگوید: ” وزارت صحت عامه به کمیته مبارزه به اضطرار پیشنهاد کرد که، محدودیت ها در گشت و گزار، رفت وامد و تردد ایجاد کند و این پشینهاد از سوی کابینه تصویب شد و سر از صبح تطبیق می شود”.

وزارت داخله هشدار می دهد که، با متخلفین بر خورد قانونی خواهد شد.

محمد مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله گفته است: ” در راستای که تخطی صورت می گیرد پولیس کابل مکلف شده که با سایر سکتور و تیم امنیتی کابل این طرح را تطبیق کند”.

در سوی دیگر شهروندان کابل از بلند بودن بهای مواد اولیه شاکی اند.

محمد عمر محمدی شهروند کابل می گوید: ” کسانیکه توان داره ده خانه خود نشسته خوده قرنطین می کند و حمایه هم می کنه، ولی یک غریب بی چاره و مسکین نان از کجا کند.”

محمد الله……. شهروند دیگر کابل گفته است : ” از دولت خود امی توجه را می خواهیم که توجه خود را در نرخ مواد هم بگیره”.

این در حالیست که نگرانی از گسترش ویروس کوید – ۱۹ با گذشته هر روز در سراسر افغانستان بیشتر می شود.

اخبار ساحوی

انفجار ماین در هرات جان دست کم ۷ نفر را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

در نتیجه انفجار ماین در ولایت هرات دست کم هفت نفر جان باخته و ۹ تن دیگر زخم برداشته اند.

قوماندانی پولیس هرات در اعلامیه ای گفته است که این انفجار حوالی ساحت ۶:۵۰ امشب در ساحه حاجی عباس مربوط ناحیه دوازدهم شهر هرات رخ داده است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات میگوید که ماین در تانکی یک موتر چسپانده شده بود که در پی انفجار آن موتر کاملا سوخته است.

عارف جلالی سرطبیب شفاخانه حوزوی هرات تایید میکند که هفت کشته به شمول چهار زن و سه مرد و ۹ زخمی به شمول پنج زن و چهار مرد از این رویداد به این شفاخانه رسیده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در لوگر مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در لوگر، بسته‌های مواد غذایی توزیع کرد.

مسولان بنیاد بیات می‌گویند این مساعدت‌های زمستانی که شامل آرد، روغن و برنج می شود بعد از سروی که انجام شده بود به خانواده‌های مستحق و نیازمند توزیع شد.

بیکاری و افزایش قیمت موادغذایی در این سرمای سنگین؛ از مهمترین عواملی که دامنگیر مردم شده و خانواده‌های زیادی با آن روبرو هستند.

مسولان بنیاد بیات می‌گویند این مساعدت‌های زمستانی بعد از سروی که انجام شده بود به خانواده‌های مستحق و نیازمند توزیع شد .

مسوولان این نهاد امداد رسان همچنان بر کمک‌های بشری برای نیازمندان دیگر ولایت‌های کشور نیز تأکید دارد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات می‌گوید که:” در ادامه کمک‌های زمستانی بنیاد بیات که همه ساله در موقع سرما و زمستان از طرف بنیاد بیات توزیع می‌شود و قبلن در ولایات مختلف ما این پروگرام را داشتیم ما توزیع کردیم امروزهم در ولایت لوگر بر یک تعداد از مستحقین که قبلا سرویع شده اند مواد آوردیم توزیع می‌کنیم این مواد شامل آدر، برنج و روغن می‌شود و این کمک‌ها انشاالله در دیگر ولایت‌های باقی مانده نیز به مستحقین توزیع خواهد شد.”

این بسته‌های کمکی که شامل آرد، برنج و روغن می‌شود، هدف آن دست گیری نیازمندان گفته شده است.

درهمین حال کسانی که ازین کمک‌ها مستفید شده اند، از دیگر نهادهای خیریه نیز میخواهند که در چنین اوضاع دشوار دست نیازمندان را بیگرند.

اعضای امارت اسلامی نیز از سلسله کمک‌های بنیاد خیریه بیات استقبال می‌کنند و از دیگر تاجاران ونهادهای امداد خواهان دستگیری خانوادهای مستضعف در این زمستان سرد و سنگین استند.

نصیر احمد کریمی، مدیرعمومی معاون مالی و اداری ریاست امر بالمعروف و نهی عن المنکر ولایت لوگر دراین باره گفت:”به خاطریکه قیمتی زیاد است بیکاری هم است بسیار مردم مشکلات دارند، مشکلات اقتصادی دارند این کمک‌ها بسیار موثر هست.”

بنیاد بیات همه ساله در سراسرکشور به افراد نیازمند و بی‌بضاعت کمک میکند که سلسله این کمک‌ها به همه ولایات میرسد.

در کنار این بنیاد بیات در ساخت مکتب مراکز صحی مساجد و حفر چاه‌های عمیق برای دست یابی به آب آشامیدنی در ولایت‌های کشور تلاش کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در پکتیکا مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۳, ۱۴۰۰)

مقام‌های بنیاد خیریه بیات می‌گویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت پکتیکا مواد غذایی کمک کرده اند.

به گفته‌ای مقام‌ها این کمک‌ها شامل آرد، برنج و روغن میباشد که به هدف رسیده‌گی به مشکلات خانواده‌های نیازمند در کشور صورت می گیرد.

مقام‌ها می افزایند که این کمک‌ها به سایر ولایات نیز خواهند رسید.

قبل از این بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در هرات، بلخ، ننگرهار، غزنی، خوست، کندز، کندهار، ، کنر، ارزگان، کابل و بامیان کمک‌ها توزیع کرده بود.

سلام شریفی، مسوول بنیاد بیات در زون جنوب شرق، در این باره گفت:” در ادامه کمک‌های بنیاد بیات این بار به ولایت پکتیکا کمک تهیه کردیم. سروی این افراد بی بضاعت قبلا شده بود. این کمک‌ها شامل آرد، برنج و روغن میباشد که به مردم نیازمند عملا توزیع شد.”

در همین حال نیازمندانی که از بنیاد بیات کمک دریافت کرده با خوشحالی می‌گویند که در شرایط بسیار سخت اقتصادی به آنها کمک شده است.

باشنده‌گان پکتیکا از دیگر نهادهای خیریه نیز می‌خواهند که به مردم نیازمند کمک کنند.

حضرت محمد، باشنده پکتیکا، در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار تشکر میکنیم که به ما کمک رساند، این مردم بسیار نیازمند استند و چیزی ندارند، خداوند برای شان اجر بدهد. “

نور محمد، باشنده پکتیکا، افزود:” از بنیاد بیات تشکر میکنیم که با ما کمک کرد و از موسسات دیگر نیز میخواهیم که این گونه کمک کنند، تا چاره مردم شود.”

مسوولان محلی پکتیکا از کمک‌های بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند تشکر کرده و میگویند که مردم در شرایط سختی اقتصادی به سر می‌برند و دیگر موسسات خیریه باید دست بکار شوند.

مولوی محب الله حماس، معاون والی پکتیکا، در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار تشکر میکنیم که به خانواده‌های نیازمند پکتیکا در این وقت سخت کمک کرد، از موسسات خیریه دیگر نیز میخواهیم که به مردم نیازمند این ولایت کمک کنند.”

بنیاد بیات همه ساله به افراد نیازمند در سراسر کشور کمک می‌کند.

بر علاوه این کمک‌ها این بنیاد در حفر چاه‌های عمیق برای تامین آب آشامیدنی، ساخت مساجد، شفاخانه‌ها، کلینیک‌ها میدان‌های ورزشی و مکاتب در ولایات مختلف کشور پیش قدم بوده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending