Connect with us

رویداد های اخیر

چین: افغان‌ها پس از خروج نیروهای خارجی می‌توانند حاکم سرنوشت خود باشند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 5, 2021)

وانگ یی وزیر امور خارجه چین گفته است که افغان‌ها پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان می‌تواند آینده شان را مدیریت کنند.

وزیر خارجه چین روز پنج شنبه در یک نشست مجازی با همتاهای افغان و پاکستانی اش گفت که خروج نیروهای خارجی فرصتی برای افغان ها است تا “سرنوشت شان را به معنی واقعی مدیریت کنند.”

بر اساس اعلامیه چین، آقای وانگ گفته است: “سه طرف توافق کردند که همکاری در (طرح کمربند و جاده) را گسترش دهند، از گسترش آن در افغانستان حمایت کنند و سطح ارتباط بین سه کشور را افزایش دهند.”

این سه طرف همچنین توافق کردند که یک طرزکار گفتگوی قوی بین وزرای خارجه هر سه کشور ایجاد کنند.

رسانه های چینی گزارش کرده اند که پکن ترس دارد که خروج نیروهای خارجی منجر به تجدید حیات تروریسم در افغانستان نشود که این امر خطرات امنیتی را برای منطقه عمدتا مسلمان آن کشور در سین کیانگ در مرز افغانستان ایجاد می کند و کمربند و پروژه های جاده ای خود را در منطقه تهدید می کند.

چین تلاش کرده است تا همکاری با کشورهای آسیای میانه را در زمینه امنیت تقویت کند تا هرگونه آشفتگی احتمالی از افغانستان را کنترل کند. ماه گذشته ، پکن در دیدار با وزرای خارجه قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان ، ترکمنستان و ازبکستان گفت که آنها باید به طور مشترک تروریست ها را سرکوب کنند و از جرایم فراملی جلوگیری کنند.

چین تلاش کرده است تا همکاری با کشورهای آسیای میانه را در زمینه امنیت تقویت کند تا هرگونه آشفتگی احتمالی از افغانستان را کنترل کند.

پکن ماه گذشته در دیدار با وزرای خارجه قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبیکستان گفت که آنها باید به طور مشترک تروریست ها را سرکوب کنند و از جرایم فرا ملی جلوگیری کنند.

رویداد های اخیر

نگرانی داکتران بدون مرز از وضعیت قربانیان جنگ در شهر لشکرگاه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آگوست 3, 2021)

داکتران بدون مرز امروز (سه شنبه ۱۲اسد) هشدار می‌دهند که با دامنه جنگ در شهر لشکرگاه رسیدگی به زخمیان جنگ دشوار شده است.

این درحالی است که جنگ در شهر لشکر گاه میان نیروهای دولتی وطالبان وارد ششمین روز خود شده است٬ نیروهای دولتی توانسته اند که جلو پیشرفت طالبان را بگیرند مگرمشکل در شهر لشکرگاه تنها درگیری میان دو طرف نیست٬ مشکل گیر ماندن مردمان ملکی در ساحه جنگ است.

گفته شده است که در جریان درگیری به خانه‌های مسکونی و غیرنظامیان هم آسیب جدی رسیده است.

سازمان داکتران بدون مرز می‌گوید، رسیدگی به زخمیان جنگ دشوار شده است، این سازمان در اعلامیه‌‌یی گفته است که تیم داکتران بدون مرز مستقر در شهر لشکرگاه در یک روز تنها ۱۰ عمل جراحی را در مرکز درمانی بُست روی کسانی انجام داده اند که در جنگ زخمی شده‌ بودند.

در اعلامیه به نقل از ‍‍سارا لیهی؛ هماهنگ ‌کننده پروژه بخش هلمند سازمان داکتران بدون مرز آمده است که در بسیاری بخش‌های پرجمعیت لشکرگاه شلیک‌های بی‌وقفه، حمله هوایی و راکتی صورت گرفته است و خانه‌های مسکونی مورد حمله قرار گرفته است و شمار زیادی مردم از اثر این حملات زخم برداشته‌‌اند٬ رسیدن جنگ به محدوده شهر، باعث شده است که کارمندان این نهاد نتوانند از خانه بیرون شوند. این وضعیت بسیار خطرناک است و زندگی به بن‌بست رسیده است.

به گفته او، ماه‌ها وضعیت وخیم بود ولی اکنون وضعیت وخیم‌تر شده است.

براساس آمار، از سوم ماه می تا ۳۱ جولای داکتران بدون مرز در هلمند ۴۸۲ زخمی داشتند که تقریباً ۹۲ درصد آنان در حمله‌های موشکی و یا برخورد گلوله زخمی شده اند و یک چهارم، یعنی ۲۶ درصد آنان زیر ۱۸ سال بودند٬ این رقم شمار کلی مجروحان جنگ نیست٬ افراد درمان شده تنها بخشی از شمار واقعی زخمیان جنگ استند.

سازمان داکتران بدون مرز در افغانستان اعلام کرده اند که جنگ در هلمند به بن‌بست برخورده است و مردم و کارمندان این سازمان در خانه‌های‌شان گیرمانده اند.

داکتران بدون مرز افزوده اند که از انجام کار زیاد خسته‌اند و رسیدگی به این همه زخمیان بسیار دشوار و سخت است، مگر ارایه خدمات بهداشتی در هلمند را ادامه خواهد داد.

این سازمان همچنان افزوده است که هرچند شفاخانه‌ها باز است، اما دسترسی مردم به آن بسیار دشوار شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

متهم شدن طالبان به جنایات جنگی در قندهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آگوست 2, 2021)

سفارت های امریکا و بریتانیا در افغانستان گفته اند که طالبان احتمالا با کشتار انتقام جویانه غیرنظامیان مرتکب جنایات جنگی شده است.

طالبان این ادعا را رد کرده است. سهیل شاهین عضو هیات مذاکره کننده طالبان به رویترز گفته است که توییت های سفارت امریکا و بریتانیا حاوی ادعا های «بی اساس» است.

سفارت امریکا در کابل در توییتی طالبان متهم کرده است که ده ها غیرنظامی را در ولسوالی سپین بولدک ولایت قندهار کشته اند. این بیا از سوی سفارت بریتانیا در کابل نیز توییت شده است.

این سفارت ها گفته اند: “این قتل ها میتواند جنایت جنگی محسوب شود. آنها باید مورد تحقیق قرار گیرند و جنگجویان و یا فرماندهان طالبان مسوول، باید پاسخگو باشند.”

این نهادها در توییت دیگر گفته اند: “رهبری طالبان باید مسوول جنایات جنگجویان خود باشد. اگر اکنون نمی توانید جنگجویان خود را اداره کنید، بعدا هیچ کاری در زمینه حکومتداری نمی‌توانید.”

این در حالی است که کمیسیون حقوق بشر افغانستان با نشر گزارشی به گونه تایید کرده است که طالبان در ولایت قندهار دست به کشتار انتقام‌جویانه غیر نظامیان زده و خانه های آنان را نیز تخریب کرده است.

کمیسیون حقوق بشر این کار طالبان را نقض قواعد بشردوستانه بین المللی می داند.

این کمیسیون گفته است که پس از نشر خبرها در این مورد تلفات افراد ملکی در قندهار، این کمیسیون به تحقیق و مستند سازی رویداد های یاد شده اقدام کرده و برای دست‌یابی به اطلاعات موثق و دقیق در این باره در کنار مراجعه با منابع آگاه و معتبر محلی با شماری از خانواده های قربانیان و گواه هان رویداد نیز گفتگو کرده است.

کمیسیون حقوق بشر گفته است که طالبان پس از تصرف سپین بولدک عملیات پاکسازی آغاز کردند و به تعقیب کارمندان پیشین و کنونی دولت و شناسایی حامیان حکومت پرداختند.

این نهاد می افزاید که طالبان به هدف انتقام گیری، افراد را از خانه های شان بیرون کرده و به کشتار آنها اقدام کرده و اموال و خانه های مردم را نیز غارت کرده اند.

بر اساس معلوماتی که به دست کمیسیون حقوق بشر آمده است، انگیزه های شخصی و خصومت های پیشین نیز در کشتار های سپین بولدک دخیل بوده است، چنانچه در زمان مسوولیت جنرال عبدالرازق به عنوان فرمانده پولیس قندهار، یک متنفذ قومی با جمعی دیگر کشته شدند که بعدا‌ خانواده‌های این افراد به پاکستان کوچ کردند و در آنجا به طالبان پیوستند و پس از سقوط ولسوالی اسپین‌بولدک به‌دست طالبان، برادر این متنفذ قومی، با هدف انتقام‌گیری، افرادی را به طالبان معرفی کردند که به ‌نحوی از حامیان جنرال رازق و دولت بوده ‌اند.

کمیسیون حقوق بشر تا کنون به هویت ۴۰ تن دست یافته است که توسط طالبان، در سپین بولدک کشته شده اند.

این کمیسیون می افزاید، با توجه به آنچه مطرح شد، نقض صریح حقوق بشردوستانه بین‌المللی و می‌تواند جنایت جنگی باشد.

هرچند گروه طالبان پیش از این گفته اند که کسی را در سپین بولدک قندهار اینگونه نکشته اند و از رسانه ها نیز دعوت کرده بودند که برای مستند سازی به این ولسوالی بروند.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اعلام حمایت شورای ملی افغانستان از نظام جمهوریت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آگوست 2, 2021)

شورای ملی افغانستان با تصویب اعلامیه ای، حمایت اش را از نظام جمهوریت، نیروهای دولتی، حفظ دست آورد های دو دهه پسین و ادامه گفتگوهای صلح اعلام کرد.

در این اعلامیه مشترک، مجلس نمایندگان و مجلس سنا از امریکا، سازمان ملل و سازمان همکاری های اسلامی خواسته شد تا حمایت و کمک های مالی شان به افغانستان را ادامه دهند.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور امروز(دوشنبه، 11 اسد) در نشست فوق العاده شورای ملی، خواستار ایجاد بسیج ملی در برابر گروه طالبان شد و در این زمینه، دست همکاری اعضای شورای ملی را خواست.

آقای غنی گفته است: “با ما شانه بدهید تا آینده‌ی روشن را ترسیم کنیم و از روابط مردمی تان استفاده کنید و هر نماینده از هزاران مردم نمایندگی می کند تا بسیج ملی ایجاد شود و جواب قاطع به دشمنان افغانستان داده شود.”

در همین حال رییس مجلس نمایندگان تاکید می ورزد که شورای ملی حمایت از نیروهای امنیتی، خیزش های مردمی و حفظ نظام جمهوریت را از مسوولیت های ملی اش می داند.

میررحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان می‌گوید: “ما از نیروهای امنیتی حمایت و پشتیبانی می کنیم و اعضای شورای ملی در کنار آنها ایستاده خواهند بود و حمایت از خیزش های مردمی در چارچوب اردوی محلی می تواند در دفاع مقدس ما را پیروز سازد.”

در همین حال شورای ملی اعلامیه مشترکی را برای حمایت از نظام جمهوریت و نیروهای امنیتی تصویب کرد و در این اعلامیه از جامعه جهانی خواست که کمک های مالی را به افغانستان ادامه دهد.

محمد علم ایزدیار معاون نخست مجلس سنا میگوید: “شورای ملی به عنوان یک از ارگان‌های ثلاثه حمایت از نظام نیروهای امنیتی روند صلح افغانی موقف خود را اعلام می کند و شورای ملی از اصل نظام جمهوریت قانون اساسی آزادی بیان حضور گسترده زنان و حقوق شهروندی حمایت می کند و نمی گذارد تا دست آورد های دو دهه اخیر نابود گردد.”

پس از پایان نشست فوق العاده شواری ملی برخی از اعضای مجلس اظهارات رییس جمهور غنی را تشریفاتی و در برخی موارد غیر عملی می دانند.

بلقیس روشن عضو مجلس نمایندگان میگوید: “نشست امروز یک نشست تشریفاتی بود و اظهاراتی که صورت گرفت جنبه عملی آن کمتر است و نیاز بود تا روی اصل قضیه که جنگ پاکستان و مداخله ایران است برجسته نشد.”

گل رحمان همدرد عضو مجلس نمایندگان میگوید: “بحث یک پارچگی در مقابل دسیسه ها یک نیاز است که مطرح شد و با وحدت ملی و یک پارچگی می توانیم با مشکلات کلان کشور مبارزه و ایستادگی کنیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است