Connect with us

رویداد های اخیر

چین خواستار نابودی کامل گروه‌‌های هراس افگن شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۰)

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، هنگام در نهمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول از همه شرکت کنندگان این نشست خواست تا در امر مبارزه با گروه‌های هراس افگن متحد شوند.

آقای وانگ خواستار نابودی کامل هراس افگنان شده است.

آقای وانگ همچنان افزوده است: ” نیروهای خارجی باید مسوولانه از افغانستان خارج شود تا مانع افزایش نیروهای مختلف هراس افگن نشود و از مشکلات نیز جلوگیری شود.”

او گفته است که همه شرکت کنند‌گان نشست قلب آسیا آرزوی قوی برای تامین صلح در افغانستان دارد.

وزیر خارجه چین گفته است که روند صلح افغانستان در وضعیت حیاتی قرار دارد و فرصت اندک برای راه حل سیاسی در افغانستان وجود دارد.

او در این باره گفته است: “موضوع این کنفرانس برای تقویت اجماع  برای صلح و پیشرفت معنا دار است. صلح یک اولویت فوری است و یک پیش نیاز برای پیشرفت است. پیشرفت یک پیگری ابدی و تضمین برای صلح است.”

آقای وانگ گفته است که نشست استانبول همه همسایه‌های افغانستان، کشورهای منطقه و بازیکنان بین المللی را در بر میگیرد.

او از همه اشتراک کنند‌گان خواست تا از همکاری‌ها خود در این سه بخش دریغ نکنند.

اول: حفظ گفتگوهای صلح و آشتی در افغانستان؛ موضوع افغان‌ها از راه سیاسی باید حل شود و آینده افغانستان باید بدست افغان‌ها تعیین شود.

وانگ یی افزوده است برای صلح دوامدار و همه شمول افغان‌ها باید از حوصله کار بگیرد و همکاران بین المللی باید به  اصل صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها احترام بگذارند.

دوم:  وانگ گفته است که افغانستان شاهد پیشرفت‌ها در بخش اقتصادی و اجتماعی بوده اما این کشور فاقد محرک رشد تولیدات داخلی است.

او در این باره افزوده است: ” تفاهمنامه چین و افغانستان روی پروژه «یک کمربند و یک راه» در حال انجام است و چین چندین میلیون ین را به افغانستان کمک کرده است.”

او گفته است که چین در جریان شیوع ویروس کرونا افغانستان را کمک کرده و در آینده نزدیک نیز واکسین مجانی به افغانستان کمک خواهد کرد.

سوم: وانگ یی گفته است که تروریزم یک چالش جدی در برابر کشورهای منطقه و انسانیت است.

او در این باره گفته است: ” برخورد دوگانه در امر مبارزه با هراس افگنی بد توصیف خواهد شد. زیرا در پایان روز نتیجه معکوس خواهد داد. همه طرف‌ها باید متحد شوند و با گروه‌های هراس افگن مانند القاعده، داعش و گروه ترکستان شرقی تا نابودی کامل آن مبارزه کنند.”

وزیر خارجه چین همچنان اطمینان داده است که برای حمایت، میانجیگری و تسهیل روند صلح افغانستان آماده است.

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در غزنی مواد خوراکی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت غزنی بسته‌های مواد غذایی توزیع کرده اند.

به گفته‌ای مسوولان بنیاد بیات هدف این کمک‌ها دستگیری خانواده‌های نیازمند است.

مسوولان می افزایند که این کمک‌های شامل آرد، برنج و روغن میباشد و در شماری از ولایت‌های دیگر نیز توزیع خواهند شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:” به سلسله کمک‌های بنیاد بیات در هرات ، مزار، بامیان ، ننگرهار، خوست و پکتیا اینبار به ولایت غزنی آمده ایم و این کمک‌ها به زودی به ولایت‌های دیگر نیز میرسند.”

بنیاد بیات می‌گوید که تلاش دارند تا این کمک‌های بشری را به ولایت‌های دیگر گسترش دهند.

در همین حال خانواده‌های نیازمند و مستحقین که این مواد خوراکی را بدست آورده از کمک‌های بنیاد بیات خرسند به نظر میرسند.

یک نیاز که کمک‌های بیات را در یافت کرده در این باره گفت:” ما از بنیاد بیات تشکری میکنیم که همراه ما آرد ، برنج و روغن کمک کرد و میخواهم که بیشتر همراه ما کمک کنند.”

یک دریافت کننده دیگر این کمک‌ها در این باره گفت:” از بنیاد بیات تشکر میکنم که در این فصل سرما همراه ما کمک کرد.”

یک باشنده دیگر غزنی در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار خوش استم این کمک که برای ما غریبا در این زمستان که انجام داد بسیار کار خوب شد اگر خداوند این‌ها را داد بار دیگر با ما کمک کنند.”

بنیاد بیات همه ساله در سراسر کشور به افراد نیازمند و بی بضاعت کمک میکند که سلسله این کمک‌ها به همه ولایات میرسد.

در کنار این بنیاد بیات در ساخت مکاتب، مراکز صحی، مساجد و حفر چاه‌های عمیق برای دست یابی به آب آشامیدنی در ولایت‌های کشور تلاش کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سازمان ملل برای کمک به مردم افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر کمک شده است.

این سازمان برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در جهان، فراخوان کمک بشری ۴۱ میلیارد دالر برای ۱۸۳ میلیون تن در کشورهای شد که مردم آن در منازعه و فقر به سر می‌برند.

مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده کمک‌های بشری این سازمان، می‌گوید که افغانستان در صدر کشورهای قرار دارد که ۲۸ میلیون نفر در آن به کمک‌های فوری بشری نیاز دارند.

گریفیتس در این باره گفت:”ما هرگز افغانستان را ترک نکردیم و اکنون با برنامه پیش بینی شده برای سال ۲۰۲۲ سه بار، سه برابر برنامه سال ۲۰۲۱، به دلیل نیازها و شرایط مختلف که شما به خوبی می‌دانید، آنجا استیم.”

کمبود پول نقد در افغانستان از دیگر چالش‌های است که سازمان ملل تلاش دارد تا به آن رسیده گی کند.

مارتین گریفیتس در این باره گفت:” نبود پول نقد در افغانستان یک مانع بزرگ برای ارایه هرگونه خدمات است. امیدوارم آنرا تا آخر ماه جاری به دست بیاوریم.”

در همین حال رییس عملیاتی کمیته صلیب سرخ پس از سفر شش روزه اش به افغانستان می گوید که آنچه در افغانستان دیده است، شوکه شده است.

چدومینک ستیل هارت، رییس عملیاتی کمیته بین المللی صلیب سرخ، در این باره گفت:” در واقع یک بحران انسانی عظیم وجود دارد که در حال رخ دادن است، خانواده‌ها پولی برای گذاشتن غذا در بشقاب‌‌های شان ندارند، زمستان شروع شده است سردی هوا به زیر نقطه انجماد رسیده است و دیدن این تصویر وحشتناک است و اکنون به اقدام فوری نیاز است.”

نهادهای سازمان ملل درحالی از گسترش فقر و از هم پاشیدن  نظام اقتصادی افغانستان ابراز نگرانی میکنند که حکومت و مردم خواهان آزاد سازی ذخایر ارزی کشور از سوی امریکا استند و این  بحران را ناشی از منجمد ماندن پول‌های افغانستان میدانند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار ماین مقناطیسی در شهر کابل چهار زخمی برجا گذاشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در کابل تأیید می‌کند که چهار نفر در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی صبح امروز (پنج شنبه ۱۱قوس) در چهارراهی سلیم کاروان حوزه چهارم شهر کابل زخمی شده‌اند.

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در تویتی گفته است که این زخمیان از محل انفجار صبح امروز به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

این شفاخانه گفته است که در میان زخمیان یک کودک نیز شامل است.

براساس اعلام شفاخانه‌ی ایمرجنسی، این رویداد ناشی از انفجار ماین مقناطیسی بوده است.

سعید خوستی، سخن‌گوی وزارت داخله‌ اما گفته است که این رویداد ناشی از انفجار یک حلقه ماین جاسازی‌شده در یک گلدان بوده است. او نیز ادعا کرده است که این انفجار تلفاتی در پی نداشته است.

مسئولیت این رویداد را هنوز گروهی به عهده نگرفته است.

این درحالی است که دو روز پیش نیز شهر کابل شاهد یک انفجار بود. در این انفجار که موتر حامل نیروهای امارت اسلامی را در سرک دارالامان هدف قرار داد، پنج تن به‌شمول نیروهای امارت اسلامی زخمی برداشتند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است